[OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

OSEnauti jsou společné (převážně) online hraní OSE, ve kterém s jednou postavou přecházíte mezi hrami různých sudí a bavíte se chaosem, který vzniká.

Moderátor: MarkyParky

Odpovědět
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od Jezus »

MarkyParky píše: 19. 1. 2023, 16:54 Disclaimer: Následující debata je čistě akademická a spíš pro zábavu.
...
Takže ne, m̶ů̶j̶ ̶p̶i̶n̶d̶í̶k̶ moje sdríčko je větší!
To víš, že je. Chápu, že jako hráč hraješ málo, tak potřebuješ dostat odznáček za každé sezení :>;o)

Já házel hod proti smrti, což je vyměkčovací homerulez. U tebe si čarodějnice (GM) rozmyslela, jestli tě vůbec někde hledat a vrhat na tebe kouzla, což není proti originálním pravidlům (nebo je u čarodějnice text, že musí použít všechny dostupné prostředky, aby odstranila chátru, co si od ní nechtěla nechat předpovědět budoucnost - nebo chtěla ale neměla dost zlata?)

GM je měkkej v obou případech (ostatně proto mu ten OSR jakž takž drží pohromadě). Akorát v mém případě se naplnilo 100 % znění achivementu. U tebe kolik 30 %? 45, když budeme podobně benevolentní?

Ale klidně si to srdíčko nechej, když cítíš, že si ho zasloužíš. Ostatně je to OSR a ty jsi většinou GM. Nemůžeme tě nutit, abys dodržoval nějaká pravidla :-)=
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od Markus »

(Ten achievement má znamenat, že GM používá house rule, při kterém postavy neumírají podle defaultních pravidel, např. při 0 životů. Ale nenechte se rušit.)
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od Jezus »

Čistě BTW, myslím, že nám chybí achivement:

"Že já se nechám vždycky ukecat" - hráč odGMoval alespoň jedno sezení OSEnautů.

Protože jestli někdo opravdu zaslouží medaili (nejen obrázek, aby se dalo o co prsit), tak jsou to GMové, co to udržují v chodu.

Vlastně by se to dalo odstupňovat podobně jako OSEnautsví - bronz, stříbro, zlato. Třeba ja 1., 5. a 10. sezení :think: ať máte motivaci vydržet ;-)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od MarkyParky »

Iwas Passingby:
Ten argument, než si ho smazal, byl do jisté míry validní a přiměl mě se zamyslet.
Následný protiargument je taky validní, ale Markus zjevně měl na mysli jen pravidla, ne obsah modulů (viz níže), takže
Markus píše: (Ten achievement má znamenat, že GM používá house rule, při kterém postavy neumírají podle defaultních pravidel, např. při 0 životů. Ale nenechte se rušit.)
No, je blbý, že tohle v něm není napsaný, ale jako výklad beru.

Za mě trochu škoda, že takhle se ta debata (až na kousavé poznámky od Markuse, které IMHO fakt nejsou na místě) nevedla už od začátku, jak u toho prvního "zamítnutí", tak u toho druhého.

Dodávám k tomu následující.
- výklad beru, srdíčko si mažu. Zajímá mě, co měl autor na srdci, ne to co, je tam formálně napsáno.
- Markusi, zkus to do toho achievmentu přepsat tak, jak jsi to myslel a ne tak, jak to tam je teď. Teď to fakt navádí na to, že se vztahuje i na GM-fiat okamžitá vyměkčení.

Samotné rozhodnutí tu čarodějnici vyměkčit se mi nějak víc kometovat a rozebírat nechce - prostě to minulo moje očekávání a ten achievment fungoval jako záplata. A jestli tak sloužit nemá, zůstalo mi neošetřené bebí.

Přičemž to není nijak vážné bebí, a kdybys to sám nezmínil v zápisu, tak bych to asi nerozmazával a dávno zapomněl. A jak jsem to psal níže - v jiné hře/kampani bych to určitě chválil a rozhodně to bylo rozumné ... ale v OSE mě subjektivně tenhle druh zásahu nesedí. Zas to ale ber jako ojedinělý vstup od jednoho hráče, třeba jsou s tím ostatní v pohodě. Ono já jsem známý svojí úchylkou, že hry vždycky hraju až extrémně přestylizovaně a důraz na některé aspekty přeháním. (Sakra, psal jsem, že to nechci komentovat a stejně jsem to udělal...)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od MarkyParky »

(nebo je u čarodějnice text, že musí použít všechny dostupné prostředky, aby odstranila chátru, co si od ní nechtěla nechat předpovědět budoucnost - nebo chtěla ale neměla dost zlata?)
No, v OSE je text, že Reaction roll 2 znamená, že nestvůra je nepřátelská a útočí.
Markus ji odehrál jako nevraživá, může zaútočit, což by odpovídalo hodu 3-5.

Takže pokud při té hře nekecal, když řekl "Padlo to nejhorší, co mohlo padnout," tak to neodehrál podle pravidel, ale vyměkčil.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od Markus »

Já myslel, že tvůj dotaz na získání tohohle achievementu byl vtip. :) Proto jsem reagoval, jak jsem reagoval. Vůbec mě nenapadlo, že bys to mohl myslet vážně.

Každopádně v té situaci nefigurovalo vůbec žádné house rule. Hod na reakci je něco, co sudí může nebo nemusí použít, klidně to může brát jenom jako inspiraci, například v konzultaci s textem modulu. Ale reakce nehráčských postav i nestvůr jsou v OSE plně pod kontrolou sudího a jeho libovůle – libovolné rozhodnutí sudího o tom, co nestvůra bude nebo nebude dělat, není house rule ani porušení pravidel. A jako jestli to fakt potřebuješ slovem zákona:
Akce nestvůr
Sudí určuje, jak budou nestvůry na dru­ žinu reagovat. Někdy je chování nestvůr jasné z okolností. Když jasné není, může sudí určit reakci nestvůr hodem na následující tabulku.
Čarodějnice hodila na reakci 2 nebo 3, teď už nevím. Konfrontoval jsem s textem modulu, kde bylo napsáno, že se vám snaží prodat věštbu za 250 zlatých. Vyloženo jako: je nepřátelská, takže odmítnutí věštby ji naštve a ona zaútočí. To se stalo, fakt zaútočila. Potom dle mojí libovůle interpretováno tak, že ji začnete nudit po jedné zneškodněné nehráčské postavě. Žádné pravidlo nikde neříká, že nestvůry musejí bojovat do vyvraždění celé skupiny.

Tj. všechno čisté podle litery zákona bez jakýchkoli house rules.


EDIT: Jo a teda... kde bereš jistotu, že „čarodějnice útočí“ = „Markymu zemřela postava“? Jako fakt i kdybych hrál otrocky podle toho, že bude bojovat na život a na smrt, jak můžeš vědět, že bys umřel? Jak víš, že by tě třeba neproměnila v ropuchu? (Což tenhle achievement stoprocentně neaktivuje.) Nebo neuspala a nezajala?
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od Jezus »

MarkyParky píše: 19. 1. 2023, 22:51 No, v OSE je text, že Reaction roll 2 znamená, že nestvůra je nepřátelská a útočí.
Markus ji odehrál jako nevraživá, může zaútočit, což by odpovídalo hodu 3-5.
:think:

To fakt smrdí až ochranitelským vyměkčením :think: Já jsem s tím v pohodě (přijít o družiníka nebylo úplně málo), ale je fakt, že pravé OSR to nebylo...* Konečně chápu, v čem vidíš tu podobnost. Jako mohla po nás ještě hodit fireball na rozloučenou :-D

*Pozn.: Což jsem rád, protože v takové situaci bych to považoval opravdu za "debilní". Na druhé straně bych měl alespoň další příklad do svého traktátu "Proč nejsem hráčem OSR" $D

Nicméně dále souhlasím s Markusem (a hlavně jeho EDITEM) - jednak mi připadá uvěřitelné, že nás čarodějnice potrestá, ale víc s námi neztrácí čas - buď jsme pro ni doslova marní a marníme její čas, nebo si říká, že příště jí už za věštbu zaplatíme...

Jinak bych ten achivement vztahoval i na nějaká houserule o dvojitch záchraných hodech a pod. jak Marky výše navrhoval (to myslím nikdo nerozporoval, jen to připomínám :-) ).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od Markus »

Jezus píše: 19. 1. 2023, 23:20pravé OSR to nebylo...*
Prosímtě, nenech se zvyklat kýmkoli, kdo ti tvrdí, že pravé OSR má nějaká pevná pravidla.

Pravé OSR je „Sudí si může kdykoli naprosto libovolně cokoli upravit a ty s tím prd naděláš.“

Takže to bylo to pravé OSR! :>;o)
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od Jezus »

A já už se bál, že o ten další příklad přijdu ;-) :-)=
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše:Já myslel, že tvůj dotaz na získání tohohle achievementu byl vtip. :) Proto jsem reagoval, jak jsem reagoval. Vůbec mě nenapadlo, že bys to mohl myslet vážně.
Fair enough.
Markus píše: Každopádně v té situaci nefigurovalo vůbec žádné house rule. Hod na reakci je něco, co sudí může nebo nemusí použít, klidně to může brát jenom jako inspiraci, například v konzultaci s textem modulu. Ale reakce nehráčských postav i nestvůr jsou v OSE plně pod kontrolou sudího a jeho libovůle – libovolné rozhodnutí sudího o tom, co nestvůra bude nebo nebude dělat, není house rule ani porušení pravidel. A jako jestli to fakt potřebuješ slovem zákona:
Akce nestvůr
Pravidla píše: Sudí určuje, jak budou nestvůry na dru­ žinu reagovat. Někdy je chování nestvůr jasné z okolností. Když jasné není, může sudí určit reakci nestvůr hodem na následující tabulku.
Markusi, prosím, v zájmu debaty:

Když někde uděláš nějaké rozhodnutí mimo pravidla a dvakrát svým hráčům přiznáš jeho motivy (jednou při hře, podruhé na blogu), stůj si za ním a neshazuj ho tím, že budeš hledat kličky v pravidlech (které tam navíc nejsou).

Ale když už jsi s tím začal, to citované pravidlo říká, že když to není jasné z okolností, sudí může určit reakci z tabulky.
To pravidlo neříká, že sudí si může hodit na reakci a když se mu nelíbí, tak hod upravit. To je prachsprostý dicefudging, případně záměna příčiny a důsledku, ne výklad pravidel.

Touhle relativizací jen shazuješ celou debatu. Když řekneš: "Tohle hraju po svém, protože je to pravidlo blbé/nevyhovuje mi/nelíbilo se mi riziko TPK," tak sice brblám, že to není podle mých očekávání, ale v zásadě to respektuji, protože je to tvoje hra, tvoje nastavení, tvoje houserule a je to přeci jen podružnost. Zatímco tvrdit mi, že je to přesně podle pravidel a dokládat to citací, ve které je napsáno něco úplně jiného ... to je fakt weird přístup k diskusi, na který fakt nevím jak reagovat.
Markus píše:
🔴<= Tento čtverec je modrý.

Ok, další téma:
Markus píše:EDIT: Jo a teda... kde bereš jistotu, že „čarodějnice útočí“ = „Markymu zemřela postava“? Jako fakt i kdybych hrál otrocky podle toho, že bude bojovat na život a na smrt, jak můžeš vědět, že bys umřel? Jak víš, že by tě třeba neproměnila v ropuchu? (Což tenhle achievement stoprocentně neaktivuje.) Nebo neuspala a nezajala?
No, že tu jistotu nemám, to říkám od začátku - mám jen důvodné podezření vycházejících ze tvého komentáře při hře a na blogu. Absence té jistoty jde ale za tebou - ty ses rozhodl neriskovat, že se to stane na začátku sezení a vůbec nás s tou možností nekonfrontovat.

Nicméně tuhle reakci necituju ani tak kvůli tomuhle, ale kvůli té poznámky o neaktivaci. Protože to přesně opět vzbuzuje moje obavy, které jsem na začátku vyjádřil v bodě 3.

Řekněme, že by nás opravdu začala proměňovat v žáby a nastaly by následující okolnosti:
- proměnila by v žábu mou postavu (ekvivalent Začínáme s old schoolem)
- proměnila by v žáby všechny krom jednoho (ekvivalent Vy tomu říkáte zbabělost, já pud sebezáchovy)
- proměnila by v žáby úplně všechny (ekvivalent Narazila kosa na kámen)
a tím efektivně ty postavy vyřadila ze hry, ale nebyla to formálně smrt na 0 hp.

Jak se k tomuhle stavíme?
Jsou za to ty achievmenty?
Nebo nejsou? A pokud nejsou, máš pro nás pravidla, jak hrát za žábu? Nebo je to smrt bez náplasti?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od Markus »

Žába se dá proměnit zpátky na člověka, ne? :) Ale přijde mi fér si za to ten achievement stejně vzít, jak kdo uzná za vhodné. EDIT: (nebo vyrobíme nový, na míru situaci!)

Jo ale ta čarodějnice na vás fakt zaútočila, já nechápu, kde tam vidíš nějaké svindlovani nebo změny pravidel.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše: Jo ale ta čarodějnice na vás fakt zaútočila, já nechápu, kde tam vidíš nějaké svindlovani nebo změny pravidel.
Co touhle odpovědí sleduješ?

Zajímá tě reálně, kde to tam vidím a chceš zpětnou vazbu, i za cenu, že to bude trochu akademická debata o tom, jak by IMHO měla ta hra fungovat a v čem jsi do toho zasáhl? Pak nabízím, klidně to rozeberme (ale asi někde jinde)?

Je to obranná reakce? Pak to asi pusť z hlavy, fakt to není tak důležité, nepotřebuju ti něco dokazovat za každou cenu (a ještě tě tím otrávit). Znovu opakuji, že ten způsob vedení a důvod rozhodnutí není objektivně špatně a vedeš to v pohodě - jen minul má očekávání (nastavená pravidly jak je chápu já).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od Markus »

Hele, nechcete si prosím nastavit avatary? Protože tohle...
MarkyParky píše: 19. 1. 2023, 13:09 Mám nějak problém s konceptem achievmentů.
Já jsem si celou dobu myslel, že to napsal Jezus. :doh: Proto taky:
Markus píše: 19. 1. 2023, 13:48 Wait, what, co jsem ti vyblokoval?
OK, smažme prosím posledních pár stránek, mám bordel v tom, kdy se bavím s Markym a kdy z Jezusem a děsně mě to mate. :doh:

===
MarkyParky píše: 20. 1. 2023, 00:01 Co touhle odpovědí sleduješ?
Já? Já nesleduju nic, jsem evidentně v permanentním zmatení a nechápu, o čem se bavíme, proč se o tom bavíme a že je to myšlené vážně a ne jako vtip. :)

Marky, jenom se ukazuje, že bereš hru víc formalisticky a preskriptivně než třeba já. A co já čtu jako měkké pravidlo nebo doporučení, to ty čteš jako pevné pravidlo s jasnou interpretací toho, „jak se ta hra má hrát správně“. Při tomhle pohledu chápu, proč ti moje rozhodnutí, že útočící příšeře se souboj po prvním kole omrzí, přijde jako fudging nebo house rule. Já to tak nevidím, ale to je asi jedno, ne? Účelem OSEnautů je mimo jiné i to moct se podívat, jak tu hru hrajou jiní sudí, tak snad aspoň tohle jsem ti splnil.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od MarkyParky »

Jo, je to jedno. Proto jsem se ptal, co tím sleduješ - jestli to chceš pitvat nebo ne. Nemusíme.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Achievementy! 😱🐱‍👤🧨

Příspěvek od Quentin »

Markus píše: 20. 1. 2023, 00:15 Hele, nechcete si prosím nastavit avatary?
+1
Fórum je pak přehlednější.
(ideální rozměr je 150x80)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Odpovědět

Zpět na „OSEnauti – otevřené hraní OSE“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů