[Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Markus »

Včera se na setkání brněnské sekce RPG fóra velice ujala jistá Godricova společenská hra, kterou si pro velký úspěch dovolím vykrást a adaptovat (ehm... trochu zmírnit) na RPG diskuze. Funguje to takhle:

:arrow? Napište nějaký výrok o RPG, kterému skutečně věříte (!), ale který je podle vás kontroverzní.

:arrow? Když uvidíte cizí výrok, se kterým nesouhlasíte a nadzvedává vás ze židle, ohraďte se a dotyčnému to náležitě vytmavte!

:!: Nepovinné pravidlo: Dostáváte bod za každého člověka, kterého vaše kontroverze vyprovokuje k reakci.

(Není nutné dělat obojí, můžete klidně jen psát výroky nebo klidně jen komentovat. Můžete i souhlasit. :) Ale v zájmu hry by bylo dobré to točit dalšími a dalšími výroky.)

Snažte se dodržovat škádlivého, herního ducha diskuze. Cílem není zhádat se navážno do krve v kilometrových válkách citací, cílem je probrat s nadsázkou témata, o kterých byste třeba neměli motivaci nebo vůli diskutovat zdlouhavě navážno. Chápejte, že výroky jsou záměrně provokativní. A moc se nesnažte dobrat pravdy – lepší je nezasekat se a po chvíli jít dál.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Jerson »

Iwas Passingby píše: 29. 4. 2022, 23:44Jak být lepším GMem? Aspoň občas si zahrej jako hráč
... s dobrým GMmem.

Když špatný GM hraje jako hráč se špatným GMmem, může to situaci ještě zhoršit.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson:
Passingby
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Sparkle »

sirien píše: 30. 4. 2022, 01:21 SPARKLE: ukaž mi JEDNU dobrou hru jejíž autor nerozumí herní a design teorii.
Ale já jsem vůbec nepsala o "dobrých" hrách, pouze o "úspěšných" :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Sparkle:
Stařec
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1597
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Passingby »

"Znáš Dungeons & Dragons? To je taková hra, a v té můžeš dělat úplně cokoliv! :-o :eyecrazy: :-o "

--- some unknown 80s kid

:D
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby:
Sosacek
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16382
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od MarkyParky »

I plně připravený sandbox je vlastně jen railroad s hodně paralelním kolejemi, pokud o dopadech hráčských akcí rozhoduje výlučně GM.

Protože railroad není ani tak o tom, že hráč hraje jednu linku, jako o tom, že hráč hraje vždy jen to, o čem rozhodl GM, že se má hrát.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Markus »

To je tak vyhaluzená konstrukce, že mi to mozek nebere. Jakože v zásadě říkáš, že jakákoli hra, ve které GM o čemkoli rozhoduje, je railroad? (Podej si ruku s Jersonem.)

Já možná přistoupím na Sirienovu školu a začnu nadávat na teorie, co nevycházejí z reálné herní zkušenosti. :>;o)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
sirien
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16382
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od MarkyParky »

No dobře, to jsem si trochu zapřeháněl, ale to je v tomhle vlákně povolené, ne?

Každopádně, abych to vysvětlil, kudy ta myšlenka jde. Napadlo mě to, když jsem viděl Yorkovu radu ve vlákně vedle - a jak upřesňoval, že musí být dopředu připravený.

Chtěl jsem nějak poukázat na to, že zatímco Jezusova interpretace té rady by pomoct mohla (hraj sandbox a vzdej se kontroly nad přípravou, přenech část hráčům), tak Yorkova rada mít plně připravený sandbox a zároveň držet kontrolu nad přípravou čisté v rukou GMa, může dost dobře vést k tomu, že tam ten railroad de-facto pořád přítomen bude, i když to de-jure onálepkuješ jinak.

On totiž "dopředu připravený sandbox" je se sandboxovým hraním neslučitelný, protože nevyhnutelně vede k tomu, že hráčská rozhodnutí povedou ven z přípravy. A pak nastane jedna z následujících variant pozor, následuje falešné trilema:

- GM musí neustále updatovat přípravu podle hráčských rozhodnutí a utopí se v tom, protože komplexita dopadů po pár sezeních přeroste lidské možnosti (takže tuhle variantu nakonec upustí a je z toho dilema)
- GM nasadí iluzionismus nebo bagrování (a je to vlastně ten railroad), aby udržel hru v přípravě (a odsud pramení ten můj výrok)
- GM začne improvizovat/připravovat jen nutné (čímž zachrání hru, ale opustí plně připravený sandbox)

QED.

Každopádně pokud budeš nadávat na teorie, co nevycházejí z reálné herní zkušenosti, střílíš vedle. Já honbou za chimérou pravověrného plnohodnotného sandboxu strávil víc jak 10 let svého RPG života. Tohle jsou hodnocení z praxe.
Naposledy upravil(a) MarkyParky dne 3. 5. 2022, 17:51, celkem upraveno 3 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Jezus
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Sparkle »

Všechno je railroad
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Jezus »

Markus píše: 3. 5. 2022, 17:34 To je tak vyhaluzená konstrukce, že mi to mozek nebere. Jakože v zásadě říkáš, že jakákoli hra, ve které GM o čemkoli rozhoduje, je railroad?
Krásně jsi se chytil na Markyho návnadu (což je pointou tohoto vlákna, takže klid, jsi žánrový ;-) ). Marky ale psal "výlučně rozhoduje" - to jest ne "o čemkoli"... Tudíž ten výrok není tak extrémní, jak zní, i když je stále přehnaný.

Já osobně bych rozhodování o netriviálních dopadech akcí (tedy těch s hráčským záměrem) bez vlivu mechanik označil za bagrování, ale asi nejde o to hádat se o pseudopojmech (ani o to parazitovat na cizích výrocích :-) )
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Markus »

Ciwe, sanbox = mám nějakou rámcovou přípravu, před sezenim se zeptám, kam hráči půjdou, a dopropravim podrobnosti.

Sandbox =/= mám od začátku zmapovaný cely svět do posledního baráčku a simuluju uprdnutí každého vesničana.

Jestli to chápete takhle, tak to se pěkně argumentuje… proti nesmyslům.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16382
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše: 3. 5. 2022, 18:16 Ciwe, sanbox = mám nějakou rámcovou přípravu, před sezenim se zeptám, kam hráči půjdou, a dopropravim podrobnosti.

Sandbox =/= mám od začátku zmapovaný cely svět do posledního baráčku a simuluju uprdnutí každého vesničana.

Jestli to chápete takhle, tak to se pěkně argumentuje… proti nesmyslům.
Šmarjá, Markusi, podívej se, na co reaguji. Vždyť se ten York dokonce editem opravoval, jak to myslel!

EDIT: Leda že bys se mnou sofistikovaně souhlasil v tom, že Yorkova rada byl tak trochu nesmysl. Ale spíš si myslím, že prostě nedáváš pozor.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Markus »

Jsem na procházce s miminem a píšu z mobilu, tak si vyber. :)

EDIT: jo a evidentně je to v jiné diskuzi, kterou jsem nečetl, tak to je těžký
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 3. 5. 2022, 17:34Jakože v zásadě říkáš, že jakákoli hra, ve které GM o čemkoli rozhoduje, je railroad? (Podej si ruku s Jersonem.)
Nevím zda si za tohle můžeš napsat bod, ale já railroad definuju tak, že jde o hru, ve které GM ignoruje nebo potlačuje všechny vklady hráčů a směřuje děj podle svého rozhodnutí.
Takže pokud si se mnou má Marky podat ruku, napřed tu odcituj nějakou mou definici railroadu, která je podle tebe nesmyslná. :naughty: 8)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Markus »

K dění na RPG fóru v posledních dnech bychom měli pouštět nějaký komediální soundtrack, třeba Bennie Hill.

(Výrok není tučně, protože není kontroverzní.)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Passingby
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od sirien »

Markus: Já už teď mám celou vlastní myšlenkovou školu? wow - řekne mi někdo, cože to všechno učim? :D


Marky: Ty teď hulíš nějakej hodně adabsurdum matroš, co?

Mimochodem za tohle si žádný body nezasloužíš. To tu rovnou můžu začít vykřikovat výžblepty jako railroad je svoboda nebo bagrování je maximem hráčské volby nebo fiat sou as written pravidla nebo kostkové mechaniky jsou deterministicky nenáhodné nebo jakejkoliv jinej orwelliánskej bullshit oxymoron mě zrovna napadne...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Nebrat vážně] Kontroverzní diskuze o RPG

Příspěvek od Sparkle »

Nic není railroad


(sorry, byla jsem chycena absurdní vlnou příspěvků v tomto vlákně)
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti