Společenská angažovanost RPG her

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 286
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od strucky »

Tohle je součástí grafiky příchozího e-mailu poté, co backnete na KS Ronina (Mörk Borg hack).

Nemám v plánu tu točit o tom, jestli se já považuju za něco z toho, jak moc z toho kterého ano, z čeho vůbec atd., spíš mě zajímá, jak by to zapůsobilo na vás, při takhle "in yo' face" způsobu prezentace.

Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Vallun »

Nechci se moc zapojovat, protože mi utekl začátek diskuse a nějak jsem nepostřehl o jaký typ hry šlo... nicméně věta "himofobově běžte do prdele" mi přijde malebná:)

Třeba u hry Panzer General mi takové prohlášení dává smysl...

Křičet na náhodného člověka "ruzzáci jďete domů" my ale jako problém připadá taky, ač s obsahem zcela souhlasim...křičet to na skřety je ok - pokud se nejedná vylozeně o odpůrce putlerova režimu, kteří domu nemohou...:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Selhan »

Boubaque: Já tomu rozumím – co zpochybňuji je za prvé, že je to opravdu tak, že nekonfrontační aktivismus nese lepší výsledky, a za druhé jestli mají lidi morální povinnost provozovat ten nejefektivnější možný aktivismus, a nebo jestli mají nárok být nasraní.

Zkoušeli jste někdy nějakého fašouna/sexistu konstruktivně přesvědčovat? Jak se vám to dařilo? Bylo to jednoduché? Děláte to běžně? Přijde vám opravdu reálně nárokovat u všech aktivistů, aby fungovali jako nízkoprahové sociální centrum? Jak byste to dělali s rusákama, co se radujou z masakru v Buči?

Podle mě to zase na druhou stranu může mít ten efekt a cíl, že se tyhle názory vytlačí na okraj společnosti. Když si vezmu například antisemitismus, ať máme něco lokálního, tak ten neskončil tím, že jsme s antisemity vedli trpělivý dialog. Ten skončil hromadami mrtvol a obecnou stygmatizací.

A pak se teda ještě zvlášť musím vymezit proti tomu, že výkřikům chybí benefit of doubt – původní příklad podle mě zcela jasně vymezuje, že se vyhraňuje ne proti nějaké obecné skupině, ale konkrétně proti lidem, kteří jsou proti zrovnoprávnění žen, národnostních menšin a queerů. To není něco, s čím se narodíš, to je něco, v co věříš vědomě. Kde je tam prostor pro benefit of doubt? Jako že co když to jsou hodní lidi? Podle mě nejsou.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan tito uživatelé (celkem 2):
kin, Pieta
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Sosacek »

Antharon píše: 26. 5. 2023, 09:11 ak by krical na nacka, zrovna ten by to mal uplne u prdele.
To si nemyslim, viz rozohnene reakce v tehle diskusi.
Antharon píše: 26. 5. 2023, 09:11Takze vo finale je to nie len uplne neefektivne ale aj toxicke.
"Vymezit se proti homofobii, sexismu, rasismu a transfobii je toxicke"
-- Antharon, 2023

EDIT Markus: Ban na tři dny. Došla mi trpělivost s tím, jak tady „nenápadně“ označuješ ostatní za svoloč.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od MarkyParky »

Selhan píše: Zkoušeli jste někdy nějakého fašouna/sexistu konstruktivně přesvědčovat? Jak se vám to dařilo? Bylo to jednoduché? Děláte to běžně?
Asi před čtrnácti dny.

Namlouvám si, že se mi po asi třech hodinách rozhovoru podařilo zasít semínko pochybnosti u jedné ze dvou přesvědčovaných. U druhé jsme zůstali na "we've agreed to disagree".
Není to moc dobrý výsledek.

Ale jsem si celkem jistý, že je to lepší výsledek, než kdybych je poslal do prdele obě.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Wolfus
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Antharon »

Selhan píše: 26. 5. 2023, 09:21 Jak byste to dělali s rusákama, co se radujou z masakru v Buči?
Zda sa ti humanne napriklad tvrdit na zaklade masakru v buci, ze vsetkych rusov treba postrielat? Bola to casta reakcia, ktoru bolo vidno na internetoch a mne teda neprisla v poriadku. Tym neschvalujem ten masaker ani netvrdim, ze by sa to nemalo riesit. Iba sa snazim naznacit ze agresivnym aktivizmom sa clovek lahko znizi na uroven toho cim opovrhuje. Viz. napriklad sosacek.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Markus »

Začíná se to tu nepříjemně rozohňovat, takže prosím: na Ukrajinu a spol. tu máme jinou diskuzi, tady se pojďme vrátit k RPG hrám. A bylo by fajn, kdybychom do toho válku na Ukrajině nemíchali – přece jenom i ten příklad v záhlaví se týkal úplně jiných témat.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Quentin »

Selhan píše: 26. 5. 2023, 09:21Boubaque: Já tomu rozumím – co zpochybňuji je za prvé, že je to opravdu tak, že nekonfrontační aktivismus nese lepší výsledky, a za druhé jestli mají lidi morální povinnost provozovat ten nejefektivnější možný aktivismus, a nebo jestli mají nárok být nasraní.
Někdo nějaké další názory na tohle? Já bych hrozně chtěl být agresivní militantní vegan, akorát nevím, jestli je to produktivní :D

Namlouvám si, že se mi po asi třech hodinách rozhovoru podařilo zasít semínko pochybnosti u jedné ze dvou přesvědčovaných. U druhé jsme zůstali na "we've agreed to disagree". Není to moc dobrý výsledek.
Tohle zažívám pořád a mám pocit, že nezbývá než doufat, že jsi je alespoň posunul o 10%. Přesvědčit někoho během jedné konverzace, je velice vzácné. Někdo jiný je posune dál (nebo ty příště). Se zabedněnými lidmi je "thousand cuts" všechno, v co můžeš doufat.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od MarkyParky »

Quentin píše:Já bych hrozně chtěl být agresivní militantní vegan, akorát nevím, jestli je to produktivní
Není, čerstvě ověřeno. :wink: EDIT: Ale ten náš rozhovor bokem určitě bude pokračovat, jen musím tu odpověď zformulovat, abychom ho právě vyvedli z agresivně militantního duchu.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Antharon »

Uz to sem nebudem tahat, mne len prislo, ze to bola presne ta udalost ked som videl na internete ludi, ktori byvaju velmi zdrzanlivi spravat sa ako uplne zvierata, zachadzajuc do uplnych extremov. Kazdy odrazu dokazal ludi odsudit len na zaklade narodnosti do takeho extremu, ze by ich najradsej vsetkych pozabijal ako su a ja som na to len pozeral s otvorenymi ustami, kde sa to v tych ludoch berie a kde je nejake dokazovanie, vina a trest.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Selhan »

Omlouvám se, ale mě to nepřijde jako jiné téma. Je to možná jiné v tom, že se většina lidí tady identifikuje líp s rodinami na Ukrajině než s transkami "někde v americe". Podle mě je to o společenské angažovanosti a o vymezování se proti něčemu, co považujeme za zlo. Jestli vám přijde, že je něco jiného "agresivně křičet" v otázce Ruska a v otázce queerů, tak by mě to naopak dost zajímalo, v čem vidíte rozdíl.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Pieta
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Markus »

To je asi reakce na můj vstup, že? Spíš mi přišlo, že přejít od nápisu na obálce RPG knížky k válečným zločinům je přece jenom solidní změna tématu a zbytečně to akorát diskuzi vyhrotí. Šikmá plocha?

I když si asi můžeme představit RPGčko, co by mělo na obálce něco jako „Ruzzáku jdi do prdele!“ (a šlo by třeba o fantasy hru s dinosaury), a diskuze by možná vypadala dost podobně.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Selhan »

Opravdu by to vypadalo podobně? Vadí vám třeba placky, trička nebo nálepky, že na vás křičí hesla proti rusákům ve veřejném prostranství?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Antharon »

Uprimne, podporil som minimalne dva kickstartre, z ktorych ukrajinski umelci priamo platili humanitarnu pomoc a ani tam sa nikto neznizoval k slovnym utokom tohoto typu. Pretoze jedna vec je zakricat ai slava ukrajini aby si podporil miestnych hrdinov, druha vec je posielat rusakom do plynu. Vidis tam ten rozdiel nie? Jedno je podpora a solidarita a druhe je extremizmus a osobny utok na zaklade narodnosti.
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon:
Jezus
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6652
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od boubaque »

Slehane, asi je to tím, že se tu baví několik lidí a každý má ten názor (a cíl v diskusi) trochu jiný. Zkusím proto upřesnit, o čem jsem se snažil psát, a připomenu, co jsem napsal v prvním příspěvku do téhle diskuse – mě to neuráží, a přijde mi to v rámci žánru (Mörk Borg) jako obsahem i formou odpovídající upozornění, že tahle hra nebyla zamýšlená jako pomůcka pro naplňování toxických fantazií (a tím utvrzování se v nich), protože Mörk Borg k tomu může svádět.
Selhan píše: 26. 5. 2023, 09:21 Boubaque: Já tomu rozumím – co zpochybňuji je za prvé, že je to opravdu tak, že nekonfrontační aktivismus nese lepší výsledky, a za druhé jestli mají lidi morální povinnost provozovat ten nejefektivnější možný aktivismus, a nebo jestli mají nárok být nasraní.
Jasně že můžou být nasraní. Ale často jsou nasraní i na svého "spojence", který si dovolí projevit frustraci z toho, že ventilace toho nasrání je kontraproduktivní. A když pak začnu kohokoli, kdo zpochybňuje moje nasrání na *ismus jako efektivní formu boje proti *ismu, označovat za *istu, tak... Ale o tomhle se bavit nechci, ten konfrontační aktivismus chápu jako legitimní způsob soutěže myšlenek ve společnosti, jen si nemyslím, že se k němu mají uchylovat všichni a že je nekritizovatelný.
Zkoušeli jste někdy nějakého fašouna/sexistu konstruktivně přesvědčovat? Jak se vám to dařilo? Bylo to jednoduché? Děláte to běžně? Přijde vám opravdu reálně nárokovat u všech aktivistů, aby fungovali jako nízkoprahové sociální centrum? Jak byste to dělali s rusákama, co se radujou z masakru v Buči?
Já jsem psal o obecných, předběžných (lépe řečeno preventivních, díky za to slovo někomu v minulých příspěvcích) prohlášeních, které se vztahují na široký heterogenní soubor jedinců. Tohle, co píšeš, je reakce na konkrétní lidi a konkrétní činy – a v těchhle případech mi přijde úplně v pohodě je poslat do prdele. Jenže to vyžaduje to osobní nasazení a osobní odvahu, o kterých jsem psal; a vyžaduje je i ta konstruktivní diskuse, nebo dokonce nějaká sebe/obrana, když se dostanu přímo k činu.
Podle mě to zase na druhou stranu může mít ten efekt a cíl, že se tyhle názory vytlačí na okraj společnosti. Když si vezmu například antisemitismus, ať máme něco lokálního, tak ten neskončil tím, že jsme s antisemity vedli trpělivý dialog. Ten skončil hromadami mrtvol a obecnou stygmatizací.
A tohle podle mě posledních 10–15 let už bohužel neplatí, protože KKK kroužek se nemusí scházet po setmění v nevadské poušti, ale je dostupný na jedno ťuknutí v mobilu. Každý, koho od sebe odeženeš, najde rameno k vyplakání na facebooku.
A pak se teda ještě zvlášť musím vymezit proti tomu, že výkřikům chybí benefit of doubt – původní příklad podle mě zcela jasně vymezuje, že se vyhraňuje ne proti nějaké obecné skupině, ale konkrétně proti lidem, kteří jsou proti zrovnoprávnění žen, národnostních menšin a queerů. To není něco, s čím se narodíš, to je něco, v co věříš vědomě. Kde je tam prostor pro benefit of doubt? Jako že co když to jsou hodní lidi? Podle mě nejsou.
Tohle je hlavní nepochopení, způsobené i tím, že některé věci se pro mě za poslední rok staly úplně samozřejmými: Ano, přesvědčeného, zarytého ***a budeš těžko konvertovat a odsouzení, a klidně i společenskou izolaci si zaslouží. Ale tahle prohlášení (1) nemíří na konkrétní lidi s konkrétními proviněními ("Lojzo, dokud budeš bít svou ženu a nezařídíš nápravu, tak ti svou knížku neprodám!"), (2) ale na neznámé publikum, kde jsou nejen "ti, co jsou se mnou" a "ti, co jsou *istická prasata" – mezi nimi je plno lidí, a bude jich imho většina, kteří se třeba zasmějí u sexistického vtipu nebo si podvědomě zkontrolují peněženku, když do tramvaje nastoupí Rom. Jsou to sexisti a rasisti? Je možné, že místo abys je upozornil na jejich poklesek a vysvětlením je třeba přitáhl k sobě, donutíš je podobným výkřikem rozhodnout se teď hned, bez dostatečných znalostí, vybrat si stranu.

Poslední tři roky se v práci poměrně dost věnuju mediální gramotnosti a dezinformacím, takže z mnoha příkladů vím, že vytváření pocitu naléhavosti (případně snaha šokovat), vzbuzování emocí (zejména negativních, včetně ale i třeba pohrdání), nálepkování a polarizace (buď jsi s námi, nebo proti nám) jsou manipulační techniky využívané dezinformátory a šmejdy. A ony fungují, jenže šmejdům jde o rozvrat společnosti, ne jednotnost v pozitivních hodnotách.
Za tento příspěvek děkují uživateli boubaque tito uživatelé (celkem 4):
Selhan, Markus, Jezus, Wolfus
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Společenská angažovanost RPG her

Příspěvek od Selhan »

Antharone, kde někdo někoho posílá do plynu? O čem to mluvíš? Já nejsem pro žádné posílání nikoho do plynu, a nikdy jsem nic takového neřekl. Bavíme se o sloganu "Homofobové běžte do prdele". Ukrajinsky by se to, myslím, řeklo "idi na chuj". To se přece používá velmi často.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Pieta
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 7 hostů