Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Za celý tým RPG Fóra vám přejeme pěkný rok 2022 a doufáme, že si ho náležitě užijete!

Při té příležitosti tu máme každoroční anketu, která zjišťuje, jaké hry hrajeme:

:arrow? Anketa RPG Fóra: Jaké RPG hry jste hráli v roce 2021?
  1. Zaškrtněte každou hru, kterou jste v roce 2021 hráli.
  2. Pokud hra chybí, můžete ji přidat dole pomocí pole Jiná...
  3. Ke svým hlasům se později můžete vrátit a upravit je, kdybyste na něco zapomněli.
Bližší informace o jednotlivých hrách najdete v Databázi RPG. Budeme rádi, když si najdete čas je v databázi ohodnotit.

Anketa poběží celý leden, na začátku února ji stopneme a shrneme výsledky.

Neváhejte anketu šířit dál, i mimo RPG Fórum. Budeme rádi za co nejširší skupinu respondentů. Akorát se snažte to rozesílání odkazů trochu rozvrstvit do delší doby, ať nenaštveme lidi baráží odkazů ve všech komunitách synchronizovaně 1. ledna.

Nepovinně dejte sem do diskuze vědět, co jste hráli. Třeba vás samotné překvapí, kolik toho bylo!

A s tím vám přejeme hodně zdaru a nejen herních úspěchů v roce 2022!

VÝSLEDKY

:arrow? Přehled výsledků v Databázi (jen publikované hry)
:arrow? Textový přehled tady na fóru (včetně nepublikovaných her)
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 13. 6. 2022, 23:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Aegnor píše: 1. 3. 2022, 15:32 Náhodný člověk přijde, uvidí nadpis "Nejhranější hry za 2021" a vezme jako fakt, že se prostě nejvíc hraje DnD, následované DH, následované Zapovězenkama.
Ten člověk tam taky vidí, že hlasovalo 318 lidí a že Hlídka má 80 hlasů a ZZ mají 59.

Že existujou lidi, co podrobné informace nečtou, a řídí se jenom titulkem, není můj problém.

A fakt nebudu dělat webovou stránku, kde místo titulku „Nejhranější hry v roce 2021“ budu mít titulek „Možná celkem hrané hry v roce 2021, ale kdo ví, berte to prosím s rezervou“ + desetistránkový disclaimer. Ty informace tam jasně jsou, lidi si je můžou přečíst (pokud se budou obtěžovat číst), moje due dilligence jest splněna.
LokiB
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 7. 2020, 20:39

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od LokiB »

A tak dalo by se, kdyby byl důvod, místo "nejhranější hry ..." dát nadpis "výsledky ankety "co jste hráli v roce 2021"...". ten rozdíl tu pro lidi s marketingovým zázemím je zřejmý :)

ale jako tvoje stránky, tvoje nadpisy, mě to neuráží. chápu, že to vyvolává emoce, zejména když už nejde o fate, dnd či blades, ale hned o 3+ konkurující si CZ projekty.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

LokiB píše: 1. 3. 2022, 16:03 A tak dalo by se, kdyby byl důvod, místo "nejhranější hry ..." dát nadpis "výsledky ankety "co jste hráli v roce 2021"...". ten rozdíl tu pro lidi s marketingovým zázemím je zřejmý :)
Dalo, to je fér. Změnil jsem to.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od sirien »

Markus: prezentovat data bez dalšího komentáře je zpravidla zavádějící nebo rovnou demagogické. Tohle je dokonalý příklad. Je jedno kolik odkazů okolo dáš - drtivá většina lidí je nedohledá, to co uvidí je název věci, její prezentace na Home a sestavený žebříčk.

Co zjevně odmítáš přiznat (nebo si přiznat, nebo vůbec pochopit) je fakt, že můj základní problém je, že Tvoje data sou, sorry na plnou hubu, shit. Realita je že ani nevíš kdo tam pořádně hlasoval natož jestli aspoň podobní (natož stejní) lidé by hlasovali stejně v jiný den, natož opakovaně. Jakákoliv "sofistikovanější analýza" kterou nabízíš se pak bude nutně řídit pravidlem shit-in-shit-out. Bohužel ta shitovost těch dat je přesně to, co je na pohled velmi zahrabané.
Markus píše:V zásadě nemám problém udělat z toho pár závěrů:
- D&D 5e je jednoznačně nejhranější hra, hraje ji zhruba polovina lidí
AU! My brain hurts...

Ok, jestli tohle myslíš vážně, tak si ztracenej případ a tahle diskuse zjevně nemá smysl.
Snažili jsme se (množné číslo, protože to dělalo víc lidí) tu anketu rozšířit všude zcela bez diskriminace.
...vůbec nechápeš podstatu námitky.
Je jedno o co jste se snažili, vaše samotná metoda byla vadná. (Teoreticky za určitých okolností funkční na velkých číslech - která míjíte ale minimálně o řád, spíš o dva, takže not a chance se na tohle vymlouvat)

Víš, jak teď jedou takové ty různé vzdělávací platformy? Khan Academy, Skill share... ? Fakt by sis měl hodit nějakej základ výzkumné metodologie nebo statistiky, potřebuješ to jak sůl.
co má v daném měsíci nejvíc zobrazení
Kalendářním, nebo klouzavém?
Očištěno o boty?
Očištěno podle IP?
Očištěno o prokliky z vlastního zobrazení?
Existuje přehled zdrojů příchodu?
Já fakt nemůžu za to, že Zapovězené země mají víc zobrazení než Jeskyně a draci
strawman a ad hominem v jednom.
A totální miss k tomu, ve skutečnosti sem koukal po jinejch hrách.

Měl by ses přestat domejšlet jakej mám na čem zájem, protože Ti to dlouhodobě zoufale nejde (AWčko, JaDčko...)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
LokiB
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 7. 2020, 20:39

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od LokiB »

Markus píše: 1. 3. 2022, 16:06 Dalo, to je fér. Změnil jsem to.
Wow. Klobouk dolů!
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od sirien »

LokiB píše: 1. 3. 2022, 16:30Wow. Klobouk dolů!
Hlavně nemít nízké nároky...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Wolfus »

Hadzat sa o zem kvoli transparentnosti herneho dotaznika pre 300 ludi a obuvat sa do jeho autora, ktory to robi pre radost... Wow.
Naposledy upravil(a) Wolfus dne 2. 3. 2022, 01:48, celkem upraveno 1 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli Wolfus:
Antharon
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Siriene, měl jsem rozepsaný příspěvek... ale vzdal jsem to. Shodou okolností jsem absolvoval vysokoškolské kurzy statistiky a metodologie, takže fakt chápu, o čem mluvíš. Akorát holt databázi beru jako fandovský projekt pro zábavu, ne jako vědecký výzkum. Kdyby to byl vědecký výzkum, tak je samozřejmě hrubě vadný. Ale jako koníček... bereš to moc vážně.

EDIT: Ale v zásadě, kdybych přijal tvoji logiku, tak mám jen dvě možnosti: Dělej to pořádně, nebo to nedělej vůbec. Pořádně to dělat nemůžu, protože na anketu nikdy nezískám reprezentativní vzorek, resp. stálo by to neúměrné úsilí. Takže to nemám dělat vůbec? Ne, děkuji, to radši udělám aspoň nějakou anketu. Ale neobviňuj mě z toho, že dezinterpretuju její výsledky. To nedělám, naopak si nedostatky uvědomuju a mám před nimi pokoru.

EDIT2: A omlouvám se, že si tu anketu přivlastňuju, ve skutečnosti to byla dost kolektivní snaha.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od sirien »

Markus: nebo - šokující možnost - nemusíš stavět falešná dilemata a můžeš to dělat jako koníček, ale prezentovat to adekvátnim způsobem.
(Jako třeba na základě toho ani nezkoušet tvrdit, že "DnD 5e je nejhranější", což pokud si měl statistiku a metodologii by Ti mělo být velmi jasný proč.)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 13. 6. 2022, 23:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Vyměnil jsem plugin, který na hlavní stránce zobrazuje nejnavštěvovanější anotace.
co má v daném měsíci nejvíc zobrazení
Kalendářním, nebo klouzavém?
Očištěno o boty?
Očištěno podle IP?
Očištěno o prokliky z vlastního zobrazení?
Existuje přehled zdrojů příchodu?
Za posledních 30 klouzavých dní. Ale v tuhle chvíli mám data asi jenom za 10 dní (kdy jsem to zprovoznil), tak to teď bude trochu lítat. Pak se to snad ustálí – nový den přibude, starý zmizí a bude se to hýbat věrohodněji.

Očištěno... ano, ne, třetí variantu nechápu. Prostě to počítá každé kliknutí reálného člověka na danou anotaci.

Starý plugin počítal zjevně i boty, což mělo tendenci (a) vytahovat nahoru anotace, které mají víc prolinků (to není úplně blbá věc, akorát to není „nejnavštěvovanější“); (b) zabetonovat na hlavní stránce ty samé (protože boti na ně klikali furt dokola). Navíc nebyl za rolling 30 dní, ale vždy podle kalendářního měsíce.

Nová metoda výpočtu je čistší. Pořád to nejsou kdovíjak směrodatná data, ale aspoň je vidět, na co lidi hodně klikají (nebo na co je vodí Google nebo prolinky odjinud).
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6888
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Antharon »

Fascinuje ma ako Sirien povazuje komunitu na ktorej bola anketa zozbierana za prilis shitovu, aby mala vyznam ale zaroven nie dost shitovu aby zverejnenie vysledkov ankety nemalo vazny dopad :D
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 84
Registrován: 14. 9. 2003, 13:52
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Pete »

Sice už je po anketě a tohle téma asi pasé, ale siriene, jestli máš lepší data, uvítal bych je. Nebo jsem někde přehlédl tvoji analýzu? Nejvíc tě zaráží 5eDnD na prvním místě, jak je to prosím reálně podle tvých dostupných dat?

Co by možná stálo za to v anketě udělat, je dát k tomu komentář, jaký byl vzorek, jaká data byla zjišťována a jaké chyby se tam mohou objevit. Jinak chápu, že jde o fanouškovskou anketu s neakademickými ambicemi, a v tomhle ohledu, když si na základě svých statistických semetrů dokážu odvodit, co reprezentuje, mi zcela postačuje. A oceňuju snahu o očištění dat a jejich zpřesňování.

Osobně by mě zajímal právě vývoj JaD, jak si vedou u hráčů v porovnání s DrD (a návaznými produkty) a klasickými DnD, jichž jsou JaD českou alternativou. Dokázalo JaD zaujmout natolik, aby lidé přešli z DrD a DnD k JaD?

Nemá náhodou Mytago informace o prodejnosti? To sice rovněž nebude znamenat "nejhranější", ale zase by to mohlo poskytnout jiný pohled.
Rozhovor Jerry Queena a Alexe Parkera:
Jerry: "Slyším vodu. Buďto budeš ve vaně, nebo meješ nádobí?"
Alex: "Jsem ve vaně a meju si nádobíčko..."
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od ShadoWWW »

Relevantní data za celou českou herní scénu nikdo nemá. Když má někdo data (např. tato nebo jiná anketa), tak je to jen střípek v mozaice. Vem si, že spousta hráčů jednou koupí nějaká pravidla (nebo je najdou doma po rodičích), dají dohromady s kamarády herní skupinu, a nikdy nemají potřebu chodit někam do diskuzí nebo anket na internet. Většina hráčů ani nemá potřebu kupovat novější verzi pravidel nebo jiná pravidla.

Ti aktivní hráči, co tu hlasovali, jsou jen kapkou v moři.

Vychází v češtině tolik nových RPGček a doplňků, jako nikdy v historii. Díky pár aktivním jedincům. Na druhou stranu prodeje stále ještě nedosahují prodejů v půlce devadesátých let, kdy se prodávaly tři čtyři tisíce příruček DrD ročně, i když Jeskyně a draci k tomu mají nakročeno, ale pořád tak tisícovka schází. Ostatní RPGčka se prodávají... desítky až stovky kusů ročně.
Za tento příspěvek děkují uživateli ShadoWWW:
Pete
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů