Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Zápisy a zážitky z vašich her, pomoc s přípravou, společné hraní.
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Jarilo »

Mimo spousty dalších věcí, tak tohle jsou super detaily, co mě baví:
bifi píše:a varujú ich pred medúzou, ktorá sa má pohybovať v okolí mosta - možno sa pokúša zo skamenených obetí most dostavať
Celý encounter s Rakšasou je perfektní, noční setkání s medúzou taky - v podstatě žádný regulérní boj, ale má to za mě mnohem více šťávy a atmosféry.

Jen tak dál =).
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Bifi »

Hrozne sa mi páči dávat príšerám a NPC-čkám zvláštne motivácie (a k tomu aj zvláštne charakterové črty), vytvára to nepredvídatelné vyústenia situácií.

A hlavne ma tento setting motivuje k weirdness, proste to tam sedí...
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Bifi »

Ďalšie props.
Takto vyzerala polorozborená usadlosť, v ktorej sídlili rakšasy. Každá kocka predstavuje priestor o šírke asi 15 m (teda veľké siene!), spolu 5 miestností plus tri veže (rohová vysoká okrúhla, barbakán nad hlavnou bránou a nad ľavým krídlom jednoposchodová).
Modrá kocka je meditujúca rakšasa v zadnej časti veľkej siene, tehlová kocka je druhá rakšasa pred vchodom do sídla.
20220707_115842.jpg
Kocky majú hranu asi 3,5 cm, čo je viac ako som chcel - chcel som ich mať v mierke 25 - 28 mm. Ale asi namiesto figúriek budeme tak či tak používať všelijaké mince, runy a podobne, takže snáď to vadiť nebude.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Bifi »

Sorry za triplepost...

Mám v sandboxe päť zdrojov obsahu (ak som to ešte takto jasne nepísal vyššie):
1. Pôvodný, veľmi riedky a striedmo opísaný obsah hexov z piatich zošitov Wilderlands a d20 campaign settingu.
2. Druhá vrstva sandboxu, teda obsah dogenerovaný mnou s pomocou Wilderness Hexplore. Takto je sandbox zahustený na približne dvoj- až trojnásobnú hustotu (aj keď obsahom môže byť už aj len "križovatka so starou, už nepoužívanou cestou").
3. Zasadené moduly - buď od Judges Guild, ktoré sú kde majú byť, alebo iné (kde mi to príde vhodné na základe druhej vrstvy).
4. Sídla, na ktorých dokreslenie používam mestské/vesnické moduly. Zatiaľ mám takto spracovaný Zothay, ktorý je kombináciou opisu z piatich zošitov/d20 campaign settingu, modulu Zothay od Gábora Luxa a modulu Gont, Nest of Spies (tiež od neho). Citadelu Južná Marka som rozvinul sám na základe zošitov, ignorujúc d20 campaign setting.
5. Random encounters, ktoré si predgenerujem - teda mám pre každý terén zopár stretnutí na 2-3 riadky, ktoré budú prichádzať v danom poradí ak padne random encounter.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 670
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Ota »

Bifi píše: 7. 7. 2022, 12:18 5. Random encounters, ktoré si predgenerujem - teda mám pre každý terén zopár stretnutí na 2-3 riadky, ktoré budú prichádzať v danom poradí ak padne random encounter.
Bifi:
a.) To předem dané pořadí jsi zvolil kvůli čemu? Protože ta náhodná setkání obsahují něco, co by v jiné časové posloupnosti nedávalo smysl? Nebo jsi roli náhody využil předem kvůli lepší připravenosti na ona setkání?
b.) Rozdělení náhodných setkání podle terénu - znamená to, že lesy na západě i lesy na východě spadají pod tu stejnou tabulku náhodných setkání?
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Bifi »

a) Proste som nageneroval tri najbližšie náhodné stretnutia. Mám trocha problém s tým, že už to začína pripomínať kvantového zlobra, ale kým to nič iné v mojej príprave neovplyvní, hovorím si že OK (aj keď zvažoval som vygenerovať trebárs 6 a potom medzi nimi hodiť náhodne). Nemyslím si, že by bolo veľké zdržanie generovať to na mieste (pri hre) celé, akurát viem vopred stretnutia lepšie priradiť k existujúcim frakciám alebo vymyslieť tú motiváciu.

b) Hej, je to podľa typu terénu. (V iných sandboxoch si viem predstaviť aj regionálne tabuľky. Ľahké medziriešenie je zavedenie dodatočného hodu kockou, kde 1 či 1-2 na 1d6 znamená niečo typické práve pre tento región. Tak človek nemusí vyrábať zvlášť tabuľky.)
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Bifi »

Príprava na 3. sedenie: "obsah" Citadely Južná Marka

Okrem klasického obsahu ako trpaslícke krčmy, strážca citadely, vojenské hliadky atď. som rozmýšľal nad touto otázkou: Ako určiť, ktoré z regionálnych frakcií môžu práve v Citadele mať nejaké NPC, ktoré by postavy mohli stretnúť v nejakej zaujímavej scéne?

Vymyslel som takýto postup. Najprv som si spísal zoznam frakcií a koľko NPCs (vrátane pomocníkov) by postavy v Citadele teoreticky mohli stretnúť:
1. rangeri z beholderovského kultu (1d3)
2. Cragenovi banditi - hliadka (2d6)
3. miestni Cragenovi informátori (1d2)
4. agenti spoločnosti Čierneho lotosu (1d6)
5. Biele líšky (1d6)
6. elfský stopár z Onhiru (1)
7. altánske gerily (1d3)
8. skandickí vyjednávači, lojalisti (1d6)
9. iná družina dobrodruhov (2d6)

Potom som im priradil "pravdepodobnosť výskytu" (na 1d6). Za každú frakciu som hodil. Pri tých, kde to padlo, si rozmyslím, kde v Citadele sa nachádzajú a aké majú záujmy/ciele, tiež tieto NPCs rýchlo vygenerujem.

Pri tých frakciách, kde to nepadlo, urobím dve veci: zaprvé bude o týchto NPCs v Citadele nejaká stopa (chýr) a zadruhé som hodil na každú frakciu ešte raz na tú istú pravdepodobnosť, či sa práve nachádza niekde v okolí Citadely (v okolitých hexoch).
U tých, ktoré sa nachádzajú v okolí Citadely, som ešte z hodeného čísla určil, či práve sú v problémoch (pár) alebo nie (nepár). V každom prípade tieto NPCs vygenerujem a zahrniem do random encounters. Pre tie, ktoré sú v problémoch, ešte hodím ich vlastný random encounter, že čo ich postretlo (kto ich prepadol alebo zajal, pred kým sa skrývajú...).

Výsledok je takýto:

Kód: Vybrat vše

   Frakcia				Koľko  Výskyt   V Citadele?  V okolí?  V problémoch?
-------------------------------------------------------------------------------------------
1. rangeri z beholderovského kultu       1d3	1-4	    áno	    	-	    -
2. Cragenovi banditi - hliadka           2d6	1-4	     -	   	-	    -
3. miestni Cragenovi informátori 	 1d2	1-5	    áno	   	-	    -
4. agenti Spoločnosti čierneho lotosu	 1d6	1-5	     -	       áno	   nie
5. Biele líšky 				 1d6	1-3	     -	       áno	   nie
6. elfský stopár z Onhiru 		  1	1-2	     -	       áno	   áno
7. altánske gerily 			 1d3	 1	    áno		-	    -
8. skandickí vyjednávači, lojalisti 	 1d6	 1	    áno		-	    -
9. iná družina dobrodruhov 	 	 2d6	1-2	     -		-	    -
Čiže v Citadele sú práve traja hraničiari z Kultu jednoty zatmenia (jedna z krčiem), dvaja Cragenovi informátori (pravdepodobne vo vojenskej hliadke, teda v barakoch alebo v krčme), dvaja altánski barbari (možno z Raklovho klanu Nezemských tátošov, možno z klanu Púštnych psov a hľadajúcich jedno z našich PCs, v jednej z krčiem) a delegácia troch skandických lojalistov (jeden jarl alebo možno skandická princezná s nejakými dvoma sprievodcami, ako hostia správcu Citadely Hargona Kleppera).

V blízkom okolí sa nachádza šesť agentov Overlorda z Čierneho lotosu, dvaja agenti zo zločineckej organizácie Biele líšky a jeden elfský stopár vyslaný lordom Revasharom, aby našiel jeho dcéru Relishu, ktorý sa dostal do problémov.

Celý proces trval do 10 minút a hneď mám hromadu zaujímavých nápadov. Spolu so záujmami a dogenerovaním NPCs možno hodina prípravy.


Teoretická reflexia: Je to generovanie trocha zhora nadol, aj keď stále náhodné - teda vychádzam z existujúcich frakcií a tie zavádzam do hry s nejakou pravdepodobnosťou.
Alternatívou by bola "dramatická" príprava, kde si rovno vymyslím rámec scény s nejakým NPC reprezentujúcim nejakú frakciu aj s nejakými konkrétnymi zámermi a možno ťažkým rozhodnutím, ktoré pred postavy predložím. To mi však príde viac GM-centrické a viac orientované na "príbeh" konfliktu frakcií a zapojenia postáv do tohto konfliktu.
Inou alternatívou by bolo generovať nejaké náhodné vesnické encounters (napr. z tabuliek v Schädelporte), prípadne adaptovať mestské encounters (zo City State of the Invincible Overlord/Ready Ref Sheets, The Night Table od Gábora Luxa, Schädelport...) a výsledky interpretovať na schému frakcií v pozadí. To je prístup zdola nahor, ktorý sa však s mojou prípravou nevylučuje - kľudne môžem urobiť ešte dodatočnú "vrstvu" náhodných stretnutí v Citadele z nejakých random tabuliek a nechať sa prekvapiť výsledkom.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Jarilo »

A už jste 3. sezení hráli, nebo se teprve chystáte? Těším se na zápis :).

Jinak díky za sdílení té přípravy, je to inspirující a obohacující.
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21022
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Markus »

Přidávám se k postřehu, že rakšázy a medúza byly super. Takhle jsem si vždycky představoval, že by toulání se hexy + náhodná setkání měly vypadat. Má to správný nádech záhadnosti. Závidím.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Bifi »

Tretie sedenie bolo tento týždeň, štvrté nasleduje budúci. Potom kvôli dovolenkám troj-štvortýždňová pauza.

Postavy na piaty večer dorazili do Citadely Južná Marka.
Erb južná marka.png
Erb južná marka.png (47.78 KiB) Zobrazeno 719 x
Medzi dvoma hostincami (Mníchov luk na tomto brehu Mageven a Kapitánov palcát na druhom brehu) si vybrali palcát. Trpaslícka majiteľka Benda Nerestná ich ponuku zahrať odmietla, ale Ottovo predvádzacie sólo na buzuki presvedčilo elfského čašníka Deldracha a ten zaintervenoval. Ich predstavenie bolo dopĺňané tradičným večerným spektáklom, iluzórnymi svetielkami gnóma Avrila. Zarobili síce len asi 1,5 gp, ale zábava prilákala aj hostí z Mníchovho luku, keďže starý unavený karakánsky rozprávač Altaj našej zohratej kapele nemohol konkurovať.

Prišli traja hraničiari. Ich vodkyňa, amazonka Klinara, skúšala nátlakom presvedčiť najlepšie oblečené PC, teda elfa Eola, aby s nimi vyrazil do divočiny, k chrámu bohyne prírodných katastrof Fronesash, kde dosiahne osvietenie. S jej charizmou 4 a hlučnými spôsobmi sa to nepodarilo.

Prišli aj dvaja červenokoží Altánci. Zentach, naše PC, si ich všimol skôr než oni jeho - a spoznal, že sú to chromý Ramzil a vzdialená sesternica Airat, obaja z jeho klanu Púštnych psov. Aj s elfkou Maevin (jeho žoldnierka) sa im poza rozľahlý chrbát chválenkárskej Amazonky podarilo vykĺznuť zadným východom a strávili studený večer vyčkávaním vonku. Altánci sa však dali do reči s oslobodeným altánskym otrokom Raklom (NPC sprevádzajúce postavy) a vyzvedeli informácie o Zentachovi, ktorý sa vyparil v priebehu posledného klanového otrokárskeho biznisu. Takže trouble brewing.

(A postavy sa zabudli popytat na Relishu, stratenú elfskú šľachtičnú, ktorú v našej slezinovej hre postavy oslobodili v Badabaskore, posadili na pegasa a poslali domov.)

Inak sa už nestalo nič, akurát si hráči hrozne užívajú rolu cestujúcej kapely a verejné vystúpenia (vrátane zostavovania dramaturgie) v zostave:
klerik Arfenon (PC) - priečna flauta, spev
Ewoldo (jeho sluha) - spev
hobití bitkár Otto (PC) - buzuki
starý skandický bojovník Thohar (Eolov žoldnier) - vysoký bubon, spev

Ráno sa postavy chceli vyhnúť hraničiarom a ich ponuke osvietenia a rovno sa vydali proti prúdu rieky Mageven, údolím a postupne skalnými kaňonmi, ktoré rieka vybrúsila do krajiny. K večeru naďabili na jaskyňu, z ktorej vychádzal prúžok dymu, a keďže Otto predpovedal silnú búrku, rozhodli sa to risknúť. Eol prieskumom vyzistil, že v nej sedí 10 ozbrojených otrhancov, ktorí sa hádajú o porcie z nejakého bobra, ktorého si opekajú (random encounter). Postavy do jaskyne vtrhli a po skvelom reaction checku sa dokázali dohodnúť na jednorazovej kohabitácii. Arfenon dokonca vyliečil zraneného kapitána Pulhara, ktorého postrelili hliadky z Citadely, keď sa tam skupina banditov neúspešne pokúšala ukradnúť nejaký dobytok. Pulhar je dezertérom od Cragenových banditov a ledva sa mu darí udržiavať morálku hladných chlapov - všelijakých naničhodníkov, lenivcov, tulákov a utečencov. Postavy ich aj chceli naverbovať a nahnať do dungeonu, ale Pulharova česť velila proti (a postavy nechceli zlákavať samostatných mužov, napriek ich zaujímavým osobným príbehom). Avšak dozvedeli sa aj iné dôležité veci a dali si dve a dve dohromady: pevnosť Badabaskor, ktorú má držať zlý kult Angalla z Večnej prázdnoty, v skutočnosti obýva Cragen a jeho vojensky organizované bandy. Eol ešte v noci chcel pozrieť truhlicu banditov, neúspešne.

Na druhý deň postavy našli v kaňone kamenné prístavisko asi 5 m nad súčasnou hladinou rieky, ako aj v kaňone zakliesnenú obrovskú prastarú kamennú loď, na ktorú sa dalo dostať po skalnatej rímse. V lodi si nedávno urobili brloh šabľozubé tigre, ale už dve sezóny bol opustený. Postavám sa však v zvyškoch ich ľudskej koristi podarilo nájsť zerodovanú drevenú krabicu s vnútri zvláštne nepoškodeným bábkovým divadlom s postavami z valónskych legiend z drahého lakovaného dreva a nejaké zvláštne kovové načúvadlo (oba minor magické predmety, ešte nezistili na čo sú dobré).

Pokračovali proti prúdu rieky, kým neprišli k sútoku na mieste prirodzenej pláže, pričom jedno rameno mizlo širokým tunelom v skale. Trpaslík Santhal (NPC) z povestí rozoznal toto miesto ako to, kde na plážach z lodí vykladali nekromantkine veci. Všetci sa rozišli loviť ryby, vyberať vajcia z hniezd a podobne, no Eol s Thoharom a Santhalom šli skúmať tunel, z ktorého voda vytekala. Vošli bez svetla do hĺbky asi 20 m, kde tunel zabáčal, keď vtom začuli špliechanie a naproti im v tuneli vyšiel obrovský trol s okovaným kyjakom a nejakým ligotavým náhrdelníkom. Títo traja začali prchať a volať o pomoc, ale trol trpaslíka dobehol pri východe z tunela a naplocho ho kyjom bacil. Trpaslík to ustál a ustupoval ďalej. Oproti trollovi sa začali zbiehať ďalší členovia družiny a Eol po ňom vystrelil a zasiahol. Troll pokračoval v pokuse trpaslíka omráčiť, ale padla mu jednotka a kyj zaboril do piesku pláže. Santhal sa mu preplietol pomedzi nohy a zasiahol ho tiež. Presila ôsmich postáv trollovi v kombinácii so slnečným svetlom stačila a rozhodol sa z boja vycúvať. (Nedal som za to postavám XP a neviem, či to bolo férové. Zasiahli ho spolu len za 2 hp, pričom troll regeneruje, ale prišlo by mi to ako celkom ľahké víťazstvo - a navyše ho určite znova stretnú.)

Eol sa rozhodol pokúšať šťastie a prehľadával pláž, pričom našiel vychodenú cestičku popri skale vedúcu do malého skrytého údolia, v ktorom je vchod do dvoch jaskýň. Z ľavej jaskyne sa ozývalo cinkanie zvonkohry, z pravej nič - akurát všade krvou stmavnutý piesok a stopy nejakých zvierat. Eol uspel na surprise a preplížil sa do jaskyne so zvonkohrou, ktorú rozoznieva nejaký prúd vzduchu zo skalnej štrbiny; zvonkohra je cielene zapriečená medzi skaly. Zvonkohra je evidentne drahá (400 gp!) a hráč Eola váhal, čo robiť, ale hráč Zentacha ho okríkol, že takýto prieskum zaprvé nie je rozumný a zadruhé on neprišiel na sedenie na to, aby si vyradil postavu rozhodnutím loviť, kým ostatní skúmajú zaujímavé miesta. Eol sa teda z jaskyne vykradol a postavy rozbili na mieste sútoku tábor, kde strávia noc a do podzemia pôjdu nasledujúci deň. (Musím adaptovať tabuľku plážových random encounterov z modulu The Hyqueous Vaults a v noci sa teda niečo môže stať.)

Eol: 180 XP (+10%)
Otto: Eol: 480 XP (+5%)
Zentach: 280 XP (+0%)
Arfenon: 180 XP (+10%)
(Všetky postavy začínali na druhej úrovni s 0 XP.)
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Jarilo »

bifi píše:hráč Zentacha ho okríkol, že takýto prieskum zaprvé nie je rozumný a zadruhé on neprišiel na sedenie na to, aby si vyradil postavu rozhodnutím loviť, kým ostatní skúmajú zaujímavé miesta
Takže hráč Zentacha okřikl Eola metaherně? Je to ve vaší hře klasika (případně obecně v OSE), nebo to prostě už nešlo udělat in-game, protože Eol byl daleko?

Jinak moc díky za zápis! To vystupování jako kapela je cool a moc pěkný prvek na podporu imerze, alespoň to tak působí.
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Bifi »

To bolo skôr hráčska intervencia (rozdelenie spotlightu, spôsob hrania/prieskumu, organizácia scén), ako metaherná komunikácia.

Aj ked musím priznat, ze na to občas nedám pozor a hráči komunikujú v akejsi šedej zóne.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Bifi »

Štvrté sedenie bolo minulý týždeň. Bol to dungeon crawl a musel by som asi postnúť kúsky mapy, aby sa dal sledovať postup družiny. Uvidím, či sa mi na to podarí nájsť čas. Stručne:

Postavy preskúmali opustené ohniská. Arfenon našiel pod jedným z kameňov zahrabaný a v pergamene zabalený masívny kľúč z čierneho železa, na pergamene bolo rozpitými skandickými runami napísané "kruh z ohnivých gúľ" (ring of fireballs).

Postavy šli spoločne preskúmať komoru so zvonkohrou, keďže hľadali inú cestu dnu než biť sa vo vode s nepríjemným trollom. (Ktorý im inak chcel predať podobný "kľúč", aký nosí aj Santal - čo im inak vŕta hlavou.) Komora bola pasca - z vedľajšej jaskyne družine zatarasila jedinú cestu von mocná hierakosfinga (8 HD, 34 hp) a začala ich masakrovať. Tu je podstatné jedno špecifickum OD&D: Neexistujú v ňom viacnásobné útoky a všetky zranenia (rovnako ako aj kocky životov) sú 1d6. Príšery mávajú aj viac, teda je to akási stupnica 1d6 / 1d6+1 / 1d6+2 / (teoreticky 2d6-1) / 2d6. Hierakosfinge, ktorá má srsť stvrdnutú do bodcov tvrdých ako kameň (ekvivalent plátovej zbroje) som dal 1d6+2 ako ogrovi alebo trollovi, je to on-the-fly konverzia z AD&D/OSRIC, pre ktorý je modul napísaný. Zabila jedného henchmana, ale aj vďaka tomu že ju postavy obklopili a ona menila ciele (nehovoriac o tom, že postavy sú na 2. leveli), podarilo sa im ju udolať bez ďalších strát. To bolo dôležité víťazstvo pre morálku celej družiny a konečne aj XP. Našli v jej brlohu ohromné poklady* v hodnote okolo 6.000 gp - ktoré som asi pri konverzii mal znížiť asi o 30%, ale nebol som si istý a nechal som to tak, ostatne (po odčítaní Santhalových 20%) vychádza to okolo 1.700 XP na postavu (ďalšie špecifikum OD&D: za príšery je HD x 100 XP, teda za túto 800 XP namiesto nejakých 270). To je celkom OK, keďže postavy začínali s 0 XP.

* Vrátane jedného majstrovsky zdobeného platinového krátkeho meča z dávnej elfskej dielne a vyrobeného dnes už zabudnutými technológiami. Hodnota 3.700 gp. Running joke: Eol stále navrhoval, nech ho niekto používa v boji, všetci ostatní ani za svet!!! Nech neklesne jeho hodnota - niekto hodí fumble a 2000 XP je riti.

Používam nové pravidlá pre Cleaning the Body z Into the Wyrd and Wild. To dáva lovcom (Zentach a NPC Raklo, ako aj hobití mäsiar Otto) zaujímavé rozhodovacie možnosti - a rozhodli sa spracovať 400-lb. sfingu (teda štyri hody) najchirurgickejším spôsobom, nech na tom čosi môžu aj zarobiť. Za štyri hodiny z nej vypreparovali mäso a tuk pre 10 ľudí na jeden deň, ale aj hromadu ďalších vecí, ktoré sa dajú predať: jej srdce, ktoré nepodlieha rozkladu a za mesačného svetla ešte bije, sadu neporušených zubov a podobne. Majstrovský úlovok bol asi osemkilový vak v tele sfingy, v ktorom nosila svoje vestigiálne dvojča, ktoré bolo nepochopiteľným spôsobom stále živé a zmrazené vo vývine vo veku ca. niekoľkých mesiacov. Postavy ho z vahu vyrezali a zvažujú, či ho predať alebo ochočiť (a čím ho sakra živiť). Nice twist!

V rohu sfinginho brlohu našli ďalej zvláštne dlhšie mŕtve ľudské telo, pripútané reťazou v hranatom výklenku s posuvnými dverami z čierneho železa, ktoré boli zaseknuté v polohe nahor a viedli do veľkej komory plnej dverí. Klerik Arfenon vydedukoval, že to bola zombia, ktorú hierakosfinga rozsekala, ale hlbšie nechodila. Veľká komora mala spolu osem takýchto dverí a jedny dvere s kľučkou (tie z kľučkou majú z opačnej strany len zámok a nájdený kľúč ich umožňuje otvárať aj z opačnej strany, prípadne ich úplne zamknúť). V strede komory je ovládací prvok s ôsmimi páčkami označenými A až H, pričom H je potiahnutá smerom na sever a zablokovaná v tej polohe. Postupne páčky jednu po druhej stláčajú - vždy sa otvorí jeden výklenok, z ktorého vyrazí nejaký iný typ nemŕtveho (zombia, ghúl, ghast) pripútaný za krk k reťazi a začne sa po nich sápať. Postavy na to boli pripravené, vždy nemŕtveho z odstupu dostrieľali a prehľadali výklenok. V jednom z nich pod uvoľnenou dlaždicou našli krabičku z drahého dreva, ktorú sa zatiaľ báli otvoriť - je v nej prsteň troch mocných ohnivých gúľ ("ring of fireballs" žmurk žmurk).

V poslednej bol však wight nezraniteľný obyčajnými zbraňami (len striebrom a mágiou), ktorý je síce na reťazi, ale blokuje im cestu von do jaskyne hierakosfingy a aj k dverám s pákou. Postavy začali experimentovať s pákami - totižto tým, že sa otvorili všetky výklenky, páky sa odblokovali a dajú sa posunúť do východzej polohy. To spôsobí, že sa reťaz navinie, vtiahne telo nemŕtveho do príslušného výklenku a zaklapne dvere. Takto vyriešili nezraniteľného wighta a nechtiac riskovať, že vo výklenkoch sa telá znovu oživujú, mechanizmus už nechali tak a idú skúmať ďalej.

Veľký konflikt v družine sa momentálne týka toho, či sa už teraz vrátiť do Zothay, odpredať veci a dobre sa vybaviť, alebo či pushovať ďalej. Vzhľadom na to, že klerik mal dvakrát Cure Light Wounds a mohol aspoň čiastočne vyliečiť pomláteného Zentacha a NPC Santhala Červenookého, súčasný konsenzus je, že treba ísť hlbšie.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Bifi »

20220906_104131.jpg
Záznam zo včerajšieho piateho sedenia:

Postavy pokračovali z miestnosti s ôsmimi komorami s pripútanými nemŕtvymi na sever a na východ. Našli miestnosť s nejakým zariadením - s kovovým katafalkom, na ktorom je priehlbina v tvare ľudského tela s putami a mnohými dierkami, nejaké zariadenie v strope, veľký demižón s hustou, ružovou sirupovitou tekutinou a páka. Celá miestnosť je vyzdobená vyškrabanými orichalskými runami. Radšej sa o nič nepokúšali a šli ďalej. (Táto miestnosť slúži na oživovanie mŕtvol ako nemŕtvych a skracuje nekromantkin odpočinok. Aby sa sfunkčnila je potrebné: (1) mŕtve telo, (2) prepojiť demižón na katafalk, a (3) nájsť hlbšie v podzemí momentálne odpojený vodný generátor. Tu som mal silné ASE vibes...)

Došli do slepej chodby s troma dverami. Nikde žiadne zvuky. Tie severné dvere z jaseňového dreva a symbolikou smrti vyžarujú chlad. Zvyšné dvoje sú bez zámku a zaseknuté. Random encounter - prepad piatimi úhorími ľuďmi, ktorí prišli od miestnosti s katafalkom! Širokoplecnatý brutalista s bielou jazvou cez oko nachargoval Otta, tvoriaceho spolu so svietiacim Temonom zadnú hliadku, za ním opatrne s purporovými pruhmi bručiaca matka a traja ďalší. Po prvej nesmelej výmene úderov postavy vytvorili dva šíky a iniciatívu prebral NPC Santhal Červenooký, ktorý na brutalistu hodil tri dvadsiatky po sebe! Ten sa už ani nedokázal zodvihnúť, zvíjal sa na zemi, kde ho dorazil Eol. Potom to už bola rýchlovka, nakoniec postavy dorazili ešte aj posledného zvráskaveného starca. Po smrti telá úhorích ľudí začali priehľadnieť... (Hráči ešte cynicky diskutovali, či z tiel vydestilujú tuk na svietenie, bleurgh...) Klerik poošetroval zranených. (Úhorí ľudia boli na love, hľadali nejaké obete na obetovanie ur-amébickému polobožstvu, ktoré prebýva v srdci jaskynného komplexu v hlbokej studni, do ktorej vteká podzemná rieka.)

Pokračuje prieskum chodby. Južné dvere sa postavám napriek páčidlu, vysokej sile a dobrému hodu nepodarilo vypáčiť (sú totižto uzamknuté Wizard Lockom a za nimi v sklenenom sarkofágu odpočíva polobdelá nekromnatka Nemenrah). Tie východné viedli do opusteného a zničeného alchymistického laboratória, v ktorom však našli nejaké potions a ďalšie demižóny so sirupovitou tekutinou. Ostávalo otvoriť už len severné dvere. Otvárajú sa do miestnosti, ktorej západnú stenu tvorí vyleštený plát z tmavého kovu, ktorý slúži ako hlboké, hmlisté zrkadlo. Klerik Arfenon vkročí do miestnosti a chytá ho strach (kto prekročí dvere smrti, hádže na spell save a ak neuspeje, kým prebýva v nekromantkiných komnatách má -2 na všetky hody), v zrkadle vidí svoj tieňový odraz, znepokojivo tmavý a neprirodzene sa pohybujúci...

Každopádne nič sa tu (zatiaľ!) nestalo a postavy pokračovali chodbou ponad nevidenú podzemnú rieku ďalej na severovýchod, pričom tiesnivý pocit beznádeje ustupuje. Na ďalšej križovatke sa vydávajú na východ a za najbližšími dverami počuť hrmotanie hrncov a vrčanie. Postavy vbehli dnu, pričom prekvapili dvoch goblinov a v kúte odpočívajúceho vrka. Starý goblin so špicatou čapičkou (vrkov krotiteľ) hneď padol (Bojovníci v Chainmail a poťažmo v OD&D majú "sweeping attack", teda viacnásobný počet útokov na postavy s HD 1 - toľko útokov, koľko majú úroveň. Akurát som zabudol môj house rule, že tie útoky nesmú byť na ten istý cieľ.), mladý goblin sa vzdáva a vrk vyskakuje na všetky štyri a je odhodlaný bojovať, kým ho ostatné postavy obklopia v kúte. (Tu som hráčom pripomenul mechaniku podrobenia, ktorá funguje takto: Útočíš na plocho a berieš tieňové životy. Na začiatku každého kola sa popri morálke hádže aj na podrobenie, ktoré je percentuálny hod na podiel utŕžených tieňových životov na celkových životoch.) Zentach a NPC Raklo vrka bijú spolu za 9 tieňových. Pri jeho 14 životoch celkovo je teda šanca 64%, že sa vrk podrobí, padá 58. Vrk si ľahne na všetky štyri, ukáže brucho. Zentach, ktorý je znalec a krotiteľ zvierat, si ho pripúta a ďalej vodí so sebou. Goblin, ktorý sa vzdá a je následne pevne poviazaný, je plný neobvyklých talentov: ovláda niekoľko jazykov a ešte má aj divé psionické nadanie (ktoré mu v tejto situácii však vôbec nepomôže - je to Complete Healing, teda vedel by sa v priebehu hlbokého 24-hodinového tranzu úplne vyliečiť). Ten ďalej pre družinu pracuje ako tlmočník a sprievodca podzemím. (Elf zo svojich komnát ani nevystrčil nos a hráči sa ho zo strachu, že je to 9-levelový magic user, ani nepokúšali obťažovať.)

V ďalšej, južnej miestnosti je trhovisko, ktoré prevádzkuje troll Červenozoban, s ktorým už postavy mali raz čo dočinenia - akurát je preč, na pochôdzke. Postavám sa vzdajú ďalší traja goblini a postavy trhovisko prehľadávajú - avšak okrem deravého člnku a rybacej polievky nenájdu nič zaujímavé. Sprievodca im prezradí, že v južných dverách nejaký elf Zirrandil prevádzkuje hostel a že tie ďalšie vedú do trollovho brlohu. Ten šiel Eol vybrakovať - našiel obrovskú kožušinu zriedkavého horského leoparda (1200 gp!), meč, vaky so 420 gp, nejaký potion a dva veľké zvláštne kľúče, aký nosil už aj Santhal a bol jeho vstupenkou do výpravy. Pokladov je dosť, ide sa rýchlo preč! Postavy bez ďalšieho náhodného stretnutia vyšli z jaskyne, prepustili goblinov (vrka a mláďa hierakosfingy brali so sebou), vykopali len pred pár hodinami zakopané striebro, všetko na seba naložili a obťažkaným krokom vyrážajú späť k citadele. Čoskoro sa od nich odpojí NPC Altánec Raklo, ktorý družinu sprevádzal z vďaky za oslobodenie - Zentach mu ešte dá hromadu striebra na gerilovú vojnu proti Nepremožiteľnému arcipánovi z CSIO.

Postavy bez ďalšieho stretnutia po dvoch dňoch chôdze dorazili do Citadely. (Nechcelo sa mi kvôli mojej únave riešiť nejaký roleplay a sociálne scény, tak sme hlbšie prekreslenie Citadely aj s možným okradnutím, agentmi Čierneho lotosu a pod. skipli.) Tam sa od nich oddelil Santhal, ktorý si ako svoj podiel z výpravy berie kožušinu - a družine ešte za 100 gp odpredal Cragenov kľúč (pôvodne im ho ponúkal za 300, ale postavy už našli ďalšie dva, takže pri vysokej ponuke klesá na cene...). Arfenon zistí, že tieto kľúče sú magické, ale účel zatiaľ všetkým uniká. Po prespaní v poriadnej posteli v hostinci postavy hupnú na riečnu bárku do Zothay. Po príchode sa im veľmi výhodne podarí predať všetky nemagické veci (ponechávajú si zatiaľ magickú bábkohru a načúvadlo), mláďa hierakosfingy a jej srdce, takže každá postava z výpravy utŕžila vyše 1100 gp. K tomu okolo 900 XP za cestovanie a príšery. (Keďže sú postavy na druhej úrovni ale s nula XP, potrebujú okolo 3000-5000 XP pre postup na tretiu úroveň.) Na nasledujúcom sedení poriešime niekoľkotýždňový downtime, v ktorom prebehne aj zrýchlená cestu Zentacha a jeho družiníčky Maeve k horám, aby za ňu vrátil peniaze svojmu klanu, učenie sa cudzím jazykom, nákup kúzel, organizovanie odporu proti CSIO a ďalšie sociálne scény (možno aj flashbacky na prechod Citadelou)... a potom sa družina, oslabená o dvoch NPC bojovníkov ale posilnená o nateraz krotkého vrka, vydá späť do nekromantkinho sídla.



Čo riešime pravidlovo:

:: V OD&D as written hráčske rasy nemajú infravidenie alebo darkvision - tie sú síce uvedené v Chainmail (ktoré by malo byť súčasťou pravidiel) a samozrejme sa objavujú vo všetkých ďalších verziách pravidiel. U elfov a hobitov to moji hráči ešte skusnú, u trpaslíkov sa im to zdá byť divné... A vidia po tme goblini, alebo si musia svietiť - napríklad tukom z úhorích ľudí? V OD&D by default všetky príšery vidia potme, ale nie som ešte úplne rozhodnutý, ako s tým narábať.

:: NPC Maeve, ktorá je Zentachova pobočníčka (henchwoman), by ako elfka tiež mala mať kúzelnícke schopnosti. Nemá však knihu. Diskutovali sme, či vie zrekonštruovať a znova zapísať svoje kúzla - a ak áno, ako to môže fungovať. Nám veteránom sa totiž pletú všetky možné verzie D&D... Jedna z možností je, že ich proste vie a vie ich za krátky čas spísať. Druhá možnosť je, že kúzlo musí mať namemorované, aby ho mohla preniesť do knihy (podobne ako tvorba zvitku). Tretia, ku ktorej sa prikláňam ja, že je to podobný proces ako spell research, ktorý obvykle trvá týždeň za spell level, akurát tri-/štyrikrát lacnejší. Štvrtá, že o kúzla nenávratne prišla, musí ich znova nájsť alebo kúpiť a prepísať si ich do vlastnej knihy - akurát je to proces vždy úspešný, lebo to kúzlo už poznala.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Hráme Wilderlands of High Fantasy v OD&D (spoilers)

Příspěvek od Jarilo »

Zrovna včera jsem si říkal, že by mohl přibýt další zápis, takže díky :).
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Zamčeno

Zpět na „Vaše hraní - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů