AI a společnost

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

AI a společnost

Příspěvek od Fritzs »

Ecthelion píše: 23. 8. 2022, 23:04 Já při pročítání tématu...
Obrázek
Concept art je na tom stejně jako banditi vteřinu poté co jim Kenširo stiskl ty správné meridiány. Obávám se že architektura na tom je podobně jenom to bude trvat trochu déle, doufejte že dost dlouho na to aby jste to doklepali do důchodu. A co se komiksu týče... https://www.youtube.com/watch?v=BGNHq4aNUSo.
Selhan píše: 23. 8. 2022, 23:22 Případnou debatu o společenských implikacích tohoto ozajstného kyberpunku prosím vemme do rozličného. Je to zajímavé téma, ale tohle vlákno bych chtěl nechat co nejpraktičtější.
Ne. Každý kdo použije tuhle technologii (a mělo by to platit pro veškerou technologii) by měl mít vždy na očích její důsledky.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: AI "umění"

Příspěvek od Selhan »

Odděleno od tématu "AI ilustrace"


Zrovna koncept art to evidentně moc neumí, protože to neumí pracovat s okrajovými záležitostmi a vymýšlet úplně nové věci. A mám dojem, že je to omezení z podstaty, že to není jen dočasný technický nedostatek.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI "umění"

Příspěvek od Fritzs »

Selhan píše: 24. 8. 2022, 07:57 neumí pracovat s okrajovými záležitostmi a vymýšlet úplně nové věci.
Doplň si vzdělání:
https://conceptartworld.com/

Takže ML neumí přesně to co se po výtvarnících nechce? Super, to jim určitě zajistí příjmy, hehe.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: AI "umění"

Příspěvek od Antharon »

Čo sa týka AI generovaných obrázkov, nikdy nenahradia umelcov. To čo robia je iba parazitovanie na cudzom štýle. Nedokážu byť originálne, nechápu podstatu umenia, tej rebélie ktorá stojí za prelomovými dielami. Zatiaľ.

Skutoční umelci sa stanú niečím exkluzívnym. Umelecká vízia ako taká jednoznačne bude naďalej fungovať, obrazy sa neprestanú predávať, banksy neprestane prekvapovať.

Čo sa zmení sú hromady predraženého úžitkového umenia. Moja skúsenosť s autormi je taká, že človek sa im musí mesiace doprosovať aby si vzali jeho peniaze a niečo už preboha nakreslili. Nespokojnosť, kritika, alebo postprocessing diela nakoniec vyústia v doživotné nepriateľstvo a spretrhanie kontaktov.

U AI nič také nehrozí. Výsledky ktoré vypľuje síce často stoja za prd. Postavy sú deformované, majú čapaté tváre bez mimiky, ruky s nechutnými deformáciami prstov. Človek si ale povie, skúsim to znova, alebo sa proste uspokojí s inferiorným obrázkom. Pretože to bolo skoro zadarmo a vo finále to aj tak nebude vidno.

Avšak ak potrebujem napríklad konzistentné obrázky pre realistickú animáciu, alebo vizualizáciu vymretého zvieraťa pre vedecký žurnál, treba si zaplatiť človeka. Tu je jeho miesto.

A nemusíme si klamať AI nie je samospasiteľná a potrebuje niekoho kto ju bude ovládať. Mňa napríklad prvých pár znalostí API stálo asi 20e, vyrendroval som stovky obrázkov a strávil hodiny googlovaním. Nebolo to úplne zadarmo. Pre akéhokoľvek umelca, ktorý spraví to isté môže midjourney znamenať obrovské zjednodušenie práce napríklad v tom, že bude vygenerované arty prekresľovať, používať ich ako substrát pre vlasté umenie.

Kde vidím budúcnosť ja? Neurónové siete napojené na neurálne rozhranie. Asistovaná vizuálna tvorba. Vizualizáciu myšlienok a predstáv. A opäť nie každý bude rovnako dobrý. A umelci a ilustrátori sa vrátia späť.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AI "umění"

Příspěvek od Quentin »

Ono nejde o to, že by ta profese zmizela. Jen jich bude potřeba třeba 100x méně.

edit: Což teda nutně nemusí být nic špatného.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: AI "umění"

Příspěvek od Antharon »

Ja by som to skúsil prirovnať k výrobe keramiky. Tam s príchodom strojov tiež takmer zanikla profesia, stroje nahradili ľudí a ostalo iba remeslo.

Stroj nikdy nespraví ten najlepší čajník. Dokáže ale konzistentne a rýchlo vyrábať primitívne priemerné. Preto dnes dokážeme kúpiť lacný pohár pod sto korún.

Ano je možné, že niektorí ilustrátori budú musieť časom zmeniť profesiu, alebo sa na to chystať. Niektorí sú dosť dobrí aby boli napred, iní používajú tradičné techniky, obrazy nikdy nezmiznú. Niektorí sa naučia pracovať s pomocou mašiny, vygenerujú si cez AI obrázok a na jeho základe namaľujú obraz (moja mama to tak robí už roky a nepatrí k technickým typom), alebo si vyrobia obraz a premaľujú ho vo photoshope, ušetrí im to hromady roboty. Časť prejde priamo do výzkumu aby učila programátorov a mašiny ako sa skutočne maľuje. Svet sa zmení, no nebude to smrť pre všetkých ilustrátorov. Iba ťažké časy pre tých málo prispôsobivých.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI "umění"

Příspěvek od Fritzs »

Quentin píše: 24. 8. 2022, 09:01 edit: Což teda nutně nemusí být nic špatného.
100krát méně výtvarníků znamená 100krát menší šanci že se mezi nimi vyskytne někdo výjimečný. Aby se objevil jeden Moebius, tak se komiksem musí dokázat nějak přiživit tisíc Baalbuddyů. Čeká nás totální degradace výtvarného umění.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: AI "umění"

Příspěvek od Antharon »

Fritzs píše: 24. 8. 2022, 10:20
Quentin píše: 24. 8. 2022, 09:01 edit: Což teda nutně nemusí být nic špatného.
100krát méně výtvarníků znamená 100krát menší šanci že se mezi nimi vyskytne někdo výjimečný. Aby se objevil jeden Moebius, tak se komiksem musí dokázat nějak přiživit tisíc Baalbuddyů. Čeká nás totální degradace výtvarného umění.
Tu si dovolím nesúhlasiť. To že sa zníži počet umelcov neznamená, že to neskúsia, ale to, že neprerazia. Tí, ktorí budú dobrí budú rovnako žiadaní. Iba sa výrazne zvýšia nároky na kvalitu aby si mohol niekto nechať platiť.

Ako u iných remesiel sa teda overall zvýši všeobecná kvalita.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: AI "umění"

Příspěvek od Corny »

To jsou zase negativistické konspirace.

Od toho, aby AI nahradila umělce byť i jen v jednom promile případů, kde jsou žádaní, má fakt daleko. A kdo ví, jestli tam někdy dorazí. Už Hodně dlouho některá AI dokáží syntetizovat poměrně dobrou hudbu, žádnou degradaci hudební scény to nezpůsobilo. A už hodně dlouho máme k dispozici poměrně kompetentní hlasové syntetizátory, co dokáží docela schopně nahradit zpěváka, když se jim nakrmí text. Snížil se nějak dramaticky počet zpěváků nebo to jejich řemeslo vlivem toho znatelně upadlo?

Včera jsem zkoušel vytvořit relativně jednoduchou scénu, přístavní město v noci, roztříštěné slunce na obloze, atd. (zkrátka Doskvol). DALL-E sice vyplodilo občas nějaký docela pěkný obrázek, ale zpravidla úplně mimo to, co jsem si od toho představoval.

I podle ukázek z těch ostatních software má to AI potenciál hlavně v případech, kdy mi jde o nějaký extrémně aproximovaný a spíš umělecký výsledek, ale vůbec v situaci, kdy chci něco konkrétnějšího.

Takže pokud chci dělat třeba koncept art pro hry nebo filmy, tak je mi AI k ničemu a dostat se i k nějakému trochu akceptovatelnému výsledku (pokud vůbec jsem v takovém případě ochoten akceptovat kompromis) mě bude stát hroznou spoustu času. V profesionálním prostředí úplně k ničemu. Totéž pokud chci třeba obrázek, který se drží nějakých přesných postav, scén atd. (třeba plakát s tématem Batmana a nechci mít nějakou šmouhu, co jen jako Batman, byť třeba i docela dobře vypadá).

Pokud je člověk ochoten dát peníze do umění a má nějakou konkrétnější představu, tak pro něj zatím bude vždycky lepší si zaplatit umělce, aby mu to nakreslil. AI pro někoho je dobrá volba spíš když má volný čas, nechce se mu do toho moc investovat (a pak vlastně stejně není příliš relevantní zákazník pro reálné umělce) a nevadí mu mít hodně různorodý aproximovaný výsledek (například pro mě, který si chce udělat nějaký obrázek ze své hlavy pro hodně specifickou hru, nechce se mu za to platit a je spíš zvědavý, co mu vyleze). Takže žádný 100násobný úpadek potřebnosti se dle mého fakt nekoná.

Samozřejmě je otázka, co ukáže budoucnost. Na druhou stranu Pokud AI dosáhne někdy úrovně, že fakt dokáže tyhle požadavky naplnit stejně, jako reálný umělec (což si ještě fakt hodně počkáme) a dokáže třeba nekreslit celý komix úplně samo, tak je pak otázka, jestli pak nemají reální umělci, kteří tomu nedokáží konkurovat, prostě smůlu. Ale to už je zase na hlubší úvahu.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: AI "umění"

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jo. Stejná věc se se zděšením řešila na hudebních fórech, když přišly AI skládací softwary.

Sranda je, že v pohodě dokáží nahradit všechny tyhle generický moderní skladatele, kteří mají primitivní struktury skladeb, harmonií, melodií, apod. To ty algoritmy zvládnou.
Dát dohromady věci jako dělali Rózsa, Williams nebo Goldsmith to zatím neumí, tam už jsou potřeba imaginace, cit, vysokej level skillu a podobný věci.

Nakonec stejně lidi dělají umění pro ten proces a pro sebenaplnění (teda aspoň ti, kteří to s ním myslí upřímně). I když budou umět počítače složit a namalovat všechno, tak co jako? Lidi to nepřestanou dělat. Možná to bude mít dopad na to, zda se tím v masově produkční sféře někdo uživí, ale to je asi tak všechno.


Btw, zrovna dneska mi přišel článek o nějakém programu Midjourney, kde AI dělá obrazy na základě toho, co tam nasypete. Tak jako zkusím to, co by ne. Ale na skládací program bych v životě ruce nedal. $lol$ Asi záleží, kdo má k čemu jaký vztah. Kdo seriózně jede v malování, asi taky nezkusí AI paintera a bude k tomu mít odpor. Nebo se naopak bude zajímat o to, jak to pracuje a co to umí, záleží na každým, to je jasný.
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: AI "umění"

Příspěvek od Markus »

Mně už minimálně deset let lidi prorokujou, že jako překladatel nebudu mít kvůli AI co žrát, a zatím teda jenom vidím, že všichni mají nedostatek překladatelů.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI "umění"

Příspěvek od Fritzs »

Antharon píše: 24. 8. 2022, 10:44 Tu si dovolím nesúhlasiť. To že sa zníži počet umelcov neznamená, že to neskúsia, ale to, že neprerazia. Tí, ktorí budú dobrí budú rovnako žiadaní. Iba sa výrazne zvýšia nároky na kvalitu aby si mohol niekto nechať platiť.
Výrazně poklesne počet lidí kteří to vůbec zkusí (už léta před Midjourney to bylo o hubu) a dosáhnout kvality a jména při kterém si vydělají na přežití taky chvíli trvá a čím delší tato doba je tím méně lidí to bude dělat. Velice brzy se dostaneme do situace kdy to s uměním zkusí zoufalci kterým už nic jiného nezbývá (příklad: Nagata) nebo ti co už si můžou do konce života dělat co chtějí (příklad: Bush) a nikdo mezi těmito dvěma extrémy.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI "umění"

Příspěvek od Fritzs »

Markus píše: 24. 8. 2022, 12:34 Mně už minimálně deset let lidi prorokujou, že jako překladatel nebudu mít kvůli AI co žrát, a zatím teda jenom vidím, že všichni mají nedostatek překladatelů.
One je to do jisté míry sebenaplňující se proroctví. Řidičům tvrdí už deset let že je do deseti let nahradí AI a výsledkem je nedostatek řidičů což povede k tomu, že někde nakonec do provozu pustí tyhle automatické carmageddomboty a řidiči o tu práci fakt přijdou. Nehodovost se sice zdesetinásobí a prohlásí se za nový normál.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI "umění"

Příspěvek od MarkyParky »

Mě ještě přijde zajímavá jiná paralela.

Jak se tu zmínilo, že ty AI vlastně jen parazitují a kopírují jiné umělce?

Pamatujete na doby před streamovacími službami, jak se pořád dokola zjevoval (nesmyslný) argument, že stažený pirátský film = nekoupený lístek = ušlý zisk?

Ty debaty jsou podobné.

Já jsem za poslední měsíc nageneroval snad dvě stovky DALLE obrázků, z toho tak třicet jsem reálně použil a zbytek šel do stoupy nebo jsem to někde dal pro pobavení. Znamená to, že jsem připravil třicetkrát ... nebo dvěstěkrát, podle toho jak berete tu metriku ... nějakého umělce o kšeft?

Asi ne.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: AI "umění"

Příspěvek od Antharon »

MarkyParky píše: 24. 8. 2022, 14:11 Mě ještě přijde zajímavá jiná paralela.

Jak se tu zmínilo, že ty AI vlastně jen parazitují a kopírují jiné umělce?

Pamatujete na doby před streamovacími službami, jak se pořád dokola zjevoval (nesmyslný) argument, že stažený pirátský film = nekoupený lístek = ušlý zisk?

Ty debaty jsou podobné.

Já jsem za poslední měsíc nageneroval snad dvě stovky DALLE obrázků, z toho tak třicet jsem reálně použil a zbytek šel do stoupy nebo jsem to někde dal pro pobavení. Znamená to, že jsem připravil třicetkrát ... nebo dvěstěkrát, podle toho jak berete tu metriku ... nějakého umělce o kšeft?

Asi ne.
Argument o parazitovani som pouzil ja ale nie vo financnom kontexte ale v kontexte toho, ze neuronove siete sa musia plnit datami, ktore niekto musel vyrobit, momentalne teda parazituju na umeni vytvorenom ludmi a su od neho zavisle. Na druhu stranu mozno nie sme daleko od toho aby sa stroje naucili pomerne samostatne mysliet a potom by mohli vznikat siete, ktore budu skutocne inventivne.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů