Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Selhan »

Nerozumim, co tim myslis. Jak bys teda podzanry fantasy vztazene k rpg produktum delil ty? Co nam unika?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Markus »

Selhan píše: 4. 11. 2021, 17:57 No to je podle mě zrovna zbytečný štítek, protože tam máme "Historie" a "Fantasy", a "historizující" fantasy tudíž můžu vyjádřit prostě tím, že zaškrtnu oba.
Vyjádříš tak "historickou fantasy" (např. Vampire Dark Ages), ne "historizující", což je právě na podchycení věcí, co se neodehrávají na Zemi, ale jsou blízko "realitě".

EDIT: Ale sám nevím, jestli ten štítek není zbytečný, moc tam toho zatím není. Hlavně Warhammer :)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Log 1=0 »

Myslím, že Selhan myslí právě, že nepotřebujeme "historickou fantasy", a nemá se přidávat, ne že se má smazat "historizující".
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Markus »

Hmm.... tak nad tím pořád dumám a přečetl jsem si celou diskuzi a mám dojem, že to rozdělení tak, jak je, je v zásadě správně a nepotřebuje moc změnu. 8) Spíš zahladit hrany. A jedna z těch, co mi pořád vrtá v hlavě, je pořád ta "high fantasy". Líbí se mi, co napsal Cor o „klasické“, takže moje aktuální úvahy směřují rozdělením na tyhle dvě:

:arrow? Fantasy (klasická vysoká): aka „tolkienovská“. Široká skupina her a produktů, které sdílejí velice podobné představy o zasazení: svět se spoustou fantastických prvků odpovídající víceméně evropskému středověku, víceméně standardní rasy (elfové, trpaslíci, hobiti...) – byť tam nemusí být všechny. Zápletky tíhnoucí k hrdinskosti, záchraně světa před zlem atd. Známe to.

:arrow? Fantasy (???): Místo popisu sem šoupnu příklady her, které aktuálně máme v databázi, a IMHO potřebují odlišit od klasické tolkienovské: Starport, Runequest (všechny; tomu asi stačí kombinace „Fantasy“ - tj. hlavní kategorie bez specifikace – a „Mytologie), Exalted (všechny - tohle jde směrem anime, ale „asijská fantasy“ to není :think: ), Numenera, Iron Kingdoms, Elyrion (asi? neznám), Cadwallon (asi?), Polaris, Fireborn, Eldritch Ass Kicking a další, už mě to nebaví...

Základní úvaha je taková, že mít štítek pro „klasickou tolkienovskou fantasy“ by ve skutečnosti bylo celkem užitečné, protože se to může hodit zejména při hledání dobrodružství nebo vykrádání inspriace. A v tuhle chvíli tam taková kategorie není, protože to sdílí kategorii se vším tímhle ostatním a je to v zásadě kategorie o ničem.

Ale když tak koukám na ty vypsané hry, tak mě nenapadá, co by měly mít společného. Nejspíš tu žádný další žánr není? Tyhle hry nejspíš budou mít jen základní štítek „Fantasy“ bez jakékoli bližší specifikace podžánru. A zpřesnění se dosáhne kombinací se štítky, které nemáme řazené pod fantasy, např. steampunk, science fantasy, urban fantasy atd.

Čím se mi ale neřeší otázka, jestli hledat něco, co by spojovalo třeba Exalted, Pathfinder a Age of Sigmar. I když i to se dá asi vyřešit tím, že se k tomu přilípne štítek „Superhrdinové“. (čímž asi neproleze Pathfinder, ale to je detail).

EDIT: Taky mi to úplně neřeší pátou edici D&D, která se od toho tolkienovského taky už vzdaluje a nejsem si úplně jistý, jestli ji tam řadit.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Bifi »

Selhan píše: 4. 11. 2021, 20:30 Nerozumim, co tim myslis. Jak bys teda podzanry fantasy vztazene k rpg produktum delil ty? Co nam unika?
Napríklad Vitus hore argumentuje knižnými dielami, vedie sa tu diskusia o tom, "aká je Stredozem".
The One Ring nie je epický ani vysokomagický, MERP je napríklad magickejší. Takisto si viem predstaviť produkt dobrodružstva s epickými zápletkami, ale žiaden taký (EDIT zasadený do Stredozeme) do konkrétneho systému nepoznám.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Selhan »

Aha. To množné číslo mě poněkud zmátlo :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od eerieBaatezu »

Markus píše: 5. 11. 2021, 12:02 :arrow? Fantasy (klasická vysoká): aka „tolkienovská“. Široká skupina her a produktů, které sdílejí velice podobné představy o zasazení: svět se spoustou fantastických prvků odpovídající víceméně evropskému středověku, víceméně standardní rasy (elfové, trpaslíci, hobiti...) – byť tam nemusí být všechny. Zápletky tíhnoucí k hrdinskosti, záchraně světa před zlem atd. Známe to.
Je Hobit "vysoká" fantasy?
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Markus »

Hobit mě nezajímá, není to RPGčko :P

(Je to hlavně pohádka. Ale ano, už jsou v ní vidět prvky toho, co se později stane tolkienskou fantasy)
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od eerieBaatezu »

Markus píše: 5. 11. 2021, 13:42 Hobit mě nezajímá, není to RPGčko :P
Markus píše: 5. 11. 2021, 12:02 Fantasy (klasická vysoká): aka „tolkienovská“. Široká skupina her a produktů, které sdílejí velice podobné představy o zasazení:
„tolkienovská“ taky není rpgečko
Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Selhan »

Eerie, bavíme se o tom, jak rozlišovat RPG produkty. Prosím, jestli se chceš bavit o Hobitovi, pojďme to řešit do nějakého literárního vlákna.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Jezus »

Markus píše: 5. 11. 2021, 12:02 :arrow? Fantasy (klasická vysoká): aka „tolkienovská“. Široká skupina her a produktů, které sdílejí velice podobné představy o zasazení: svět se spoustou fantastických prvků odpovídající víceméně evropskému středověku, víceméně standardní rasy (elfové, trpaslíci, hobiti...) – byť tam nemusí být všechny. Zápletky tíhnoucí k hrdinskosti, záchraně světa před zlem atd. Známe to.
Teď si zase trochu rýpnu - můžete mi prozradit, který Tolkien je "evropsky středověký"? Ten filmový? Knižní? Podle čeho tak soudíte? Mám totiž pocit, že pro vás je "středověké" cokoli, kde do očí nekřičí rozšířená mechanika ozubených kol a nikdo nepoužívá palné zbraně... (Nápověda - připadá vám filmový Hobitín středověce? ;-) ).

Konec rýpání.

Jinak s popisem souhlasím.

Z těch dalších kategorií si umím představit něco jako "epickou fantasy", kam spadne právě DnD. "Superhridinská" se mi nelíbí. I když archetypy postav v DnD jako superhrdinové prakticky fungují, prostě to není to, jak s nimi ten svět i pravidla pracují. Pořád jsou to prostě hrdinové. Jo, super cool hrdinové, ale stále ještě v mezích epického vyprávění. Luke Skywalker taky nebyl superhrdina, není jím ani vyvolený klerik skrze kterého proudí boží moc až boří hradby ani druid měnící se v ohnivého elementála.

zbytek asi vážně bude potřeba odlišit specifičtějšími nálepkami k té obecné "fantasy".

Jinak obecně souhlas - ty kategorie nejsou špatně navržené. Bude jich to chtít pár přidat a ty co tam jsou lépe popsat, ale jinak by to mohlo fungovat.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Bifi »

"Superhrdinská" asi nie, keď existujú reálne herné systémy a produkty na hranie marvelovských a iných superhrdinov.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Markus »

No ale jaká pak? Já bych neměl problém říkat tomu "epická", dokonce to celkem odpovídá tomu, jak se slovo "epická" v geekovské komunitě chápe (= přepálená, velkolepá). Ale technicky vzato znamená "epická" něco jiného (velký rozsah, ne přepálenost)...
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Jezus »

Spíš než velký rozsah, tak větší "výpravnost", což je blízko, ale není to samé. Čistě literárně je pak epika všechno, co má děj (což je většina rpg).

Nicméně s tím bych si právě nelámal hlavu. V komunitě ale i v jazyce se "epický" už dostatečně dlouho používá ve smyslu něčeho "velkolepého". Klidně bych to využil. Navíc to sedí i s popisem zápletek. Pod "epickou zápletkou" si každý představí tažení, co má vážně dopad. Taky to není česky správně, protože přísně vzato je epické každé tažení :-)

Jako, můžeme říkat "velkolepá fantasy", ale jak vám to zní? Rozhodně málo epic, což? ;-)
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Selhan »

Mně se velkolepá fantasy náhodou velmi zamlouvá. Takhle tomu budu říkat.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan tito uživatelé (celkem 2):
MarkyParky, Bifi
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů