[HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Moderátoři: MarkyParky, Sarsaparillos, GM Brněnský drak

Uživatelský avatar
Tristan Baldurson
Příspěvky: 303
Registrován: 5. 9. 2022, 18:24

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Tristan Baldurson »

... v osadě ...

Běhám mezi domky a záhony, zastavuju znepokojené vesničany i nervózní Strážce. Yorath nikde není, nikdo s ní nemluvil. Všichni mají důležitější věci na práci, než osud jedné Strážkyně. Kam se mohla podět? Vydala se sama po mých stopách? Nebo jedná s Cadigan? Konfrontovala Basiru? Není hloupá, ale o Opuštěné neví a možná přecenila svoje síly. Snad ji někdo aspoň zahlédl, i když teď stejně všichni hledí spíš k sopce.

🔀 Gather Information Co se stalo s Yorath? (Rozum) Weak Hit
🎲 Action Score 2 + 2 + 1 = 5 Challenge Dice 8, 4
✍️ The information complicates your quest or introduces a new danger. Take +1📈


Bezvýsledné pátrání mě nakonec zavede k přístavu. Minu skupinky vesničanů obtěžkaných tím nejcennějším majetkem, nezastavuju se u váhajících námořníků a rybářů. Intuice mě vede dál. A ještě dřív, než uvidím dům Basiry, zaslechnu z jeho směru dva ostré ženské hlasy. Hádají se. Tohle není dobré, možná jsem měl zůstat ležet v té rokli.

Našel jsem Yorath, hádá se s Basirou.
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

... na útese, pod kterým skončili mrtví...

"Já chuť stát se Správcem nikdy neměl. A události dnešního rána na tom nic nezměnily. A nemyslím si, že Basira je teď v situaci, ve které by o něco takového mohla usilovat. Právě o tom si s ní chci promluvit. Už kvůli tomu, abych mohl splibt slib, který jsem jí dal, potřebuji, aby změnila své cíle."

"Na druhou stranu, co chce nebo nechce Cadigan je už bezpředmětné. Z toho co mi popsala Basira, o pozici respektovaného vůdce přišla nejpozději včera večer tak jako tak. A i kdyby nějakým krvavým zázrakem potlačila povstání toho tuctu odhodlaných, kteří dnes ráno ochutnali krev a porazili tu skupinu hrdlořezů, sama lávový proud nezastaví a staří bohové jí nepomohou. Nevidím cesty, jak by mohla zůstat správcem osady."

Podívám se Beltramovi zpříma do očí. "Myslel-li si svá slova jako varování před případnou pomstou, pak za něj děkuji.

Ale jinak vypadáš jako střízlivě uvažující muž a spíš bych ti spíš doporučoval, abys dokončil pro Cadigan co nejdříve to, co jsi jí přísahal splnit, a pak si zvolil jinou cestu, která nepovede do záhuby. Nejlépe využij křehké důvěry, kterou jsi získal, splať skrz místní svůj dluh a možná u toho přidej ruku k dílu, aby Šedá řeka i za dva týdny pořád stála. Nebo se smiř s tím, že jsi stejně jako mnoho dalších přišel o domov a zmiz, než se věci zvrtnou."

Ještě něco k tomu?
Beltran z Kalné vody
Příspěvky: 27
Registrován: 21. 9. 2022, 22:54

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Beltran z Kalné vody »

Přikývnu.

"Právě krveprolití bych rád zabránil - ostatně to přesně chtěla pro Šedou řeku Katania. Pokud Basira nesáhne po ostří, pokusím se zařídit, aby se nemstila skrze strážce ani Cadigan - třeba tím, že ji dovedu na místo Sadinia hrobu a prohlásím ji za tu, která vedla místní revoltu; a budu mít svým způsobem pravdu... Víš, kde bych nalezl její hrob?

Co se stane pak je už opravdu v rukou bohů - starých i nových. Souhlasím, že osadu - nebo co z ní zbyde - nejspíše posléze povede někdo jiný. Teď je ale nejdůležitější, aby z ní zbylo co nejvíce - ať už domů či lidí."

Sám sebe překvapím tím, že svá slova myslím upřímně. Skutečně si začínám uvědomovat, co zdejší intriky a touha po moci znamenají pro obyčejné lidi z osady - lidi, mezi něž jsem dříve patřil. A Myrickova další slova mi připomenou dávný slib, který jsem dal své sestře. Možná je skutečně na čase po letech odkládání vyrazit na cestu. Dříve jsem se bál, abych jako nezkušený muž bez zásob a věcí ke směně nejen neskonal na prvním neznámém břehu, ale abych se měl i kam vrátit. Fakt, že to po dnešku nejspíš stejně nebude možné - určitě ne do té stejné osady, jakou jsem znal - je podivně uklidňující.

Nyní je však třeba zachránit, co ještě lze. Vyrazím proto za Cadigan.

Ať už mi místo Sadinina hrobu Myrick prozradí, zamlčí či mne bude zrazovat od mé lsti, informace o Opuštěné a její posádce půjdu předat Cadigan, ať se může sama rozhodnout, zda a jak tuto hrozbu řešit.
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

Nápad přehodit Sadii o tělo Cadigan je sice svérázným způsobem, jak uspokojit hněv Správkyně, ale mrtvé už to neublíží. A za svůj dlouhý život jsem už viděl dost na to, abych rozeznal neškodné ohnutí skutečnosti, které od zrádné intriky či křivopřísežnictví.

Popíšu tedy Belttamovi místo, kde jsem Sadii pohřbil v mohyle a rozloučím se.
Uživatelský avatar
Orákulum
Příspěvky: 112
Registrován: 25. 8. 2022, 18:17

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Orákulum »

.... mezi osadou a domkem Basiry....

🔮 Action and Theme Oracle Result Action + Theme
🎲 [49] Defy [66] Community
🔮 Ask the Oracle: Unlikely Přiznala se basira otevřeně (ano) nebo si to Yorath domyslela (ne)?
🎲 Rolled 84 vs. 25: No


"Vím moc dobře, že v tom máš prsty Basiro. Nikdo jiný by do Šedé řeky nedokázal přivést cizí loď," burácí Yorath. "Co si o sobě vůbec myslíš, Basiro? Chtěla jsi s jejich pomocí uchvátit moc? Takhle pohrdat tradicemi a uspořádáním našeho kruhu..."
"Ty mi nic neříkej o pohrdání kruhem, Yorath. K čemu jsou tradice a uspořádání, když je láva kvůli hamižnosti Cadigan zničí, no? Komu jsi složila svůj slib strážce? Kruhu, nebo té chamtivé štice osobně? Kdyby ti jen trochu záleželo na osadnících a jejich osudu, stála jsi včera večer na jiné straně toho davu, po mém boku. "
"Ale já tam nestála, tak sis místo mě přivezla ty hrdlořezy ...."
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

Při návratu jsem raději obešel osadu a zamířil rovnou k Basiřině domku - ne všichni obyvatelé jsou spiklenci a vědí o mé přítomnosti i roli v nastávajících událostech. Když ale Basiru doma nenajdu, vyjdu na zápraží a přeci jen zamířím k osadě. V tu chvíli ke mě poryv větru přinese rozčilené hlasy vycházející z poza skály mezi domem a přístavem. Jeden z nich poznám okamžitě.

Vydám se pomalu blíž a napínám uši. Chci vědět, s kým se Basira hádá a o čem.

🔀 Secure an Advantage Vyslechnout, s kým se Basira baví a o čem? (Rozum) Strong Hit
🎲 Action Score 6 + 3 + 0 = 9 Challenge Dice 8, 6
✍️ You gain advantage. Prepare to act: Take +2📈


Kvůli poryvům větru slyším tak dvě slova ze tří, ale není těžké poskládat si z toho celého obrázek, že druhý hlas patří strážkyni Yorath a o čem se baví.

Nechci vystavit Basiru dalším otázkám a tak prozatím jen poslouchám z dáli, připraven zakročit, kdyby se rozhovor nějak zvrtnul.

Tristane, jak to vypadá z tvé strany?
Uživatelský avatar
Tristan Baldurson
Příspěvky: 303
Registrován: 5. 9. 2022, 18:24

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Tristan Baldurson »

Přešlapuju na místě a rovnám si myšlenky v hlavě. Neměl jsem Yorath říkat, že podezřívám Basiru. Neměl jsem se zdržovat bojem s těmi námořníky. A neměl jsem je zabíjet, ale dotáhnout sem jako svědky. Tolik chyb v tak krátkém čase. Na chvíli se zastydím - kdyby láva postupovala rychleji, nemusel jsem nic z toho řešit.

Odvážím se blíž. Zaslechnu útržek rozhovoru a dojde mi, že Basira nic Yorath nezapírá. Nejde o to 'jestli', ale 'proč a jak'. Možná bude nejjednodušší přímý a prostý útok na svědomí. Dojdu až k nim, rázně a zpříma.

"Basiro," oslovím ji a pokývnu na Yorath. "Přicházím si s tebou promluvit, vyslechni mě," povím, položím svoje kopí k nohám a ukážu jí prázdné dlaně.
"Ty... jeden! Co tu děláš? Špehoval jsi nás?" vyštěkne Basira. Obrátí svůj hněv na Yorath: "Dovedla sis sem nohsleda, abyste se mě mohli snáz zbavit? A schováváš ho přede mnou? To je ti tak podobné!"
"Říká ta, která si najmula špinavé ruce na vraždu Správkyně?!" vykřikne Yorath. Na rozdíl ode mě je pořád ozbrojená, stejně tak i Basira. Musím rychle zabránit nejhoršímu.

"Našel jsem loď vetřelců, Opuštěnou, vedenou kapitánkou Katanií. Kotví v jedné z proláklin," povím prostě. Basira zklamaně zakroutí hlavou. "A našel jsem muže z posádky. Přiznali se k tomu, že s pomocí místní lodivodky připluli rozpoutat nepokoje v Kruhu Jsou zodpovědní za včerejší krveprolití. Byl to jejich plán od začátku, rozhodli se zradit Basiru a získat ostrov pro sebe." Tohle Basiru zasáhne. Nevím přesně proč, možná si myslela, že šlo o chybu, nedorozumění? "Dnes ve svém krvavém plánu pokračují. Snaží se postupně vyhladit Šedou řeku a brzy přijdou i sem."

🔀 Secure an Advantage Obměkčí Basiru vyložení karet na stůl? (Srdce) Weak Hit
🎲 Action Score 5 + 2 + 0 = 7 Challenge Dice 9, 1
✍️ Your advantage is short-lived. Take +1📈


"Cos to způsobila?" vykřikne Yorath a křísne kopím o skálu tak, že odletí sprška jisker. "To ti nestačilo Kruh rozvrátit? Ty ho chceš úplně zničit?"
"Já... nechtěla jsem ho zničit," zakoktá se trochu Basira, ale hned přejde do útoku: "Chtěla jsem ho zachránit! Vy si snad myslíte, že s Cadigan jsme měli nějakou budoucnost? Že by tu Kruh přežil pod její nenažranou vládou? Je mi z vás nanic!"
"Jestli ti chceš zachránit Kruh, pořád můžeš," upřu na ni svůj pohled. "Víš z nás nejvíc o Katanii, Opuštěné i její posádce. Můžeš ještě zabránit nejhoršímu. Pomož nám je zastavit."

🔀 Compel Pomůže Basira čelit hrozbě? (Srdce) Weak Hit
🎲 Action Score 2 + 2 + 0 = 4 Challenge Dice 9, 1
✍️ They’ll do what you want or share what they know. Take +1📈. If you use this exchange to Gather Information, make that move now and add +1🎲. But they ask something in return. Ask the Oracle if unsure.


"A co bude potom, když vám pomůžu? Budeme dál žít ohnutí pod Cadigan, ve věčném strachu ze sopky? Ne. Jestli je máme zastavit společně, chci od vás vědět, že chcete skutečně zachránit Šedou řeku. Nejen před Katanií, ale i před Cadigan."
"Šedou řeku už nezachráníme," povzdechnu si. "Bohové jsou proti. Sopka nás tu nenechá žít. Ale chci odsud dostat bezpečně pryč Haleemovu rodinu a každého dalšího, kdo bude chtít. A Cadigan tomu stojí v cestě. Je potřeba nechat promluvit Kruh."
Basira se zvláštně usměje. "Je toho ještě hodně, co nevíš, ale tohle mi stačí. Ale co ty, Yorath, co říká ta tvoje takzvaná čest Strážců?"
"Udělej to pro dobro Kruhu, Yorath," povím rychle. "Udělej to kvůli mě. Přísahal jsem ti, že vypátrám vrahy a své slovo jsem dodržel. Můžeš mi věřit, že i tohle společně zvládneme. Prosím."
Yorath mi už zase věnuje pohled smíchaný z pochopení i výčitek.

🌙 Pověděl jsem Yorath, co jsem zjistil

🔀 Fulfill Your Vow Jak dopadne přísaha Yorath? () Weak Hit
🎲 Action Score 8 Challenge Dice 5, 8
✍️ There is more to be done or you realize the truth of your quest. Envision what you discover (Ask the Oracle if unsure). Then, mark experience. You may Swear an Iron Vow to set things right. If you do, add +1🎲.


"A můžeš mi, Tristane, přísahat, že to neděláš jenom kvůli ní? Že nechceš pomoct ani Basiře, ani uškodit Cadigan, ani... zapůsobit na mě, ale že chceš skutečně pomoct Kruhu? I když nevěříš v jeho záchranu?"

Chvíli na ni jen mlčky hledím. A v jednom pohledu je víc zkušeností, než má bývalá učitelka nasbírala za celý život v Šedé řece. "Yorath, ty nevíš, jaké to je žít od přísahy k přísaze. Jaké to je zachraňovat jednu osadu odsouzenou k záhubě za druhou. Jaké to je zabíjet jednoho netvora za druhým, i když v temnotách už číhá další. Jaké to je žít s pocitem selhání. Nevíš, co po mně žádáš. Ale při černém železe, které mě tíží, ti přísahám, Yorath, že pomohu Šedé řece. A zastavím vetřelce, kteří se ji snaží zničit."

🔀 Swear an Iron Vow Při černém železe, které mě tíží, ti přísahám, Yorath, že pomohu Šedé řece. A zastavím vetřelce, kteří se ji snaží zničit (Srdce) Miss
🎲 Action Score 2 + 2 + 2 = 6 Challenge Dice 6, 7
✍️ You face a significant obstacle before you can begin your quest. You press on: Suffer -2📉, and do what you must to overcome this obstacle.


"Ne tak rychle," ušklíbne se Basira. "Moji spolupráci sis možná získal, ale jestli nechceš jít pobít posádku Opuštěné sám, musí to ještě odsouhlasit ostatní. A hlavně náš vůdce."
"Eh, jací ostatní?" nechápu. To naráží na ty spiklence, o kterých mluvil námořník? Nemají být ti už mrtví? A Basira jejich vůdcem? "A jaký vůdce?"

Myricku, chceš do toho vstoupit?
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

Vůdce? Vždyť ona je .... nebo to myslí to sborové pomatení davu dnes ráno? Jak mi provolali slávu? Oni to myslí vážně?

Vždyť jsem ani nesložil přísahu, že je povedu ..., celé to bylo jen chvilkové ...

No, moc se s tím dělat nedá. Vzpomenu si ale Beltrama a jeho nápad. Možná ho použiji dřív než on.

"Vůdce je poněkud silné slovo .... ale ano, měl bych k tomu možná něco říct," zvolám a vystoupím z poza kamenů.

Vydám se k nim a když dojdu tak blízko, že už není třeba hlasitého křiku pokračuji. "Přinejmenším od dnešního rána, kdy se ti chudáci, kteří jsou vinni jen tím, že odmítli zemřít pod proudem lávy pro rozmar své Správkyně, a ty je proto nazýváš spiklenci, rozhodli poslouchat mne, Myricka Lysbærera, namísto své předchozí vůdkyně Sadie."

🔀 Face Danger Podaří se mi udělat narážku tak, aby Basira pochopila, jak to se Sadií navlékám? (Stín) Weak Hit
🎲 Action Score 2 + 1 + 1 = 4 Challenge Dice 2, 7
✍️ You succeed, but lose advantage: -1📉


Yorath i Basira se otočí ke mě a hodí na mě překvapený pohled. Ten Basiřin vyloženě vyjadřuje otázku, co to jako blábolím? Naštěstí má v tu chvíli tvář otočenou ke mě a Tristan ani Yorath tedy nevidí její výraz.

Musím nám získat čas, abych ji mohl alespoň šeptem či gestem naznačit, kam mířím, i když mě to připraví o moment překvapení.

"Je to na delší povídaní, které zahrnuje Strážkyni, umě skrývající svůj talent naslouchat duchům ohně uvnitř hory," záměrně se vyhnu označení 'novým bohům', "a skupinku lidí, kteří byli ve své zoufalé situaci ochotni naslouchat zoufalým radám, které od těchto duchů přinášela. Myslím ale že bude lepší si o tom pohovořit v klidu a bez rizika, že se tu objeví ještě někdo další, kdo bude tomuto rozhovoru naslouchat," ukážu na Basiřina domek stojící o kus na skále nad mořem.

🔮Ask the Oracle: 50/50 Je Yorath ochotná přesunout se k Basiře dom?
🎲Rolled 3 vs. 50: Yes


Cestou syknu na Basiru, ať nechá mluvit mě, že mám nápad, jak z toho nejhoršího ven.

Jakmile se ocitneme na zápraží, začnu se chovat jako dobrý hostitel. Pozvu ostatní k ohni, nabídnu trochu jídla i vodu k umytí mastných rukou.

🔀 Secure an Advantage Chci nás dostat do pozice hostitele, což nám zlepší vyjednávací pozici. () Miss
🎲 Action Score 1 + 2 + 0 = 3 Challenge Dice 7, 5
✍️ You fail or your assumptions betray you. Pay the Price.
✍️ A new danger or foe is revealed.


Jenže Yorath mne vzápětí prohlédne. "Tohle se mi nezamlouvá. Že mě to nenapadlo hned tam dole - chceš využít našich zvyků jako štítu? Máš tak nepříjemné zprávy, že se obáváš, že bych na tebe vztáhla ruku?

Tohle je Basiřin dům, ne tvůj - a ty nejsi ten, kdo nás tu hostí.

Jen to, že slibuješ vysvětlení, mne momentálně drží od toho, abych ztrestala tohle tvé znesvěcení tradic. Takže přestaň s okolky a mluv. A věz, že se nebudu zdráhat tasit a setnout tě, pokud se mi nebude líbit co říkáš."

Na sucho polknu. Nejsem dobrý lhář a intrikán. Ale už jsem se touhle cestou vydal a pokud to vyjde, a Beltran sdělí Cadigan podobnou verzi příběhu jako já, může pro Basiru vše ještě dopadnout dobře. A já se jí musím zastat, stejně jako ona se už tolikrát zastala mě.

Začnu tedy vyprávět.

V mé verzi příběhu vede celé spiknutí Sadia, jako prorok ducha ohně pod horou. Kuno a Basira jsou sice její nejbližší spoluspiklenci, ale popíšu, že stejně jako ostatní osadníci podlehli svodům Sadiiných výkladů toho, co si sopka přeje. Když přijde řeč na spolupráci s Katanií a posádkou opuštěné, vylíčím, že Sadia byla dobře obeznámena s Basiřinými názory na Cadigan a s pomocí správných slov ve správnou chvíli mou přítelkyni k tomuhle zbrklému a nedomyšlenému plánu v podstatě navedla. Neopomenu také zmínit pochybnosti, které Basira měla o tomto plánu, a jak je Sadia zaháněla s odkazy na vůli ducha ohně. Nakonec se dostanu k popisu dnešního rána a mé role v příběhu. Popíšu masakr, který se odehrál u trojklanného kamene a nadpřirozené jevy i zpomalení toku lávy, které následovalo prolitou krev. Vyjevím vůli sopečného boha - alespoň tak, jak ji chápu - tedy že za krvé obětiny osadu ušetří a dodám, že celý plán byl přesně takhle nejspíš právě duchem sopky zinscenován právě proto, aby osadníky o nutnosti krvavých obětin přesvědčil, aniž by při tom byla prolita krev místních.

🔀 Compel Chci, aby Yorath uvěřila mé verzi příběhu a Basira ji přijala za svou cestu ven z trablů. () Weak Hit
🎲 Action Score 4 + 1 + 0 = 5 Challenge Dice 7, 1
✍️ They’ll do what you want or share what they know. Take +1📈. If you use this exchange to Gather Information, make that move now and add +1🎲. But they ask something in return. Ask the Oracle if unsure.
✍️Acquire


Ke konci se mi zdá, že střípky, které Yorath, Tristanovi a vlastně i Basiře předkládám do sebe v mém světle zapadají tak dobře, že bych sám chtěl tomuhle výkladu uvěřit. Z úvahy mě přeruší pevný hlas Yorath.

"Takže jestli to chápu správně - mocný duch pod horou vnuknul Sadii, aby přesvědčila Basiru, že sem má přivést hrdlořezy z Opuštěné. Pak Sadii zabil, tebe nastrčil na její místo a propůjčil ti sílu ohně, díky čemuž se tobě a necelému tuctu osadníků podařilo bez větších šrámů půlku z těch hrdlořezů zmasakrovat. A jejich krev pak ducha ohně nasytila natolik, že zpomalil lávový proud, ale ne dost na to, aby ho zcela zastavil. Je to tak?"

Tiše přikývnu.

"Chci důkaz. Přísahej při železe, že mi přineseš nějaký důkaz a já ti uvěřím."

🔀 Swear an Iron Vow Přísahám, že přinesu důkaz o zapojení a úmyslech boha sopky. (Srdce) Strong Hit with a Match
🎲 Action Score 1 + 2 + 0 = 3 Challenge Dice 1, 1
✍️ You are emboldened and it is clear what you must do next (Ask the Oracle if unsure). Take +2 📈.
✍️ Vzhledem k nedávnosti událostí a spoustě stop to bude jen Troublesome.


"Přísahám při železe, že tak učiním. A ty přísahej, že až ho uvidíš, odhodíš své pochybnosti a staneš po boku mém a Basiry v našem boji za budoucnost této komunity. I kdyby to mělo zkřížit cestu Cardigan."

Sám jsem překvapený, kde se ve mě vzala ta drzost žádat něco takového a instinktivně ustoupím, když Yorath tasí svou zbraň, vědom si toho, čím mi na začátku rozhovoru hrozila. Ale ona místo toho sáhne na čepel a přísahu, kterou po ni žádám, opravdu složí.

Pak se otočím na Tristana. "Pochopil jsem, že bys rád vyrazil k Opuštěné a napadl ji dřív, než se stane dalším nebezpečím pro osadu. Můžeš počítat se mnou, Basirou a několika z mužů, co bojovali dnes ráno po mém boku. Musím je ale shromáždit. Kde se sejdeme? A kdy? Chceš zaútočit ještě dnes v noci?"
Uživatelský avatar
Tristan Baldurson
Příspěvky: 303
Registrován: 5. 9. 2022, 18:24

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Tristan Baldurson »

Mlčky poslouchám cizincův popis událostí. Nechápu, že jsem toho tady tolik přehlédl. Intriky Sadie. Spiklence. Hlas ohnivých bohů. I když... možná bylo moje dnešní ranní setkání se salamandrem vedené stejnou silou. Každopádně si tu po všech těch letech připadám zase jako cizinec. Cizinec, který pomáhá zatracenému Kruhu, protože tak přísahal.

Aspoň že už vím, na čem jsem a zdá se, že je tu i síla schopná Opuštěnou zastavit. Jenom mám pocit, že je tu ještě něco špatně. Nějaká část vyprávění mi nesedí. Intuice mi říká, že spiklenci nám s Yorath nepoví jen tak celou pravdu.

🔀 Secure an Advantage Pochopím, v čem Myrick mlžil? (Rozum) Weak Hit
🎲 Action Score 6 + 2 + 0 = 8 Challenge Dice 9, 1
✍️ Your advantage is short-lived. Take +1📈


Nedokážu si to ještě všechno srovnat, potřebuju zjistit víc. Ale ze zkušenosti vím, že by necelý tucet místních farmářů sotva jen tak zvládl zlikvidovat stejně početnou skupinu hrdlořezů. Tohle je zajímavé. A i když bych rád získal víc času a sledoval další kroky tohohle Myricka a Basiry, musím to zkusit využít hned.

"Nejsem vojevůdce," namítnu na Myrickovy otázky. "A vlastně ani bojovník. Hodně jsem se zapotil u pouhých dvou smradlavých námořníků. Přišel jsem co nejrychleji, abych osadu varoval a dal jí čas na obranu. Ale když už je polovina posádky po smrti, může mít i útok na kotviště šanci. Jestli jsou pod tvým vedením vesničané skutečně tak skvělí bojovníci, budeme mít výhodu a snad i moment překvapení. Zavedu vás tam. Vemte si s sebou lana, přístup k lodi není snadný. Sejdeme se nad osadou u vyhořelého Haleemova domu. Basira ví, kde stojí. A Basira se taky zná nejlépe s kapitánkou. Co myslíš, jak dlouho bude čekat na muže, kteří se nevrátí?"

🔮Kolik máme času? (Čím víc tím víc) Rolled 18

"Určitě ne až do dnešní noci," zakroutí hlavou Basira. "Katania není hloupá, v noci nepopluje a do druhého rána čekat nebude. Její loajalita k námezdním svalům není velká. Naopak bychom neměli otálet a vyrazit hned."

Myricku?
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

Basira mě nepotěší, ale má pravdu. Kývnu na souhlas. "Pokud víte o někom, kdo přiloží sekeru či meč k dílu, aniž by obratem vše nenapráskal Cadigan, vezměte ho také. Bude se hodit každá ruka."

Pak mi hlavou probleskne jeden zajímavý nápad, jak spojit zastavení lávy, důkaz pro Yorath a porážku vetřelců do jednoho. "Basira svolá... spiklence, když už tady to slovo zaznělo. A mě řekněte, kdo tu v osadě chová prasata?"

🔮 Ask the Oracle: Likely Má někdo v osadě prasata?
🎲 Rolled 78 vs. 75: **No**


Odpověď mě nepotěší. Stěžeň, lana, voskované pytle nebo smolou vymazaný sud, to všechno na lodi bude, ale bez pořádného porážecího nože stejně mrtvé námořníky pořádně neodkrvíme.

Začínám se bát, že aby můj nápad vyšel, budeme je muset zaujmout, odvézt k trojklannému kameni a porazit je až tam. Nebo možná ne až k němu, ale jejich krev se musí vsáknout do země, nesmí odtéct do moře.

Bez dalších slov tuto podivnou schůzku rozpustím.

Když se Basira chystá ihned rozběhnout shánět ostatní spiklence, chytnu ji za ruku. "Počkej chvíli. Něco s tebou musím probrat."

Tristane, bude ještě nějaká reakce?
Já si pak odehraju pár slov s Basirou o samotě.
Uživatelský avatar
Tristan Baldurson
Příspěvky: 303
Registrován: 5. 9. 2022, 18:24

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Tristan Baldurson »

Nechám Yorath, aby se zastavila pro své vybavení a provedla modlitby, a sám vyrazím co nejrychleji ke spáleništi za osadou. Ohořelé torzo Haleemova domu už nemá s mým bývalým domovem moc společného. Ale mám jen málo času na přípravu a lepší místo na celém ostrově není.

Nejprve padnu na kolena a zabořím ruce do popela. Je ještě horký. Cítím teplo země a nechávám se do něj vtáhnout. Zavřu oči a tiše šeptám zpola zapomenutá slova. Cítím, že moje spojení s ostrovem sílí. A ať už si Myrick, Basira, nebo všichni ostatní myslí cokoliv, krev místním bohům nedám. Viděl jsem už už dost Kruhů, které tyhle zvyky přivedly k zatracení.

Když mě země přestane hřát, postavím se na nohy a najdu v okolí spáleniště několik ptačích brk. Vpletu si do vlasů pera vrány, racka i vzácného dravce a doufám, že mě jejich oči na nebi povedou.

S vodou dnes společnou řeč nehledám. Chystám se vztáhnout ruku na chráněnce hlubinných bohů a nebudu je zbytečně dráždit.

Ve zbývajícím čase smetu prach v místě bývalého záhonu a dýkou začnu v měkké lávě vyrývat část pobřeží.

🔀 Secure an Advantage Podaří se mi připravit vhodné místo přepadu? (Rozum) Weak Hit
🎲 Action Score 6 + 2 + 0 = 8 Challenge Dice 9, 3
✍️ Your advantage is short-lived. Take +1📈


Přes rudý opar před očima se snažím vybavit si obraz a přesnou pozici Opuštěné, podrobnosti z její paluby i letmo zahlédnuté tváře námořníků. Kreslím do země jediné dvě schůdné stezky ve skále a útesy nabízející skrýš i nebezpečí pádu. Terén kolem pobřežní průrvy si vybavuju mnohem snáz než jak vypadala loď samotná. Nakonec si musím přiznat, že o posádce toho vím málo, o kapitánce vlastně vůbec nic. Pro první úder to bude stačit, ale pak už budeme muset plynout se situací.

Myricku, máš to k dispozici. Tristan je připravený vyrazit k pobřeží.
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

... mezitím v Basiřině domku ...

"Basiro, poslyš, chci si o něčem promluvit," oslovím svou přítelkyni během chvatných příprav na boj.
"Ještě něco s těmi prasaty? Moc jsem nepochopila, kam tím ..."
"Ne, jedná se o tebe. A taky trochu mě."
"Poslouchám," zastaví na chvíli Basira broušení meče.

"Jaké jsou vlastně tvé cíle .. teď, po všech těch událostech?" zeptám se celkem napřímo.
"Zachránit osadu," odpoví skoro automaticky.
"Víš, že na tohle se tě neptám. Myslím tvé osobní cíle. Ještě včera odpoledne to bylo svržení Cadigan a nástup na její místo, za to bych dal ruku do ohně."
Mlčení a probodnutí pohledem.
"Je ti jasné, že přinejmenším ta druhá polovina už je nedosažitelná."
"To ti to vůdcovství rychle stouplo do hlavy. Brousíš si zuby na to vyfouknout mi místo?"
To mě rozesměje.
"O mě vůbec nejde. Prostě jsem nechal lidi, ať si myslí to, co si potřebují myslet. Lehce nabyl, lehce pozbyl, již za pár hodin mohou provolávat slávu jinému vůdci. A mé to vadit nebude ... pokud budu naživu. Ale myslel jsem tebe - pochybuji, že by si Kruh za svou vůdkyni zvolil někoho, kdo přivedl na ostrov loď plnou hrdlořezů.
"Chceš mi tím říct, že svou přísahu nedodržíš? Že mi s tím nepomůžeš?"
"Chci ti říct, že jsem přísahal pomoct ti v dosažení tvých cílů. Aniž bych věděl, jaké to jsou. A tahle přísaha stále platí. Ale je na tobě, jaké ty cíle budou - a jestli pro nás oba budou znamenat zkázu nebo klid."
"Ta čubka musí jako Správce skončit. Z toho neslevím!"
"To po tobě také nikdo nechce. A dál?"

🔀 Compel Redefinuje Basira své cíle? (Srdce) Strong Hit
🎲 Action Score 4 + 2 + 1 = 7 Challenge Dice 6, 2
✍️ They’ll do what you want or share what they know. Take +1📈. If you use this exchange to Gather Information, make that move now and add +1🎲.
🔮Action and Theme Oracle
🎲Result Action [71] Refuse


"Já ... na to ti nechci odpovědět. Zatím. Třeba zemřu v boji a nikdy se to nedozvíš. Pro teď ti musí stačit, že ti dám za pravdu. Přestanu usilovat o to stát se vůdkyní Šedé řeky. Zbavit se Cadigan mi stačí."

🌕🌕 Přiměl jsem Basiru, aby změnila své cíle na nějaké uskutečnitelné.
Beltran z Kalné vody
Příspěvky: 27
Registrován: 21. 9. 2022, 22:54

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Beltran z Kalné vody »

... před vesnicí ...

Cadigan naleznu kus od vesnice, kde organizuje místní. Kopou jakýsi svod a hlínu vrství po jeho nižší straně jako překážku neodvratně se blížící lávě. Také po straně vrství kameny, cihly a dokonce trámy, cokoli, co ji alespoň zpomalí. Zároveň se snaží nanosit co nejvíce vody, aby mohli roztavený kámen, který ji překová, zchladit a stvořit z něj další zábranu...

Zoufalství.

Mohlo by to ale zafungovat? Na to se Cadigan ptát nehodlám. Prostě musí.

Podívám se, kde má láva při troše štěstí skončit a zatají se mi dech. V polích. Vidím další vesničany, jak se snaží narychlo zklidnit alespoň něco a zbytek posekat, aby zabránili v rozšíření ohně, který by tak pohltil zbytek úrody. Snad poprvé v životě námořníka si přeji, aby dnes bylo bezvětří.

"Zjistil jsi něco?" zeptá se bez okolků Cadigan. Nemá čas. Já také ne.
"Za vším byla Sadia. Bohové ji za její zradu potrestali - až bude bouře za námi, dovedu tě k její mohyle. Můžeš na ni plivnout."
Cadigan jen zdvihne obočí, ale pak zavrtí hlavou. "Nepohrdám svými nepřáteli... Co ti vrazi?"
"Posádka Opuštěné. Katania... se s ní spolčila."
Cadigan zrudne a zachvěje se jí chřípí. Zdá se být uražena a rozhněvána zároveň. Pevně stiskne rty, ale neřekne nic.
"Půlka z nich je mrtvá - několik z nich zabili strážci předchozí noci-"
Cadigan kývne, jako by říkala: 'To vím.'
"- další se mi podařilo zaskočit a s pomocí místních i bohů pobít."
Správkyně znovu zdvihne obočí a kývne, tentokrát spokojeně.
"Nějací mrtví na naší straně?"
"Ne."
Tentokrát se v její tváři objeví překvapení a v jejích očích... je to náznak respektu?
"To je všechno, co víš?"
"Ne."
Další zdvižené obočí.
"Přísahal jsem tě přivést k vůdci těch, co se proti tobě spikli," odpovím klidně, i když mi srdce buší - tohle je klíčová část mého plánu, "Mohu ti nabídnout mohylu Sadii nebo drakkar Katanii. V tom druhém případě bychom však měli s sebou vzít strážce, což doporučuji, i když ji nebudeš chtít potkat osobně - jinak hrozí, že odpluje a později se vrátí s posádkou ještě větších hrdlořezů - sázel bych na psance a piráty, co nemají moc co ztratit."

🔀 Compel Spolkne Cadigan návnadu a nechá se rozptýlit aktuálním nebezpečím? (Stín) Weak Hit
🎲 Action Score 5 + 2 + 0 = 7 Challenge Dice 4, 8
✍️ They’ll do what you want or share what they know. Take +1📈. If you use this exchange to Gather Information, make that move now and add +1🎲. But they ask something in return. Ask the Oracle if unsure.


Cadigan přimhouří oči a chvíli mlčí.
"Není tu moc lidí, kteří by pomohli Opuštěné dostat se až k ostrovu... a ty jsi jedním z nich."
Tentokrát je na mě, abych mlčel.
"Najdi strážce. Většina jich je v přístavu, pátrají po těch vrazích a chrání lodě..."
Stále mlčím. Nezeptám se, zda je chrání před tím, aby je vrazi použili k útěku, před vesničany, kteří by se pokusili o totéž či přede mnou nebo Basirou.
"... ochrana Šedé řeky před násilím je jejich práce. Ať Yorath rozhodne, jestli na ně stačí - či bude riskovat střet s nimi později. Já mám své práce se záchranou své- se záchranou osady dost."
Otočím se, abych vyrazil, ale v duchu začnu pomalu počítat. Jedna... dvě...
"A Beltrane?"
Otočím se a hraji mírně překvapeného.
"Ano... má paní?"
"Pomoz jim, budou-li o to stát. Vypořádej se nějak s tou barakudou a já se spokojím s jedinou mrtvou vůdkyní zrádců. Rozumíš?"
"Jako vždy, má paní," udeřím se pěstí do hrudi a mírně se skloním.

Zamířím do přístavu.

🌙 Přesvědčil jsem Cadigan, že za vším stála hlavně Sadia. Má to však háček...
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

.... u spáleného Haleemova domu ...

K Haleemovu domu dorazíme ve stejný čas, kdy od osady přichází i Yorath.

🔮 Ask the Oracle: Kolik tak sehnala vesničanů (děleno 10).
🎲 Rolled 27 => 3

🔀 Face Danger Ustojí má vřelost přirozenou podezřívavost vůči cizinci? (Srdce) Weak Hit
🎲 Action Score 6 + 2 + 0 = 8 Challenge Dice 6, 10
✍️ You succeed, but face a new danger: -1📉


Doprovází ji Beltram, ještě jeden další muž a žena. Jeden z mužů okamžitě okomentuje moji přítomnost: "Co je to tu za cizáka?"
"Uklidni se Šekhare, ten je moje starost. A v tuhle chvíli s ním stojíme na stejné straně proti společnému nepříteli."
Muž si vymění významné pohledy se ženou. "Tady Nakatě se taky nelíbí."
"Mě se taky nelíbí. Ale na zbytečné strkanice teď nemáme ani čas, ani sílu. Prostě se s tím smiř, že jde s námi."

Dvojice vypadá, že se s tím úplně nesmířila. Přestali remcat, ale v boji si budu muset před nimi krýt záda.

S Beltramem na sebe slabě kývneme, ale jinak zatím mlčím. Předtím jsem ho v tom usilovném vymýšlení vlastní verze příběhu pro Yorath zapomněl zmínit a teď už by náznak toho, že se známe, vyvolal víc otázek než pořebujeme.

🔮 Ask the Oracle: A kolik přišlo s Basirou (děleon 10).
🎲 Rolled 37.


O okamžik později se na cestě objeví Basira se čtyřmi dalšími bojovníky. Zjevně je trochu spravila o situaci, protože se neptají na další plány mě, ale spolu s ostatními otočí svou pozornost k Tristanovi a jeho popelové malůvce.

Tristane?
Za mě nás klidně můžeš posunout i do akce...
Beltran z Kalné vody
Příspěvky: 27
Registrován: 21. 9. 2022, 22:54

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Beltran z Kalné vody »

Prohlédnu si náčrt pobřeží. Katania vybrala ke kotvení dobré místo. Soustředila se ale hlavně na to zůstat skryta, takže je pár výhod i na naší straně.

🔀 Secure an Advantage Budu počítat s eventualitami? (Rozum) Weak Hit
🎲 Action Score 1 + 2 + 1 = 4 Challenge Dice 4, 2
✍️ Your advantage is short-lived. Take +1📈.
+:sailboat: VODOU ZROZENÝ
🔓 Když Čelíš nebezpečí, Shromažďuješ informace nebo Zajišťuješ výhodu v souvislosti s tvými znalostmi o plavidlech, cestování po vodě nebo vodním prostředích či takových stvořeních, přidej +1🎲 a získej +1 📈 při trefě.


"Znám to tam," doplním Tristana, "Pokud bude foukat jako obyčejně, Katania by měla být schopna vyvést Opuštěnou vcelku rychle na hlubší vodu, pokud nazná, že je v nevýhodě. Měli bychom se tak snažit dostat spíše před loď, pokud nechceme nějak zablokovat kormidelní veslo...
Na druhé straně útočit na loď z vody bude ošidné i tak a my nejsme v přesile - myslím, že Katania neodolá téhle vyhlídce na boj. A pokud si počkáme ještě chvíli, až bude vrcholit odliv, mohli bychom to zvládnout.
Hlavně pozor tady - pobřeží se tam prudce svažuje. A pokud by někdo chtěl lézt tady na ta skaliska, hledejte suché kameny, byť třeba ostré. Lepší poraněná dlaň, než sklouznout zpátky do vln..."

Můžeme do akce.

Zpět na „[PBP] Železné přísahy“