[OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

ObrázekObrázekObrázekObrázek

:arrow? Anotace v Databázi
:arrow? Domovská stránka Old School Essentials na Mytagu

Retroklon pravidel Basic/Expert D&D. V roce 2022 vyšel v češtině.
Old-School Essentials (OSE) jsou retroklon jedné z verzí prapůvodní fantasy hry na hrdiny, Basic Dungeons and Dragons (konkrétně její varianty Basic/Expert neboli B/X). Pravidla existují ve dvou různě obsáhlých variantách. Classic Fantasy je „čistá“ varianta základních pravidel tvořená jen obsahem převzatým z Basic D&D. Advanced Fantasy je r ozšířená varianta základních pravidel, která obsahuje veškerý obsah varianty Classic Fantasy, navíc ještě rozšířený o spoustu obsahu převzatého z Advanced D&D.
Herní pomůcky:
:arrow? Deníky, zástěna, různé pomůcky, varianty pravidel
:arrow? SRD - online verze pravidel na Mytagu

Varianty pravidel:
:arrow? Položkové zatížení – inventář založený na řádcích; stáhněte si na Mytagu speciální deníky
:arrow? Rychlé vybavení - rychlejší systém výběru vybavení pro postavy
:arrow? Posuzování zlodějských dovedností - jak vyhodnocovat zlodějské dovednosti
:arrow? Bojové talenty - volitelné pravidlo, které dává povolání bojovníka něco navíc
:arrow? Pokročilý kouzelník
- volitelná pravidla pro kouzelníky z OSE Advanced Fantasy (pravidla převzatá z 1. edice AD&D)
:arrow? Morálka a muži – podrobnější systém pro verbování družiníků a práci s nimi

Nová povolání:
:arrow? Mág, Lesní elf, Pán šelem, Chodec, Houbník, Mystický bard

Česky dostupná dobrodružství: (přehled i těch anglických najdete v Databázi)
Oficiální pro OSE: K. O. S. – knihovnička old schoolu: Česká komunita: Dobrodružství pro D&D 5e opatřená konverzí pro OSE: :?: S drobnými úpravami jsou s OSE kompatibilní všechny moduly vyšlé pro jakékoli jiné retroklony a varianty starého D&D. Viz seznam.

Další materiály:
:arrow? Bestiář AD&D 2e – Český překlad bestiáře pro AD&D 2e. Je sice pro jinou hru, ale kompatibilní. Skoro 400 stran materiálů!

Zajímavé odkazy a informace (budu doplňovat):
:arrow? Principia Apocrypha - knížečka zenových rad pro hraní oldschoolových her
:arrow? Markusův blog Zpátky do dungeonu – spousta článků o old-schoolu, vč. zápisů z her a rad, jak na to (viz přehled článků)
:arrow? Epizoda podcastu Dinosaurium obskurních světů o OSE
:arrow? Původní organizační diskuze k překladu OSE (teď zamčená)

Materiály pro tvůrce a překladatele:
:arrow? Český překladový klíč (glosář)

Errata:
:arrow? str. 30 – Půlčíkovy hlavní vlastnosti jsou obratnost a síla. Později v textu je zmíněna „inteligence“ - má být „obratnost“.
:arrow? str. 56 - Konkurence: „Družiník může souhlasit s nižší mzdou, když se o práci uchází víc zájemců, naopak může žádat nižší mzdu, když nemá konkurenci.“ Místo druhého „nižší“ má být „vyšší“. :roll:
:arrow? str. 131, rámeček vpravo nahoře, poslední bod: „Pokud je zasažená VTZ stejná nebo nižší než protivníkova VTZ,
útok zasáhne.“ Má být vyšší.
:arrow? str. 135, tabulka útoků, nahoře vlevo: „TZ nestvůry“ má být „KŽ nestvůry“. (Na předsádce vzadu knihy je to správně.)
Přílohy
Old School Essentials - glosář.xlsx
(22.58 KiB) Staženo 70 x
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
HeadShot
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Tak u příležitosti blížícího se vydání českého překladu zakládám OSE samostatnou diskuzi, ať máme kde schraňovat informace a odkazy na různá dobrodružství a doplňující materiály.

Jo a překlad už je v předprodeji.

Obrázek
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 7):
Mizy, Muzzug, Bifi, ShadoWWW, Quentin, kin, Antharon
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

[překlad] Old-school Essentials

Příspěvek od Rillae »

MarkyParky píše: 14. 9. 2021, 23:48
Když si ten produkt koupím, dozvím se někde jako zákazník, jak se to má správně hrát?
OK, vim že mám pár měsíců zpoždění, ale i tak. Stejně jako u mýho oblíbenýho S&W ani u OSE není žádný "hrát správně". Teda je, ale to "správně" tady znamená: "jak chci, jak se mi líbí, a jak mi vyhovuje".
Já začínala na AD&D 2e, a pak dlouho hrála 3.x a jeho různý mainstreamový deriváty (pathfinder, true20). A víš co? Ze začátku se mi líbilo, co všechno můžu, protože pro to někde je pravidlo. Než mi to, zrovna u pathfinderu začalo vadit. Jo, čteš dobře, začalo mi vadit, že je pravidlo úplně na všechno, že je někde pravidlo co můžu nebo nemůžu. A začalo mi vyhovovat S&W, začalo mi vyhovovat co všechno můžu právě pro to, že pro to nikde žádný pravidlo není
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16380
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [překlad] Old-school Essentials

Příspěvek od MarkyParky »

Já se ale neptal na hard rules. Já se ptal na návod, jak hrát, vést hru, řešit situace.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [překlad] Old-school Essentials

Příspěvek od sirien »

Mě by teda zajímalo, co si Marky představuje pod slovem "správně". Mě kdyby se někdo jako autora zeptal, jak má hrát mojí hru správně, tak mu odpovim, že tak, aby ho to s kamarádama co nejvíc bavilo.
Za tento příspěvek děkují uživateli sirien:
Rillae
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: [překlad] Old-school Essentials

Příspěvek od Rillae »

MarkyParky píše: 31. 5. 2022, 22:51 Já se ale neptal na hard rules. Já se ptal na návod, jak hrát, vést hru, řešit situace.
Pořád platí první odstavec mýho předchozího postu. Tak jak tobě a tvojí skupině vyhovuje a jak se vám to líbí

A na to si musíte přijít sami, protože každej potřebuje něco jinýho, každýmu se líbí něco jinýho, a každýmu vyhovuje něco jinýho.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [překlad] Old-school Essentials

Příspěvek od Markus »

Už se to tu řešilo, ale ten dotaz se míjí dobou. Teoretické rozbory her a jejich přesné strukturování ála PbTA (což je hádám to, kam Marky dotazem míří) - různé tahy, řidící principy, iniciativy hráče ve GMa a jiné strukturování hry na metaúrovni - jsou věc 21. století. V 80. letech jsme v mentalitě “tady máš pravidla na vyhodnocování akcí, vezmi je a dělej s nimi, co tě baví”.

Edit: Jinak OSE obsahuje texty o tom, jak si mas nakreslit vesnicku, za ni umístit dungeon a ten třeba pomoci tabulek zaplnit priserami a poklady, takže vlastně na otázku “jak to hrát” odpovídá, asi jenom jinak, než to Marky myslel :)
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Rillae »

Thumbs up. OSE sice není to, po čem bych sáhla já, ale všechno, co podporuje rozšíření mezi hráče, a to překlady čehokoliv určitě jsou, se cení
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [překlad] Old-school Essentials

Příspěvek od sirien »

oh, please - že AW* ** není nijak extra strukturované, natož "přesně", jsme si už (poměrně plameně) vyjasnili. Potvrzeno Vincentem osobně, klidně Tě na ten Barf forth thread odkážu znovu pokud si ho minul. Marky vidí věci, co nejsou.

* a PbtA už vůbec... jen počkej na mojí recenzi PbtA AtlA...

** a totéž platí i pro všechny jiné "moderní" hry (s výjimkou Forge craps ala MlwM...) - některé z nich jsou "struturované" na mechanicky-procedurální úrovni odlišně než "klasické" hry, ale v tomto odlišném rámci ve skutečnosti nejsou o nic rigidnější (a ani volnější) než ty "klasické" - Blades mají jiné procesy vyhodnocování a odlišnou související proceduru než ADnD, ale skupina skutečných nováčků bez pre-bias seznámenosti s jedním nebo druhým by v jejich sktrukturovanosti neviděli žádný zvláštní rozdíl - procedury akcí a pozic nejsou nijak strukturovanější než procedury tahů v AW, které nejsou nijak strukturovanější než procedura Tahů, Akcí a Reakcí v DnD (ADnD included).

EDIT: dalo by se říct, že tahle místní posedlost některých nějakou rigidní "as intended" strukturou a snaha jí vůbec vidět je, nedá mi to, disociovaná - nikoliv s fikcí, ale s realitou.
Naposledy upravil(a) sirien dne 1. 6. 2022, 00:08, celkem upraveno 1 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: [překlad] Old-school Essentials

Příspěvek od Rillae »

Markus píše: 31. 5. 2022, 23:22 Už se to tu řešilo, ale ten dotaz se míjí dobou. Teoretické rozbory her a jejich přesné strukturování ála PbTA (což je hádám to, kam Marky dotazem míří) - různé tahy, řidící principy, iniciativy hráče ve GMa a jiné strukturování hry na metaúrovni - jsou věc 21. století. V 80. letech jsme v mentalitě “tady máš pravidla na vyhodnocování akcí, vezmi je a dělej s nimi, co tě baví”.

Edit: Jinak OSE obsahuje texty o tom, jak si mas nakreslit vesnicku, za ni umístit dungeon a ten třeba pomoci tabulek zaplnit priserami a poklady, takže vlastně na otázku “jak to hrát” odpovídá, asi jenom jinak, než to Marky myslel :)
This. Ale to je snad defaultní část GM části pravidel u každýho rulesetu.

Já to teď vemu z jinýho úhlu pohledu. Mám setting, o kterým si myslím, že by mu slušela jistá míra warhammerizace (ve smyslu přiblížit ho whfr 1e) a cthulhuizace. Mám S&W. A mám hráče, co chtěj hrát sanity, korupci, mutace a podobný legrácky. S&W pro nic z toho pravidla nemá, a ani mi nikde neříká co s tim mám sakra dělat. Fajn, takže začneme u Sanity. Podivam se na to, co S&W má. A S&W má dvě možnosti pro save, jedna z nich je univerzální save na všechno, druhá je klasická save vs. Fajn, bude se hrát univerzální save. Něco spustí sanity check, hoď si save, fail a házíš tabulku mentálních poruch. Ale tohle je můj přístup, někdo jinej si třeba zavede nějakou mentální obdobu HP, další zas mísro save použije ability check...
Fajn, tohle ale je něco, co si připravuju předem. Ale co když mě něco překvapí během hry? Řekněme, postava mi řekne že chce chytit na ní vystřelenej šíp... a co s tim? Nemam na tohle žádnej skill, žádnej feat... tohle vůbec nemá featy. Může se o to postava vůbec pokusit? Jo, a zas je na tobě jako na GM jak k tomu přistoupíš. A přímo se nabízí buď save, nebo zavíst ability check. Ale je důležitý abys byl konzistentní, a postup použitej jednou používal pořád. Pokud ti hráči neřeknou, že tohle není to pravý, poďme to zkusit jinak

(Jo i GMing je skill, a pro dobrou a zábavnou hru pro všechny je stejně důležitej jako player skill. Ale to se učíš praxí, k tomu ti nikdo žádnej návod nedá)
MartinJ
Příspěvky: 10
Registrován: 17. 4. 2022, 11:53

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od MartinJ »

Markusi, ty jsi pokud vim bud hral, nebo minimalne nejak jinak zazil LotFP - myslis, ze pro hrace neznale anglictiny je lepsi treba zacit s OSE, a pak do toho "hacknout" a prelozit ty divnejsi casti LotFP? Je to kompatibilni, jak ma byt? LotFP mam nahrano do aleluja, ale OSE jsem nemel tu cest. Na papire by to melo jit ale ty mas asi vic praxe...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Ahoj Martine, vítej na Fóru!

LotFP považuju za lepší hru – v tom smyslu, že má trochu líp vyladěné to jádro a sjednocené vyhodnocování (včetně jednoduchého dovednostního systému), ale obojí jsou to ve výsledku odlišné hry. OSE je klasické generické D&Dčko pro hrdinskou akci, Lamentations jdou víc do hororu a divnosti – což se začne projevovat, hlavně až kouzelníci začnou sesílat kouzla (ta jsou v Lamentations jiná a drsnější). Ale v zásadě ty hry jsou celkem podobné, takže jestli máš hráče neangličtináře, myslím, že sáhnout po OSE ti výrazně zjednoduší práci.

Ty hry jsou obě hackem stejné hry (Basic/Expert D&D), takže by měly teoreticky být plně kompatibilní – v tom smyslu, že můžeš vykrást kouzla z Lamentations a hrát je v OSE. Prakticky jsou to ale jiné hry a mají odlišnost. Namátkou z hlavy například Lamentations mají výchozí třídu zbroje 12, v OSE je to 10, takže kdybys chtěl používat dobrodružství, budeš to muset konvertovat. Povolání mají trochu jiné schopnosti atd...

Nicméně přístup "vyzobu z Lamentations, co se mi líbí" by obecně fungovat měl. Já třeba vždychy chtěl vyzobat ten systém dovedností, co tam mají, a použít ho na veškeré vyhodnocování v OSE, jen jsem se k tomu ještě nedokopal. Lamentations mají podle mě propracovanější seznam vybavení a ceník, takže používám ten. Co se týče různých "pravidel dobrodruhování", to je asi prašť jak uhoď.

Snad jsem aspoň nějak poradil, kdyžtak se doptej.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6887
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Antharon »

Este by som pridal, ze ak pouzivas svoju hru a nechces zabit roky tvorbou kuziel, lamentations maju fakt dobry a pouzitelny zoznam kuziel
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Bifi »

Antharon píše: 3. 6. 2022, 12:13 Este by som pridal, ze ak pouzivas svoju hru a nechces zabit roky tvorbou kuziel, lamentations maju fakt dobry a pouzitelny zoznam kuziel
S tým súhlasím, ale je tam zopár špecifík, ako spomína Markus vyššie. Niektoré LotFP kúzla sú viac "swingy" alebo úplne strange (hlavne z rôznych ďalších modulov) a tematicky nie úplne vhodné. Navyše mal Raggi prístup, že mágia má byť menej vypočítateľná a nebezpečná, čomu napríklad nasvedčuje aj to, že Summon je už prvolevelové kúzlo - teoreticky už na prvej úrovni vieš vyvolať relatívne silného démona, nezvládnuť binding a máš TPK - alebo úplný overkill proti protivníkom, ak binding zvládneš.

Nedávno som takto zistil, že spell list (dostupné kúzla a ich distribúcia do levelov) výrazne ovplyvňuje flavour hry. Napríklad v OD&D neexistujú nízkoúrovňové damagovacie kúzla (Magic Missile je až v Basic). Alebo či máš nekromanciu a už prvolevelový magic user robí raise undead a nasleduje ho partička kostier. Alebo ten spomenutý summon.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Flame o měrných jednotkách jsem si dovolil přesunout o pracovní diskuze k překladu, kterou za tímto účelem dočasně odemykám. Nechci tuhle diskuzi, která má být primárně support k vydané hře, zaspamovat už ze začátku mnohastránkovým flejmem.
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti