[OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

ObrázekObrázekObrázekObrázek

:arrow? Anotace v Databázi
:arrow? Domovská stránka Old School Essentials na Mytagu

Retroklon pravidel Basic/Expert D&D. V roce 2022 vyšel v češtině.
Old-School Essentials (OSE) jsou retroklon jedné z verzí prapůvodní fantasy hry na hrdiny, Basic Dungeons and Dragons (konkrétně její varianty Basic/Expert neboli B/X). Pravidla existují ve dvou různě obsáhlých variantách. Classic Fantasy je „čistá“ varianta základních pravidel tvořená jen obsahem převzatým z Basic D&D. Advanced Fantasy je r ozšířená varianta základních pravidel, která obsahuje veškerý obsah varianty Classic Fantasy, navíc ještě rozšířený o spoustu obsahu převzatého z Advanced D&D.
Herní pomůcky:
:arrow? Deníky, zástěna, různé pomůcky, varianty pravidel
:arrow? SRD - online verze pravidel na Mytagu

Varianty pravidel:
:arrow? Položkové zatížení – inventář založený na řádcích; stáhněte si na Mytagu speciální deníky
:arrow? Rychlé vybavení - rychlejší systém výběru vybavení pro postavy
:arrow? Posuzování zlodějských dovedností - jak vyhodnocovat zlodějské dovednosti
:arrow? Bojové talenty - volitelné pravidlo, které dává povolání bojovníka něco navíc
:arrow? Pokročilý kouzelník
- volitelná pravidla pro kouzelníky z OSE Advanced Fantasy (pravidla převzatá z 1. edice AD&D)
:arrow? Morálka a muži – podrobnější systém pro verbování družiníků a práci s nimi

Nová povolání:
:arrow? Mág, Lesní elf, Pán šelem, Chodec, Houbník, Mystický bard

Česky dostupná dobrodružství: (přehled i těch anglických najdete v Databázi)
Oficiální pro OSE: K. O. S. – knihovnička old schoolu: Česká komunita: Dobrodružství pro D&D 5e opatřená konverzí pro OSE: :?: S drobnými úpravami jsou s OSE kompatibilní všechny moduly vyšlé pro jakékoli jiné retroklony a varianty starého D&D. Viz seznam.

Další materiály:
:arrow? Bestiář AD&D 2e – Český překlad bestiáře pro AD&D 2e. Je sice pro jinou hru, ale kompatibilní. Skoro 400 stran materiálů!

Zajímavé odkazy a informace (budu doplňovat):
:arrow? Principia Apocrypha - knížečka zenových rad pro hraní oldschoolových her
:arrow? Markusův blog Zpátky do dungeonu – spousta článků o old-schoolu, vč. zápisů z her a rad, jak na to (viz přehled článků)
:arrow? Epizoda podcastu Dinosaurium obskurních světů o OSE
:arrow? Původní organizační diskuze k překladu OSE (teď zamčená)

Materiály pro tvůrce a překladatele:
:arrow? Český překladový klíč (glosář)

Errata:
:arrow? str. 30 – Půlčíkovy hlavní vlastnosti jsou obratnost a síla. Později v textu je zmíněna „inteligence“ - má být „obratnost“.
:arrow? str. 56 - Konkurence: „Družiník může souhlasit s nižší mzdou, když se o práci uchází víc zájemců, naopak může žádat nižší mzdu, když nemá konkurenci.“ Místo druhého „nižší“ má být „vyšší“. :roll:
:arrow? str. 131, rámeček vpravo nahoře, poslední bod: „Pokud je zasažená VTZ stejná nebo nižší než protivníkova VTZ,
útok zasáhne.“ Má být vyšší.
:arrow? str. 135, tabulka útoků, nahoře vlevo: „TZ nestvůry“ má být „KŽ nestvůry“. (Na předsádce vzadu knihy je to správně.)
Přílohy
Old School Essentials - glosář.xlsx
(22.58 KiB) Staženo 70 x
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
HeadShot
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Rillae píše: 27. 6. 2022, 15:36 Tak mě se S&W četlo nádherně, neřekla bych že má problém s "dlouhými odstavci rozvláčného textu". Aspoň v Complete verzi, Core a White Box jsem neviděla.
To není kdovíjaká výtka proti S&W, jen snaha vyjádřit tenhle rozdíl:

s&w boj.jpg
ose boj.jpg
Nutno ale říct, že jsem teď zjistil, že S&W dnes vypadá jinak, než vypadalo, co pamatuju někdy kolem roku 2010. Zřejmě to dál ladili. Měl bych tomu dát novou šanci.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Rillae
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Když vám přijde oficiální OSE newsletter a v něm tohle...

OSE newsletter.jpg

Z jiných novinek. Zprovozňujeme stránky OSE. Zatím je to v takovém poloveřejném rozpracovaném režimu (např. ty náhledy by potřebovaly zmenšit), tak kdyby se vám tam něco nezdálo, dejte vědět, ať to můžeme změnit. Dají se tam mimochodem stáhnout různé doplňky včetně ukázky pravidel.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 5):
Pan Bača, ShadoWWW, Muzzug, kin, mrakomrak
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od ShadoWWW »

Jeto i na jejich webovkách.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Rillae »

Markus píše: 27. 6. 2022, 16:35 Nutno ale říct, že jsem teď zjistil, že S&W dnes vypadá jinak, než vypadalo, co pamatuju někdy kolem roku 2010. Zřejmě to dál ladili. Měl bych tomu dát novou šanci.
A máš další projekt na překlad.

?
Uživatelský avatar
mrakomrak
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 10. 2020, 10:12

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od mrakomrak »

Markus píše: 29. 6. 2022, 19:14 Z jiných novinek. Zprovozňujeme stránky OSE. Zatím je to v takovém poloveřejném rozpracovaném režimu (např. ty náhledy by potřebovaly zmenšit), tak kdyby se vám tam něco nezdálo, dejte vědět, ať to můžeme změnit. Dají se tam mimochodem stáhnout různé doplňky včetně ukázky pravidel.
Super! Hlavně děkuji že jste to dotáhli do konce!
Bude přeložený i osobní deník a možnost si ho stáhnout v PDF?
"Simplicity is the key to freeing the imagination!" Scotty ‘DM SCOTTY’ McFarland
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Muzzug »

Deníky už jsou na tom webu přeložené. :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Muzzug:
mrakomrak
Uživatelský avatar
mrakomrak
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 10. 2020, 10:12

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od mrakomrak »

Muzzug píše: 30. 6. 2022, 10:51 Deníky už jsou na tom webu přeložené. :)
Beru zpět! Však víte, počasí, oslnění...
:lol:
Za tento příspěvek děkují uživateli mrakomrak:
Muzzug
"Simplicity is the key to freeing the imagination!" Scotty ‘DM SCOTTY’ McFarland
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Ty deníky ještě budou interaktivní. Vyexportoval jsem to omylem staticky. Posílal jsem Skavenovi nové verze, ale je na dovolené... prostě je to ještě ve výstavbě.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
mrakomrak
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od kin »

Moooc pěkně vypadající bestiář plný bytostí z bájí a pohádek, včetně několika dobrodružství a doprovodných článků.
Od tvůrců Knock!u.

Obrázek

https://www.kickstarter.com/projects/89 ... uve_backed

Je i ve verzi pro 5e. Já beru OSE verzi. ;-)
Za tento příspěvek děkují uživateli kin:
mrakomrak
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Spolu s OSE by měly být už od prvního dne dostupná dvě přeložená dobrodružství. Pojďme odhalit, jaká to budou. 8)

První je oficiální dobrodružství pro OSE. Už bylo dostupné jako fan překlad, pro profesionální vydání jsme překlad zrevidovali a vypilovali, sladili s terminologií překladu a aktualizovali na novou verzi (změny jen drobné, ale má to jinou sazbu).
Díra v dubu - obálka na web.jpg
Díra v dubu
Díra ve starém dubu zavede postavy do změti kroutících se, kořeny prorostlých chodeb, do zapomenutých komnat pradávného čaroděje a k břehům podzemní řeky, u které si kdysi dávno vybudoval chrámy plazí kult.

Díra v dubu je dobrodružství pro postavy na 1. až 2. úrovni ve hře Old-school Essentials. Jedná se o jeskyni (dungeon) zasazenou do netradičního prostředí „mýtického podsvětí“, kde přestává platit logika povrchového světa a nastupují kouzla a pohádkové prvky. Faunové s ovčí hlavou, uctívači zlého pařezu, příbytek zesnulého mága, záludné pasti, záhadné páky a mnohé další podivnosti!
:arrow? Další info

Z druhého mám osobně velkou radost, protože nám ho poskytl můj oblíbený herní designér Gábor „Melan“ Lux:

Volokarnovy katakomby - obálka na web.jpg


Volokarnovy katakomby
Nedávno se ve stísněných putykách a mezi vinnými stánky Arak Brannie roznesla zpráva, že u severních břehů ostrova – kde se mezi houževnatými křovinami, háji olivovníků a tklivými rozvalinami zašlých časů pohybují už jen pasáčci se svými ovcemi – byli spatřeni orkové. A tak znepokojení patricijové z městské Rady nechali okamžitě vyhlásit, že kdo orky vykouří, tomu bude dovoleno ponechat si jejich poklady. A když se k lupu připletou i starodávné mince z dávných hrobek? Nepříjemné otázky ohledně takovýchto podružností tentokrát nikdo klást nebude…

Volokarnovy katakomby jsou dobrodružství pro postavy na 1. až 3. úrovni ve hře Old-school Essentials. Jedná se o jeskyni (dungeon) představující komplex pohřebišť, do kterého pronikli orčí pašeráci a jiné živly, situovaný do prostředí se středomořským laděním.

Dobrodružství si klade za cíl demonstrovat principy tvorby jeskyní popsané v OSE, používá tedy náhodné generování, výchozí nepřátele, poklady a kouzelné předměty ze základní příručky... a ukazuje, jak je možné spojit je ve funkční celek. Zároveň slouží jako „školicí“ dobrodružství pro nové hráče, které ovšem nijak nešetří. Naopak má přesně v duchu oldschoolového stylu hry nekompromisní obtížnost – ale zároveň nabízí vysoké odměny. Hráči si tak rychle osvojí, že k úspěchu jim pomůže jedině bystré uvažování a chytrá taktika.
:arrow? Další info

Doufejme, že jich bude následovat ještě hodně. :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 4):
kin, Bifi, Quentin, Ota
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Ota »

Markus píše: 15. 7. 2022, 19:51 Spolu s OSE by měly být už od prvního dne dostupná dvě přeložená dobrodružství. Pojďme odhalit, jaká to budou.
I když si samotná pravidla asi nepořídím, na Katakomby se těším. Už jenom ze zvědavosti, jak se dá na 20 stran elegantně nacpat 52 lokací. A pokud to vyjde koncem července, možná to do konce prázdnin stihnu nacpat do prázdninového hraní (přečíslíčkování z OSE do ZZ mi nepřijde moc těžké a mělo by jít provádět "live"). Přítomnost orků se mi hodí. :clap:
Za tento příspěvek děkují uživateli Ota:
Markus
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

To je chválihodný cíl. :) Akorát hlavní číslíčka, která budeš muset měnit, budou asi počty nepřátel. V celém komplexu je 40 orků (pašerácká tlupa), sice na různých místech, ale pořád je to dost – a to jsou jen orkové, různých dalších nestvůr a protivníků je tam víc. Nevím, jestli jsou takové počty v Zapovězených zemích vůbec hratelné. Ale to budeš sám vědět líp než já a např. napůlit počty nepřátel asi nebude takový problém.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Rillae »

Markusi, mám takovej pocit, že Whisper & Venom by se ti mohlo hodně líbit
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Hele, já tu nejsem jediný fanda OSE :)

Jinak díky za tip. Necromanceři mají celkem dobré jméno, je to jeden z prvních, ne-li první vydavatel oldschoolových věcí z dob, kdy ještě ani neexistovala zkratka OSR. Dělali různé remaky starých produktů (Wilderlands, Tegel Manor, cos posílala nedávno), které jsou prý fajn, tak věřím, že in tohle může byt dobré.

Já se bohužel dostal do fáze, že seznam věcí, které si chci aspoň přečíst, když už ne zahrát, má asi stovky položek, a to ani nejsem schopný číst všechno, co mám fyzicky koupené :)

(Aktuální stav: přečteno Death on the Reik, konečně čtu RuneQuest. 😎)
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Rillae »

Markus píše: 20. 7. 2022, 23:41 Hele, já tu nejsem jediný fanda OSE :)

Jinak díky za tip. Necromanceři mají celkem dobré jméno, je to jeden z prvních, ne-li první vydavatel oldschoolových věcí z dob, kdy ještě ani neexistovala zkratka OSR. Dělali různé remaky starých produktů (Wilderlands, Tegel Manor, cos posílala nedávno), které jsou prý fajn, tak věřím, že in tohle může byt dobré.

Já se bohužel dostal do fáze, že seznam věcí, které si chci aspoň přečíst, když už ne zahrát, má asi stovky položek, a to ani nejsem schopný číst všechno, co mám fyzicky koupené :)

(Aktuální stav: přečteno Death on the Reik, konečně čtu RuneQuest. 😎)
Necromanceři vydali snad první 3rd party věc pro 3.0 vůbec, Wizard's Amulet od nich byl ke stažení pár hodin před tim, než WotC na GenConu vypustili PHB. A fakt mě od Necromancerů a Frog God Games zatim nic výrazně nezklamalo... ale v některejch případech to chce opravdu sáhnout po S&W verzi, 5e, nebo (u starších záležitostí) Pathfinder fakt není to pravý.

Kickstarter na Whisper & Venom asi vynechám, mám LL verzi, ta zatim stačí... a sem na tom podobně jako ty, měl bys vidět můj aktuální košík na Drivethru... tam házim věci rychlejš než je stíhám kupovat... natož číst
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti