Filmy - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5421
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Resurrection »

Jiron píše: 7. 1. 2022, 09:45 Půjdu do extrému a řeknu, že pohádka pro děti je taky safe ale nemusí jí nutně chybět napětí (Lví Král 1994, někdo?). Harry Potter je young adult a taky obsahuje nemalé napětí od prvních dílů.
Kde je ve Lvim krali napeti jako? Jedine napeti v HP v prvnich dilech je ve filmove trojce, protoze ho tam Cuaron dal. V knize zadne napeti neni. Columbovy prvni dva dily jsou pak vylozene naprosta exhibice totalni bezpecnosti. Me k napeti asi uplne nestaci tmavej les.
Nejsem, žádný odborník, jen říkám, že Enola mě nebavila. BBC Sherlocka s Enolou jsem ještě neviděl a jasně, je to úplně jiná forma vyprávění, to bych vůbec nesrovnával ani s RDJ nebo čímkoli. Vlastně tady jen předkládám opoziční názor protože mě ten film nebavil a spíš jsem ho přetrpěl.
Jako v pohode, ja jsem v tom videl dost kombinaci prave toho BBC serialu (dedukce, 4. stena) a tech filmu s RDJ (takovy ten zbesily uprk a taky 4. stena). Porad se nemuzu ubranit tomu, ze si od toho cekal neco jineho nez to je. Ale to je porad lepsi nez vetsina ostatnich recenzi, ktery se nedokazou prenest pres to, ze to je o zenskych, ktery chlapy tak uplne nepotrebujou. Coz jenom tak pro zamysleni, Millie Bobby Brown bylo nejakych 15 kdyz to tocila a produkovala a to tema vnima tak silne, ze do toho sla. Zrejme jsme neusli v teto oblasti az tak daleko, jak bych si rad myslel, cemuz bohuzel ty recenze davaji za pravdu. A to popichovani Sherlocka, ze je mu svet ukradenej, protoze mu vyhovuje jak je, je perfektni. Takovej ten romatickej pocit, jak to za Belle Epoque [nebo dnes] bylo [je] mozna vsechno takove lepsi a v pohode... ovsem jak pro koho.
Kdybych ho měl hodnotit číselně, dal bych 4/10 (spíš se mi to nelíbilo ale mělo to světlé momenty). Když to srovnám s dalšími YA pořady (většinou seriály na Netflixu) tak to u mě vychází furt dobře.

Irregulars (btw taky "Sherlock Holmes universe") - 3/10
Letter for the King - 2/10
The Cursed - 3/10
Irregulars a Cursed jsou fakt odpad. Letter of the King malo penez na produkci, ale scenaristicky to bylo celkem dobre. A jako jedinej bude mit dalsi serii. Velmi doporucuju Shadow and Bone, coz je uplne jina liga (a taky young adult), ale tam to dela predloha. Z toho jsem si dost sed na zadek a to jsem k tomu pristupoval jako k dalsimu Netflix woke/masaz/generic fantasy. Ale on je to taky steampunk, pro coz mam slabost. :-)
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Selhan »

Teda Tonička mi přišla často mnohem napínavější než mágové nebo i samotné čarodějky :D

Enola mě moc nebrala protože mi vadí zápletka postavená na tom, že se někdo chová jako pitomec jen aby na tom stála zápletka, ale v podstatě mi to nepřišlo o moc horší než Ritchieho Sherlock. To hodnocení co to má je fakt směšné.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bifi »

Priznám sa, že Shadow and Bone ma dočasne zaujal, ale young adult žáner mi príde celý safe a plochý. Možno to je mojím vekom (42), ale vôbec ma to nepriťahuje a nerozumiem úplne tomu, ako to dospelého môže baviť (eskapizmus?). Toto nemá byť hodnotiaci odsudok, ja tomu fakt nerozumiem. Selhan možno má ešte pred tridsiatkou, to chápem - ale Jerson? Čo vás na tom baví kuci, keď je toľko iných alternatív trávenia času?
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Selhan »

Co já? Já jsem si nenašel čas na sledování seriálu už tak dva roky! :D Jediné, co ze zmiňovaných věcí znám, je krom Pratchetta právě ta Enola, a i to byla spíš náhoda.
Ale pravda je, že na Shadow and Bone bych se možná i podíval, steampunku je jako šafránu.

(edit: a Jerson tady taky naposledy psal v listopadu, myslíš asi Jirona :D )
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bifi »

Aha jo...
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jiron »

Jiron (36), dívám se na seriály s manželkou protože je to příjemná výplň u které není třeba přemýšlet nad skutečně důležitými věcmi. Takže ano, je to společný eskapizmus. Na Young Adult Fantasy se dívám, protože jsem velký fantasy fanoušek a vždycky doufám, že to bude dobrý. Safe a plochý mi všeobecně nevadí dokud to není až tak moc do očí bijící (typicky Irregulars, kde někoho vyléčí "síla přátelství"). Pokaždé doufám, že to bude fakt dobrý! A ono není. Do téhle kategorie možná spadají ještě Shadowhunters (Mortal Instruments setting), který sice byli úplně dementní ale hrozně mě na tom bavilo, že to bylo jako zápis z hodně blbý hry OWoD. A hodně blbý hry OWoD jsem taky zažil takže asi nostalgie.

Res: hele asi fakt čekáme různé věci. Asi jsem u filmů nadměrně emotivní protože ve mě fakt hodně filmů při sledování vzbuzuje silné emoce, často v souladu s tím "co se bude dít teď a jak to bude probíhat". HP mi tohle doručuje (jak hlavní trojice vyřeší trolla na záchodcích? Kdo na sebe vezme zodpovědnost v čarodějném šachu? apod.). Enola to pro mě nedoručila.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jiron:
Bifi
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Ecthelion »

Mimoběžná: Enola byla opravdu zábavný film. Měla své problémy. Ale on to byla vlastně jen televizní film, tak to tomu bez problému odpustím.
Bifi píše: 7. 1. 2022, 11:37Selhan možno má ešte pred tridsiatkou, to chápem - ale Jerson? Čo vás na tom baví kuci, keď je toľko iných alternatív trávenia času?
Bifi, tohle je děsný judgmental gatekeeping. Ale vážně děsný. Ve chvíli, kdy tu řešíme RPGčka, což je pro většinu lidí "zábava pro děcka", bych si myslel, že to na RPG Fóru není třeba. :>:o/
Za tento příspěvek děkují uživateli Ecthelion:
Vallun
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Quentin »

Bifi píše: 7. 1. 2022, 11:37 Priznám sa, že Shadow and Bone ma dočasne zaujal, ale young adult žáner mi príde celý safe a plochý. Možno to je mojím vekom (42), ale vôbec ma to nepriťahuje a nerozumiem úplne tomu, ako to dospelého môže baviť (eskapizmus?). Toto nemá byť hodnotiaci odsudok, ja tomu fakt nerozumiem. Selhan možno má ešte pred tridsiatkou, to chápem - ale Jerson? Čo vás na tom baví kuci, keď je toľko iných alternatív trávenia času?
Trochu to bude escapism. Trochu i parasocial relationships. Ale zejména u těch young adult věcí (a béčkové fantasy literatury obecně) je to taková ta silly OSR-like kreativita.

Např. Locke&Key na Netflixu je celkově špatné a rozhodně bych to nikomu nedoporučoval, ale ten dům se všema svýma magickýma klíčema byl úplně plný potenciálu na hijinks. Byl tam třeba klíč, kterým můžeš otevřít libovolné dveře tak, aby vedly do libovolných jiných dveří, které jsi už v životě vidět (klasický magický item).

Později tam našli klíč, kterým lze vstoupit někomu do hlavy (můžeš se procházet mezi vzpomínkami třeba jako v knihovně). Holka se naštvala, vlezla do svojí hlavy, vyhledala fyzickou reprezentaci svého strachu, ubodala ji nožem, vyvlekla z hlavy ven a zakopala na zahradě. Od té doby se chovala neopatrně a měla autosave proti strachu. Využila ten klíč přesně tak, jak by to zkusil hráč v RPG :D

A sotva je podobných magických klíčů ve hře (...v seriálu) víc, tak netušíš, co se může stát, a začne to být nevyzpytatelné a napínavé.

IMHO je cool, že se v young adult fikci nebojí zkoušet podobné zábavné béčkové nápady.
Za tento příspěvek děkují uživateli Quentin:
Bifi
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bifi »

Ecthelion píše: 7. 1. 2022, 13:22 Bifi, tohle je děsný judgmental gatekeeping. Ale vážně děsný. Ve chvíli, kdy tu řešíme RPGčka, což je pro většinu lidí "zábava pro děcka", bych si myslel, že to na RPG Fóru není třeba. :>:o/
Nesúhlasím. To je reálna (sociologická) otázka na preferencie. S vekom sa človeku vyvíja vkus, menia sa mu referenčné skupiny, mení sa jeho ekonomická situácia. Vznikajú tlaky na iné koníčky alebo naopak rastú obligations. Mení sa štruktúra toho, čo pre človeka jednotlivé možnosti trávenia času znamenajú. (A mení sa často aj spôsob, akým ľudia hrajú RPG-čka, BTW.)

A z toho, ako sa tu diskutuje o YA seriálovej produkcii, zdá sa že pre zdejší publikum nie je bohviako dobrá. (Zároveň občas zachytím podobné diskusie k YA literatúre, aj keď samozrejme budú existovať výnimky.) A nebavíme sa tu na fóre s "väčšinou ľudí", tu je úplne iná vzorka.

Napríklad odpoveď, že "som zamestnaný človek a keď uložíme deti, s manželkou si pozrieme niečo oddychové" dáva zmysel.

EDIT: Na druhú stranu, som aj schopný povýšeného odsudzovania, mám napríklad nulovú toleranciu k bronies a veľmi podozrievavý postoj k furries. Takisto spozorniem u ľudí, ktorí hrávajú figúrkový WH40K alebo vášnivo sledujú japonské anime so školáčkami (u každého z iných dôvodov...). So what?
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Selhan »

Ještě by bylo dobré říct, čo vy si predstavujetě pod takým termínom young adult. Bavíme se o céčkové mustrové toxické romanci pro teenagerky, nebo o fantastice s náctiletým protagonistou? O Twilightu nebo o Harrym Potterovi? Protože u toho druhého podle mě rozhodně neplatí, že je to nutně safe a ploché, o nic víc než u klasické fantasy.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Wolfus
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bifi »

Ja si to pre seba definujem ako tvorbu (zábavného priemyslu) cielene zameranú na náctileté publikum.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bifi »

Díky Jirone a Quentine!

Je mi jasné, že keď je človek fantazák, tak aj v YA seriáloch budú zaujímavé motívy a kulisy. A čím užšie má človek zameraný vkus, tým radšej si to pozrie (prípad steampunk).

Eskapizmu rozumiem tiež (však aj RPG, ako naznačujú E2...). Ja hlavne pred spaním nemám chuť už veľmi rozmýšľať. Ale mávam problémy so spaním, takže zaspávam skôr s knihou a na seriály veľmi nemám čas (a ani trpezlivosť a výdrž). YA knihy čítam len zriedkavo, ale viem si predstaviť, že ak by som mal deti, mal by som to inde.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Ecthelion »

Bifi píše: 7. 1. 2022, 13:53EDIT: Na druhú stranu, som aj schopný povýšeného odsudzovania, mám napríklad nulovú toleranciu k bronies a veľmi podozrievavý postoj k furries. Takisto spozorniem u ľudí, ktorí hrávajú figúrkový WH40K alebo vášnivo sledujú japonské anime so školáčkami (u každého z iných dôvodov...). So what?
Krčím rameny. Jestli chces odsuzovat lidi za něco co je baví a nikomu neškodí, je to tvoje věc. Já třeba furry nerozumím, ale pokud někdo touží zalézt do srsti a být s dalšími lidmi, kteří to mají stejně... let your freak flags fly! :dance:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vitus »

Tedy, mně Enola přišla jako taková dobrá (známka 3 z 5) zábava na jedno zkouknutí, ale netušil jsem při tom, že je až tak dobrá, že by mohla vzbudit takové emoce tady na RPGF. :)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Selhan »

Tak ale to pak Bifi přece narážíš na to, že všechno* filmové fantasy je cílené na náctileté publikum, ne? Když máš náladu na nějaký fantaskní svět, tak se tomu nevyhneš...

*Vážně, napadá mě Pán prstenů a možná teda Barbar Conan. Jestli máte další tipy, sem s nimi, rád se na něco podívám.

Vitus: Tak emoce budí spíš, že tomu lidi dávají mizerné hodnocení, protože superhrdina je feministka.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů