AI a společnost

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Já po ní před chvílí chtěl namodelovat náš vzdušný prostor v pythonu a zvládla si dohledat rozměry i souřadnice bez problémů.

IMHO dost záleží na problému, kontextu i wordingu zadání.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše: 21. 5. 2023, 13:43 Hmm, tak ChatGPT nemá zrovna dobře zpracované mapové podklady/porozumění prostoru...

Zadal jsem mu úkol, aby vybral hospodu, kam to bude ze tří adres co nejstejněji dlouhá cesta...a vybral něco úplně mimo (Mělník)...
Chat GPT nemá žádné porozumnění prostoru. Chat GPT nemá porozumnění ničeho, kromě skládání slov za sebou dle pravděpodobnosti. Je to jazykový model. Představa že se chat GPT zamyslí podívá se do mapy, začne řešit logickou úlohu a pak vyplyvne správnou odpověď je mylná. On prostě vyjede nejpravděpodobnější odpověď.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Tak jsem to taky zkusil.

Najít těžiště trojúhelníka tří míst zvládl naprosto v pohodě.

Zasekl se mi na tom, že neví, jak najít hospodu poblíž něj. Navrhl mi, že by to šlo udělat tak, že bude postupně procházet seznam nejlepších pražských hospod a zkoušet, jestli jsou blízko. Ale udělal to jen pro první na ukázku, že prý je to hodně náročné.

Rekl jsem mu, ať to zkusí pro 20 hospod, ale zvládl si sám najít souřadnice jen asi pro tři. Z nich každopádně vybral nejbližší, ale furt daleko.

Nicméně - spadlo to na úloze "číst data o hospodách z webu", ne na nepochopení úlohy.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Ecthelion:
Parafrázuji-li klasika, dostatečně přesná nejpravděpodobnější odpověď je k nerozeznání od porozumění.

Navíc, termín "porozumění" u AI používáme ne protože by ho si mysleli, že myslí, ale protože nás nedokonalý jazyk nemá lepší a je dementní místo věty "AI nerozumí prostoru" psát větu "AI nedokáže vybírat dostatečně přesně odpovědi u úloh týkajících se prostoru".

Je to stejné, jako když v biologii máme "sobecké geny", i když víme, že nemají žádné vědomí, natož hamižnoat, nebo když v RPG u stolu řeknu "útočím na skřeta", i když tím ve skutečnosti myslím, že budu házet kostkou a útok povede moje fiktivní postava ve fiktivním světě, já sám nikoho mlátit nebudu.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Vallun »

MarkyParky píše: 21. 5. 2023, 15:00 Tak jsem to taky zkusil.

Najít těžiště trojúhelníka tří míst zvládl naprosto v pohodě.
Vůbec ne:

Těžiště trojúhelníku s vrcholy v ulicích X; Y a Z vypočítat pomocí matematických vzorců pro těžiště geometrických tvarů. Těžiště trojúhelníku je průsečík těžnic, které spojují vrcholy trojúhelníku s protějšími stranami. Těžiště je bod, ve kterém se setkávají tyto těžnice a je považováno za střední bod trojúhelníka. Avšak bez přesných souřadnic vrcholů trojúhelníku není možné vypočítat přesné souřadnice těžiště.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

There are three places.
- Prague Airport
- Street adress Sladkova 476/3, Praha 7
- Swimming pool in Podoli

Look up their coordinates on the internet and create a triangle for them.
Find a place that is centroid of this triangle.
Look up a pub that is closest to this place


Find Closest Pub to Centroid

Model: Web Browsing

User
There are three places.
- Prague Airport
- Street adress Sladkova 476/3, Praha 7
- Swimming pool in Podoli

Look up their coordinates on the internet and create a triangle for them.
Find a place that is centroid of this triangle.
Look up a pub that is closest to this place.

ChatGPT
Finished browsing
The three points in the triangle are:

Prague Airport: (50.1013888889, 14.2655555556)
Sladkova 476/3, Praha 7: (50.1010906, 14.4195778)
Swimming pool in Podoli: (50.0513, 14.4174)
The centroid of a triangle (the point at which all three medians of the triangle intersect) can be calculated as the average of the x-coordinates and the y-coordinates of the vertices of the triangle.

Let's calculate the centroid:

X-coordinate (latitude) = (50.1013888889 + 50.1010906 + 50.0513) / 3
Y-coordinate (longitude) = (14.2655555556 + 14.4195778 + 14.4174) / 3

Now, let's find the centroid's coordinates.

The centroid's coordinates are:

X-coordinate (latitude) = (50.1013888889 + 50.1010906 + 50.0513) / 3 = 50.084593163
Y-coordinate (longitude) = (14.2655555556 + 14.4195778 + 14.4174) / 3 = 14.3675111185

So, the centroid of the triangle is approximately located at (50.0846, 14.3675).

Now, let's find a pub that is closest to this location.

