Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od sirien »

Takže aby bylo jasno... Tento thread slouží k tomu, aby se sem psaly recenze a názory na knížky, nikoliv k vzájemné inzerci, přehazování o cenách atd., to se dá řešit v Inzerátech nebo vlastnim threadu.

Velmi nerad bych sledoval zánik tohoto tématu v nezasvěcenzi nicneříkající změř údajů, jako se tomu stalo u předchůdce tohoto tématu, a proto jsem odhodlán jej bránit tím nejtvrdším způsobem.
Abych to ujasnil - nic proti OT. Ale jak tu OT začne vybíjet původní téma, tak jej oddělím, nebo smažu.


Takže ještě jednou:
Drizzt píše:Mno, jak jsem si všimnul, tak tady nikde není klasická Topic o četbě.
Takže, sem piště své poznatky o literatuře, která kniha se vám v polsendí bodě líbila, která ne a podobně...
Naposledy upravil(a) sirien dne 17. 7. 2006, 17:58, celkem upraveno 1 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

No ja som prave docital Veniss Underground od Jeffa VanderMeera (iba zakladny roman, poviedky som este necital) a velmi sa mi to nepacilo, prislo mi to chaoticke a bez naboja a literarny styl nic moc aj ked za to asi moze preklad. Omnoho viac sa mi od neho pacil Ambergris: City of Saints and Madmen, ktory bol jemnejsi, zahalenejsi a znepokojivejsi (aj ked znepokojivy bol dost aj Veniss). Vyborny bol uplne roznorody styl poviedok, ktorych forma siahala od romanu cez ciselnu sifru, zapisky lekara, slovnik, basen ap. A malo to vybornu atmosferu.

New Weird som objavil nejaku dobu predtym nez zacal vychadzat v cestine v edicii Martina Susta, naposledy som cital od K.J. Bishop The Etched City (cesky Vryte mesto) a to bolo moooc dobre. Krehko vystavane pribehy dvoch byvalych povstalcov na uteku - pistolnika a lekarky - v chatrajucom meste vo mne zanechali velmi zvlastne a jemne pocity.

No a okrem toho som este teraz cital od Dana Abnetta Ravenora z WH40K, inkvizitorsky roman vzdialene nadvazujuci na trilogiu Eisenhorn a bolo to vymakane. Abnettove inkvizitorske romany patria k tomu najlepsiemu co som vobec v sci-fi cital (aj ked Eisenhorn bol lepsi ako Ravenor) a to som toho cital moc a moc. Ponura antiutopicka atmosfera, dobre prekreslene postavy, extremne pritazlive prostredie, dobre zapletky, originalita, dobre dialogy aj akcia.

M
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Od strýčka jsem si přes prázdniny půjčil některé ze základních evropských raně středověkých eposů a mýtů - starší Eddu, Kalevalu, Píseň o Nibelunzích, Mabinogi a Píseň o Cidovi. Zatím jsem přečetl Mabinogi (pověsti z Walesu) a jsem v půlce Písně o Nibelunzích. Časem napíšu nějaké kratší recenze. Mabinogi bych mohl zrecenzovat už teď, ale nemám tu knihu po ruce a z fleku se mi nechce. Každopádně ale tyto welšské pověsti doporučuji (na rozdíl od velkých eposů jde o dost útlou knížečku a čtivost je dobrá; Mabinogi jsem přečetl jedním dechem).
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Dneska jsem dočet Hvězdný prach od Neila Gaimana
Na jednu stranu by se dalo říct: Klasická pohádka. Já spíš řeknu: Klascekj Gaiman. Základní příběh je veskrze známý - jak se pro lásku jedný holky mládím pitomej Tristran vydal do Elfie pro spadlou hvězdu.
Ale kdo zná Gaimana, ví, že každý příběh, který on vyprávý, je originální.
Nevím, co ke Gaimanovi dodat. Pokud nebudete vědět, co si koupit, pak má Hvězdný prach jedinou chybu - je tak krátký... na druhou stranu, Gaiman ví, kdy zkončit, a tak nenajdete žádnou zbytečnost, rozvleklost.
Cena je asi 230Kč, k sehnání je v pohodě.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Hvězdný prach je cool, před 14 dny jsem to potřetí dočetl
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Goran: Kalevala je naprosto super... jenom si po jejím přečtení dej pozor, abys další dva týdny nerýmoval všechno na co přijdeš, jako se stalo v mém případě... :wink:
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

2 Drizzt: Jestli to opravdu mělo takový efekt, tak si to píšu do pořadníku, jako povinou četbu na hraní Barda. Ne vážně, už jsem o něčem takovém přemýšlel, akorát jsem nenarazil na nikoho, kdo by mi mohl něco doporučit, tak jsem rád, že už vím, po čem šáhnout.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Když jsme u toho Gaimana... Povinností z žánru Urbanfantasy je samozřejmě klasika Nikdykde, původně psané jako seriál, pak zknižněné.
Je to příběh jednoho Londýňana, který se rozhodl udělat jeden dobrý skutek... a změnilo mu to celý životl. Příběh o městě pod městem, za městem, kde na sebe kouzla berou IMO poněkud zvláštní a neobvyklou (konec konců Gaiman, že...), přesto však velmi zajímavou podobu. A o někom, kdo velmi, velmi nenávidí archanděla Gabriela.
Naprosto úžasná knížka.

Od stejného autora jsou známí i Američtí bohové - příběh o bozích, které si do Ameriky přivezli první osadníci, fae Irska, ásové Vikingů, bohové z Afriky i Ásie... o tom, jak upadli do zapomnění a o tom, jak se s tím (ne)naučili žít.
Takové... přišlo mi to takové trochu hutné na čtení. Nebylo to nudné, ale člověk se tim nepročítal tak lehko, ale jinak se mi velmi líbily.
V současnosti vyšlo volné pokračování, ale bohužel jsem ještě nečetl.

A abych dal nějakou urbanfantasy dotřetice, pak Pohádka od R.E.Feista. Pokud jste četli Trhlinovou válku nebo jiné, zapomeňte. Vítejte v současnosti, kde se jedna americká rodinka přistěhuje do jednoho pěkného domku, který se na první pohled zdá být normální... zdání klame, samozřejmě, a fae existují...
Jak jinak Feista považuju jen za tak nějak dobrýho fantasy autora, ale nijak převratnýho, Pohádka (podtitul: ne všechny pohádky jsou určeny pro děti) je perfektní. Je zvláštní v tom, že jí čtete, čtete... nic moc se tam neděje... čtete... porád se tam nic extra neděje... a přitom vám to vůbec nepřipadá nudný, právě naopak. Ve dvou třetinách se to ale zlomí avšechno to, co se neděje předtím, se dít začne, děj se prudce zrychlí a už nezpomalí. Rozhodně stojí za přečtení, i když Feista nemáte rádi, protože Pohádka je úplně jiná než jeho ostatní knížky.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

A nedávno vyšli Anansi Boys, taktéž od Gaimana. Právě je čtu, ale jsem teprv na začátku, takže nechci hodnotit. Mohu jenom nahlásit, že volně navazují na American Gods (pan Nancy - Anansi Pavouk)...
Od Gaimana ještě u nás vyšla Koralína (gaimanovská pohádka) a Kouř a zrcadla (soubor povídek, IMHO slabší).

A samozřejmě skvělý Sandman. Komiks, kterým jsou nadšení i lidé, kteří ten "novodobý fantasy brak" nečtou. Vyšly u nás zatím čtyři knihy (plus několik povídek v Crew) a rozhodně je mohu doporučit. Sandman pojednává o rodině nesmrtelných, kteří ovládají různé aspekty lidského světa (Death, Dream, Despair, Destruction, Delirium, Desire, Destiny), hlavně tedy o Morfeovi (Dream), pánu snů. Je to taková novodobá mytologie, spolu s Dobrými znameními a Nikdykde mé nejoblíbenější knížky od Gaimana.

A Dobrá znamení! Na nezapomeňme. Napsal je tuším s Terrym Gilliamem z MPFC (známým také jako Terry Pratchett, co napsal Zeměplochu (viz dále)). Kniha je osobytým spracováním námětu filmu Přichází Satan (The Omen - proto ten název, Good Omens). Také vypráví o andělu Azirafalovi a ďáblu Crowlym, dvou agentech znepřátelených stran, uvezněných na zemi kvůli té táhlé studené válce, o dvou agentech, kteří si po té době už ani moc nepřipadají jako nepřátelé...
5/5, super kniha.
Naposledy upravil(a) Conlai dne 8. 6. 2006, 12:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Conlai: Gaiman skutečně napsal Good Omens s jistým Terrym, akorát to nebyl Terry Gilliam, nýbrž Terry Pratchett. )
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Jajajajajaj. Já jsem něco takového tušil! Omlouvám se. :oops:
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Okrem Nikdykde je velmi dobre urban fantasy King Rat od China Mievilla (vychadza aj cesky v edicii New Weird). Londyn z druhej strany, pretkany drum'n'bassovymi linkami a zvlastnym dedicstvom hlavnej postavy, ktora zisti ze je synom krala krys... Pri citani Anansi Boys som mal pocit, ze sa Gaiman nechal tymto vybornym dielom (aj napriek tomu, ze je to Mievillova romanova prvotina) dost ovplyvnit.

M
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

rataju sa sem medzi knihy aj comixy? ak ano, potom sem nieco doporucim...
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

crowen: jasně, sem s nima... pokud se to rozroste, oddělit se to dá vždycky. )
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Vlasák
Administrátor
Příspěvky: 1419
Registrován: 7. 12. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Tak Sandman je rozhodně bez diskuze :wink: Od Gaimana bych ještě doporučoval též u nás dostupný komiks Poslední pokušení. Je to spíš taková povídka, ale dle mého názoru velmi dobrá a zejména atmosférická. Nakonec, před nedávnem u nás vyšel vlastně i další Gaimanův komiks - Vraždy a housle. Ten mi zatím čeká na přečtení...

Skrze komiksy můžu plně doporučit Strážce od Moora, Jimmyho Corrigana od Chrise Wara a samozřejmě Vránu od O'Barra... No, vlastně by se toho našlo ještě víc $D
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz


Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů