Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Wolfus »

Je to tak. Bol to skor taky intuitivny a pravdepodobne nespravny tip.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Zase jednou pořádná dávka komiksových minirecenzí.
Manga Shakespeare: Romeo a Julie - 30%
Už jsem tu tuším recenzoval Sen noci svatojánské a docela ho chválil. Tady bohužel nebudu. Je to tedy první Manga Shakespeare, takže to lze dát na vrub tomu, ale prostě to není dobré. Kresba je pěkná, co se týká jednotlivých panelů, ale způsob panelování je divný. Někdy to v dramatické scéně působí strnule, jindy relativně klidná pasáž dostane zbytečně dynamické panelování. Bublinám chybí ocasy, a co kdo říká si musí každý dovodit. A podobné nedobrosti.

Příběh se rozhodli tvůrci přenést do současného Japonska. Což mi tedy přijde jako zbytečné podlézání formě, ale může to být zajímavé, když se to udělá dobře. Tady to není udělané dobře, absolutně vůbec. Jednak se rozhodli použít původní Shakespearův dialog, což je dost riskantní. Což podtrhli volbou překladu, který je hodně klasický, a působí fakt strašně divně. Ale dobře, možná záměr... i když, spíš ne. Ale což. Nezměnili jména, což je fakt divné, budhistický mnich Vavřinec zní fakt děsivě. Chápu, že u hlavní dvojice na to nešlo sáhnout, ale u ostatních? Z Kapuletů a Monteků udělali jakuzácké klany. Což asi dává smysl vzhledem k množství zabití, ale vyjma tady tohohle tam nikdo moc nepůsobí jako jakuzák. A vrcholem této palokace je, když Vavřinec předá Romeovi leták Visit Kyoto se slovy "Odjeď do Mantovy." VTF? Kde to jsme? To, že v pozadí běžně vidíme mobily a počítače, ale celá ta tragédie na konci se stane jen protože nebyl předán fyzický dopis je už jen třešnička na dortu.

Třicet procent jde hlavně Shakespearovi, který to drží i po zprznění, a těm pár povedeným panelům. Jinak by se dalo klesnout i hloub.

Asterix: Caesarův papyrus - 50%
Další z nových Asterixů od nového tvůrčího týmu. A je to vlastně nic moc. Ne kvůli jednotlivým scénám, ty jsou stylové a vtipné. Jenže netvoří dohromady moc dobrý příběh. Vlastně moc nechápu, o co šlo jednotlivým postavám a proč dělaly, co dělaly. Dá se to užít, když "vypnete" a necháte se bavit jednotlivými vtípky, ale když nad tím začnete přemýšlet, rozsype se to.

Asterix: Vercingetorixova dcera - 50%
Je to příběh z Asterixovy série, ale není to příběh Asterixe. Prim hraje titulní postava, puberťačka Adrenalína. A nemůžu říct, že by to příběhu svědčilo. Celé se to motá kolem pubertálních vzdorů v situaci, kdy jde tak trochu o krk, a člověk se diví, že dokázali tu holku udržet pod "zámkem" tak dlouho. Zvlášť když ve vesnici uteče skoro okamžitě. Ale nešť. A finální rozuzlení je dost zmatečné, všichni dostanou co chtěli, ale ta řešení jsou evidentně tahaná z klobouku. Jako, pro děcka dobré. Ale to je asi tak vše.

Asterix: Dárek od Caesara - 50%
Tohle je zase starý dobrý Gosciny, ale jeho slabší kousek. Tedy, ono to začne dobře. Ožralý legionář dostane při odchodu do výslužby pozemek v Asterixově vesnici (aby dostal, na co má nárok, ale nic z toho ve skutečnosti neměl), terý ale obratem použije k zaplacení dluhu v hospodě. A do vesnice tedy přichází hostinský, aby se usadil na "svém" pozemku. A je mu to nakonec i dovoleno, ale jeho ambiciozní manželka ho tlačí do sporu s Majestatixem, a volbě nového náčelníka. Výsledkem je plejáda veselých situací plynoucích z politické satiry i interakcí vesnických figurek. Jenže aby tohle gradovalo a vyvrcholilo, tak je to uťato deus ex machinou, která obnoví statut quo k všeobecné spokojenosti. A to mě fakt strašně sklamalo.

Legenda o Batmanovi: Batman vs. Robin - 50%
Vlastně chápu, proč je tohle mezi legendami. Reaguje se tu na zásadní událost v minulosti, pokládají se tu zásadní věci do budoucna, je to sice primárně akčňárna, ale jsou tu i zajímavé charakterové momenty, byť ne výrazné. Kdybych měl možnost číst to v rámci celé série, tak tomu dám tu sedmdesátku pro kvalitní manstream. Ale takhle to nemá začátek ani konec, a celkově tomu chybí oblouk. Což to dost sráží.

Asterix: Asterix na Korsice - 50%
Další slabší Asterix. Hlavní hrdinové jedou na Korsiku. Bez reálného důvodu, spíš na čumendu. A to je náplň komiksu, Korsičan provádí Asterixe s Obelixem po Korsice a oni tam reálně nic neudělají. Tedy, ve finále jednu věc, kterou by ale mohl udělat kdokoliv. Takže jen nucená kostra, na kterou věší vtipy. Spočívající patrně v parodování Korsičanů a stereotypů o nich. Které jakožto nefrancouz vůbec neznám a vůbec mi to nepřipadá vtipné.

Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství - 60%
U nějakého výročí těhle slavných komiksů byl sestaven sborník, ve kterém současní čeští autoři zpracovali tuhle legendární partu. A výsledek je takový rozlítaný. Jsou tu pocty, plně vystihující kouzlo originálu, a přitom svébytné, vtipné parodie i originální variace. Ale i lacitné vykrtádačky, pochybné pokusy o drama, i trapné parodické šlehy. Pohybujeme se v rozsahu tak od třiceti do osmdesáti procent, půlka je v pětapadesáti, zaokrouhlím nahoru, protože těch dobrých je o něco víc.

Asterix: Asterix u Piktů - 60%
První komiks nového týmu, který začínal zjevně opatrně. Asterix s Obelixem najdou trosečníka, pomůžou mu dostat se domů a získat trůn a dívku, která jim právem náleží. To vše proloženo grotesktní akcí, anachronickým humorem, lochneskou příšerou a římským censorem provádějícím sčítání. Nenadchne to, nedorovná to skvělé příběhy, ale rozhodně je to příjemná oddechová zábava s postavami, které poznávám i od jiných tvůrců. Jen tu revoluci na konci si mohli odpustit. Byla zbytečně doroubovaná.

Asterix: Věštec - 60%
Pořád pozdní Asterix. Ale tady tomu vlastně nemám moc co vytknout, je to klasický Asterix, s vlastně dost dobrou zápletkou, která má logické důsledky a vyústění, a spoustou vtipů. Které jsou ale z jednoho sudu, brzy se začnou opakovat a vlastně se rychle vyčerpají. Ale i tak se to dá přečíst, rozhodně to nezavrhuji. Ale ani to nemůžu naplno doporučit.

Aquaman a Sebervražedný oddíl: Potopte Atlantidu - 70%
Tohle je fajn rutinní suprárna. Není ničím až tak zajímavá, ale rozhodně zabaví, dá čtenářům přesně to, co může chtít od crossoveru SO a Aquamana. Navazuje to na předešlou sérii Aquamana, tady je třeba mít načteno, u Sebevražedného oddílu stačí vědět, co je ten tým zač. Možná tomu lehce naddržuju, protože jsem to začal čís poté, co mě vydeptaly indie komiksy a zklamalo pár Asterixů, ale prostě mě potěšilo, že jsem dostal tu jednoduchou zábavu, co jsem potřeboval, v tom duchu, který jsem čekal.

Brloh - 70%
Fakrt zajímavá věc. Hrdina je lůzr, co žije s matkou ve starém domě, ale ten není úplně normální. Běhají tam různé příšery, hrdina je chvíli dospělý chlap a chvíli puberťák, celé to funguje na symbolické a surreálné logice, a zároveň je to těžce temné a depresivní. Nejsem si jist, jestli bych dokázal rozluštit většinu symbolů, nevím, co z toho, co se dělo bylo skutečné a co ne (ani jestli něco bylo skutečné či neskutečné). Ale určitě to bylo netradiční a zajímavé, byť trochu ponuré.

Negalyod: Božský had - 70%
Tohle je postapo, s pár prvky cyberpunku a westernu. A dinosaury. Ale nesnaží se to lovit coolness, byť se autor nebojí využít prostředí k působivým obrazům. Někdy doslova, protože tohle je Evropa s obrovskými panely, často přes celou stránku. Samozřejmě krásně namalovanými. Příběh je jednoduchý, byť ne předvídatelný, má nějakou myšlenku, ale neutápí se ve filozofování. Postavy jsou drsné, nepodbízí se čtenáři, ale přesto dovedou získat sympatie. Prostředí je působivé, a dává relativně smysl. Tedy, Jerson skóre vlastně nic moc, ale měřítky tohohle žánru pořád dobré. Jediné co mě vadí, je, že si autor nenašel pár stránek, kde by uzavřel nejen hlavní zápletku, ale i osobní linky postav.

Zatoulaní psi - 80%
Tohle je ryzí tragédie, kde se hlavnímu hrdinovi rozpadne všechno co má, a jde to s ním hůř a hůř, není východiska, a přitom za nic vlastně nemůže. Na rovinu, já se vyhýbám smutným věcem, takže to nemá takovou váhu, ale něco takhle smutného jsem nečetl fakt hodně dlouho. A kresba stojící na hrubých, záměrně nedokonalých obrysech a červeno-černo-bílé paletě to podtrhuje a zdůrazňuje. Jediná vada na kráse je předvídatelnost, celé to tak nějak čekáte, takže to zasáhne méně, než by mohlo.

Mrtvej svět - 90%
Příběh dvou puberťaček, které se patrně považují za protisystémové intelektuálky, ale ve skutečnosti jsou to arogantní pozérky. Sledujeme jejich běžný život, chození do kaváren, žertíky a podobně. A při tom vyplouvá na povrch jejich charakter a důvody, proč je takový, jaký je, celková zoufalost a práznost jejich životů (a vlastně životů všech v jejich okolí), povrchnost vztahů, včetně onoho ústředního přátelství. Je to hrozně silné, přímo ze života, aniž by se to nějak snažilo o nějaké umělé drama. Prostě život, který má všechny předpoklady pro to být šťastný, ale není, protože si ho člověk neumí takový udělat, kvůli svému vnitřnímu nastavení.

Tohle jde přímo na komoru, dělá přesně to co chce, a zasáhlo mě to, jako málokterý komiks. Kdybych chtěl být spravedlivý, musel bych tomu dát plné hodnocení, protože se tomu vyrovná jen máloco ze stovek, co jsem udělil. Ale recenze je subjektivní, a já tomu tu stovku dát nedokážu. Proč? Protože jsem u toho reálně trpěl. Každá bublina obsahovala něco, co mě nutilo mlátit hlavou do zdi, po celý komiks, snad krom posledních pár stran jsem měl chuť ty holky i ostatní postavy profackovat, aby se trochu vzpamatovaly a něco se sebou dělaly. A několikrát jsem měl strašnou chuť to prostě zahodit a neotevřít. Sice jsem se přemohl, a pokračoval, ale moje pocity byly hodně negativní. Sice možná přesně v souladu s autorovým záměrem, ale stejně. Četl jsem tragédie, dramata, podobné věci vyvolávající negativní emoce, ale tohle se mi fakt nikdy nestalo. Na jednu stranu to ukazuje mimořádné kvality tohohle díla. Ale zase je fakt, že i když jen o málo komiksech řeknu, že jsou lepší, tak je o velmi málo můžu říct, že bych si je nepřečetl znovu raději, než tohle. A za to prostě musím dát hodnocení níž. Požná je to nefér, ale je to poctivé z hlediska upřímnosti.
Za tento příspěvek děkují uživateli Log 1=0:
kin
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Fritzs »

Log 1=0 píše: 11. 10. 2022, 23:52 Manga Shakespeare: Romeo a Julie - 30%
Proč používáme výraz manga (a manhwa a manhua popřípadě bande dessinée) když se to česky řekne komix.?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Corny »

Za stejného důvodu, proč říkáme "Dal bych si dneska jablko" místo "Dal bych si dneska nějaké ovoce".
Za tento příspěvek děkují uživateli Corny tito uživatelé (celkem 2):
Antharon, Jarilo
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Fritzs píše: 12. 10. 2022, 22:58
Log 1=0 píše: 11. 10. 2022, 23:52 Manga Shakespeare: Romeo a Julie - 30%
Proč používáme výraz manga (a manhwa a manhua popřípadě bande dessinée) když se to česky řekne komix.?
Hlavně se tomu česky neřekne komix, ale komiks. Komix je specifická forma komiksu, spojená s undergroundem. Podobně manga je specifická forma komiksu, původem japonská, proto se označuje japonským výrazem pro komiks, i když třeba z Japonska vůbec není. Podobně to je s těmi ostatními slovy a korejským/čínským/francouzským komiksem.
Za tento příspěvek děkují uživateli Log 1=0 tito uživatelé (celkem 2):
Jarilo, Bifi
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 13. 10. 2022, 08:32 Hlavně se tomu česky neřekne komix, ale komiks. Komix je specifická forma komiksu, spojená s undergroundem.
Asi přejmeuju jméno tohohle threadu :think: . Jak to lidi vidí tak jim to otravuje mysl. :-)= Je to lokální fenomén že to lidi píšou špatně a mě povrchního snoba to vždycky vytáčí a musím psát "well actually...!"
Log 1=0 píše: 13. 10. 2022, 08:32 Podobně manga je specifická forma komiksu, původem japonská, proto se označuje japonským výrazem pro komiks, i když třeba z Japonska vůbec není. Podobně to je s těmi ostatními slovy a korejským/čínským/francouzským komiksem.
+1

Kdyby se mi ještě chtělo slovíčkařit, tak bych řekl že komiks je české pojmenování pro všechna grafická pojednání s panely a bublinami. A to slovo pro klasickou českou ABC formu (Stránka s 15 panely jednou za 14 dní...) je kreslený příběh. Komiks se tomu začalo říkat až v 90kách ve starých ABC se to pojmenování nenajde.
Ještě se tomu hojně říkalo obrázkový příběh či kreslený seriál.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od MarkyParky »

Komiks jsme tomu říkali i za socíku.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Já četl někde, už nevím kde, vyjádření autorů Čtyřlístku, že to "Veselé obrázkové čtení" vymysleli, protože používat "komiks" jim zakázaly Strana a Vláda. A "kreslený příběh" mi přijde jako podobná znouzectnost.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Marky, Log: Jasně, souhlasím v obou bodech. Určitě pojem komiks existoval, a určitě se nepoužíval v tisku z politických důvodů, než, že by chtěli definovat žánr.

Ale pointa byla, že pokud bychom chtěli najít české pojmenování pro ten klasický český žánr, tak ho najdeme. V tištěných pramenech až hegemonicky.
Protože ono ten žánr opravdu specifický je. Periodicita vycházení po stránce. Formát stránky s logem a shrnutím předchozího děje a v 5ti řádcích po 3 panelech. To je dost výrazná forma. A spousta lidí ho opakovala i v 90kách a dál (Zelený Raoul zahynul teprve minulý týden). Když odpadla ta týdennost tak ten formát 5*3 je hodně výrazný prvek který je dost vidět a dost se držel.

(A nejsem žádný komiksový historik, takže dost možná melu kraviny. Ale tohle je moje dojmologie.)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vitus »

Ehm, pro jistotu sem dávám link na českou wiki, kde je to rozebráno docela dobře (doma mám i Encyklopedii komiksu v Československu 1945-1989, kde je to více podrobně a s větší erudicí, ale co si pamatuji, tak nic z toho neprotiřečí tomu, co je na té wiki).

Komiks je termín ještě z první republiky (jako dobrý důkaz by asi mohla posloužit ta Ladova knížka "Šprýmovné komiksy: Obrázkové seriály"), kde je i vidět, že byly pokusy o paralelní český termín (obrázkový seriál), kdy nakonec se nejvíce (právě z těch již výše zmíněných politických důvodů) asi chytil ten termín "kreslený seriál". Ale pro mne osobně například je pojem "kreslený seriál" spojen se specifickou skupinou komiksů, jež vycházely časopisecky na pokračování (komiksy z ABC, Sedmičky, Ohníčku, Reflexu...).

BTW, pod pojem komiks spadají samozřejmě například i (novinové) kreslené stripy (nejsem si jist, zda právě ony nedrží historický prim v českých zemích - to už bych se musel zahloubat do té encyklopedie komiksů :)), a stripy by bylo rovněž možno s přimhouřením oka zařadit mezi "kreslené seriály", protože vycházely tiskem na pokračování - z nejpopulárnějších Peanuts, Garfield).

Z elektronické éry by tedy do termínu "kreslený seriál" bylo vlastně možno zahrnout i Order of the Stick či Drowtales a podobné počiny. :)

Ovšem ten formát 5x3 si nejsem, zda jej lze nazvat typicky českým - jednak se tuším používal i na Slovensku a jednak si nejsem jist, zda ho nepoužívali i jiné evropské komiksy (nebyl Asterix a Obelix taky 5x3 ? Nebo Clever and Smart ?).
Navíc (historicky) nejpopulárnější české komiksy tenhle formát vlastně nemají - Rychlé Šípy, Čtyřlístek ;)

EDIT:

Ještě ten slíbený link na wiki, co mám na mysli:
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%BD_komiks
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Vitus píše: 13. 10. 2022, 16:46 Ale pro mne osobně například je pojem "kreslený seriál" spojen se specifickou skupinou komiksů, jež vycházely časopisecky na pokračování (komiksy z ABC, Sedmičky, Ohníčku, Reflexu...).
Myslel jsem že tohle je to, co jsem se sem snažil napsat. :think:
Vitus píše: 13. 10. 2022, 16:46 Ovšem ten formát 5x3 si nejsem, zda jej lze nazvat typicky českým - jednak se tuším používal i na Slovensku a jednak si nejsem jist, zda ho nepoužívali i jiné evropské komiksy (nebyl Asterix a Obelix taky 5x3 ? Nebo Clever and Smart ?).
Navíc (historicky) nejpopulárnější české komiksy tenhle formát vlastně nemají - Rychlé Šípy, Čtyřlístek ;)
Opravdu si nejsi jistý. BD jsou blízko, ale mají luxus 42 stránkového A4 alba. Typicky mají mezi 8-10 panely na stránku. Obvykle zakotvené 4 řádcích.

QED:
Asterix

Clever and smart

Suske en Wuske

Těch 5 čádků s 15 panely je fakt svéráz. Určitě se vyskytoval i jinde. Ale tady ho vidíš fakt hodně.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Passingby »

Mě třeba přišlo, že dost velká část těch československých komiksů (hlavně z ABC - Šorelovky jako Vzpoura mozků, Kruanové atd.) měla těžiště sdělení v textu a obrázky text spíš jenom doprovázely. Kája Saudek nebo komiksy pro menší děcka na tom byly samozřejmě jinak, tam byla ta vizuální složka výraznější.

A vedle toho tu byl ještě takový polokomiks, kdy na stránce byly obrázky, občas i s bublinou a pod nimi kus normálně vysázeného textu. (Obrázky z českých dějin a pověstí, něco podobného myslím o zámořských objevech a expedicích, takový sešit o trójské válce a určitě i další).

"Kreslený seriál" byl taková panská řeč, ne? Normální člověk by si pod tím termínem spíš představil animovaný seriál v televizi a komiksu by stejně říkal komiks. Takže označovat to souhrnně nějak jinak než jako (cca) "československý komiks" asi nemá moc smysl.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Fritzs »

Log 1=0 píše: 13. 10. 2022, 08:32 Podobně manga je specifická forma komiksu, původem japonská, proto se označuje japonským výrazem pro komiks, i když třeba z Japonska vůbec není.
Takže teoreticky existuje japonský komiks pro který není vhoné použít výraz manga jelikož nesplnuje specifik parametry? Jaké jsou vlastně paramentry manga? Kresleno černobíle na B4, cca 20 stran týdně, kišótenkecu struktura?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

pojem komiks existoval
redaktoři tehdejšího SNDK tento pojem znali a používali. Samozřejmě s povinnými přídomky "pouhý komiks", "dobrodružný komiks" (dobrodružný už samo byla urážka, viz dříve), nebo nedejbože "západní komiks", třeba ve větách jako "to už byste nám sem mohl zavádět západní komiks."
A hodně se dumalo nad tím, zda takový Čtyřlístek je dobře, nebo špatně, čím se liší od západního komiksu a zda se to nemá zrušit.

Popisuju stav v pozdních sedmdesátkách, tehdy byla debata už jen velmi slabá a okrajová, nebylo to žádné silné téma. Předpokládám, že na konci šedesátek to bylo daleko silnější a známější. Nezapomeňte na ten paradox, že tu byla tehdy výroba levných kreslených filmů s Tomem a Jerrym a podobně (o čemž se všeobecně nevědělo).
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Corny »

Fritzs píše: 16. 10. 2022, 09:34 Takže teoreticky existuje japonský komiks pro který není vhoné použít výraz manga jelikož nesplnuje specifik parametry? Jaké jsou vlastně paramentry manga?
No já osobně bych řekl, že specifikem mangy Je často pouze to, že je to japonská :D

Každopádně tak to asi samozřejmě v praxi úplně není (i proto, že mangu samozřejmě můžou kreslit i cizinci a asi je pravda, že Japonec může nakreslit komiks na "americký způsob"). Asi bych řekl, že nejvíc se manga vyznačuje převážně černobílými kresbami, čtením odzadu a specifickým stylem kresby. Což je samozřejmě hodně neurčité, protože první dvě "charakteristiky" manga občas poruší a poslední je hodně ... neurčitá. Sice dokážu docela dobře od pohledu odlišit mangu od třeba amerického komiksu (vyjma samozřejmě těch klasických specifik, jako jsou velké oči a divné účesy, které ale mnohdy taky neplatí), ale dost dobře nedokážu často popsat proč (podobně dokážu třeba říct, že seriáloví Mumínci jsou de facto anime, totéž Včelka Mája, ale nedokážu vysvětlit, proč to tak je a co na té malbě tak na mě působí). Někdo by určitě mohl říct, že je pro mangu specifický určitý styl vyprávění (což jsme ale na podobné lodi, jako s tím stylem kresby), či způsob vydávání (cca 20 stránková vydání jednou za týden v rámci velkých sborníků na levném papíře), i když tohle taky opět neplatí vždy.

A pak tu je samozřejmě to, že slovo "Manga" Japonci nepoužívají úplně stejně, jako my.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů