Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16478
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše: 27. 1. 2022, 11:59
Pieta píše: 27. 1. 2022, 11:53Pokud sis jenom vymyslel úvodní situaci, tak zase nechápu, proč píšeš, že to nemůže fungovat, protože to je celkem běžný způsob, jak přijít do hry s vlastní postavou, ne?
Pointa je v tomhle rozdílu:

- GM si vymyslí herní prostředí, ve kterém jsou nějaké konflikty, problémy, věci k objevování – a tohle skrze svoje postavy zkoumáme

vs.

- Hráči společně vymyslí herní prostředí a potom každý vymyslí svoji postavu, která má nějaké konflikty, čímž vznikne "objednávka" na to, co se ve hře má zkoumat, a GM tuto objednávku naplňuje
Není.

Stavíš strawmana.

Netuším, proč to děláš, ale děláš to. Ten druhý odstavec je nesmysl nebo nějaká tvoje projekce/trauma z minulosti.

Se s tím smiř.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21022
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Markus »

Tady už člověk ani nemůže říct, že ho něco nebaví, aniž by mu nezačali vysvětlovat, že nemá pravdu. :roll:
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Pieta »

Markus píše: 27. 1. 2022, 11:59Pointa je v tomhle rozdílu:

- GM si vymyslí herní prostředí, ve kterém jsou nějaké konflikty, problémy, věci k objevování – a tohle skrze svoje postavy zkoumáme

vs.

- Hráči společně vymyslí herní prostředí a potom každý vymyslí svoji postavu, která má nějaké konflikty, čímž vznikne "objednávka" na to, co se ve hře má zkoumat, a GM tuto objednávku naplňuje
Já chápu, že tě to nebavilo, nebo že vám to nefungovalo, ale od toho je přece dost daleko k
Markus píše: 27. 1. 2022, 09:27nemůže fungovat
zvlášť když to tu evidentně jiným lidem funguje.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Sparkle »

V Markyho AW hacku jsem vedla playtest příručky, tedy pevně dané prostředí, a přišlo mi to v pohodě. Jediné, co mi přišlo, bylo, že ten systém mě ponoukal k tomu, abych aspoň nějakou část prvků prostředí neměla natvrdo ukotvenou v čase a prostoru, ale nechala je "plovoucí" v nějaké kvazi random tabulce bokem a spouštěly se jen když se spustí GM move. Takže například místo abych měla magickou past natvrdo danou do chodby mezi místností 3 a 4, tak past byla "až někdo hodí neúspěch v tom dungu, tak se to projeví tak, že tam bude tahle past". Nebo že místo abych měla dané, že 10 minut po příchodu družiny vtrhnou do hospody lupiči, tak vtrhnutí lupičů se triggerne, když družina něco hodí blbě. Ale nebylo to zas tak hrozné, ten tlak na toto jsem pociťovala slabý, a když mi ta "plovoucí" nátura daného prvku neseděla, tak jsem na to dlabala a prostě jsem tam natvrdo dala vtrhnutí lupičů po 10 minutách. A neměla jsem pocit, že by hráči kvůli tomu cítili nějaký diskomfort nebo že bych měla pocit, že páchám nějakou herezi. To spíš tlačej nějací AW fanatici na fórech. Ta hra mi přijde flexibilní a v pohodě.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21022
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Markus »

Pieta píše: 27. 1. 2022, 12:08 Já chápu, že tě to nebavilo, nebo že vám to nefungovalo, ale od toho je přece dost daleko k
Markus píše: 27. 1. 2022, 09:27nemůže fungovat
zvlášť když to tu evidentně jiným lidem funguje.
To máš samozřejmě pravdu, zapomněl jsem, že je tu nutné pečlivě vážit slova, protože každá nepřesná formulace bude po zásluze potrestána a rozebrána nacimprcampr. Prosím čtěte celý můj příspěvek taky čistě jako osobní vyznání bez jakékoli ambice mluvit do toho, co může bavit ostatní nebo jim fungovat.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Sparkle »

K těm postavám s připravenými konflikty: zjistila jsem, že je poměrně častý jev (u mě tak 1 hráč z 5), že si hráč přinese do nové kampaně ne novou postavu, ale zrecyklí nějakou starou. Například postavu z kampaně co se nerozběhla nebo rozpadla krátce po začátku, a hráčovi bylo líto, že si postavu pořádně neužil. Takže tyhle postavy už mívají na začátku kampaně hotové promakané backgroundy a já se s tím jako GM musím popasovat, pokud nechci o toho hráče přijít. A fakt nemám pocit, že by mě to nějak obtěžovalo nebo extra namáhalo, je to mentální úkon tak na 15 minut, kdy 5 minut čtu ten backgound, dalších 5 minut přemýšlím nad tím, jak to upravit do svého světa, a dalších 5 minut o tom s hráčem diskutujeme. Pokud i toto GMa obtěžuje, pak možná asi není úplně dobrý typ na GMování nebo nevím.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16478
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše: 27. 1. 2022, 12:08 Tady už člověk ani nemůže říct, že ho něco nebaví, aniž by mu nezačali vysvětlovat, že nemá pravdu. :roll:
Kdybys říkal, že tě to nebaví, tak ti do toho nikdo nepindá.

Ty ale neopomeneš zároveň zvládnout:
- přihodit rádoby objektivní odsudek typu "detailní příprava je znát", což je ve skutečnosti hodnocení subjektivní a i tak velmi na vodě (zažil jsem mnoho her, kdy se GM utopil v přípravě a místo hraní furt někde listová a na kvalitě to rozhodně ubralo)
- a dělat unahlená hodnocení založena na anekdoticke zkušenosti, která ještě míjí na hony praxi ostatních diskuteru

Pak se nediv, že se lidi ozvou.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky tito uživatelé (celkem 2):
Pieta, Selhan
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16478
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše: 27. 1. 2022, 12:25
Pieta píše: 27. 1. 2022, 12:08 Já chápu, že tě to nebavilo, nebo že vám to nefungovalo, ale od toho je přece dost daleko k

zvlášť když to tu evidentně jiným lidem funguje.
To máš samozřejmě pravdu, zapomněl jsem, že je tu nutné pečlivě vážit slova, protože každá nepřesná formulace bude po zásluze potrestána a rozebrána nacimprcampr. Prosím čtěte celý můj příspěvek taky čistě jako osobní vyznání bez jakékoli ambice mluvit do toho, co může bavit ostatní nebo jim fungovat.
Musíš to brát tak, že jsi svého druhu autorita, tak tvá slova berou lidi vážněji a doslovneji.

Obzvlášť pokud sklouzáváš k hodnocení něčeho co není tvou preferencí.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Pieta
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1752
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Corny »

Sparkle píše: 27. 1. 2022, 12:25 Pokud i toto GMa obtěžuje, pak možná asi není úplně dobrý typ na GMování nebo nevím.
Ono něco takového asi není kdovíjak náročné. Na Druhou stranu
1) Pokud hrajeme hru, kde je vysloveně nežádoucí mít nějakou předchystanou postavu, případně už jsme se na něčem domluvili a hráčova představa o postavě do toho nezapadá, tak je na místě si znovu sednout a ujasnit si základní věci o hře (jdeme-li hrát Pendragon a hráč se najednou rozhodne, že chce zrecyklovat svého trpasličího inženýra z minula, tak je třeba si o některých věcech popovídat).
2) Je na místě pamatovat na to, že i hráč má určitou odpovědnost udělat si postavu tak, aby byla kompatibilní s domluvenou premisou a žánrem hry. Ostatně jsme se všichni spolu domluvili, co jdeme hrát a všichni bychom měli společně pracovat na tom, aby ta hra tímhle stylem fungovala. A GM tu apriori není od toho, aby mu hráč dal postavu a řekl "Tumáš, nějak ji do toho zapracuj, jinak nehraju". To je podobně dick move, jako když do toho jde GM s postojem "Tohle je můj svět, musíte si udělat postavu 100% podle něj a nehodlám o tom diskutovat".

Takže to není tak černobílé.

Marky: Řešíte nesmysly. 1) Markuse zbytečně chytáte za slovo, když je docela jasné, jak to myslel, 2) I kdyby to jasné nebylo, tak Markuse dál zbytečně chytáte za slovo a opakujete furt to samé, přestože ujasnil, jak to myslel dodatečně, 3) Ačkoliv máte možná pravdu, že Markus nehrál přesně podle AW a možná jsou některé jeho výroky trochu zavádějící a objektivizující, tak ho zbytečně chytáte za slovo a děláte z těch pár z kontextu vytržených pasáží zbytečnou vědu, navíc teď když už je to úplně jedno, protože ujasnil, že se prostě vyjadřoval jen ke svým preferencím a nic víc, tj. AW ani samotný styl té hry nijak objektivněji nehodnotil. 4) A stejně je to úplně jedno, protože jen proto, že to nehrál na 100% as written, ale "jen" na 95%, neznamená, že ve finále nemůže říct, co se mu na AW nelíbí. Chill out, move on.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Sparkle »

Corny: však proto je tam to právo veta, když by si hráč fakt vymyslel něco extrémního, co nabourává domluvenou premisu a žánr hry. Ta debata na 15 minut může klidně skončit tím, že mu postavu zamítnu, je to legit. Nemám problém s tím, když GM takové postavy zamítá (zamítla bych je taky), mám problém s tím, když se tváří, jak ho obtěžuje vůbec takovéhle věci řešit.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1752
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Corny »

Sparkle: Ok, tak jsem možná jen hůř pochopil směřování. Pokud se mu to nechce dělat vůbec, tak je to asi trochu hloupé, protože proč je teda GM, když ho obtěžuje dělat GMa (a řešit s hráči postavy a jejich zasazení do premisy hry asi není nic mimo základní představu o tom, co GM standardně dělá)?
Já jsem možná jen moc alergický na náznaky určitých extrémních názorových proudů jdoucích proti kolektivní povaze RPG, tak jsem se toho asi zbytečně chytil.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Sparkle »

Corny: v pohodě, já jsem to taky mohla napsat líp.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21022
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Markus »

Navrhoval bych vrátit se k původnímu tématu, jestli hráči (kdy a kteří) preferují vytvářet si obsah sami, nebo zažívat vytvořený... ať alladjexovi tu diskuzi úplně neukradneme.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1752
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Corny »

A jde na tu otázku vůbec odpovědět? Mě připadá, že to je Tak silně o vkusu, náladě, hře atd. že to moc škatulkovat prostě nelze.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21022
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Chtějí hráči vytvořené nebo tvořit?

Příspěvek od Markus »

Tak dá se samozřejmě napsat, co sedne vám osobně. Ale pozor na slova. :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
radunamlejn
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Agros, Jerson a 7 hostů