[článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Jerson »

Zrovna v tomto směru si dovedu představit scénu, kdy takové auto potkají na místě, které nebude možné objet, a skrz které se ten Snow cruiser bude jen špatně dostávat - takže hráči by se mohli zapojit a použít své řidičské a navigátorské schopnosti, aby řekli "zacouvejte padesát metrů a vezměte to po poli tamhle mezi baráky."

Otázka je, jestli chci, aby s takovým prvkem hráči museli interagovat. Protože bych takovou situaci asi dal skupině, ve které je nadšený - a nevyužitý - řidič těžké techniky, a třeba je přiměl uvažovat, zda by si nemohli pořídit specializovanou pojízdnou základnu, byť výrazně menší. Naopak ve skupině postav bez zvláštního vztahu k řízení a hlavně ve skupině hráčů bez velkého zájmu o divnou techniku 30. let bych takový prvek do hry asi netahal, protože bych očekával, že i tak pokrčí rameny a řeknou "Tak to objedeme / počkáme, až to vyřeší, to není náš problém." To bych je musel cíleně dostat pod časový tlak, a to už zase zavání railroadováním.

Nebo jsi to myslel jinak? Když ti v tabulce padnou Zdymadla a mýta, tak postavy prostě na tu řeku dostaneš?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od MarkyParky »

Vím, že mezitím uběhla debata jinam, jen drobná noticka.

Úvaha: "Vzducholoď s posádkou 48 lidí nejde ukrást v osmi lidech" mi přijde hrozně postižená moderním myšlením.

Takovou vzducholoď samozřejmě jde ukrást v osmi lidech, protože ty zbývající ruce a nohy, co teoreticky té osmici chybí, jsou prostě posádka - součást vybavení té vzducholodi a ukradneš ji i s nima nebo si je na to někde celkem samozřejmě nabereš.

To, co dneska dělá automatizace a jakoby nemusíme řešit, v těch třicátých létech prostě dělala taky "automatizace", jen biologická a hlasem ovládaná :), takže to (pro hru) taky nemusíš řešit, pokud teda cíleně nechceš.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Passingby »

btw... Jenom taková veselá vsuvka, nenechte se rušit :D

Markus: Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?
Jerson: Já žádný rozšiřující příručky nepotřebuju, já si všechno pamatuju.


V tomhle má hraní v historických obdobích asi dost výhodu, protože člověk si zapamatuje aspoň něco trochu použitelného a může si to opakovat, když třeba kouká na filmy, dokumenty, čte články atd., takže se mu to v hlavě líp usazuje. Když je to nějaký desátý fantasy svět, který má zase trochu jiné frakce, státy, npcčka, magii atd. než ty ostatní, tak se to pamatuje hůř a hůř se to přitom ve hře z té hlavy vytahuje. Tam má zase výhodu ten postupný worldbuilding při hře, protože si to pak pamatují všichni zůčastnění a můžou si to navzájem připomenout a něco z toho vymyslet. Jenomže... Na ten není potřeba knihovna plná přiruček, na ten stačí trochu pravidelně hrát. :think:
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od sirien »

A vážně vzducholoď MUSÍ ovládat posádka 48 lidí?

Třeba u tall shipů (plachetnic) bylo normální že měly plnou, běžnou a minimální posádku přičemž poměr byl klidně 10/7/1 nebo jiné podobné a třeba i vyšší hodnoty (bez pasažérů /vojáků, čistě námořníci). Ta scéna kdy Jack A Will ukradnou tu loď v tomhle není nereálná. Jako jasně, s minimální posádkou všechno trvá dýl a dělá se to hůř a do bouře s tím plout nechceš a nějaké pokročilé věci (boj na děla, opravy, složitější přístavní manévry) se s tím moc dělat nedají - ale uvést tu loď do pohybu a ovládat jí je možné docela dobře. Limit na minimální posádku v podstatě je "kolik lidí vyžaduje ta jedna nejnáročnější činnost", u plachetnice to obvykle bude manipulace s právě jednou plachtou.

S tou vzducholodí si to umím představit úplně stejně (...at už by to reálně šlo nebo ne)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od MarkyParky »

Plus teda detail, že 48 lidí na směny = v horším případě max 36 opravdu nutných (víc jak šestnáctky sloužit nebudou), spíš ještě míň, někam ke 24. A taky můžeš ledasco oželet. Třeba kuchaře :)
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Passingby »

Ty směny Jerson psal 3, takže na 1 směně to dělá 16 lidí (za předpokladu, že je to jenom posádka nutná k provozní obsluze bez doplňkovýho personálu jako jsou kuchaři, letušky, kapela atd., tzn. na všech směnách jich slouží stejně - i když zrovna ten kuchař by v tom asi byl započítanej taky, protože je musí někdo živit).
Naposledy upravil(a) Passingby dne 20. 3. 2023, 12:51, celkem upraveno 1 x.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Jerson »

Passingby píše: 20. 3. 2023, 12:36btw... Jenom taková veselá vsuvka, nenechte se rušit :D

Markus: Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?
Jerson: Já žádný rozšiřující příručky nepotřebuju, já si všechno pamatuju.
Ono to vyjde dost podobně. Markus má rozšiřující příručky k fantasy světům, já mám historické články a monografie. Obojí funguje dost podobně co se převodu do herního světa týká - pořád to jsou informace, které si člověk přečte, zjistí, že do hry je běžným způsobem nedostane, a přemýšlí, jak je tedy zužitkovat zajímavým způsobem.

Moje drobná výhoda je, že jsem za ně obvykle nic nezaplatil, a když takové věci vím, tak vím něco o skutečné historii, což se občas hodí v jiné než herní společnosti. Ale jinak to zas takový rozdíl není. Tedy kromě toho, že s podobnými informacemi a nápady může přijít jakýkoliv jiný hráč, který se náhodou doslechne o nějaké dobové zajímavosti.

Vzducholodě si vezmu do svého tématu.

Markusi, můžeš prosím ty vzducholodní příspěvky přesunout, ať tu s nimi neplevelíme?
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Passingby »

V GURPS (nejspíš High-Tech, Vehicles, možná i Cliffhangers a další historický příručky) bylo ovládání vozidel/plavidel s posádkou docela dost pravidel (který ale neposoudím, protože s tímhle nemám zkušenosti). Moc si to už nepamatuju (ale můžu kdyžtak zkusit dohledat), ale pro jednotlivý vozidla/plavidla tam byly stanovený počty jako absolutně minimální nutná posádka (jinak se ani nerozjedu) a optimální posádka (vozidlo/plavidlo funguje podle parametrů z popisu). Když byla posádka někde mezi tím, byly tam postihy k manévrování a možná i dalším věcem. Nejspíš tam byly i stanovený důležitý profese (a důsledky, když nebyly obsazený), pokud obsluha vyžadovala nějaký specializovaný činnosti.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Markus »

Jerson už to koukám "přesunul, tak prosím vzducholodě pokračují zde.
Jerson píše: 20. 3. 2023, 11:03 Nebo jsi to myslel jinak? Když ti v tabulce padnou Zdymadla a mýta, tak postavy prostě na tu řeku dostaneš?
Mí hráči na řece jsou a ještě dlouho budou. :) Ale kdyby byl někde uprostřed lesů, tak to odignoruju a hodím něco jiného.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Jerson »

Takže i tak se snažíš zapojovat do hry prvky, o kterých tušíš jakým způsobem bys je do hry "nenásilně" zapojil, ne? Třeba když by ti padlo bylinkářství a postavy byly na lodi na širém moři, tak to taky budeš ignorovat, dokud nedorazí někam, kde něco poroste.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Markus »

No zkusím něco vymyslet, a když to nepůjde, zkusím něco jiného. To není žádný pevný pravidlo, je to nějaká metoda a tvůrčí výzva, kterou si sám sobě dávkuju, co mám číst a snažit se zapracovat. Baví mě to, protože to vnáší trochu nepředvídatelnosti do jinak nalajnovaného dobrodružství, které hrajeme. Ale jasně že ne všechno sedne kamkoli a ne všechno může být zrovna přínosné pro hru.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 20. 3. 2023, 13:22 Takže i tak se snažíš zapojovat do hry prvky, o kterých tušíš jakým způsobem bys je do hry "nenásilně" zapojil, ne? Třeba když by ti padlo bylinkářství a postavy byly na lodi na širém moři, tak to taky budeš ignorovat, dokud nedorazí někam, kde něco poroste.
I na moři něco roste, viz například Sargasové moře a ve fantasy světě se v oblasti oceánické botaniky určitě meze nekladou, navíc něco může přiletět vzduchem, začít růst přímo na lodi, začít růst přímo na někom nebo v někom (semínka si přinesl na sobě nebo v sobě při poslední zastávce v přístavu) a podobně - tady si naopak myslím to může fungovat jako inspirace pro Vypravěče, jak do hry vnést nějaký nový a neotřelý prvek. :)
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Antharon »

Ja som minule premyslal ako by som si urobil zoznam takychto veci v google sheete. Dal by som si tam nazov, publikaciu, typ rozsirenia, pripadne system a potom kolonku s tagmi, podla ktorych by sa to dalo sortovat a vyhaladavat. Ale potom som si nejak uvedomil, ze neviem ako taketo tagy vytvarat, zgrupovat a udrzovat konzistentne.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Markus »

Vykašli se na tagy, zapiš si stránky a začni náhodně házet. Když hodíš něco, co nedává smysl, házej dál. K čemu potřebuješ tagy?
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [článek] Jak mám sakra využít všechny ty materiály z rozšiřujících příruček?

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 20. 3. 2023, 13:32 Vykašli se na tagy, zapiš si stránky a začni náhodně házet. Když hodíš něco, co nedává smysl, házej dál. K čemu potřebuješ tagy?
Hodíš, vyjde ti "potkali jste elfa", klikneš na tag "elf" a vyjede ti seznam všech postav (NPC), co jsou elfové a můžeš vybrat, kdo se nejvíce hodí (nebo naopak nehodí), aby hráčské postavy potkali ? :think:

EDIT/OT: Takhle fungovali ty knihovní karty s perforací nahoře - "tag" zůstal jako dírka a "netag" jako výřez - takže pak jsi zasunul tyčku naskrz všech karet pro díru, co označoval "elf" a na tyčce zůstaly jen karty s elfy :). (Nevím proč jsem si tu teď na to vzpomněl.)
Za tento příspěvek děkují uživateli Vitus:
Antharon
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů