Společenská angažovanost RPG her

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 287
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od strucky »

Tohle je součástí grafiky příchozího e-mailu poté, co backnete na KS Ronina (Mörk Borg hack).

Nemám v plánu tu točit o tom, jestli se já považuju za něco z toho, jak moc z toho kterého ano, z čeho vůbec atd., spíš mě zajímá, jak by to zapůsobilo na vás, při takhle "in yo' face" způsobu prezentace.

Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21021
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Markus »

Selhan: Já myslím, že to pojmenoval dobře sirien – je rozdíl mezi veřejným a soukromým.

Já naopak ochotně chodím mávat transparentem na náměstí nebo blokovat neonacistický průchod městem (skutečné příklady), protože to je veřejné vyjádření ve veřejném prostoru. Tam to patří a tam to má smysl.

Ten rozpor je možná v tom, že vy vnímáte obálku knížky taky jako veřejný prostor.

Pro mě je ale obálka knížky soukromá věc. Nakonec bude v mojem obýváku v mojí knihovničce a bude řvát na mě. To nemám zapotřebí, nepotřebuju si tohle svinstvo tahat domů. Stejně jako ty transparenty po tý demošce zahodím a nevěším si je doma na chodbě. Na koho by tam řvaly? Na návštěvy?

EDIT: Jinými slovy – a točím se kolem toho pořád dokola – nevnímám to jako veřejné vyjádření, které se mě vůbec netýká. Vnímám to jako, že někdo křičí ze dvou metrů přímo na mě, přestože s ním vlastně souhlasím – a tím víc mě sere, že křičí na mě.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Selhan »

Já doma na chodbě transparent mám :D

edit: Každopádně nechápu, proč je to tak zásadní. Vždyť tě nikdo nenutí to kupovat? To, že se ti to nelíbí a nechceš to mít doma v knihovničce, je přece jiná otázka, než jestli má být přípustné to dělat? Počítám, že ty punková cédéčka si asi taky nekupuješ?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21021
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Markus »

Selhan píše: 26. 5. 2023, 08:36 je přece jiná otázka, než jestli má být přípustné to dělat? Počítám, že ty punková cédéčka si asi taky nekupuješ?
Cédéčka? :D (EDIT: Poslouchám Muchu. :-)= )

A neobracej otázku. Ta nestála „Je tohle přípustné?“ (Samozřejmě že je), ale – podívej se do záhlaví – „Jak by to na vás zapůsobilo?“. Tak jenom říkám, jak to na mě působí, a jsem rázem hozen do jednoho pytle se zlouny.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21021
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Markus »

Vlastně se to dá extrahovat asi do tohohle:

- Nemám rád, když na mě někdo křičí za něco, za co nemůžu.
vs.
- Pokud za to nemůžeš, tak by ti nemělo vadit, že na tebe kvůli tomu někdo křičí.
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Sosacek »

Ja furt nerozumimm proc "nackove tahnete!" znamena ze "nekdo na me krici". Krici na nacky, ne?

(treba Quentin krici na vsechny ne-vegany a tam bych to chapal)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21021
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Markus »

Sosacek píše: 26. 5. 2023, 08:52 Ja furt nerozumimm proc "nackove tahnete!" znamena ze "nekdo na me krici". Krici na nacky, ne?
Když je to nápis na knížce, kterou bych (potenciálně) měl doma v knihovničce, kde to můžu číst jenom já, manželka a případně nějaká návštěva, tak to křičí na nácky, jo?
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Selhan »

Máš pravdu, Markusi, otáčím svou otázku tedy na ty, kteří tady přirovnávají nápis "homofobové běžte do prdele" k nacistickému Německu.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Jerson »

Sosacek píše: 26. 5. 2023, 08:31"antinackove jsou stejne spatni jako nackove", "antifasisti jsou jako rusove" (to je novinka), "bojem proti nasili a nenavisti jenom zpusobujete nepohodu".
Sosáčku, když někdo mlátí lidi, tak mi přijde jedno, zda to dělá pod ideologií nácků, nebo anti-nácků. Stejně tak "boj proti násilí a nenávisti" aplikovaný na náhodné kolemjdoucí je pro mě nerozlišitelný od násilí a nenávisti.

A tenhle postup je totiž klasicky náckovský - buď budeš křičet naše hesla a mlátit ty, na které ukážeme, nebo zmlátíme my tebe.
Za mých 45 let života jsem se s žádným náckem do bližšího kontaktu nedostal, ani mi žádný neřekl "svět by byl bez tebe lepší". Vždycky jsem to slyšel jen od někoho, kdo si říkal anti-nácek. Jako by si myslel, že když se obhajuje myšlenkou boje proti špatným lidem (nebo přesněji proti špatné ideologii), tak nemůže sám žádné špatné věci dělat. Nebo že je správné "hledat nepřítele ve vlastních řadách" - přičemž "nepřítelem" je každý, kdo dost hlasitě nepodporuje jejich myšlenku.
Přes sto lety v Německu takhle bojovali anti-komouši (= náckové) proti komoušům, a trvalo jen dvacet let, než to dotáhli na jejich úroveň.

(Ono je to o to vtipnější, že sám padám do jedné "menšiny", o které tihle anti-náckové tvrdí, že ji chrání. :-) )
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Sosacek »

Markus píše: 26. 5. 2023, 08:52
Sosacek píše: 26. 5. 2023, 08:52 Ja furt nerozumimm proc "nackove tahnete!" znamena ze "nekdo na me krici". Krici na nacky, ne?
Když je to nápis na knížce, kterou bych (potenciálně) měl doma v knihovničce, kde to můžu číst jenom já, manželka a případně nějaká návštěva, tak to křičí na nácky, jo?
Vzdyt je tam osloveni, komu to rikaji, ne? Na zacatku vety?

Ja to asi fakt nechapu :D
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Selhan »

Jersone, promiň, ale tohle mi přijde jako úplný nesmysl. Takže Ukrajinci jsou stejní jako Rusáci, protože taky střílí, jo? Spojenci byli stejné svině jako Nacisti?
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan tito uživatelé (celkem 3):
kin, Sosacek, Pieta
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od kin »

Podobná prohlášení, obzvlášť na indie rpg scéně, jsou v rpg dost časté. Viděl jsem je už v několika různých rpg produktech. Takže Ronin není nějaká vyjímka v tomhle. Možná tam je agresivnější to "fuck off" , ale je to MorkBorg, musí to být lehce edgy.

A to že autor napíše do své knihy na začátek "dle mě jsou náckové, ruský orci a homofobové kreténi a nechci aby četli tuhle knihu" naprosto fér. Je to jeho kniha, jeho tvorba a jasně, nijak jim nemůže implicitně zakázat tu knihu koupit/upirátit/číst, ale může jim dát najevo co si o nich myslí. A on jejich peníze většinou stejně nechce, tyhle lidé tomu docela věří.

A stejně jako to může napsat on, můžou oni se rozhodnout knihu nečíst, nebo upirátit. Whatever. Až jednou udělám něco většího než pamflet, tak tam taky napíšu ať jde podobná svoloč doprdele. Dělám to pro zábavu, ne pro cash.
Za tento příspěvek děkují uživateli kin:
Pieta
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6652
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od boubaque »

Než jsem to napsal, tak se diskuse posunula, ale přece...

Selhan: Já bych řekl, že to plno lidí vnímá jako tribalistické vymezování se, které pokud je nad nějakou (vnímanou) míru agresivní, nahání vlastně nepřesvědčené do opačného tábora. A tím rozděluje společnost a snižuje počet interakcí mezi názorovými skupinami -- což vede k dalšímu prohlubování rozdělení. Protože těžko někoho přesvědčím o tom, že homosexuálové jsou taky lidi, tím, že na něho bude křičet, ať se probere, nebo vypadne do prdele (reálně je to zastrašování), ale naopak pravidelnou interakcí s homosexuály se mi to podaří vcelku pravděpodobně (i když nejlíp asi funguje, když ten nepřesvědčený ze začátku neví, že interaguje s homosexuálem*).

* A tak mé napadá, jak třeba se sexismem :think: opačné pohlaví člověk potkává běžně... tady ych asi řekl, že je potřeba člověka vytáhnout z bubliny, ve které se o tom názoru utvrzuje. Ale k tomu zase pomáhají interakce, ne zahánění do těchhle skupin.

Jinak mi přijde, že tak nějak v těchhle případech chybí těm výkřikům nějaký benefit of doubt. Místo abych se vymezoval proti konkrétním projevům (a toxickým lidem), tak se předběžně vymezuju v obecné rovině, což je samozřejmě snazší a nevyžaduje to tolik osobní odvahy a nasazení. Ale vrhá to na celé publikum stín pochybností a vlastně to nutí lidi podřizovat svoje chování tomu, aby nevzbuzovali podezření, byť s myšlenkou souhlasí.

Jinak chápu ten argument aktivismem a vyvolávání kontroverzí / negativních dojmů, ale nemyslím si, že je to ve všech případech nutné (freony a ozonová díra? možná se pletu), ale především si myslím, že je rozdíl aktivismus, byť agresivní a to, co jsem na začátku označil za tribalismus -- vymezování se a exkluze.
Za tento příspěvek děkují uživateli boubaque tito uživatelé (celkem 2):
MarkyParky, Wolfus
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Jerson »

Selhan píše: 26. 5. 2023, 08:55 Máš pravdu, Markusi, otáčím svou otázku tedy na ty, kteří tady přirovnávají nápis "homofobové běžte do prdele" k nacistickému Německu.
Selhane, viz můj příspěvek výše.
Nápis sám o sobě vypadá neškodně, ale jak si můžeš všimnout, tak i v nepřítomnosti homofobů postaví na velmi vzdáleném fóru část lidí proti ostatním. Nacistické Německo taky začalo tím, že na plakáty psalo hesla proti komoušům a že náckové mlátili komouše, protože to podle nich byla správná věc. Můžeš tomu říkat "falešný argument šikmou plochou", nebo "nepoučení z historické zkušenosti", podle toho, ze které strany se na to budeš dívat. Podle mě se člověk při boji a nenávisti proti určité skupině (špatných) lidí musí pořád sledovat v zrcadle, zda se nezačíná stávat tím, proti čemu bojuje.

Křičet "homofobové, běžte do prdele" na homofoby dává smysl.
Křičet "homofobové, běžte do prdele" na skupinu, která dost možná obsahuju menšinu nebo minimum homofobů, pokud vůbec nějaké, mi moc smysl nedává. Přesněji si myslím, že to v důsledku může snadno fungovat přesně opačně.

A tedy musím říct, že jsem u tebe byl dvakrát, a transparentů jsem si nevšiml. Tedy, asi bych si nevšiml ani nápisu na obálce knížky ve tvé knihovně, dokud bych ji nevytáhl, takže ten příměr asi odpovídá. Proto taky říkám, že nad takovým nápisem na obálce RPG pokrčím rameny. Ale nad možnými důsledky se už musím zamyslet.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Antharon »

Sosacek píše: 26. 5. 2023, 08:52 Ja furt nerozumimm proc "nackove tahnete!" znamena ze "nekdo na me krici". Krici na nacky, ne?

(treba Quentin krici na vsechny ne-vegany a tam bych to chapal)
On krici na vsetkych preventivne, ale ak by krical na nacka, zrovna ten by to mal uplne u prdele. Takze vo finale je to nie len uplne neefektivne ale aj toxicke.
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon:
boubaque
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Jerson »

Selhan píše: 26. 5. 2023, 09:03 Jersone, promiň, ale tohle mi přijde jako úplný nesmysl. Takže Ukrajinci jsou stejní jako Rusáci, protože taky střílí, jo? Spojenci byli stejné svině jako Nacisti?
Když už ses zeptal, odpovím protiotázkou. Byli sověti stejně svině jako nacisti? Nebo byli dokonce větší svině?

Bojovat proti nacistickému Německu je jedna věc, a správná. Jen si člověk nesmí myslet, že ho takoví boj automaticky staví na tu správnou stranu, že všechno co ve jménu toho boje udělá je automaticky správné, a že každý Francouz je kolaborant, zrádce a nepřítel. Jinak řečeno v tomto boji proti náckům chceš být jako Amík nebo Brit, ale ne jako Rus.

(Ještě bych zdůraznil, že současnou politickou situaci a válku do těchto příměrů vůbec tahat nechci. Všechny mé národnostní příměry se vztahují k letům 1920 - 1945.)
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Gimli, MarkyParky, ShadoWWW a 6 hostů