[OSEnauti] Zahrajme si Castle Xyntillan! – 1. sezóna u konce

OSEnauti jsou společné (převážně) online hraní OSE, ve kterém s jednou postavou přecházíte mezi hrami různých sudí a bavíte se chaosem, který vzniká.

Moderátor: MarkyParky

Odpovědět

Má Xyntillan nadále být součástí sdíleného multiverza OSEnautů?

Preferuju, aby byl Xyntillan pořád propojený s OSEnauty.
3
33%
Preferuju, aby se Xyntillan od OSEnautů odstřihl.
2
22%
Vyhovuje mi obojí.
4
44%
 
Celkem hlasů: 9

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[OSEnauti] Zahrajme si Castle Xyntillan! – 1. sezóna u konce

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi

Castle Xyntillan je jeden z nejlepších produktů dnešní OSR scény, jaký znám. Je to megadungeon v odlehčeném žánru „funhouse“ – strašidelný hrad plný groteskních nepřátel, šibeničního humoru, bizarních pokladů a nástrah. Než abych vám o něm jen básnil, pojďme si ho radši společně zahrát! Nejspíš koncem léta nebo začátkem podzimu bych chtěl na RPG Fóru začít svolávat příležitostné online výpravy ve stylu West Marches, aneb „kdo má čas a chuť si zrovna zahrát, je vítán“.

:arrow? Přehled zápisů (novým hráčům doporučuju přečíst si aspoň jeden, ať mají nějaký přehled)
:arrow? Sdílená složka na postavy a jiné dokumenty
:arrow? Domácí úpravy pravidel
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Markus »

Velice rychlé postřehy, kompletní zápis asi až po víkendu.

3. expedice vstoupila do hradu se záměrem osvobodit Annamáriu. Nesoustředěná výprava ovšem měla potíže držet se cíle, místo toho nakukovala do všech místností po cestě, povídala si se všelijakými duchy a sbírala informace (otevřelo se hned několik „zápletek“). Usekli hlavu mrtvé (ne nemrtvé, fakt mrtvé) šlechtičně a okradli ji, potkali obří ropuchu, dva duchy popravených/zavražděných dívek, mrtvého Annamáriina koně. Pak se přes stáje konečně dostali až k vnějšímu nádvoří, kde je troll dělil od vstupu do žaláří.

Slovutný Ercole celou cestu z města vedl telátko, jímž chtěl trolla odlákat, a sud vína, které mu chtěl dát na zapití, aby ho opil a uspal. První část plánu proběhla hladce, tele bylo úspěšně podstrčeno trollovi. Zatímco ovšem družina čekala ve stínu stájí, než se troll nažere, začali netrpěliví členové prozkoumávat okolní místnosti. Zvrhlo se to ve potyčku s kuchaři/ghúly, která skončila zahnáním kuchařů, ale zároveň paralýzou najaté zbojnice Clementine. Hluk bitvy přilákal pozornost mumie ověšené bezpočtem drahocenných šperků, která mocnou kletbou zahnala výpravu na útěk. Už už to vypadalo, že prchající družina nechá paralyzovanou Clementine napospas nemrtvým (a místo aby zajaté dívky zachraňovala, naopak rozšíří jejich počet), ovšem v poslední chvíli sebralo pár mužů odvahu a odvleklo Clementine do bezpečí.

Třetí výprava v řadě končí panickým útěkem stejnou branou ven z hradu. Máme zavedou tradici.

Nikdo nezemřel.

TEMPO

Ideálně prý máme stíhat 10-12 popsaných lokací za sezení, stihli jsme 8-9 (odhadem počítám ty, se kterými skupina nějak "interagovala"). To není vyložené zlé tempo, ale pořád je prostor k zlepšování.

KOŘIST

- Stříbrný diadém se třemi opály (odkoupí Žid Mordechai): 1000 zl.

(EDIT: Málem bych zapomněl. Karl vyřízl z rámu a odnesl si mluvící obraz kata.)

Podíly: 5 postav a 3 pomocníci =
Postavy: +154 zl.
Pomocníci: +77 zl.

PŘEMOŽENÍ NEPŘÁTELÉ

Umrlec (20), nemrtví kuchaři (125) =
Postavy= 22 zk.
Pomocníci = 11 zk.

CELKOVÝ ZISK ZKUŠENOSTÍ
Postavy = +176 zk.
Pomocníci = +88 zk.

Po hře byla vedena krátká diskuze:
- O tom, že by bylo vhodné držet se stanovených cílů výpravy a neodbíhat od nich, respektive účastnit se domluvy o určování cílů
- Zároveň je nutné myslet na to, že hra musí mít prostor pro spontánní reakce a nakukování do náhodných dveří - chce to najít vhodnou míru
- Padl návrh zavést formálnější strukturu „vyvolávání“ hráčů a ptaní se, co dělají, v pravidelném kolečku, aby se zrychlil proces domluvy/rozhodování o akcích
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Markus »

V uplynulých dvou sezeních jsem sledoval, co se děje s Annamárií.

V prvním týdnu (během 2. expedice) byla vězněna na neznámém místě.

Jelikož ji výprava nezachránila, [stalo se něco, co zatím nemůžu říct] a byla propuštěna. Zbavená všech majetků a zesláblá po týdnu věznění ovšem sama nedokázala najít cestu ven.

V druhém týdnu (během 3. expedice) byla zesláblá Annamária k nalezení v jedné bezpečné místnosti, kde našla útočiště (vodu, trochu jídla atd...)

Jelikož ani tato expedice ji nedokázala najít, házím znovu na tabulku toho, co dělat se ztracenými postavami.

Co se s ní stalo dál, to zatím nevíte.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Jezus »

Markus píše: 26. 8. 2022, 23:43KOŘIST
Co ten mluvící obraz kata? Ten nikdo nechce? :D EDIT: Co ten Učesaný Louie, ten se kasal, že prý zvládne prodat všechno. (Já sním ale radši mluvit nebudu, to jméno zní trochu italsky :-D )
Markus píše: 26. 8. 2022, 23:43 nemrtví kuchaři (125)
By mě zajímalo, kolik je za jednoho, když součet není dělitelný jejich počtem 8)

Každopádně chvílím rychlost základního zápisu, byl jsem zvědavý, kolik z toho zhruba káplo. A není to zlé...

Fakt, že se s Annamáriou dějí různé věci je cool :-o I když mám pocit, že začíná mít pravdu skeptická část družiny a asi ji už nezachráníme... :cry:
No, uvidíme...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Markus »

Jezus píše: 27. 8. 2022, 00:03 Co ten mluvící obraz kata? Ten nikdo nechce? :D
No, uvidíme...
Och, pravda tomu! Doplňuji mezi lup. Je ovšem Karlův, to byla jeho akce.
By mě zajímalo, kolik je za jednoho, když součet není dělitelný jejich počtem 8)
25 × 5
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Jezus »

Aha, zahnaní se také počítají! :-D
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Stařec »

Díky za hru a zápis. Ad obraz - já bych ho klidně vnímal jako společný lup, protože jinak i ten diadém by se dal vnímat jako specifická akce konkrétního hráče.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Passingby »

Jezus píše: 27. 8. 2022, 00:03 Fakt, že se s Annamáriou dějí různé věci je cool :-o I když mám pocit, že začíná mít pravdu skeptická část družiny a asi ji už nezachráníme... :cry:
Musím ale uznat, že v naší výpravě by se skeptici tentokrát ještě mýlili a byli skeptičtí moc brzo.

Jinak já asi budu nějakej dispoetik nebo co :) , ale když jsem před výpravou (možná i pár dní předem, teď fakt přesně nevím) četl ten Markusův krásně květnatý a poetický zápis předchozí výpravy, nebyl jsem schopnej se v tom zorientovat, aspoň něco z toho si zapamatovat a fundovaně se zapojit do předherní domluvy...

Když jsem na to kouknul znovu po hře, bylo to už relativně v pohodě a byl jsem schopnej to proskenovat a vytahat z toho to důležitý, ale to už bylo pozdě :-) Ale to je o preferencích a někomu asi tyhle květnaté zápisy vyhovují.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Elenistar
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 6. 2022, 16:43

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Elenistar »

Také všem moc děkuji za hru, bylo to příjemné zpestření a pěkný vstup do OSE. Načichal jsem atmosféru tohoto hraní a myslím, že ten hrad je geniální věc a jsem moc zvědavý, co se tam ještě objeví.

Co se pokladů týče tak hned při objevení diadému jsem pochopil, že se tady pro zjednodušení automaticky počítá s tím, že vše, co se najde tak se dělí. A my prostě si odpustíme to handrkování, kdo co našel a kdo co zatajil. Jsem pro.

To, že Clementine zachráníte, to jsem nečekal. Sudí byl k vám evidentně milostiv.

Co se týče toho Tempa, jsem zvyklejší na podstatně pomalejší, takže mi to přišlo, že to hodně odsýpá. Navíc Markus nás popoháněl a nenechal nás moc někde se zaseknout.

U diskuze jsem nebyl, ale:

1. Souhlasím a příště budu aktivnější. Jednak mě to zastihlo ve složitější zdravotní situaci a za druhé jsem se styděl tady hnedka něco psát. Ted už se více orientuju.

2. Vím, že tohle hraní o RP tolik není, ale mojí postavě byla nějaká AnčaMaruš ukradená, takže mě zajímaly jiné věci. Rozhodně jsem nechtěl sabotovat vaše snažení. Bylo to pro ostatní rušivé? že jsem nakukoval do ostatních místností?

3. Jj, souhlas. Nějaká organizace by určitě prospěla.

Dotaz k nákupům v tom městě - všechno je dvakrát dražší než je v příručce?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od York »

Elenistar píše: 27. 8. 2022, 21:40Vím, že tohle hraní o RP tolik není, ale mojí postavě byla nějaká AnčaMaruš ukradená, takže mě zajímaly jiné věci. Rozhodně jsem nechtěl sabotovat vaše snažení. Bylo to pro ostatní rušivé? že jsem nakukoval do ostatních místností?
Tak nevěděli jsme, kde je, takže otevírání dveří a nakukování dovnitř byla pointa ;) Navíc pořád je fajn si odnést nějaký ty poklady. Spíš jde o to, že PJ si podle našeho plánu prostudoval příslušnou část modulu, takže není moc fér pak jít úplně jinam.

Ad motivace hladat člena předchozí výpravy - je to celkem pochopitelný, ale řekl bych, že po první přežitý výpravě už každej ocení, že parťáky nenecháváme ve štychu.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Jezus »

Elenistar píše: 27. 8. 2022, 21:40 Sudí byl k vám evidentně milostiv.
Nebyl milostiv, byl fér :D Milostivy byly kostky... Celý záchranný plán počítal s tím, že budu naslouchat za dveřmi, jestli mumiák začne Clementine chroupat, protože jsem měl podezření, že by nemusel (nebyl to ghúl). A pak s trochou štěstíčka vlézt pro neschroupanou Clementine v okně mezi odchodem mumie a příchodem před tím vyplašených ghúlů...

Šance na naslouchání byla 1 ku 6... a konečně to začalo padat :) Ghúlové sice přišli dřív - mumiák je tam poslal s tím, že jim ji nechá, jenže byly "jen" dva, tak jsem zkusil vyhrožovat pistolí (pamatovali si ji ze zahájení boje, kdy jim na jeden výstřel rozpůlila hlavu kamaráda), PJ hodil na reakci a kostky řekly, že jsem dostatečně talijánsky gangsta 8) (a možná jsem jim řekl, že ve stájích hnije kůň, takže fakt nemusí kvůli troše žvance riskovat...)

Prostě jsme to odmítli s Yorkem vzdát a zkusili jít štěstíčku trochu naproti $D
Elenistar píše: 27. 8. 2022, 21:40 Co se týče toho Tempa, jsem zvyklejší na podstatně pomalejší, takže mi to přišlo, že to hodně odsýpá. Navíc Markus nás popoháněl a nenechal nás moc někde se zaseknout.
To proto, že musíme stihnout po každém sezení z hradu taky odejít. Což díky náhodným setkáním po cestě zpátky nemusí jít hned. Jít to ještě pomaleji by bylo nereálné...

Mně to tempo taky nevyhovuje, ale to jsou ty western marches styl, no...
Elenistar píše: 27. 8. 2022, 21:40 1. Souhlasím a příště budu aktivnější. Jednak mě to zastihlo ve složitější zdravotní situaci a za druhé jsem se styděl tady hnedka něco psát. Ted už se více orientuju.

Tak ono není třeba se zapojovat, když člověk nechce nebo nemůže. Jen pak musí prostě následovat dohodu ostatních :-P
Elenistar píše: 27. 8. 2022, 21:40 2. Vím, že tohle hraní o RP tolik není, ale mojí postavě byla nějaká AnčaMaruš ukradená, takže mě zajímaly jiné věci. Rozhodně jsem nechtěl sabotovat vaše snažení. Bylo to pro ostatní rušivé? že jsem nakukoval do ostatních místností?
Lze to RP brát i tak, že se tři z pěti organizátorů výpravy dohodli na nějakém postupu... Případně, že jsi se přifařil k výpravě, která má tento cíl. Nějaké menší odbočování a nakukování je v pořádku (bez toho bychom ani neměli ten diadém) a všimni si, že jsem zpočátku neprotestoval.
Pokud bys v tom ale pokračoval, není reálné dojít a udělat, co jsme si vytyčili. To pak nemělo cenu se nad tím dohodnout, nemyslíš?

Mě nevadí, že se to nestihlo. Byla to zábavná organická hra, tak nějak s tím počítám. Co mi vadí je, že když proběhla domluva a tři hráči byly za, tak není ani snaha to zkusit stihnout - jít tomu trochu naproti. Respektive nebyla by, kdybych se neozval.

Tím, že jsem se ozval, když už jsem viděl, že nestíháme, jsme tu šanci už měli. V zásadě nic proti nakukování do pár místností. Jen to nesmí být všechny po cestě :-D

Ale jak říkám, v pohodě. Například do pronásledování ghúlů, kvůli kterému se to nakonec nestihlo, jsem se nechal taky strhnout. A nějak zásadně nelituju. Jen prostě napříště, když je dohoda, tak nějak upřednostnit postup daným směrem a nenechat se rozptylovat úplně vším :-)
(Plus se nám pak nebude zasekávat PJ, který musí načítat nový obsah :-) )
Elenistar píše: 27. 8. 2022, 21:40 Dotaz k nákupům v tom městě - všechno je dvakrát dražší než je v příručce?
Je to tak. Jen obživa (minimálně 1 % zkušeností ve zlatě) zůstává stejná. A ukecal jsem hospodářská zvířata bez švýcarské přirážky :-D
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Passingby »

Tak bylo by dobré připomenout, že jsme ty pokoje začali prohledávat v době, kdy si druhá část družiny prohlížela obrazárnu a povídala si s obrazem nebo duchem (teď už nevím)... Takže to bylo víceméně paralelně k tomu, aspoň zezačátku. Byly to místnosti na cestě a z mapy (odkryté při předchozí výpravě) bylo jasné, že vedou do uzavřených oblastí (pokud by nás teda nevypekl nějaký teleport). A nevybavuju si, že bychom se zdržovali podrobným prohledáváním - prostě jsme zkoušeli, jestli tu nebude něco cenného nebo zajímavého, když jsme v panské části.

A mě teda to počáteční tempo přišlo vzhledem k tomu cíli takové zrádně pomalé a moc ukecané...

Asi se budeme muset Ercolemu složit na další tele a soudek vína. :)
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Markus »

Mně přijde zajímavé sledovat i to, jak se bude proměňovat přístup hráčů spolu s tím, jak budou mít s hradem přímou zkušenost. Ono je plně pochopitelné, že bez zkušenosti je to takové náhodné plácání se. Ale jak se začnou vyjevovat určité zákonnitosti a pravidelnosti – nejen o hradu, ale i o tom, jak se chová OSE, jak se chová hra v tomhle režimu –, tak bude zajímavé sledovat, jak si to sedá.

Ten hrad je zajímavý v tom, že je relativně otevřený a teoreticky je možné celkem rychle jím probíhat z jedné zóny do jiné (jakmile je známá bezpečná cesta). Ale zároveň je poblíž takových „dálnic“ spousta vedlejších pokojů, takže je možné strávit celé sezení i na malém prostoru. Kor když – jak se ukazuje – má ta hra přirozenou tendenci se nečekaně větvit a eskalovat.

Další rovina je sledovat postupy hráčů na metaherní úrovni – snaží se formulovat plány (Ercoleho plán s teletem a vínem), postupují nahodile, chtějí plánovat velké, dobře provedené bitvy, nebo se jim naopak vyhýbají a snaží se proplížit kolem? Atd. Ale na tohle je ještě brzo, aby si to nějak sedlo, protože většina z vás zažila jen jedno sezení.
Uživatelský avatar
Elenistar
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 6. 2022, 16:43

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Elenistar »

Líbí se mi nápad s tím teletem a soudkem vína příště bych na něm rád zapracoval. Teď už tuším více, do čeho jdu.

Přidám další nápad, byť se obávám, že bude asi finančně náročnější. Mám představu malé kovové/dřevěné truhličky, o které buď budeme tvrdit, že je plná cenností a nebo tam skutečně i něco bude. Jenomže to bude past. Při otevření by měla explodovat a blízké okolí (například staré obvazy) by mohlo začít hořet.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od York »

Elenistar píše: 30. 8. 2022, 11:49Přidám další nápad, byť se obávám, že bude asi finančně náročnější. Mám představu malé kovové/dřevěné truhličky, o které buď budeme tvrdit, že je plná cenností a nebo tam skutečně i něco bude. Jenomže to bude past. Při otevření by měla explodovat a blízké okolí (například staré obvazy) by mohlo začít hořet.
Dobrej nápad, jsem pro.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahrajme si společně Castle Xyntillan! (+ zápisy)

Příspěvek od Markus »

Obrázek


Začátkem června doputovala do Tours-en-Savoy zpráva. Ve skalách za městem, směrem do Údolí tří duh, ve kterém stojí hrad Xyntillan, se otevřela páchnoucí sirnatá díra, kterou nápadití venkované pohotově obdařili názvem Čertova řiť.

Bláhové město to zatím neví, ale Čertova řiď nevede do pekla. Zvídavý cestovatel, který si ucpe nos a překoná několik jeskynních zákrut, se octne... někde jinde. Ocitá se na křižovatce světů a kdo ví, kam ho jeho kroky zavedou?

A kdo ví, co – nebo snad kdo? – v nejbližší době z Čertovy řiti vyleze!

Xyntillan se stává součástí sdíleného mnohovesmíru OSEnautů!


Obrázek


Co to znamená v praxi:

:arrow? Hráčské postavy z Xyntillanu teď můžou volně přecházet do jiných her v mnohovesmíru OSEnautů (a samozřejmě se vracet s tím, co najdou).
:arrow? A naopak do Xyntillanu můžou přicházet postavy OSEnautů, které mají hráči vytvořené z jiných světů. Uvidíme, jak to zamává ospalým kupeckým městečkem ve Švajcu.

Jinak se nic nemění, a pokud se neplánujete účastnit OSEnautů, můžete tohle směle ignorovat. Dotkne se vás to maximálně tak, že při některé výpravě do Xyntillanu se k vám do družiny možná přidá postava, která není tak úplně... ehm... bohabojný křesťan.
Odpovědět

Zpět na „OSEnauti – otevřené hraní OSE“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host