Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Markus »

Je tady další rok. Za celý tým RPG Fóra vám přeju, ať se vám v něm daří a ať se vám vyplní nejen vaše herní předsevzetí!

A při té příležitosti si pojďme udělat velkou anketu o roce minulém...

:arrow? Anketa RPG Fóra: Jaké RPG hry jste hráli v roce 2022?

Bližší informace o jednotlivých hrách najdete v Databázi RPG. Budeme rádi, když si najdete čas je v databázi ohodnotit.

Potom se do diskuze můžete přijít pochlubit, co jste hráli, kolik toho bylo a nakolik jste spokojení. :wink:

Anketa poběží celý leden, na začátku února ji stopneme a shrneme výsledky.

Pomozte nám anketu šířit i mimo RPG Fórum. Vlastně kamkoli, kde se zabývají RPG hrami. Na facebooky, Discordy i klidně svým spoluhráčům ze skupiny, kteří na herní weby nechodí. Loňský ročník měl 318 respondentů. Zkusme to letos vytáhnout aspoň na 500!

:idea: :idea: Výsledky :idea: :idea:

:arrow? Interaktivní přehled her a počtu hlasů v Databázi RPG
:arrow? Úplný přehled tady v diskuzi
:arrow? Rozbor a komentáře

Předchozí ročník:
:arrow? Co jste hráli v roce 2021?
Uživatelský avatar
Pan Bača
Příspěvky: 296
Registrován: 7. 12. 2005, 14:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Pan Bača »

Norde, já reagoval na to, že ti v té rovnici chybí druhá strana. Takže ty sice znáš lidi, které překlad odradil, ale nejspíše budou i takoví, kteří by si to bez překladu nezahráli. Takže to tvé tvrzení mi přišlo dost manipulativní (popravdě jsem se dlouho rozmýšlel, jestli je míněno vážně, nebo jen jako přátelské rýpnutí... a dospěl k názoru, že B je správně (jsem totiž šikovný kluk a všiml si toho smajlíka 8) ).

Wolfus: než jsem začal Nordovi kontrolovat Svitky, vůbec jsem netušil, co ta divná zkratka PbtA znamená, takže Svitky :-D
Jen abych tě nezmátl: já Nordovi nepomlouvám Svitky, já tady kroutím hlavou nad neustále se opakujícími zprávami, jak může překlad AW někoho odradit od hraní / snahy o naučení se.
Za tento příspěvek děkují uživateli Pan Bača:
ShadoWWW
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Wolfus »

No vidis, ja som sa ho naucil z ineho zdroja (aj ked ma neoslovil a nehravam ho) 🙂 Keby som ale nevedel po anglicky, tak sa naozaj radsej poobzeram po inom systeme.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Jerson »

Pan Bača píše: 19. 2. 2023, 10:00 já tady kroutím hlavou nad neustále se opakujícími zprávami, jak může překlad AW někoho odradit od hraní / snahy o naučení se.
To že někoho Sirienův překlad od hraní AW odradil je celkem jisté. Otázka je, zda bylo víc takových lidí, nebo těch, kteří díky tomu AW hráli. Na což nemám odpověď, protože o všech hráčích Sirienova překladu jsem slyšel od Siriena. 8)

Nicméně když jsem na kartě postavy změnil slova jako Šukat zpět do angličtiny, tak se na to hráči z mé skupiny tvářili lépe.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Log 1=0 »

Lidi, co chtějí hrát hru plnou absurdního násilí, zvrhlého sexu a nechutné špíny, a vadí lim slovo šukat, by si měli první vyřešit problémy, které mají sami se sebou a svými podivnými prioritami, než začnou hodnotit práci ostatních.
A lidi, co nechtějí hrát hru plnou absurdního násilí, zvrhlého sexu a nechutné špíny, nikdy nebyli cílovka AW.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Jerson »

To jsem asi jsem minul, o čem že má AW být, ale už mě nebaví točit tohle téma.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Log 1=0 »

To je evidentní, žes to minul.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Markus »

Tady je Excel se všemi odpověďmi - je tam třeba vidět, pro jaké hry lidi hlasovali společně.

Strašně rád bych z toho vygeneroval takovou tu vizualizaci blízkosti hlasů – ale nezjistil jsem, jak na to.


EDIT: A tady je původní verze na Google Sheets.
Přílohy
Anketa RPG Fóra_ Jaké RPG hry jste hráli v roce 2022_ (odpovědi čisté).xlsx
(93.65 KiB) Staženo 27 x
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Jerson
Mag
Příspěvky: 60
Registrován: 24. 8. 2022, 19:51
Bydliště: Plzeň

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Mag »

Trochu jsem na to koukal, a říkám si že by mohlo bejt dobrý tohle:
https://r-graph-gallery.com/chord-diagram.html
https://r-graph-gallery.com/hierarchica ... dling.html
„Každý, s kým se v životě potkám, mě v něčem předstihuje. Tak se od něho učím.“
Pravidelně vedu: Svitky Hrdinů
Zápisky z hraní: UVG
Pravidelně hraju: Zapovězené země
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Jerson »

Nevypadá to špatně, jen nevím, zda ten graf umí spojit víc než dvě entity mezi sebou. Pokud ne, tak by zadávání bylo docela peklo u lidí, kteří hráli hodně systémů.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Markus »

Nejlepší by bylo něco takovéhleho.

Obrázek

Tady je návod na něco podobného, ale nemám na jeho zprovoznění dostatečné fu.

EDIT: Respektive ono to vypadá dost jednoduše, ale teda zadávat všechny vazby dvojic u někoho, kdo hrál 30 různých her, by se mi fakt nechtělo.
Bohous
Příspěvky: 7
Registrován: 18. 2. 2023, 11:44

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Bohous »

Na to asi bude potřeba někoho od fochu. Pro člověka, co s tímto způsobem analýzy normálně nedělá, to bude asi vyžadovat velkou časovou investici. Kdo tady se živí analýzou dat? :-)
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od strucky »

Markus píše: 24. 2. 2023, 12:19 Nejlepší by bylo něco takovéhleho.

Obrázek

Tady je návod na něco podobného, ale nemám na jeho zprovoznění dostatečné fu.

EDIT: Respektive ono to vypadá dost jednoduše, ale teda zadávat všechny vazby dvojic u někoho, kdo hrál 30 různých her, by se mi fakt nechtělo.
Čirou náhodou jsem narazil na tuhle stránku, kdyby si s tím někdo chtěl zkoušet pohrát.
Flourish Studio
Skříťa
Příspěvky: 35
Registrován: 6. 1. 2022, 15:08

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Skříťa »

Hola,

tak jsem se do toho před pár dny pustil a mám nějaké výsledky. Bohužel je nedokáži sharovat neboť jsem to pro mé pohodlí dělal v PowerBI a na sharování reportu by jsme museli mít registrovanou organizaci, která by to microsoftu platila :)
Tudíž vám v tuto chvíli přináším jen neinteraktivní obrázek a data ze kterých ho generuji.
Velikost bodu ukazuje celkový počet hlasů pro danou hru. Tloušťka spoje ukazuje jeho absolutní sílu a sytost jeho barvy sílu relativní (procento lidí které z dané hry hrálo druhou hru). Barva je generována náhodně z přehchodu mezi zelenou a červenou.
Network 1st try.png
Aby alespon neco bylo poznatelné, a ne jen čárový chaos který ani nelze zobrazit, jsem vzal jen významnější body a spojnice. Aplikované filtry : Hra musí mít víc jak 10 hlasů a spoj absolutní sílu více jak 5.

Jiné pohledy asi vygeneruji na žádost relativně rychle, předělávat to a učit se s jiným nástrojem aby jste to měli též interaktivní nevím jestli se mi bude chtít.

Pro představu, jak moc spojů v datech je, přikládám pohled jen na spoje Jeskyní a draků bez jakékoliv další filtrace.
Screenshot 2023-03-20 175126.png
PS : Můžou tam být nějaké chyby způsobené obousměrností spojů, ale to se mi zatím nepodařilo uspokojivě vyřešit.
A omlouvám své družině, že jsem strávil příliš mnoho času na tomhle místo na přípravě na sezení :D


Data:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
Za tento příspěvek děkují uživateli Skříťa:
kin
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Jerson »

Skříťa píše: 20. 3. 2023, 17:59Jiné pohledy asi vygeneruji na žádost relativně rychle, předělávat to a učit se s jiným nástrojem aby jste to měli též interaktivní nevím jestli se mi bude chtít.
Ta data vypadají hezky, ale moc toho z nich nevidím. :-)

Mohl bys vzít prvních pět her (případně deset, pokud to není až tak náročné), a ukázat napojení k ostatním hrám, aby bylo vidět, jaké jiné hry tihle lidé hráli? A pokud možno tak alespoň u těchto pěti her dodržet v každém grafu stejné barvy, ať se to dá opticky snáze zhodnotit i vzájemně. Ještě by bylo fajn mít ostatní hry rozmístěné okolo nich na stejných pozicích.

Tedy že uprostřed bude vždycky hra, jejíž zkoumání nás zajímá, okolo ní po obvodu kruhu v sestupném pořadí podle hranosti ostatní hry (přičemž bude vynechaná pozice samotné zkoumané hry), a nějak dobře zobrazit spojnice mezi tou centrální a ostatními hrami.

Kdyby popis nebyl jasný, tak to kdyžtak nakrelím.

A asi není nutné do grafu zahrnovat hry, které mají méně než pět hráčů.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Markus »

Skříťa: Wow, tohle je... skoro přesně to, v co jsem doufal. Dobrá práce:

Jerson: Blízkost her ukazuje ten první graf. Detailní rozkliky jednotlivých her jsou spíš netřeba, respektive nevím, co z nich chceš vykoukat.

Mně přijde nejzajímavější vidět ty bubliny, jak jsou k sobě prostorově blízko nebo naopak daleko. Skříťo, chápu to správně, že hry se spoustou spojnic se vykreslují blízko sebe?

Pokud jsi nechal vykreslit jen vzájemné spojnice tam, kde je aspoň 5 propojení, ovlivňují 1–4 propojení to, jak daleko se od sebe kruhy vykreslí, nebo se úplně ignorují?

Mám návrh, co vykreslit:

Zkus všechny hry, které mají aspoň 5 hráčů (místo 10) – to by se snad pořád mělo vejít a být čitelné.

A potom vykresli všechny spojnice – i tam, kde je jen jedna. Akorát možná těm, kde je 1 nastav hodně nízkou sytost barvy, aby to bylo skoro bílé a nevytvořilo to šílený šum.

Pokud je moje chápání správné, mělo by to vytvořit lepší prostorové vztahy těch bublin.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti