Recepty bez zvířat

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Recepty bez zvířat

Příspěvek od Quentin »

Quentin neumí vařit & další hříchy proti gastronomii
(laziest vegan feeding guide):

Epizoda I - Ovesná kaše
Epizoda II - Líný bramborový salát
Epizoda III - Fazolový salát
Epizoda IV - Špenátové smoothie
Epizoda V - Noky se špenátem
Epizoda VI - PB&J
Epizoda VII - Rychlé burrito
Epizoda VIII - Fazolové brownies
Epizoda IX - Batátová kaše
Epizoda X - Ovocný salát
Epizoda XI - Čočkové těstoviny

Recepty ostatních diskutérů/kuchařů:
(správcem seznamu je Selhan)

Pesto
Bulgur se zeleninou
Karbanátky, falafel, placky, smažená obalovaná zelenina
Shutri shorba
Pravý rastafariánský Jah-Elneek
Pasta alla norma
Mextopf neboli mexický hrnec
Mexické fazLOLe
Líná léčivá česnečka
Tadka/Tarka
Rizoto s houbami


Snímek obrazovky 2023-05-27 003849.png

Epizoda I - Ovesná kaše

Marky se ozval, že by rád snížil svoji spotřebu živočišných výrobků, tak jsme si řekli, že sem napostuju nějaké random tipy z toho, jak se stravuju já.

:arrow? Solidní základ je ovesná kaše k snídani. Jím skoro ten samý recept už šest let v kuse prakticky každý den. A pokaždé se na to těším jako dítě :D
  • 100+g ovesných vloček (těch obyčejných celozrnných rolled oats)
  • 1-2 jablka na kostičky
  • Lžíce slunečnicových semen
  • Lžíce mletého lněného semena
  • Lžíce rozinek
  • Lžička skořice
:arrow? Postup je jednoduchý
  • zalít vločky horkou vodou z rychlovarné konvice a zamíchat
  • nasypat všechny ostatní suroviny
  • znovu zamíchat a jíst.
Je to levné, celková příprava se určitě vejde hluboko pod deset minut a snadno se scaluje na větší/menší nebo víc porcí. Já to dělám každé ráno po příchodu do práce pro sebe i pro Nasťu a snídáme u kontrolování mailů. Myslím, že jsem to už dělal určitě aspoň pro deset lidí a vždycky jen glowing reviews :)


:arrow? Bonus tips:
  • Krom jablek jsou všechny suroviny suché a trvanlivé. Máme to doma i v práci nakoupené v těhle vzduchotěsných IKEA sklenicích. Stačí po očku sledovat, jak suroviny dochází a nakupovat ve velkém jednou za pár týdnů/měsíců. Navíc je to všechno k dostání v běžných supermarketech. Jediné, co dochází, jsou jablka, ale po chvíli si člověk zvykne při každém nákupu brát jablka cca na týden dopředu.
  • Ovesná kaše má víc verzí než OSR DnD; každý má svojí - běžné jsou banány, dýňová semena, burákové máslo, tahini, pomeranče, víno, vlašské ořechy, mandle, kešu, chia, lískové ořechy, borůvky, jahody, maliny, hrušky, broskve, nektarinky, švestky (i sušené), kakao, čokoláda, mango, kokos, datle etc. etc. Po čase se taky ustálíte na své oblíbené kombinaci.
  • Výhoda borůvek, malin nebo lesního ovoce je, že lze sehnat mražené, a pak už nemusíte dokupovat pravidelně ani ta jablka.
  • Tím, že to “uvaříte” v misce, ze které to budete jíst, minimalizujete mytí nádobí.
  • Kdo má radši krémovější texturu, může použít vločky fine/jemně sekané, nebo místo zalití horkou vodou normálně vařit chvíli na plotně a/nebo použít místo vody sojové mléko.
  • Lněné semeno je třeba jíst mleté, protože v celku se nestráví. Nejlepší je mlít v mlýnku na kafe a uchovávat v lednici. V DM drogerii prodávají už drcené, ale nepřijde mi to tak chutná textura.
  • Ovesná kaše je absurdně zdravá (a jedna tahle porce vám dá 20g vlákniny)
  • Lněné semeno je absurdně zdravé (a jedna lžíce vám dá celou denní dávku omega-3)
  • Lněné semeno údajně pomáhá s pocitem sytosti. Já po téhle snídani vydržím do oběda v pohodě. Pokud se tím nenajíte, tak jen zvětšete celkovou porci (přidejte víc vloček nebo třeba banán).
  • Skořici v pytlíkách mají nejlevnější v Lidlu, ale je možné koupit čtvrtkilo najednou na internetech (zrovna na těhle stránkách lze objednat i hafo dalších suchých plodů)
  • Pokud někomu z nějakého důvodu nejedou ovesné vločky, může zkusit některou z Nomina kaší. Dají se sehnat všude možně, ve zdravých výživách, v drogeriích, ale vyjdou dráž.
  • Někteří kaši ani nevaří; akorát vločky zalijí a nechají nasáknout přes noc v lednici. Nikdy jsem to (over-night oats) nezkoušel, je to na mě moc plánování :D Dejte vědět, jaké jsou, jestli vyzkoušíte.

Odděleno z diskuze Veganství. Pokud chcete diskutovat o veganství, tak prosím tam, toho je vlákno o receptech bez masa, nebo dočista veganských.
F
Naposledy upravil(a) Quentin dne 14. 6. 2023, 12:07, celkem upraveno 15 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli Quentin tito uživatelé (celkem 6):
Jezus, Selhan, kin, Faskal, Corny, Wolfus
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veganství

Příspěvek od Vallun »

Quentin - ovesná kaše je výborná věc:) Samozřejmě ještě trochu lepší je s normálním mlékem...

Nicméně to není veganské jídlo, ale normální a dobré, takže by mělo být veganům samozřejmě zapovězeno... :naughty: :wink:
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veganství

Příspěvek od Quentin »

vanocni_bramborovy_salat_vegan_vegansky_lehky_jarmila_sweet_recept.jpg
(velmi ilustrační foto)

Quentin neumí vařit & další hříchy proti gastronomii
(laziest vegan feeding guide)

Epizoda I - Ovesná kaše
Epizoda II - Líný bramborový salát

Disclaimer: Tohle není vánoční salát vaší babičky, ale jídlo, které si udělá člověk závislý na videohrách, když nechce zbytečně ztratit ani minutu navíc.

:arrow? Suroviny
  • Jedno balení bramborového salátu (prodává se myslím na košíku, já kupuju v Lidlu)
  • 2-3 brambory
  • 3 kyselé okurky
  • Lžíce kremžské hořčice
Snímek obrazovky 2023-05-27 080103.png

:arrow? Postup
  • Brambory omyjeme (neloupeme!), propícháme vidličkou a dáme (bez vody!) do mikrovlnky.
  • Nukujeme tři minuty z jedné strany, pak otočíme, a nukujeme z druhé strany. Pokud nejdou snadno propíchnout vidličkou, tak přidáme minutu, dvě.
  • Mezitím nakrájíme okurky na kostičky.
  • Horké brambory opatrně nakrájíme (nemusí to být perfektní, stačí rovnou v misce) a smícháme s ostatními surovinami.
:arrow? Ideální přílohy
  • Uzené tofu, nakrájet na kostičky, zamíchat rovnou do salátu
  • Marinované tofu, rozkrojit na dva plátky, opéct na pánvi (marináda v balení stačí, netřeba přidávat olej)
  • IKEA plant balls, stačí pár minut v mikrovlnce, můj nejoblíbenější low-effort polotovar
  • Hacksteak z DM, dřív jsem je ohříval na pánvi, ale myslím, že už jsme je taky úspěšně mikrovlnili
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Veganství

Příspěvek od Antharon »

Ako sa pouziva tempeh? Okrem veganskej slaniny teda, ta ma az tak nezaujima.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18575
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Veganství

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Trochu jako uzený sýr?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veganství

Příspěvek od Quentin »

Antharon píše: 27. 5. 2023, 09:14Ako sa pouziva tempeh? Okrem veganskej slaniny teda, ta ma az tak nezaujima.
Já ho jím jen tak ohřátý na pánvi s toustem, rajčatem, hummusem, kečupem a třeba baby špenátem/rukolou. Jako sandwich/burger.

A taky ho dáváme nakrájený na kostičky k bramborovým knedlíkům se špenátem.

Viděl jsem to použité i v bowlech a salátech.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15085
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Pieta »

Quentin píše: 26. 5. 2023, 21:16[*]Někteří kaši ani nevaří; akorát vločky zalijí a nechají nasáknout přes noc v lednici. Nikdy jsem to (over-night oats) nezkoušel, je to na mě moc plánování :D Dejte vědět, jaké jsou, jestli vyzkoušíte.[/list]
Není to teda zrovna bez živočišných výrobků, ale tohle pravidelně dělám v kombinaci mléko, vločky (lidlovská směs ovesné, pšeničné, žitné) a rozinky. Žádné plánování v tom není, večer zaliješ, ráno sníš. Poměry surovin stačí odhadnout, i když tam člověk nedá dost tekutiny, vločky stejně změknou, akorát ráno kdyžtak naředíš na požadovanou konzistenci.
Akorát ta mléčná verze nemá ani v ledničce moc velkou výdrž, chce to se k tomu dostat hned druhý den, pokud ne ráno, tak aspoň do večera.

Že jsi to ty, udělám vodní variantu a dám vědět. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Quentin »

Pieta píše: 27. 5. 2023, 13:09Že jsi to ty, udělám vodní variantu a dám vědět. (:
Nice. Jeste muzes zkusit sojove nebo jine rostlinne. Ja kupuji neslazeny soy drink v DM za 29,-
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15085
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Pieta »

Mimochodem, když vidím ten líný přístup, připomnělo mi to, jak jsem strašně spokojený s mikrovlnkovou přípravou rýže. Vzal jsem na to plastový nesmysl od Tescomy za cca 300, a rýže je z toho vždycky výborná, nepřipálí se, není třeba hlídat, jen tam hodím rýži, naleju vodu, trochu soli, a za dvacet minut mám velkou porci rýže na oběd.
Za tento příspěvek děkují uživateli Pieta tito uživatelé (celkem 2):
Quentin, Antharon
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od York »

Pieta píše: 27. 5. 2023, 15:50za dvacet minut mám velkou porci rýže na oběd.
20 minut v mikrovlnce? To není upečená na škvarek? Brambory jsou v mikrovlnce za 4 minuty, za 20 minut se rejže uvaří normálně ve vodě :think:
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Selhan »

Brambory máš už plné vody, rýži máš sušenou – takže ji taky vaříš ve vodě, jen tu vodu nezahříváš na plotně, ale mikrovlnami. Takže to trvá stejně, jen je výhoda, že to nemusíš hlídat, protože reálně nejhorší, co se ti může stát, je že ji zase vysušíš.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od York »

Aha. Makes sense.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15085
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Pieta »

Jo, to je víceméně ta pointa. Není to rychle, ale je to prakticky úplně bez práce a bez starostí. Když to necháš podle návodu, máš z toho nadýchanou rýži. Když to necháš o kapku dýl, máš ji suchou, ale pořád dobrou, a šikovnější třeba do smažené rýže. Zapomenout to tam nemůžeš, mikrovlka se ti stejně vypne.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Antharon »

Ja by som pridal do zoznamu pesto, je to vyborny zdroj tukov vhodny pre veganov a je to velmi flexibilny recept.

Najzákladnejsie pesto je Pesto Genovese:
-jedna rastlina bazalky
-za hrst píniovych orieskov
-neutrálny olej
-trochu parmezánu

Postup:
Daj do mixéra orechy, pomel ich, pridaj bazalku a olej, rozmixuj na tekutú pastu, pridaj syr, trochu premiesaj a dosol podla chuti. Je možné pridať napríklad olivový olej alebo cesnak.

Toto jednak nie je vegánske a jednak je väčšina zložiek pomerne drahá. Je možné ho však abstrahovať:
-zelenina (bazalka, špenát, sušené rajčiny, cesnak, pór, hrášok...)
-olej (slnečnicový, repkový, sezamový, tekvicový, orechový...)
-orechy (najlepšie je kešu, zaujímavé sú arašídy, vlašské, semienka)
-binder (syr, tofu, tempeh, kvasnice, proteín)

Tieto štyri zložky je možné rôzne kombinovať. Vlhkosť zeleninovej zložky sa v mixéri prepojí s olejom do krémovej konzistencie, orechy tvoria väčšinu substrátu. Binder je na zahustenie výsledného produktu a pridanie ďalšej vrstvy chuti. Ja osobne mám rád pesto aj bez syra, napríklad s arašídmi, cesnakom a bazalkou. Olivový olej treba používať striedmo. Je možné ho používať ako kondiment alebo pomazánku a v chladničke vydrží kľudne týždeň
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Quentin »

Three-Bean-Salad-Recipe1.jpg
(ilustrační fotka z hlubin internetu)

Quentin neumí vařit & další hříchy proti gastronomii
(laziest vegan feeding guide)

Epizoda I - Ovesná kaše
Epizoda II - Líný bramborový salát
Epizoda III - Fazolový salát

Tohle už vzdáleně připomíná vaření, protože se u toho krájí cibule a přesahuje to můj soft limit pěti surovin, ale pořád bych to mezi relativně líné recepty zařadil, protože je to docela rychle hotové. Výhodou je, že je to seriózně zdravé plant based whole food jídlo; prakticky žádný junk!

:arrow? Suroviny
  • 2 plechovky červených fazolí nebo cizrny (ideálně kombinace)
  • 3 rajčata
  • 1 cibule
  • 1-2 papriky
  • 1 salátová okurka
  • 1 lžíce olivového oleje nebo 2 lžíce slunečnicových semen (ze zásob na ovesnou kaši :-) )
  • 3 lžíce octa
  • pepř podle chuti
  • rukola, špenát nebo jiný “dark leafy green” (volitelné pro ty, co rádi své saláty extra zdravé)
:arrow? Postup
  • Z fazolí vylijeme nálev a propláchneme je; nechceme sůl navíc.
  • Rajčata, cibuli, okurku a papriky nakrájíme na kostičky.
  • Smícháme všechny suroviny dohromady.
:arrow? Bonus tips
  • Kdo nemá po ruce cedník, může proplachovat fazole rovnou v plechovce a cedit přes prsty.
  • Všechno se dá dělat rovnou v salátové míse a z ní i konzumovat, žádné nádobí navíc!
  • Podáváme s opečeným celozrnným toustem. Pozor na vícezrnné nebo triky s nižším obsahem celozrnné mouky; všechna použitá mouka ve složení by měla být celozrnná.
  • Toustový chleba se snadno dlouhodobě uchovává v mrazáku. Před konzumací stačí hodit do toasteru (já používám ten vyskakovací, ale nejspíš bude fungovat i ten zavírací).
  • Fazole jsou literally the best!
Snímek obrazovky 2023-05-27 223721.png
Naposledy upravil(a) Quentin dne 28. 5. 2023, 11:05, celkem upraveno 3 x.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů