Recepty bez zvířat

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Bifi »

Eleshar_Vermillion píše: 1. 6. 2023, 12:35 Tož leccos je zjevně otázka míry. Třeba arašídové máslo není podle všeho v ničem méně nezdravé než máslo normální, ale je to jiný druh tuku. Pointa ale je, že když nahradíš polovinu normálního másla arašídovým, tak se velmi snadno pro oba druhy tuku dostaneš pod ta škodlivá množství. Což je v podstatě jiná variace na to, co postuješ výše - klíčová je pestrá strava.
Na tom leverage pointe deviatich denných porcií ovocia a zeleniny je elegantné to, že ak to dodržiavaš, je veľmi nepravdepodobné, že by si mal privysoký príjem tukov (a nemusíš to riešiť).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9352
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Quentin »

Bifi píše: 1. 6. 2023, 15:12Na tom leverage pointe deviatich denných porcií ovocia a zeleniny je elegantné to, že ak to dodržiavaš, je veľmi nepravdepodobné, že by si mal privysoký príjem tukov (a nemusíš to riešiť).
Přesně na tomhle displacement principu funguje Daily Dozen, co tu pořád linkuju. Snažíš se vyškrtat okénka a nezbývá ti místo na junk.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9352
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Quentin »

DELICIOUS-Vegan-Mashed-Sweet-Potatoes-2-ingredients-BIG-flavor-dairy-free-shaneandsimple-plantbased-sweetpotatoes-glutenfree-recipe-2.jpg
(ilustrace odsud)

Quentin neumí vařit & další hříchy proti gastronomii
(laziest vegan feeding guide)

Epizoda I - Ovesná kaše
Epizoda II - Líný bramborový salát
Epizoda III - Fazolový salát
Epizoda IV - Špenátové smoothie
Epizoda V - Noky se špenátem
Epizoda VI - PB&J
Epizoda VII - Rychlé burrito
Epizoda VIII - Fazolové brownies
Epizoda IX - Batátová kaše

Jedno z mých nejoblíbenějších jídel; připravuju minimálně jednou týdně. Relativně levné, velmi zdravé, rychlé a snadné na přípravu. Nemá to 100% úspěch, už jsem našel jednoho člověka, kterému nechutnala, ale zatím to považuju za vyjímku :D

:arrow? Ingredience
  • Batáty (aka Sladké brambory)
  • Arašídové máslo
  • Pepř
4c1cf7cf601671a03c9d113f6d3b85e1.jpg

:arrow? Postup
  • Batáty očištíme (neloupeme) a nakrájíme na kostičky
  • Do mísy k batátům napustíme pár lžic vody, ať se nevysuší, zakryjeme talířem, a dáme do mikrovlnky na 7-15 minut (podle množství batátů)
  • Jsou hotové, když se dají snadno rozmačkat vidličkou (mixér by zbytečně zabíjel čas)
  • Před rozmačkáním na kaši přidáme 1-3 lžíce burákového másla, aby se rovnoměrně vmíchalo.
  • Dochutíme pepřem.
:arrow? Bonus tips
  • Batáty už lze sehnat prakticky ve všech supermarketech, stojí okolo 60 kč/kg
  • Úplně samotné to nefunguje, chce to jednu z příloh uvedených pod bramborovým salátem nebo třeba něco od Veggie Steak, ideálně s tatarkou nebo sladkou chilli omáčkou. Občas to jím jen s listy špenátu. Prakticky jde jen o to rozbít relativní monotónnost velké mísy homogenní kaše.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od midewiwin »

Rizoto s houbami:
Ve větším rendlíku orestuju cibuli, vhodím tam nakrájené houby, osolím a dusím tak dlouho, až se vyvaří všechna tekutina, které v čerstvých houbách většinou bývá hodně. Pak přidám mražený hrášek s mrkví, papriku /koření/, nakrájenou červenou papriku a chvíli míchám, než se chuti propojí. Nakonec přidám předem uvařenou rýži, prohřeju a podávám ve formě úhledných kopečků.
Do dušené směsi se místo rýže dá přimíchat bulgur nebo jakékoli těstoviny. Je fajn přidat navrch strouhaný sýr, ale tím nechci urážet jemné veganské duše.
Váhy jednotlivých ingrediencí neudávám, protože se to odvíjí od množství hub. Těch by mělo být dost, aby byly dominantní přísadou.
Salát je samozřejmostí, dnes jsem uspěla s variantou z jednoho puku Pak choi s medovo-hořčičnou zálivkou.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Antharon »

Pokracovanie pesto-sagy.

Pred par dnami ma pri debate s quentinom napadlo, ze prsto by sa dalo spravit aj na sladko a ze to je v podstate nutella, alebo orieskovo ovocna pomazanka. Dnes mi zvysila trocha casu, tak som to otestoval:

-4 hrste orieskov (ja som dal co bolo doma, pol na pol kesu a arasidy v mede)
-neutralny olej, podla ziadanej konzistencie, vzdy sa da pridat viac (ja som pomiesal slnecnicovy a tekvicovy)
-1 banán
-cukor, kakao, korenie... (Ja som dal 4 lyzice granka)

Je to vyborne, urcite budem dalej experimentovat
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1116
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Wolfus »

Ja davam radsej repkovy, slnecnicovy mi vonou evokuje vyprazane jedlo.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Antharon »

Wolfus píše: 3. 6. 2023, 14:11 Ja davam radsej repkovy, slnecnicovy mi vonou evokuje vyprazane jedlo.
Najlepsie mi na tieto veci pridu tekvicovy, orieskovy, sezamovy, makovy, ale tie su z kategorie superdrahych, tak to radsej vzdy niecim cuttnem
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Vallun »

Antharon - já bych to granko vynechal...:)

tekvica je dýně, kdyby to někdo heldal jako já:)

v pátek jsem zkusil udělat kus porce číny vege style -

arašídy, paprika červená a zelná, stroužek česneku - opražit na oleji, nejprve arašídy, pak česnek a nakonec papriku, k tomu kari koření, čili omáčka pálivá a sojovka (u těch jsme nekontorloval, zda jsou vege, ale vege varianty mylsim existují...) k tomu samozřejmě rýži.
- jako dobré, dá se to jíst...:) ale porce s kuřecím masem byla výrazně chutnější:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Antharon »

Vallun píše: 3. 6. 2023, 14:56 Antharon - já bych to granko vynechal...:)

tekvica je dýně, kdyby to někdo heldal jako já:)

v pátek jsem zkusil udělat kus porce číny vege style -

arašídy, paprika červená a zelná, stroužek česneku - opražit na oleji, nejprve arašídy, pak česnek a nakonec papriku, k tomu kari koření, čili omáčka pálivá a sojovka (u těch jsme nekontorloval, zda jsou vege, ale vege varianty mylsim existují...) k tomu samozřejmě rýži.
- jako dobré, dá se to jíst...:) ale porce s kuřecím masem byla výrazně chutnější:)
To je vec preferencii, ja som mal doma granko a nemal som kakao...
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od York »

midewiwin píše: 28. 5. 2023, 10:02 Do předpřipraveného bulguru /buďto ho chvíli vařím anebo zaleju vařící vodou a nechám změknout/ přidám zeleninu na čínu. Tu nejdřív nechám částečně rozmrazit a potom opražím na oleji na pánvi. Směs osolím, dochutím kápnutím dobré sojovky a lžící ostrého ajvaru.
Vyzkoušeno (bez ajvaru), chutnalo. Zařazuju do jídelníčku ;)

midewiwin píše: 28. 5. 2023, 10:02S bulgurem anebo s rýží existují stovky variací na bezmasé dobroty.
Měla bys víc konkrétních tipů?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Vallun »

Antharon píše: 3. 6. 2023, 15:15 To je vec preferencii, ja som mal doma granko a nemal som kakao...
Zcela určitě...ale nešlo by to zcela vynechat?? jakou funkci to tam má?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Antharon »

Vallun píše: 3. 6. 2023, 15:21
Antharon píše: 3. 6. 2023, 15:15 To je vec preferencii, ja som mal doma granko a nemal som kakao...
Zcela určitě...ale nešlo by to zcela vynechat?? jakou funkci to tam má?
Jasne ze to ide vynechat, funkciu to ma na to aby to bolo cokoladove, lebo som na to mal chut.

Dolezite su orechy, olej a nejake ovocie. Potom si mozes skusit upravit texturu a chut roznymi prisadami.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Vallun »

Antharon píše: 3. 6. 2023, 15:53 Jasne ze to ide vynechat, funkciu to ma na to aby to bolo cokoladove, lebo som na to mal chut.

Dolezite su orechy, olej a nejake ovocie. Potom si mozes skusit upravit texturu a chut roznymi prisadami.
Tak to potom jasně:) já právě kakaovou příchuť nemusím...:) :D
bych tam zkusil dát med a skořici...hodně skořice:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od midewiwin »

York píše: 3. 6. 2023, 15:20
midewiwin píše: 28. 5. 2023, 10:02S bulgurem anebo s rýží existují stovky variací na bezmasé dobroty.
Měla bys víc konkrétních tipů?
Jeden recept jsem dala - rizoto s houbami.
Fajn je taky vánoční kuba s bulgurem místo krup.
Vůbec houby pasují do mnoha dobrůtek - například zapečené žampiony plněné zbylou bulgurovou směsí z mého prvního receptu.

Taky polévky s houbami milujeme, skvělé jsou ze sušených.
Houbová zásoba je v našem špajzu nezbytná, ať už jsou to zmíněné sušené anebo dušené a pak sterilované ve sklenicích. Specialita jsou jednodruhové skleničky, například lišky. Ty jsou v kombinaci s těstovinami, například s makaróny, těžko překonazelná delikatesa. I samotné houby na pánvi se u nás cení. Kloboučky růžovek restované na oleji a podávané na toastu jsou oblíbená lahůdka, kterou překonají jen syrovinky anebo ryzce dělané podobným způsobem, jen rozkrájené na proužky.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: Recepty bez zvířat

Příspěvek od Markus »

Bifi píše: 1. 6. 2023, 10:25Najkľúčovejšie odporúčanie (ktoré je podľa mňa zásadným leverage pointom v kompetenciách bežnej populácie ohľadne zdravého stravovania) je: Denne zjedzte deväť porcií zeleniny a ovocia (vo veľkosti ca. vašej pästi).
Bifi, můžeš prosímtě uvést příklad třeba těch devíti různých porcí, cos snědl dneska a co třeba včera? Čistě jenom jako ukázka toho, v jakých intencích mám uvažovat. Mám na tohle asi málo fantazie. (Asi bych furt dokola jedl jablka.)

Devět různých, nebo prostě devět? Tj. čtyři jablka jsou 4/9 splněno? 8)

Zpět na „Rozličný pokec“