Recepty bez zvířat

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6945
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Antharon »

Nepouzivate hmozdir? Ved na toto presne je :)
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od boubaque »

1) Nevozím s sebou hmoždíř, ale prkýnko, nůž a lžička jsou prakticky všude,
2) zrníčka kardamomu nejsou úplně křehká/vysušená, takže se při tlaku tak snadno nerozpadnou, jen povolí, nůž tohle řeší (a drcení lžičkou je tam proto, aby celá zrníčka neodlétala od nože po celé místnosti).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15070
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Pieta »

Já jsem na slezinách drtil ve vlastnoručně dovezeném kamenném hmoždíři! Tyhle novoty jako netahat s sebou dvou či kolikakilový hmoždíř, já nevím...
Za tento příspěvek děkují uživateli Pieta tito uživatelé (celkem 2):
Antharon, Vallun
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17480
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od York »

Pieta píše: 29. 5. 2023, 23:23 Já jsem na slezinách drtil ve vlastnoručně dovezeném kamenném hmoždíři! Tyhle novoty jako netahat s sebou dvou či kolikakilový hmoždíř, já nevím...
Což o to, bez hmoždíře to přežijeme, ale ty tam nějak záhadně chybíš...
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Log 1=0 »

Pieta píše: 29. 5. 2023, 23:23 Já jsem na slezinách drtil ve vlastnoručně dovezeném kamenném hmoždíři! Tyhle novoty jako netahat s sebou dvou či kolikakilový hmoždíř, já nevím...
Tak jestli na něm umíš létat, tak to není takový problém.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Quentin »

burritoraw.JPG
(foto pouze ilustrační, odsud)

Quentin neumí vařit & další hříchy proti gastronomii
(laziest vegan feeding guide)

Epizoda I - Ovesná kaše
Epizoda II - Líný bramborový salát
Epizoda III - Fazolový salát
Epizoda IV - Špenátové smoothie
Epizoda V - Noky se špenátem
Epizoda VI - PB&J
Epizoda VII - Rychlé burrito

"Rychlé" v názvu značí, že nemusíme nic vařit. Jednoho dne sem postnu ještě seriózní recept se směsí udělanou na pánvi. Dneska zůstaneme u lenosti :)

:arrow? Suroviny
  • 6 celozrnných tortill
  • 200g humusu
  • 1 plechovka červených fazolí
  • 2-3 Rajčata
  • 1-2 papriky
  • 6+ kyselých okurek
  • 100+g dark leafy greens (špenát, rukola, prostě nějaké listí)
:arrow? Postup
  • Propláchneme fazole
  • Nakrájíme zeleninu na kostičky
  • Namažeme tortilly humusem
  • Umístíme fazole, zeleninu a listí do středu tortill a zabalíme
:arrow? Bonus tips
  • Nejlevnější celozrnné tortilly jsou v Lidlu (viz obrázek) Jsou až podezřele trvanlivé :)
  • Jak už jsme si řekli; fazole lze proplachovat skrz prsty rovnou v plechovce. Cedník není třeba.
  • Stejně jako u ovesných kaší; burrito jde udělat na hromadu způsobů. Můžete použít všelijaké kombinace zeleniny, stačí experimentovat nebo googlit "vegan burrito" Mám moc malou představivost, abych tu něco vyjmenoval. Vím, že se dělá s rýží, s avokádem, mrkví, zelím, sálatovou okurkou, cibulí...
  • Nejlepší poměr cena/výkon má nejspíš tenhle čtvrtkilový humus z Albertu.
  • Při hledání videa "jak zabalit burrito" jsem narazil na tohle :-o
  • Už jsem říkal, že fazole jsou literally the best?

a60403b713b7426c8cab74060f1c0a04.jpg
Naposledy upravil(a) Quentin dne 30. 5. 2023, 15:07, celkem upraveno 2 x.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od midewiwin »

Mextopf neboli mexický hrnec:
2 červené a 1 zelená paprika
2 cibule
1 větší brambor
plechovka tmavých fazolí
ostrý kečup
ochucovadla dle vkusu každého soudruha, například petrželka, pepř, nové koření, bobkový list, paprika, ajvar, adžika, kurkuma apod.

Cibuli nakrájím nahrubo, papriky na proužky a bramboru na kostičky. Cibuli orestuju na oleji, přidám papriky a několik lžic kečupu. Osolím, podleju a hodím tam brambory. Když začnou měknout, vyklopím do hrnce celý obsah fazolové plechovky a nechám chvíli probublávat. Dochutím. Podávat lze s pečivem nebo jen tak.
Za tento příspěvek děkují uživateli midewiwin:
Quentin
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Quentin »

Antharon píše: 30. 5. 2023, 11:22 Ako je to s mliekom? Osobne mi prislo velmi chutne ryzove mlieko, do napojov sa casto dava ovesne alebo kokosove, vsimam si, ze vacsina veganov pouziva sojove mlieko s texturou piesku.

Existuje veganske mlieko ktore by sa snazilo simulovat klasicke mlieko ako disperziu tuku vo vode? Viem, ze existuju veganske formule pre kojencov, takze asi nie je nemozne nieco take vytvorit pre dospelych. Je problemom iba cena?
Já kupuju to sojové v DM a taky tam ten "písek" cítím, ale nikdy to nepiju samotné, takže to nevnímám. ALPRO (ta drahá mléka, co mají všude) tuhle texturu nemají ani sojová, takže to určitě nějak vyrobit jde.

Umele mlieko by mohlo velmi vyrazne pomoct ludom ktori vahaju hlavne kvoli mliecnym vyrobkom. A celkovo kvoli syrom a vareniu.
S vařením mi nedávno dost začala pomáhat smetana z DM drogerie (kupuju sojovou, ale jsou různé). To byl dobrý objev :)

Výstřižek.JPG
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od midewiwin »

Můj nejlínější recept funguje díky nabídce německých e-shopů. Jde o 800 g plechovku čočky. Teď jsem ji objednávala za 20 našich peněz. Z obsahu udělám polévku přidáním vody, česneku a majoránky. Zahustím granulovanou jíškou. Tři lidi mají týden co jíst.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1639
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Passingby »

Mexické fazLOLe (tohle si velký nadpis nezaslouží :) )
Lehký a rychlý upgrade plechovkových mexických fazolí od Bonduelle. Rozpálit olej, v něm velmi krátce (do rozvonění) osmahnout bobkový list a cca ½ lž kuliček nového koření (tak 5, podle velikosti; příp. i pár kuliček pepře), přidat nadrobno nakrájenou cibulku a osmahnout. Přitom míchat, ať se cibulka hezky obalí ovoněným olejem. Pak do toho vyklopit fazole, hezky promíchat a ohřát na konzumační teplotu. Plus k tomu chilli podle chuti (posypat cibulku a osmahnout nebo naprášit na omáčku; někdo si asi může i přidat malou papričku do oleje...).

Kuličky koření vyndávám/vyplivuju až při jídle.
8340.jpg
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Quentin »

Passingby píše: 30. 5. 2023, 11:52 Mexické fazLOLe (tohle si velký nadpis nezaslouží :) )
Lehký a rychlý upgrade plechovkových mexických fazolí od Bonduelle. Rozpálit olej, v něm velmi krátce (do rozvonění) osmahnout bobkový list a cca ½ lž kuliček nového koření (tak 5, podle velikosti; příp. i pár kuliček pepře), přidat nadrobno nakrájenou cibulku a osmahnout. Přitom míchat, ať se cibulka hezky obalí ovoněným olejem. Pak do toho vyklopit fazole, hezky promíchat a ohřát na konzumační teplotu. Plus k tomu chilli podle chuti (posypat cibulku a osmahnout nebo naprášit na omáčku; někdo si asi může i přidat malou papričku do oleje...).

Kuličky koření vyndávám/vyplivuju až při jídle.
To zní jako strašně práce na vytunění plechovky, která je dost dobrá už po otevření :D :D

Asi ti začnu říkat "spice-master"
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Quentin »

K burritům jsem ještě doplnil dva řádky k bonus tips:
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Selhan »

Přihodil jsem odkazy do prvního příspěvku.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Quentin
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32330
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Vallun »

Docela dlouho jsem přemýšlel, zda mám nějaký recept na veganský pokrm, který bych reálně v takové variantě pravidelně vařil. A po pravdě našel jsme jen jeden...

Líná (to je povinné, ne?:) léčivá česnečka
na jednu porci:
Dvě menší brambory, očistit, neloupat. Nakrájet na kostičky a dát vařit, spíš dýl. Odlít pěnu, a přidat česnek - trojkombinaci - sušený, čerstvý i pastu. Čím je vám hůře, tím víc přidejte česneku. Čerstvě mletý pepř a špetka majoránky jsou nepovinné rozšíření.
Kolega s tím zkoušel léčit (jen jako doplněk řádné léčby a pod dohledem lékaře, samozřejmě!) i hnusný covid a úspěšně:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1639
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Passingby »

Quentin píše: 30. 5. 2023, 11:57 To zní jako strašně práce na vytunění plechovky, která je dost dobrá už po otevření :D :D
„Almost“ isn't good enough!
almost.jpg
Quentin píše: 30. 5. 2023, 11:57 Asi ti začnu říkat "spice-master"
Heh, nemám moc široký repertoár, najít většího experta asi nebude nic složitého, a protože mě nebaví vařit podle receptů, ne všechno se vždycky povede. Nicméně něco už ozkoušené mám, takže stručně (mám to z těch indických receptů, co jsem dával do předchozího postu):

Tadka/tarka (z indických receptů, ale používá se to i kolem, např. Írán atd.) – Středně rozpálit olej, nasypat do něj celé koření (mělo by to kolem něj hned začít pěnit a prskat), většinou (a) římský kmín, (b) černou hořčici, (c) ale dá se i celý pepř, nové koření, kopr a další (v receptech se tam toho většinou dává víc, a k tomu třeba i listy cassia, trochu se to může zaprášit assafoetidou/čertovým lejnem). Míchat a krátce (10ky vteřin) osmahnout a potom buď hned nalít na hotové jídlo (omáčka, hustá polívka), nebo k tomu přidat cibulku a pokračovat v přípravě jídla (dalším krokem pak většinou bývá nasypání kotle mletého koření a vytvoření masaly - směsi koření s olejem, ve které se povaluje a zlehka obaluje cibulka a další zelenina).

Do vařených "příloh" (pohanka, bulgur, kroupy, rýže, brambory) většinou přidávám celkem 1-2 lž celého koření na hrnek (250ml) suroviny, v různých kombinacích většinou koprové semínko (u Grešíka jsem kdysi koupil kilový pytel a ještě jsem nespotřeboval ani půlku $D ), římský kmín (jeera, cumin), pískavici řecké seno (methi, fennugreek), černuchu (nigella, kalonji) a v menšim množství pak kmín (shah jeera, caraway), ajwain (výrazná chuť podobná tymiánu, radši spíš míň, tak po 1/4 lž), celerové semínko a občas i koriandr nebo třeba fenykl. Do luštěnin, omáček, polívek atd. pak většinou i něco mletého. Pískavice a černucha můžou být hned po uvaření trochu hořké, ale to po chvíli přejde.

Jinak z těch indických jídel jsou typově dobrý různý obměny dálu – rozvařená, ideálně půlená, luštěnina, většinou čočka (dneska už je docela výběr, takže kromě klasiky ze školní jídelny můžou být nenamáčecí červená, žlutá, černá beluga nebo třeba zelená francouzská), případně žlutý půlený hrách – a khichdi/khichri – luštěnina vařená dohromady s obilovinou (a osvědčila se mi i červená čočka s tarhoňou). V receptech se většinou začne s tadka, pak se do něj přidá zelenina a pak se přidá luštěnina, zaleje se vodou a povaří se to. Fajnšmekři na závěr můžou ještě zalít další dávkou tadka, ale těm to říkat nemusím, protože to znají líp jak já a mají na to i speciální minirendlíček. Dá se i jenom uvařit v hrnci se zeleninou bez oleje a bez tadka. Není nutný dělat je s indickým kořením, dá se použít třeba i adžika kombinovaná s nějakým celým kořením.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 7 hostů