Společenská angažovanost RPG her

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 285
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od strucky »

Tohle je součástí grafiky příchozího e-mailu poté, co backnete na KS Ronina (Mörk Borg hack).

Nemám v plánu tu točit o tom, jestli se já považuju za něco z toho, jak moc z toho kterého ano, z čeho vůbec atd., spíš mě zajímá, jak by to zapůsobilo na vás, při takhle "in yo' face" způsobu prezentace.

Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25780
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Sosacek »

Mam chut to backnout.

EDIT: chci rict, ze to na me pusobi veskrze pozitivne.
Za tento příspěvek děkují uživateli Sosacek tito uživatelé (celkem 2):
Jarilo, kin
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15070
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Pieta »

Někdo, kdo jasně řekne, že špíny různých příchutí ve své komunitě nechce? Jsem za.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Selhan »

Asi to mohli napsat pred backnutim, ale jinak -- ze by punk nebyl mrtvy?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1750
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Corny »

Jednoznačně pozitivně. Asi stejně jako když někdo napíše "Fuck Cancer", pod to se dá jedině podepsat. A je dobře, když se s tímhle někdo nepáře.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20997
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

Jednoznačně negativně.

Mám bytostný odpor k tomu, když má někdo potřebu mě vychovávat, a moje instinktivní reakce na tohle je „Well, fuck you too!“. Nejsem zvědavej, aby mě někdo poučoval, jak být dobrým člověkem – a už vůbec na to nejsem zvědavej v médii, kam to IMHO vůbec nepatří, tedy v hrách.

Navíc se mi příčí představa, že někdo něco veřejně vydá a pak bude někomu zakazovat to číst. Takhle to nefunguje, veřejně je veřejně.

Takže za mě palec dolů, would not buy.

EDIT: Čímž jim samozřejmě neberu právo takovéhle produkty vydávat, jen říkám, že mě to odrazuje.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 6):
strucky, Pan Bača, Antharon, Valior, ShadoWWW, Wolfus
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1750
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Corny »

Zajímavé, že bereš tuhle zprávu namířenou vůči rasistům, sexistům, homofobům a transfobům takhle osobně :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Corny:
Sosacek
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20997
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

Chytil ses do pasti, Corny, přesně tuhle reakci jsem čekal! Tak budu pokračovat.

Já se považuju za politicky dost progresivního člověka, s cílem minimalizovat různé -ismy plně souhlasím, jen nesouhlasím s formou. Když si kupuju hru, nekupuju si ji proto, aby mě někdo poučoval, jak být dobrým člověkem, nedejbože aby mi říkal, jestli ji smím nebo nesmím číst. O problematice různých menšin se můžu vzdělávat v novinách a časopisech (což dělám), ale nejsem na to zvědavej ve hře. Respektive ne tímhle „in your face“ stylem – tohle není vzdělávání, to je výkřik a rána tyčí do ksichtu.

Ta past spočívá v tom, že se dostáváme do smyčky kdy buď musím s touhle formou aktivismu souhlasit, nebo jsem hned označen za sexistu atd. Což je samozřejmě kravina – rozděluje to společnost na dva tábory, kdy buď musím souhlasit úplně se vším včetně formy, nebo jsem automaticky ten zlej. Takže díky, žes tohle zhoubné myšlení krásně demonstroval.

Mimochodem: o problematikách různých menšin můžeš vzdělávat třeba i formou filmů a seriálů. Můžeš to dělat v nějakých aktivistických dokumentech na festivalu Mezipatra, potíž je, že nejspíš budeš kázat přesvědčeným, takže účinek je dost pochybný. Můžeš to dělat plíživější formou v jinak „mainstreamových“ dílech – viděli jste třeba seriál Sex Education na Netflixu? Ten podle mě udělal pro rovnost a toleranci dost, a to nenásilnou formou (která ve skutečnosti účinek umocňuje, protože to vyznívá „normálně“).

Takovýhle nápis na hře na mě působí stejně, jako kdybych si na Netlixu chtěl pustit seriál a hned na začátku na mě vyskočila obrazovka: „Pokud jsi XXX, nesmíš se dívat a okamžitě to vypni!“. Nemístný bizár. Dost možná bych to vypnul nehledě na to, jestli myšlenku podporuju, nebo ne.

EDIT: Jinými slovy, všechny hry usilující o podporu progresivních myšlenek by podle mě udělaly líp, kdyby tyhle výkřiky vůbec neměly a snažily se ti myšlenky podporovat nenásilně, na pohodu, příjemně, prostě tím, jaké jsou – ne tím, co vykřikují.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 2):
Valior, Vallun
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1750
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Corny »

Otázka zní, kdo se chytil do čí pasti, protože tohle zní docela hodně jako "Nejsem rasista, ale... " s pár extra odstavci :)
Ale ok, nebudu se v tom rejpat, stejně to je asi téma spíš do rozlišného pokecu ;)

Herald: A Corny to chápe, což na jeho podivu nic nemění ;)
Naposledy upravil(a) Corny dne 25. 5. 2023, 09:54, celkem upraveno 1 x.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Herald pravdy
Příspěvky: 86
Registrován: 27. 10. 2022, 09:23

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Herald pravdy »

Markus souhlasí s myšlenkou, nesouhlasí s formou podání.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20997
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

Ty odstavce navíc jsou tam právě proto, že se obávám, že kdybych napsal jenom „nelíbí se mi to“ bez dalšího vysvětlení, okamžitě tady budu za homofobního rasistu a zakazovače potratů.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Selhan »

To je podle mě otázka, jestli hru bereš jako produkt, který ti při konzumaci nemá co způsobovat nějaké kontroverze, a nebo jako něčí umělecké vyjádření. (A jen podotknu, že se bavíme o Mork Borgu.)
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20997
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

... a jestli součástí veřejného uměleckého vyjádření může být i zákaz, kdo to smí vidět a kdo ne.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jerson »

Corny píše: 25. 5. 2023, 09:26 Zajímavé, že bereš tuhle zprávu namířenou vůči rasistům, sexistům, homofobům a transfobům takhle osobně :)
Osobně z toho mám dojem, že to snadno sklouzne ke stavu "Když se ti nelíbí tahle hra, tak jsi rasista / sexista / homofob / transfob".

Edit: On to mezitím Markus napsal taky.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Selhan »

To není o tom, jestli to někdo smí vidět nebo ne. To je o tom, jestli se smí poslat rasisty do prdele. Jako překladatel ten rozdíl určitě vidíš.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan tito uživatelé (celkem 4):
Pieta, Corny, Bifi, Jarilo
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jezus, Pieta, tochalius a 6 hostů