[FitD] Scum and Villainy

PbtA a od něj odvozené FitD jsou asi nejpopulárnější skupiny současných „příběhových“ her.

Moderátor: MarkyParky

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi
Scum and Villainy je hra o posádce vesmírné lodi, která se snaží udržet svoji loď v chodu a nějak vyžít, zatímco se vyhýbá železné pěsti Galaktické Hegemonie. Dokážou hráčské postavy obstát mezi hrozbami mocných zločineckých syndikátů, válčících šlechtických rodin, nebezpečných mimozemšťanů, podivných mystiků, rozvalin dávných civilizací a vlastních rozmarů? Hra obsahuje vloupačky, honičky, úniky, blasterové přestřelky, zrady, vítězství a dobrodružství mezi hvězdami.

Hra je postavená na systému Forged in the Dark. Samotný proces hraní se soustředí na odehrávání jednotlivých zločineckých „práciček“. Typické herní sezení se skládá z 1 až 2 práciček, po nichž následuje fáze zotavování, volnočasových projektů a zlepšování posádky i lodi. Ve hře má i loď vlastní „deník“, získává zkušenosti a vylepšení, postupuje po úrovních spolu s postavami. Postupem hry se hráčům odemykají nové schopnosti postav a nakonec si vyberou některou z frakcí, ke které se přidají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Markus »

Vítáme sci-fi variantu Blades in the Dark!
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 2):
KDolecek, Corny
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1750
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Corny »

Největší peklo je, že pokaždé, když hraju Blades, tak ve mě pomalu nabobtnává chuť hrát SnV a naopak XD (naštěstí to nejde ruku v ruce s tím, že by mě to první bavit hrát přestávalo)
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Markus »

Jelikož to teď v databázi dost lítá (350 hodnocení během jednoho týdne – fůha) a komentáře mizí z hlavní stránky dost rychle, dovolím si přeposlat do diskuzí pár obsáhlejších komentářů, u kterých by podle mě byla škoda, kdyby zapadly. Pokud už jste je četli, omlouvám se za opakování.

Corny píše ke Scum and Villainy:
Skvělá FitD hra s drobnými mezerami
*****

Jen stručně, protože se mi nechce nic moc podrobnějšího psát... (a hlavně bych pak asi musel konečně napsat něco pořádného k Blades in the Dark)

S&V je skvělá hra, která Forged in the Dark engine přenáší do prostředí pulpového "Sci-fi" (s uvozovkami proto, že hlubší vědečtější/realističtější hard sci-fi ala Space Odyssey, the Martian nebo i Expanse zde spíš nenajdete, nebo možná najdete ale bude to hodně skřípat). Pokud je někdo fanoušek Star Wars, Firefly, Guardians of Galaxy nebo Cowboye Bebopa, láká ho hraní akčních dobrodružství na hraně, ocení dobře nadesignovaná pravidla zaměřená na rychlou dynamickou akci, žánrovost a poutavý děj a light Sci-fi setting mu sedne víc, než 'viktoriánský whalepunk lovecraft-like', pak je tohle hra pro něj.

Drobné výtky bych každopádně měl, a to z toho důvodu, že jsem se z pravidel nikdy nemohl zbavit dojmu, že jsou šitá poněkud horkou jehlou, jako by je autor chtěl konečně dodělat a začít designovat něco jiného. Ne, že by byla odfláknutá, spíš jsou místa, kde je jejich obsah příliš stručný, strohý atd., jako kdyby si řekli "Tohle se nám už dělat nechce, tak to takhle bude stačit" (například počet hratelných "posádek/lodí" je docela strohý). Nemám problém se v pravidlech vyznat a pochopit (ostatně jsem tenhle problém neměl téměř nikdy ani u Blades, kterým řada lidí, možná zvyklá na jiný styl psaní příruček, vyčítá nepřehlednost apod.), ale na rozdíl od Blades jsem si docela často připadal, že někde něco chybí, někde se na něco zapomnělo nebo že někde je něco moc zmatené.

Ve výsledku je pak S&V velmi dobře nadesignovaná hra, která sama nabízí kvalitní pravidla, nástroje, rady a podklady pro GMa i ostatní hráče, aby s jejich pomocí vytvořili zábavnou hru (samozřejmě v souladu s premisou a žánrem), která ale nemá takový potenciál na opakované hraní, jako Blades a obecně bych pro hlubší pochopení hry a sblížení se s jejími základními principy doporučoval ji číst s příručkou Blades po ruce. Uvažoval jsem, zda výše řečené odůvodňuje snížit hodnocení z pěti na čtyři hvězdičky, ale ve světle jiných hodnocení v tomto prostoru (kde často jiné hry s daleko většími mezerami, díky kterými je prakticky vůbec nejde hrát samostatně bez dalších příruček, doplňků či letitých zkušeností, dostávají nadšeně 5 hvězdiček) by mi takové hodnocení přišlo nefér, takže zaokrouhluji nahoru.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Markus »

Někdo hrál a požádal mě o zadání anotace tohohle hacku pro Scum and Villainy...

Obrázek

:arrow? Mass Effect: Paragons & Renegades (k mání na itch.io)
Mass Effect: Paragons & Renegades je neoficiální fanouškovský doplněk pro Scum and Villainy, který hru adaptuje do světa herní série Mass Effect. 28stránkový volně dostupný PDF dokument přináší 9 playbooků, mění některé herní akce a dílčí pravidla, obsahuje popisy a mechanické ztvárnění jednotlivých sektorů a radí, jak vést hru v žánru military sci-fi.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4714
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Joe »

Nejaký hack na Expanse by nebol? :)
Ja po S&V tak zboku poškuľujem, ale stále ma odrádza crunchovnosť celého systému a nutnosť mať aspoň aký-taký prehľad o schopnostiach/výbave/atď. jednotlivých postáv. Nieže by v takom Fate nemal každý zopár aspektov, ale stále...

BTW, prekladal sa niekedy "crunch" do češtiny/slovenčiny?
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1750
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Corny »

Upřímně jsem nikdy neměl problém v S&V ani BitD nemít vůbec žádné ponětí o tom, jaké schopnosti, výbavu atd. mají moje postavy. Orientoval jsem se pouze v jejich backgroundových věcech, abych je pak používal dál ve hře. Starosti o výbavě či schopnostech jsem nechával na hráčích, sám to prakticky nesledoval. Žádný negativní efekt to nemělo. Proč máš pocit, že si v tomhle musíš držet přehled?

Popravdě bych asi ani tyhle hry nijak neoznačil za crunchovité. Dokážeš rozepsat, co tě k tomu vede?


Jinak si myslím, že se S&V by jsi mohl hrát The Expanse-like hru relativně snadno bez nějakého rozsáhlého hacku. Prakticky to spíš přeskinovat, udělat mapky a upravit "sektory", možná nějaké drobné mechanické úpravy.

Popravdě ale nejsi první, kdo The Expanse v kontextu S&V zmiňuje a byť ten seriál miluju, tak mám strach, že to je požadavek ultimátně odsouzený k záhubě. Jakože můžeš udělat tu hru tak, aby se odehrávala v tom prostředí (viz výše, ani by to nebylo tak těžké), ale moc bych neočekával, že jde plnohodnotně u stolu napodobit ten feel, který má ten seriál. Rozhodně u S&V bych se bál, že ta hra klade důraz na jiné aspekty příběhu, než na jaké je klade třeba seriál. Což asi celkově neznamená "Nehledej Expanse hack" nebo "S&V nejsou pro tebe vhodná hra", ale spíš aby sis rozmyslel, co od takové hry vůbec čekáš a jestli ti je schopna to splnit.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4714
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Joe »

Ono je zatiaľ pre mňa skôr problém uchopiť FitD hry, zatiaľ som poriadne nevidel/nenašiel dobré Let's Play video (v poradí mi čaká hafo iných, ale dostane sa aj na toto). Možno potom ma tá predpokladaná crunchovitosť opustí :)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1169
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Sarsaparillos »

Joe píše: 14. 9. 2023, 23:02 Ono je zatiaľ pre mňa skôr problém uchopiť FitD hry, zatiaľ som poriadne nevidel/nenašiel dobré Let's Play video (v poradí mi čaká hafo iných, ale dostane sa aj na toto). Možno potom ma tá predpokladaná crunchovitosť opustí :)
Můžu nabídnout oneshot na demonstraci základních principů BitD, třeba na Karlově Discordu. Hraju to už taky nějaký pátek a souhlasím s Cornym, že co popisuješ jako problémy, já u hry nevnímám.

EDIT: Popř. si můžeme v případě zájmu zahrát na Slezině.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4714
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Joe »

Sarsaparillos píše: 15. 9. 2023, 00:01
Joe píše: 14. 9. 2023, 23:02 Ono je zatiaľ pre mňa skôr problém uchopiť FitD hry, zatiaľ som poriadne nevidel/nenašiel dobré Let's Play video (v poradí mi čaká hafo iných, ale dostane sa aj na toto). Možno potom ma tá predpokladaná crunchovitosť opustí :)
Můžu nabídnout oneshot na demonstraci základních principů BitD, třeba na Karlově Discordu. Hraju to už taky nějaký pátek a souhlasím s Cornym, že co popisuješ jako problémy, já u hry nevnímám.

EDIT: Popř. si můžeme v případě zájmu zahrát na Slezině.
Slezina je asi reálnejšia možnosť, na live hranie nie je bohužiaľ čas...
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1750
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Corny »

Co se nějakých Let's play/Actual play videí týče, tak pokud ti nevadí angličtina (bohužel česky žádná dobrá nesleduju), tak můžu rozhodně doporučit tyhle tři série (bohužel to je ale Blades in the Dark, ne Scum & Villainy, u toho jsem na žádný dobrý pořad zatím nenarazil; ale vzhledem k tomu, že ty hry se hrají prakticky stejně nebo velmi podobně, tak je to hodně reprezentativní i tak):

Rollplay: Blades - Vede sám John, takže to máš přímo s autorem, a docela to věrně vypovídá o tom, jak by ta hra měla vypadat i po mechanické stránce, hráči jsou hodně fajn s poutavými postavami a řekl bych, že je to určitě ideální základ, protože kombinuje jak koukatelnost, tak věrnost toho, jak ten systém funguje.

Haunted Ciry - Actual play od Glass Cannon Network. Osobně nemám tolik prokoukané, ale Jared (GM) je fajn člověk a po zkušenostech z jeho jiné Blades hry to dle mého bude dobrý kompromis mezi tím, aby to bylo zábavné na koukatelnost, a přitom tím netrpěl systém (u AP mají hry často "problém", že aby to bylo zajímavé pro diváky, tak ten systém moc nehrotí, takže to pak nepříliš věrně vypovídá o tom, jak ta hra v reálné situaci funguje). Tenhle pořad sleduje docela vášnivě i John Harper a tvrdí o něm, že se v podstatě stal "oficiálním" actual playem, takže to taky o něčem vypovídá. Navíc i ti hráči jsou fajn, zejména Ross Bryant je super týpek.

Oxventure Presents: Blades in the Dark - Z těchhle tří Oxventure asi nejvíc hrají "volně", a minimálně ze začátku systém moc nehrotí a ponořují se do něj až časem, ale i tak ne úplně do hloubky, v zájmu toho, aby to bylo zábavnější pro diváka. Na druhou stranu je tam hodně zábavná a pestrá směska hráčů a jejich postav, které třeba mě vysloveně baví sledovat, těším se na jejich příběhy a docela mě inspirují :) Je to zajímavé i tím, že je tam hráčů víc a většinu dílů se točí, kdo zrovna hraje.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4714
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: [FitD] Scum and Villainy

Příspěvek od Joe »

Ďakovala! Zaradím, pozriem!
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Odpovědět

Zpět na „Powered by the Apocalypse (PbtA) a Forged in the Dark (FitD)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host