AI a společnost

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22591
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Jerson »

Poezii nerozumím, ale třeba napsat hudbu v určitém existujícím žánru, ve kterém je mnoho jiných skladeb, podle mě není žádné umění, a takový "skladatel" je spíše "kompilátor" už existujících výtvorů, které musí mít naposlouchané stejně jako AI. Jen mu to trvá déle naposlouchat a následně napsat vlastní kompilát.

Za umění považuju přijít s vlastním nápadem, vlastní skladbou, která se nedá odvodit z již existujících která může definovat nový hudební žánr.

U malování je to možná obtížnější, protože ta vychází mnohem víc z reality našeho okolí, a běžná abstrakce je přijímána jako "umění" jen velmi malou částí populace. Nehledě na to, že ve vizuální oblasti může být "uměním" i roztrobená sušenka nebo banán, což podle mě jen ukazuje, že v tomto směru je umění mnohem více vyčerpáno. Nebo možná ne, to neumím říct. Ale zadání "vezmi náhodný objekt v domácnosti a vytvoř z něj umělecké dílo" zvládne AI taky. Třeba zarámuje židli.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Ta povinnost tvořit něco úplně nového, aby to bylo umění, se mi nezdá jako dobré kritérium i pro lidi.

Značnou část života jsem věnoval hudbě a tanci a jsem si celkem jist, že jen zlomek z toho představovala vlastní tvorba a jen zlomek z toho zlomku, co bych za vlastní tvorbu považoval, po nějakém bližším zkoumání zpětně nebyla odvozenina stavějící na něčem, co jsem už znal.

A přesto se domnívám, že jsem provozoval umění ...
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: AI a společnost

Příspěvek od Corny »

Tvořit něco úplně nového je v dnešní době pochopitelně často přehnaný požadavek i na většinu lidí. O čisté originalitě ve srovnání s AI ale ve většině případů řeč není. To je zbytečný extrém. Je ale rozdíl mezi dílem, které je čistý derivát, bez jakéhokoliv nápadu a inovace, a dílem, které se sice silně inspiruje, přetváří a jinak zpracovává a vychází z jiné tvorby, ale pořád je uchopeno nějakým vlastním stylem a je do něj daná nějaká vlastní kreativita. Ano, spousta umělců nedělá ani to, ostatně většinou ani nemusí (což je pak přesně prostor, kde AI najde velmi úrodnou půdu). Ale řada z nich to dělá a tuhle laťku AI zatím nepřekonává.

Samozřejmě můžeme jako společnost zjistit, že nám vlastně derivativní umění, co se cyklí samo v sobě plně postačuje a že už máme dostatek "našetřeného" materiálu, aby nás to neomrzelo. To už je ale spíš filozofická otázka.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: AI a společnost

Příspěvek od Muzzug »

Zajímavé, zrovna včera jsem četl krásný odstavec na téma originální tvorby.

Bacha, originální neznamená nový. Spousta lidí má za to, že aby byl nápad originální, musí být nový. To je falešný předpoklad, připomíná Ozan Varol. „Když jsem začínal psát, ochromovalo mě to. Kdykoliv jsem si myslel, že jsem přišel s ‚novým‘ nápadem, zjistil jsem, že už o něm psal někdo jiný. Nápad jsem proto zavrhl a vrátil se k hledání onoho nepolapitelného jednorožce originality,“ vzpomíná Ozan Varol. A mně to něco nápadně připomíná. Naštěstí se mi téhle posedlosti podařilo zbavit. Protože: „Nikdo se nemůže na svět dívat vašima očima. Jakmile do existujících myšlenek vložíte vlastní jedinečný pohled, budou originální. Všechno už tu někdy bylo. Ale neudělali jste to vy.“

Zdroj: https://newslettery.substack.com/p/duben-2023
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

ale pořád je uchopeno nějakým vlastním stylem a je do něj daná nějaká vlastní kreativita.
Já ti nevím.

Představím si třeba tohle:

Blíží se půlnoc na slezině RPGF. Mám za sebou super den s fajn lidmi, žádné starosti z reálného života, popíjím druhé pivo, vytáhnou se hudební nástroje a začnou se hrát nějaké fláky, které všichni tak nějak známé, nebo neznáme, ale dokážeme k nim improvizovat.

Některé drhnou, jiné šlapou, celkem se bavíme, pak najednou přijde písnička, která hodně sedne. Zahraju si první dvě sloky, kde o tom ještě trochu přemýšlím aby se mi do paměti uložila harmonie a sled akordů, ale pak to začne gradovat a já zavřu oči, nechám prsty běhat po hmatníku a nechávám se tím unést. Poslouchám, jak nějaká natrénovaná část mého já převzala kontrolu, a začala improvizovat. Někde vzadu je můj mozek trochu ve střehu, kdyby ta improvizace ujela a prst mi šlápl vedle, tak umím nějaké techniky jak to schovat, aby to ostatní nerušilo, ale jinak nad tím moc kontroly nemám. Určitě je to v danou chvíli nové, individuální a většinou i neopakovatelné, ale rozhodně to není kreativní - ne v tom smyslu, že bych to v danou chvíli tvořil.

To, co v danou chvíli leze z těch houslí je nějaká emergentní věc, která se děje mimo moje vědomí, je výsledkem nějakých tisíců hodin cvičení v dětství, nějakého studia hudební teorie, nějaké zkušenosti se skládáním muziky pro kapelu v dospívání, nějakých okamžitých pocitů, emocí, nálady, hladiny alkoholu a nějaké té vědomé korekce nebo "přípravy", dozvuků té úvodní analýzy, ale v moment hraní už téměř dokonale nevědomá - natolik, že já se vlastně přepínám do role pasivního diváka, který si to, co ze mě leze, užívá.

S touhle (pravidelnou) zkušeností mi samozřejmě přijde hodné zamyšlení, jestli si náhodu tu lidskou kreativitu nestavíme na příliš vysoký piedestal a jestli do značné míry také není jen sledem do značné míry vysoce komplexní kombinace celkem autonomních a předvídatelných jevů.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: AI a společnost

Příspěvek od Corny »

MarkyParky píše: 2. 5. 2023, 11:58 ...jestli do značné míry také není jen sledem do značné míry vysoce komplexní kombinace celkem autonomních a předvídatelných jevů.
...jejichž komplexnosti se AI zatím, ani zdaleka, neblíží. A to je celá pointa.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: AI a společnost

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Umění bezpochyby je z obrovské části řemeslo. Když neumíte řemeslnou stránku, umění nevytvoříte. V češtině je to hezky vidět i z toho slova, odvozeného od toho, že něco umíte.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI a společnost

Příspěvek od Fritzs »

Eleshar_Vermillion píše: 2. 5. 2023, 12:10 Umění bezpochyby je z obrovské části řemeslo. Když neumíte řemeslnou stránku, umění nevytvoříte. V češtině je to hezky vidět i z toho slova, odvozeného od toho, že něco umíte.
Jaktože se tím uživí třeba Rob Liefeld a Lynn Okamoto? Liefeld jest dokonca dolarové milionár!
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22591
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Jerson »

MarkyParky píše: 2. 5. 2023, 10:32 Ta povinnost tvořit něco úplně nového, aby to bylo umění, se mi nezdá jako dobré kritérium i pro lidi.
Právě že nemusíš tvořit nové věci - stačí pojmout staré věci novým způsobem.

V hudbě jsou pořád jasné tóny a akordy a přechody a takové věci. Teoreticky by bylo možné nechat AI namíchat všechny použitelné kombinace a z nich něco originálního vybrat.
Jenže to právě AI nezvládne, tedy ne ta současná. Ta vybere jen varianty toho, co už existuje.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: AI a společnost

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ten Liefeld mi zrovna připadá jako opak umění. Myslím, že je rozdíl mezi umělcem (Jorge Luis Borges) a "kreativními profesemi" (copywriter pro Super.cz). Copywritera už nejspíš můžeme navždy odepsat, zatímco Borgese současné jazykové modely zvládnou leda imitovat v rámci nějakých derivativních výstupů, ale těžko napíšou srovnatelný román.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: AI a společnost

Příspěvek od Passingby »

Však to je o tom poměru mezi tou řemeslnou složkou a něčím "zajímavým." A dřív taky existoval termín "užité umění," ale ten byl asi v poslední době převálcovaný "elegantním designem."
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Vallun »

Fair Legolas, an Elven prince so true,
In battle, he did never once eschew,
With grace and skill beyond compare,
His beauty shone with golden hair.

He moved with an ethereal grace,
As though he danced with light's embrace,
His arrows flew like shooting stars,
And pierced the foes from near and far.


source- chatgpt
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6888
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: AI a společnost

Příspěvek od Antharon »

Legolas mal cierne vlasy
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Ecthelion »

OT
Eleshar_Vermillion píše: 2. 5. 2023, 12:10 Umění bezpochyby je z obrovské části řemeslo. Když neumíte řemeslnou stránku, umění nevytvoříte. V češtině je to hezky vidět i z toho slova, odvozeného od toho, že něco umíte.
Fritzs píše: 2. 5. 2023, 14:09 Jaktože se tím uživí třeba Rob Liefeld a Lynn Okamoto? Liefeld jest dokonca dolarové milionár!
Eleshar_Vermillion píše: 2. 5. 2023, 14:30 Ten Liefeld mi zrovna připadá jako opak umění. Myslím, že je rozdíl mezi umělcem (Jorge Luis Borges) a "kreativními profesemi" (copywriter pro Super.cz). Copywritera už nejspíš můžeme navždy odepsat, zatímco Borgese současné jazykové modely zvládnou leda imitovat v rámci nějakých derivativních výstupů, ale těžko napíšou srovnatelný román.
Liefelda vůbec rád nemám, ale tady musím skočit na jeho obranu. Rozhodně se nedá mluvit o tom že by řemeslo neuměl. Uměl, minimálně dost na to aby ho najali v big two. Už to je nemalý treashold, kterého musíš dosáhnout. Ok, nemůžeš ho srovnávat s esy předchozích generací, žádný Frazeta nebo Toth to není, ale eso (a milionáře) z něho neudělaly jeho řemeslné schopnosti, ale to co narouboval nad ně. Jistý nepolapitelný faktor X, který vysel nad tou kresbou s pokřivenými proporcemi. Unikátní coolness faktor a jeho vypravěčské schopnosti. To je ta umělecká složka nad rámec řemesla, která mu v těch devadesátkách přinesla milionové prodeje. Mě se nelíbí, ale nemůžeš upřít že to k sobě magneticky přitáhlo celou jednu generaci fanoušků.
Ok, je to jiné umění než má Mignola, nebo než je klasická představa high art, ale podle mě se mu upřít nedá.

(Aby to nebylo tolik OT:
Ale teda je x-různých definic umění. Jestli to tedy nesplňuje tvoji definici umění nebudu se s tebou hádat. Ale chtěl jsem napsat, že u Liefelda je spousta toho x-factoru nad pouhým řemeslem. Tj. pouhým zprůměrováním a zestrojování Liefelda bys dalšího Liefelda neudělal.)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: AI a společnost

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ecthelion píše: 3. 5. 2023, 13:39Liefelda vůbec rád nemám, ale tady musím skočit na jeho obranu. Rozhodně se nedá mluvit o tom že by řemeslo neuměl.
Já jsem neříkal, že neumí řemeslo, jen že je to opak umění :wink:
eso (a milionáře) z něho neudělaly jeho řemeslné schopnosti, ale to co narouboval nad ně. Jistý nepolapitelný faktor X, který vysel nad tou kresbou s pokřivenými proporcemi. Unikátní coolness faktor a jeho vypravěčské schopnosti.

Nikdy jsem o něm neslyšel a mrknul jsem na prvních pár obrázků, které mi vyblil Google, a jako ten "faktor X" bych identifikoval pohyb na hranici kýče.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Pan Bača a 7 hostů