Finished browsing
We found the coordinates for the three locations you mentioned:

Prague Airport: (50.1013888889, 14.2655555556)​1​
Sladkova 476/3, Praha 7: (50.1010906, 14.4195778)​2​
Swimming pool in Podoli: (50.0513, 14.4174)​3​
Using these coordinates, we calculated the centroid of the triangle formed by these locations. The centroid's coordinates are approximately (50.0846, 14.3675).

As for finding the closest pub to this centroid, direct searches for pubs near the specific coordinates were not yielding the expected results. The optimal way to find the closest pub would be to use a mapping service like Google Maps to perform this search effectively. However, as an AI, I don't have access to real-time data or the ability to interact with live websites.

As an alternative approach, we started to search for the coordinates of popular pubs in Prague to find the closest one. The first pub we found was U Rudolfina, located at (50.0881077859, 14.4155272445)​4​. It's worth noting that this process would need to be repeated for multiple pubs to find the one closest to the centroid.

For a precise answer, I recommend using a mapping service with the centroid coordinates to find the closest pub to that location.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Vallun »

to máš ale tu placenou verzi, ne?

I apologize, but as an AI text-based model, I don't have direct access to the internet or the capability to perform real-time searches.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: AI a společnost

Příspěvek od Antharon »

Vallun píše: 21. 5. 2023, 18:21 to máš ale tu placenou verzi, ne?

I apologize, but as an AI text-based model, I don't have direct access to the internet or the capability to perform real-time searches.
To ma tu novu verziu, ktora ma nejake nove featury, tusim model 4?

Nic to nemeni na tom, ze umela inteligencia nie je zazracne dieta a ulohu zvladne len ak dostane spravne zadanie, a to uz je v podstate urcita varianta programovania
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun píše: 21. 5. 2023, 18:21 to máš ale tu placenou verzi, ne?

I apologize, but as an AI text-based model, I don't have direct access to the internet or the capability to perform real-time searches.
Ano, je to z v4 z ChatGPT plus programu.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Selhan »

MarkyParky píše: 21. 5. 2023, 15:08 Navíc, termín "porozumění" u AI používáme ne protože by ho si mysleli, že myslí, ale protože nás nedokonalý jazyk nemá lepší a je dementní místo věty "AI nerozumí prostoru" psát větu "AI nedokáže vybírat dostatečně přesně odpovědi u úloh týkajících se prostoru".
To s tebou, Marky, nesouhlasím. Myslím, že spousta lidí fungování AI nerozumí, a proto používat takováto zavádějící slova nese riziko. Přílišné zkratky často vedou k naprostému vykolejení diskurzu. Náš jazyk přitom není tak nedokonalý, abychom se tomu nedovedli vyhnout, a vzhledem k tomu, že pergameny, brky a inkoust už rozhodně nejsou tak nedostupné, jako bývaly, tak mi naspat delší, ale přesnější větu rozhodně nepřijde dementní.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Jsem si teď uvědomil, že jsme si nějak vyměnili pozice v debatě o významu slov. :)

Už se konzistencí svých výroků blížím k té AI :).
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: AI a společnost

Příspěvek od Antharon »

Marky: ta nova verzia uz vie aj pocitat, alebo stale vie iba vysledky, ktore si niekde precitala?
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: AI a společnost

Příspěvek od komi »

I ta stará umí počítat, jen blbě, ta nová to umí hodně líp. Jen při tom počítání musíš po ní chtít, ať vysvětlí celý postup. Ona pak opravdu začne popisovat, jak se dobere k výsledku a pak se k němu často i správně dobere.

Jinak už za mne řešila celkem netriviální problémy s projekcemi v prostorech, kde bych se s maticema mořila ještě teď a pak mi to ještě pomohla naprogramovat.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: AI a společnost

Příspěvek od Antharon »

komi píše: 22. 5. 2023, 10:04 I ta stará umí počítat, jen blbě, ta nová to umí hodně líp. Jen při tom počítání musíš po ní chtít, ať vysvětlí celý postup. Ona pak opravdu začne popisovat, jak se dobere k výsledku a pak se k němu často i správně dobere.

Jinak už za mne řešila celkem netriviální problémy s projekcemi v prostorech, kde bych se s maticema mořila ještě teď a pak mi to ještě pomohla naprogramovat.
Ja som s chatgpt skusal pocitat rozne pravdepodobnosti a spociatku to slo vsetko bez problemov, ale v jednom momente zacal pracovat s divnymi cislami a postupmi a tam uplne vyfailovat. Pocitam, ze skutocne vie aplikovat iba priklady ktore realne niekde videl ale nejaka lepsia abstrakcia zatial nehrozi.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Teď zrovna jsem si nechal modelovat nějaké chování kostek (zvažuju, jestli Grimoárové "výhoda = lepší kostka" nenahradit "výhoda = házej 2x a ber lepší" a chtěl jsem vědět, jak to dopadne).

První dvě odpovědi zvládla v4 naprosto v pohodě, včetně vypsání výsledků do tabulek. Pak se jednou zasekla nasekala tam chyby dost zjevné. Po upozornění to "vypočetla" dobře.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů