Filmy - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Antharon »

Pustil som si teda epizodu VIII vytrhnutu z konetxtu. Vravím si, nemaj predsudky... a potom na mňa disney vytasí toto (jazyk nastavený na angličtinu, titulky tiež)
Přílohy
Screenshot from 2022-11-08 14-57-40.png
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Antharon píše: 8. 11. 2022, 14:58 Pustil som si teda epizodu VIII vytrhnutu z konetxtu. Vravím si, nemaj predsudky... a potom na mňa disney vytasí toto (jazyk nastavený na angličtinu, titulky tiež)
Já myslím že "Palpatine has somehow return" nepřekoná nic, zlatá 8. (i když třeba ten její montypythonovský úvod byl taky síla... asi, nevím, nějak nemam motivaci alespoň vážně zvažovat že si kterýkoliv z nových SW pustím, snad až na ten RO)
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wolfus »

Solo sa mi nahodou celkom pacil.

Zo serie 7-9 sa sedmicka dala ako-tak nostalgicky zvladnut, ale 8 a 9 mi prisli fakt tragicke. WTF zabitie Snokea, aby sa mohol "somehow" vratit Palpatine? To ma skoro az urazalo.
DrD (II), Pribehy Imperia
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Ono to bylo obráceně. Zabili Snokea, aby byl efekt, pak nevěděli co s tím, a tak oživili Imperátora (jiní autoři).
To bylo poněkud sobecké a splašené jednání autora, který měl svoji vizi a kašlal na to, že je to střední díl trilogie.
Když mne taková věc napadne v prostředním díle trilogie, pak se pokouším domyslet, co budu proboha dělat v posledním díle.

Je za jímavé, že třeba Epizoda IV, kterou jinak vůbec rád nemám, na tohle myslela a ve světě, který zjevně nemusel mít žádné pokračování, zcela nečekaně a netypicky uchránila hlavního enemíka.
Za tento příspěvek děkují uživateli Argonantus:
Wolfus
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Antharon »

Pozrel som si tu epizodu VIII a mate pravdu, vytrhnute spomedzi VII a IX je to prekvapivo dobry film.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Rillae »

Argonantus píše: 7. 11. 2022, 22:46.

Jinak podruhé Dunkerk, furt vynikající věc a možná nejlepší válečný film (a to taky nemám rád válečné filmy).
Dunkerk rozhodně patří do Top 5, ale za nejlepší bych ho neoznačila. U mě pořád na druhý místo patří "Battle of the Bulge", a titul nejlepšího válečnýho filmu má "A Bridge Too Far"
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jezus »

Antharon píše: 8. 11. 2022, 14:58 Pustil som si teda epizodu VIII vytrhnutu z konetxtu. Vravím si, nemaj predsudky... a potom na mňa disney vytasí toto (jazyk nastavený na angličtinu, titulky tiež)
:D
Antharon píše: 9. 11. 2022, 01:34 Pozrel som si tu epizodu VIII a mate pravdu, vytrhnute spomedzi VII a IX je to prekvapivo dobry film.
Tak zase pozor. Je to překvapivě "dobrý" film :-) V rámci SW. V rámci tragické poslední trilogie, kdy jsem při sedmičce málem odešel z kina (třetí "hvězda smrti" - to jako vážně? :8oO ) a devítku viděl už jen v rámci nějaké akce na HBO GO (a to ještě až jako asi třetí film, více zvědavý jsem byl i na Artemise Fowla :-) ) byl nejlepší.

V rámci normálních filmů je koukatelný a má pár dobrý či dokonce cool míst. Moje doporučení je, že člověk, co má rád podobný žánr (a zavře oči nad logikou jedné celé linky) si ho užije :-)
Wolfus píše: 8. 11. 2022, 22:27 Solo sa mi nahodou celkom pacil.
Jop. Není tak dobrý jako Rogue One, ale je to příjemný dobrodružný film. Já bych obecně těm, co nepotřebují SW vidět, doporučil tyhle spin offy...
Argonantus píše: 8. 11. 2022, 22:36 Ono to bylo obráceně. Zabili Snokea, aby byl efekt, pak nevěděli co s tím, a tak oživili Imperátora (jiní autoři).
To bylo poněkud sobecké a splašené jednání autora, který měl svoji vizi a kašlal na to, že je to střední díl trilogie.
IMHO ani ne. Byl to cool zvrat a že je J. J. Abrams uražené ješitné dítě, kterému zabili oblíbeného padoucha, je jeho problém (a pak teda problém fanoušků a společnosti, které napůl pohřbil značku. BTW tam jako neexistovala tvůrčí vize skrze celou trilogii? Nějaká domluva? WTF?!).

Normální režisér naváže. Osmička evidentně pokračovala v cestě Kylo Rena započaté v sedmičce (jakkoli emo v ní působil). Zabil svého mistra, je z něj plnohodnotný sith. Devítka tak měla být o střetu Ray a Kyla - dvou nových (a posledních) představitelů světlé a temné strany síly. Okořeněné tím, že tam byla nějaká vzájemná atrakce.

Takže se ti dva mohli efektně posekat lightsabery. Nebo se spolu vyspat. Nebo obojí.

Navíc celou dobu se "učení o síle" převracelo, nabízelo se, že nová generace (a znova opakuju poslední mistři) to nějak převrátí (zrodí se někdo, kdo vrátí rovnováhu ;-)) nebo teda ne, protože by to fanoušci nerozdýchali. Dalo se něco vymyslet. Ale to by nesměl být režisér líný a trochu se snažit.

Osmička prostě zanechala zajímavého záporáka, u kterého jsme dokonce viděli jeho vzestup během předchozích dvou dílů. Do háje, vždyť ten borec si skoro zasloužil i vyhrát :-D
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Wolfus:
Asi nemá cenu tady strhávat téma, když už na to debata je. Tam jsme to točili do zblbnutí, zejména VIII díl.
Začal jsem velmi kriticky (hlouběji v té debatě) a skončil u takovéto recenze:
viewtopic.php?p=626875#p626875
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vito »

Na západní frontĕ klid! Velice povedená adaptace z roku 22. Nebýt poslední čtvrtina přehnaně... jak to říct?
-přehnaná
-nadbytecne emotivní
-předvídatelná
-rušivá
-zbytečná

Dal by jsem tomu 5/5. Takhle ale musim o tu poslední čtvrtku filmu ubrat. Určitĕ si ale užijete atmosféru Velké války. Propagandu, i hlad a bláto v zákopech. Za mě výborných 70%, respektive 3/5 na čsfd.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Připomínám později příchozím, že je to témátko čistě i na válečné filmy
viewtopic.php?t=12926&start=15
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vito »

Argonantus píše: 10. 11. 2022, 17:08 Připomínám později příchozím, že je to témátko čistě i na válečné filmy
viewtopic.php?t=12926&start=15
Dĕkuju. Ale já jsem se spíš držel toho "doporučení" a "varování". Tak jsem doporučil i varoval. Že se jedná o válečný film bylo podružné. Ale aspoň vím kam napsat mini vhled o válečných filmech. Jen si jich pár musim ještĕ schlédnout.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Mně se docela líbilo 1917, z této kategorie.
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vito »

Argonantus píše: 10. 11. 2022, 17:37 Mně se docela líbilo 1917, z této kategorie.
(To je jeden z tech filmu co musim jeste dohnat. Ale chtel bych jich vzit vic najednou. Protoze treba Dunkerk mi prisel jako plana filmarska exhibice... takze mam docela dlouhy seznam valecnych filmu ke schlednuti).

Jedno ale vim. "Na zapadni fronte klid" je opravdu dobra filmarska prace. Doporucuju vsem, ale s varovanim. Je to pouze "dobry film", zadny svaty gral.
Ale po dlouhe dobe sucha jsem rad ze alespon neco.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

No, tam jsou právě různá doporučení a varování, většinou na naprosté klasiky a slavné filmy.
Sečteno, podtrženo - žádný z nich není svatý grál; ale jestli ono to není tím, že nemám moc rád válečné filmy.
A ke konci tématu jsem si dokonce dokázal odpovědět, proč to tak je.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Log 1=0 »

Princezna, zakletá v čase 2

Pokračování filmu PZvČ, který by se měl jmenovat úplně jinak. Princezna tu sice je, ale už není zakletá v čase ani hlevní hrdinka. Její kamarádka alchymistka, která je hlavní hrdinkou, si sice užije dost trablů s časovou magií, ale říct, že je zakletá, bych se moc neodvážil. Ale v tom se nemá cenu vrtat, prostě reliktní název série.

Druhá věc, která je nutná zmínit: První díl byl pohádka. Sice osobitá, ale pořád pohádka. Tohle je fantasy. Ano, rodinná fantasy, a klidně se někdo může hádat, že to pohádka pořád je. Ale pak spousta faktorů tak nějak ustřelí mimo žánrové limity. Je to fantasy.

Tak, čím začít? Magický systém. Myslím, že většina lidí tady zná Sendersonova pravidla. Obávám se, že tvůrci nejspíše ne. Protože je dost očividně ignorují, a to i když budu ignorovat, že ignorují nastavení z minulého filmu. Pořád nevíme, jak se liší magie alchymistů a čarodějů, byť z hlediska společnosti v daném světě jde evidentně o velký rozdíl. Z pohledu diváka vypadají jako totéž. Ale je tu jen jedna čarodějka, takže to není až tak kritické.

Ale ona ta magie není prozkoumána skoro vůbec. Souvisí s emocemi a city. Nějak. Taky s runami. Nějak. Surovinami. Nějak. A to prosím ve filmu, kde je magie stěžejní téma a kouzlí většina hlavních postav i komparzistů. Tvůrci si to zjevně uvědomují, a dávají si velký pozor, aby nic ve filmu nepůsobilo vysloveně jako vytažené ze zadku. A daří se jim to, jenže to tak působí, protože půl hodiny předtím nazačili, že něco je/není možné, a pak dává smysl, že to tedy je/není možné, když se to stane důležitým. Ale je to fakt, protože nám to řekli, ne protože by to plynulo z nějakých objektivních pravidel. Ale řekněme to takhle: Harry Potter je v tomhle stejný, plus mínus.

Pak je tu moc hlavního záporáka. Ta by měla být dle logiky světa a) nesmírná a b) růst. Jenže nepředvede o moc víc, než kterýkoliv jiný magic user zde. A přijde mi, že se jeho síla nijak nemění. A když už jsme u síly záíporáků... Big boss má hromadu faceless minionů. A ti jsou někdy hrozba pro hlavní hrdiny, kteří jsou hustí (princezna patrně podstoupila výcvik u filmového Legolase a několikrát vystřelí dva šípy z luku naráz, na dva cíle a trefí). A jindy je zvládnou i comic relief zbrojnoši nebo pár younglingů. Což obojí může být tím, že big boss svou magií ty miniony částečně boostí, ale to už je něco co si domýšlím, rozhodně to není ve filmu řečeno.

A záporákův plán má ve finále hodně slabé místo. Tedy, on ten plán není přímo nesmyslný, ale rozhodně mám pocit, že někdo s mocí, prostředky a inteligencí, které už dříve prokázal, by zvládl připravit něco chytřejšího, než tohle.

Jinak se mi to ale líbilo. Postavy mi přijdou strašně fajn. Princ a princezna mi přišli jako uvěřitelný pár, a to hodně nadstandartně uvěřitelný. Alchymistka a starý alchymista mají takový otec-dcera vztah, že bych vůbec se nedivil, kdyby byla jeho schovanka nebo utajená dcera (nikdo, ani oni sami na sebe jako otce a dceru nereferují, takže "prostě otec a dcera" nebudou). Setkání s první láskou bylo takové zbytečné, ale vlastně pěkný detail, protože nic moc víc to nebylo. Záporák byl po celou dobu věrohodná hrozba. Čarodějka byla divná a její smích při výslechu byl "narm" (je pro tohle nějaké české slovo?), ale ona má být zjevně cáklá, takže to až tak nerušilo.

A tvůrci si vymysleli pár detailů, které ukazují ten svět jako něco, co existuje i mimo kontext hlavního děje, třeba portálové kadeřnictví je něco, co dává v daném místě perfektní smysl, je to vysoce fantasy, a vůbec, krásný nápad. A pár dalších podobných drobností se tam ještě najde.

Efekty a vůbec zpracovnání mi přijdou lepší, než první díl, o trochu. Akční scény jsou často dost nepřehledné a podivné, ale ne že bych se úplně ztrácel v tom, co se má dít. Tady by asi bylo dost prostoru pro zlepšení, ale já na tohle nejsem náročný, takže to zvládám v pohodě přejít. A třeba úvodní flesh-forward mi přišel jako dost fajn vypravěčská finta.

Celkově to určitě není žádná fantasy klasika, kterou musí každý vidět, a ze které si tady někdo sedne na zadek. Ale popravdě, posledních pár týdnů se koukám na různé random fantadsy filmy na netflixu, a jako, že bych mezi nimi viděl něco lepšího... ne, neviděl. Takže nic světoborného, ale určitě slušná věc.

To by byla taková ta férová recenze, co zohledňuje jen kvality samotného díla, a ignoruje okolnosti vzniku a podobně. Ale všichni víme, že je ještě jeden způsob, jak se na něj dívat:
OMG, já právě byl v kině na DOBRÉM ČESKÉM FANTASY FILMU. Bohové, já tomu nějak nejsem schopen věřit. Ono něco takového existuje, může existovat. Svět možná ještě není úplně zrtracen.
Za tento příspěvek děkují uživateli Log 1=0:
Winnie
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů