Wargaming a extremismus

Figurky, žeton, mapy, battleplány... Pojďme si povídat o wargames veškerého ražení.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Pieta »

Osvobození je, když někomu pomůžeš proti nepříteli a pak tvoje vojska odejdou a ty ho necháš žít po svém. Ta druhá část je, kupodivu, poměrně důležitá.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Jerson »

Antharon píše: 27. 5. 2023, 14:21Je uplne jedno kto s kym v bojuje, ked si predstavim tychto vojakov ako ludi, v kazdej bitke je niekto kto je agresor, a neviem ci chcem hrat s niekym kto je takym fanusikom nacistov, ze ich zlepil a namaloval stovky vo svojom volnom case.
Viz výše - člověk, který si nabarvil vojáky německé armády nemá ani jednoho nacistu.
Corny píše: 27. 5. 2023, 14:33 Ať už byli jejich činy během války sebevíc podobné těm nacistickým, byť pořád nedosahovali takové intenzity, a ať už to dělali s jakoukoliv záminkou, tak ty klíčové momenty, například pro naše země, byly pozitivní, což prostě žádná míra relativizace nesmyje. Ano, žádní hrdinové v naleštěné zbroji to nebyli, ale pokud si je postavíš vedle sebe, tak, byť možná těsně (a pořád myslím, že to je více než těsné), na tom Sověti vychází lépe.
Sověti nás nepřišli osvobodit, ale obsadit. To že jim to hned nevyšlo na věci nic nemění. A není to žádná relativizace. Pokud by nás chtěli opravdu osvobodit, tak by netrvali na tom, že to osvobození nesmí provést americké jednotky, které by to měly v dané chvíli blíže.
Corny píše: 27. 5. 2023, 14:33 Ale to je z hlediska téhle debaty a i historicky irelevantní (kromě toho, že souhlas s tou ideologií projevovali i vojáci, kteří jinak politicky angažovaní být nemohli; že na papíře nebyli nacisté nebo nemohli volit je buřt). Pořád stáli na straně toho režimu a bojovali za tu ideologii, což je to podstatné, když je řeč o Nacistech (podobně jako to, jestli byl někdo ve straně, ještě neznamená, že nebyl komouš) a i když třeba nevěděli o těch největších zločinech, tak jim muselo být jasné, že to, co dělají, prostě není správné, nebo museli být neodpustitelně ignorantní. Ani jedno není omluva.
Ano - stejně jako jsme my všichni, tedy naši rodiče projevovali podporu ideologii komunismu, a v případě boje by za tu ideologii bojovali, ať by chtěli nebo nechtěli. Bereš to taky tak? Máš pro ně nějakou omluvu?

Můj děda byl v KSČ až do srpna 1968. Pak poslal (schválně) jedno letadlo Rusů do lesa a vyhodili ho. Byl to voják z povolání. Kdyby v 50. letech Stalin rozhodl, že zaútočí na západní Evropu, tak by můj děda šel jako první, protože byl výsadkář (a dobrý), takže by ho nejspíše shodili z letadla do Západního německa. A bojoval by zcela rozhodně na té špatné straně.
Ono se to takhle zpětně hezky hodnotí, ale různé formy fašismu se mohly rozvinou i v jiných zemích než v Německu, a ti lidé s tím moc dělat nemohli.
Selhan píše: 27. 5. 2023, 14:46Já, Jersone, nemluvím o všech Němcích jako o nacistech. Já mluvím o nacistech. Když hraješ za velitele německé armády, která se za druhé světové války snažila dobýt Evropu, tak podle mě hraješ za nacisty. A jestli na to měli papír nebo ne mi přijde nepodstatné.
Pokud máš takový názor, tak s tím nemůžu nic moc udělat. To že tvůj názor je mylný jsem ti už vysvětlil, víc dělat neumím.
A ve wargamingu obvykle nehraješ za velitele německé armády, ale spíše za velitele několika oddílů, možná tak roty, případně paporu.

Nicméně, necítím se dost oprávněn někomu říkat, že by mu nemělo vadit hrát ve wargamingu za tu či onu stranu. Pokud za nějakou stranu hrát nechcete, tak nehrajte. Pokud nechcete hrát s člověkem, který za nějakou stranu hraje, tak nemusíte hrát wargaming z daného historického období. To je asi nic proti ničemu.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1753
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Corny »

Pánové, jestli vám jde hlavně o slovíčkaření a chytání za slovo, tak to asi není debata která má podle mě smysl. Ano, osvobození v pravém slova smyslu to nebylo, ale to míjí pointu. Ale už bych se zbytečně opakoval.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Pieta »

Corny píše: 27. 5. 2023, 23:00Pánové, jestli vám jde hlavně o slovíčkaření a chytání za slovo, tak to asi není debata která má podle mě smysl. Ano, osvobození v pravém slova smyslu to nebylo, ale to míjí pointu. Ale už bych se zbytečně opakoval.
Svaz odsud přišel vytlouct Říši, protože jednak na ně měli vzteka, že zradili jejich důvěru a přátelství, a druhak se chystali to tu stejně všechno zabrat. To není chytání za slovo, relativizace ani nic takového, to je dost přímočarý výklad historie.

Svaz a Říše měly mezi sebou samozřejmě spoustu rozdílů. Třeba jejich genocidy směřovaly obvykle na jiné skupiny obyvatel. V podrobených zemích zřizovaly jiný typ režimů. Jedni byli v expanzi založení přímočaře na síle, druzí často na polických podrazech a pučích. A tak.

Ale ať je budeš vážit, jak je budeš vážit, nikdo z nich ti neskončí jednoznačně lepší.
Naposledy upravil(a) Pieta dne 28. 5. 2023, 13:58, celkem upraveno 1 x.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Selhan »

Mně to nepřijde jako slovíčkaření. To jsou zrovna slova, která zásadně mění význam.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18577
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Jerson píše: 27. 5. 2023, 12:17Když budeš hrát bije na východní frontě, tak za "zlé" budou hrát obě strany, a navíc na jedné z nich se můžou objevit i slovenské jednotky.
Tyvole, takže lidi že jsou nejen ochotni hrát za zlou stranu, ale dokonce za Slováky? Husté.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Antharon »

To bola le teoria, nikto nechce hrat za slovakov. Ale uprimne viem si predstavit kampan, kde partizani bojuju v tatrach proti hejslovackym fasistom.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Dalcor »

Ok,.tady se to rozjelo. Nemám bohužel čas všechno číst, zvláště od okamžiku kdy místo k diskuzi řešíme kdo zabil víc lidí.

Takže to video je úplně pitomé v tom, že implikuje že když hraješ za němce jsem nácek. O to vtipnější když autor doporučí ať lidi hrají 40K což je asi nejvíc fašistický, rasistický setting ever a na tank nakonec dá znaky SS divize Viking.

Long story short, ne každej kdo hraje za němce je nácek, ale je dost nácků kteří hrajou Wargaming.

Pieto opravdu existuje historický wargaming jiný než WW1 a WW2. U nás se ho hraje spousta.

Diskuze kdo je víc evil mi příjde vtipná. Radši budu hrát (a hraju) za SS než za cokoliv sovětského. To ze mě nedělá nácka. Taky týpka co na What a Cowboy hraje pistolníka z KKK nikdo neoznačuje za rasistu. Furt je to jenom zpodobnění historie. Ten model nejde lynčovat černochy. Nehrajeme einsatzgruppen. Na druhou stranu týpek co bude u hraní hajlovat, je nácek, nehledě na to za koho hraje. Typicky hra Congo, nebo Death on the Black Continent je, ehm, o exploraci afriky. Přesto jí v ČR hraje spoustu lidí, které osobně znám a nejsou rasisté.

Aplikovat na historický wargaming revizionistické a progresivistické myšlenky kde začít?

Který wargaming (nakonec) zakážeme? Kdo o tom bude rozhodovat? Jaké národy můžeme hrát, aby se někdo nepohoršoval?

Třeba římem a pogromem (nejen) na židy?
Edwardem Černým princem?
Husity?
Němci?
Sověty?
Napoleonem, Washingtonem (a dalšími oběťmi revisionismu?)

Já bych začal brity. Ve slušné společnosti nemají co dělat. Otrokářská společnost která vybudovala impérium na krvy otroků a kolonií. Království se od středověku chová genocidně, jako první použilo teroristické letecké útoky proti civilním cílům, za druhé světové války se podílelo na válečných zločinech jako je bombardování Drážďan...

To video je absolutně nesmyslné. Je to jen fungující clickbaitová past k docela nepovedenému tutorialu jak barvit tank.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Selhan »

To video podle mě nic takového neimplikuje, přijde mi dost střídmé a nehodnotící. Koneckonců, jak sám píšeš, barví tam německý tank. Je to zamyšlení nad tím, jak to lidi vnímají. Nevím, možná si to schválně zkus pustit ještě jednou? Píšeš, že tam "doporučuje hrát W40k", ale on to tam nedoporučuje, on tam říká "lidi možná hrají spíš W40k, protože tam mají díky fantasy dostatečný odstup, i když je to hraní za mnohem horší týpky".
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Antharon »

Dalcor píše: 31. 5. 2023, 08:37 Ok,.tady se to rozjelo. Nemám bohužel čas všechno číst, zvláště od okamžiku kdy místo k diskuzi řešíme kdo zabil víc lidí.

Takže to video je úplně pitomé v tom, že implikuje že když hraješ za němce jsem nácek. O to vtipnější když autor doporučí ať lidi hrají 40K což je asi nejvíc fašistický, rasistický setting ever a na tank nakonec dá znaky SS divize Viking.

Long story short, ne každej kdo hraje za němce je nácek, ale je dost nácků kteří hrajou Wargaming.

Pieto opravdu existuje historický wargaming jiný než WW1 a WW2. U nás se ho hraje spousta.

Diskuze kdo je víc evil mi příjde vtipná. Radši budu hrát (a hraju) za SS než za cokoliv sovětského. To ze mě nedělá nácka. Taky týpka co na What a Cowboy hraje pistolníka z KKK nikdo neoznačuje za rasistu. Furt je to jenom zpodobnění historie. Ten model nejde lynčovat černochy. Nehrajeme einsatzgruppen. Na druhou stranu týpek co bude u hraní hajlovat, je nácek, nehledě na to za koho hraje. Typicky hra Congo, nebo Death on the Black Continent je, ehm, o exploraci afriky. Přesto jí v ČR hraje spoustu lidí, které osobně znám a nejsou rasisté.

Aplikovat na historický wargaming revizionistické a progresivistické myšlenky kde začít?

Který wargaming (nakonec) zakážeme? Kdo o tom bude rozhodovat? Jaké národy můžeme hrát, aby se někdo nepohoršoval?

Třeba římem a pogromem (nejen) na židy?
Edwardem Černým princem?
Husity?
Němci?
Sověty?
Napoleonem, Washingtonem (a dalšími oběťmi revisionismu?)

Já bych začal brity. Ve slušné společnosti nemají co dělat. Otrokářská společnost která vybudovala impérium na krvy otroků a kolonií. Království se od středověku chová genocidně, jako první použilo teroristické letecké útoky proti civilním cílům, za druhé světové války se podílelo na válečných zločinech jako je bombardování Drážďan...

To video je absolutně nesmyslné. Je to jen fungující clickbaitová past k docela nepovedenému tutorialu jak barvit tank.
Mam pocit, ze tu ti uplne unika podstata, to video nie je o tom, ze ludia by nemali hrat nacistov a bolt action vobec, to video sa zamysla nad tym preco ludia nechcu. Ako priklad to dava Hattie, ktora povedala "prosim nenut ma malovat nemecky tank", pricom Guy s tym problem nema. A teda co si budeme hovorit ludia maju problem hrat skutocnych zlounov, kdezto ked to vytrhnea z reality a miesto risskeho orla im das imperialnu orlicu, uz su ochotni hrat aj za fasistov a dokonca sa budu hrdo tvarit, ze oni su ti dobri. Pricom vsetci vieme, ze ti dobri su tau :D
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Pieta »

Dalcor píše: 31. 5. 2023, 08:37Pieto opravdu existuje historický wargaming jiný než WW1 a WW2. U nás se ho hraje spousta.
Tak to já samozřejmě vím, ale když slyšíš, že lidi říkají takové věci jako "někdo musí hrát za zlouny", nemáš taky dojem, že se jim historie smrskla na druhou světovou?
Dalcor píše: 31. 5. 2023, 08:37Já bych začal brity. Ve slušné společnosti nemají co dělat. Otrokářská společnost která vybudovala impérium na krvy otroků a kolonií. Království se od středověku chová genocidně, jako první použilo teroristické letecké útoky proti civilním cílům, za druhé světové války se podílelo na válečných zločinech jako je bombardování Drážďan...
A taky třeba zpropagovali výraz "koncentrační tábor" tím, jak se chovali v Druhé búrské válce.

Což asi není důvod nehrát za brity, ale musím říct, že kdyby se se mnou někdo začal hádat, že briti jsou ti kladní skoro v jakékoliv válce kromě druhé světové, taky bych se na něj asi taky díval dost podezřívavě.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Dalcor »

Pieta píše: 31. 5. 2023, 11:04
Dalcor píše: 31. 5. 2023, 08:37Pieto opravdu existuje historický wargaming jiný než WW1 a WW2. U nás se ho hraje spousta.
Tak to já samozřejmě vím, ale když slyšíš, že lidi říkají takové věci jako "někdo musí hrát za zlouny", nemáš taky dojem, že se jim historie smrskla na druhou světovou?
Jop. To más pravdu. Ale třeba tenhle autor obecně neví o historickém wargamingu nic
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Antharon »

Pieta píše: 31. 5. 2023, 11:04 Tak to já samozřejmě vím, ale když slyšíš, že lidi říkají takové věci jako "někdo musí hrát za zlouny", nemáš taky dojem, že se jim historie smrskla na druhou světovou?
Mozno v druhej svetovej sa najviac stretavame s tym, ze vieme identifikovat kto boli ti zli, kto boli ti dobri a potom tu mame sovietov...

V predoslych vojnach nemame tolko viditelnych zverstiev a moralneho kontrastu, vojna je skor nastroj na ziskanie resourcov a riesenie nezhod medzi privilegovanymi castami obyvatelstva a bojuje v nich profesionalna armada. Vojny 20 storocia vsetko zmenili a az tu mame masove zapojenie civilneho obyvatelstva.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1753
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Corny »

V tom videu týpek nanejvýše naznačil, že někteří lidi, kteří hrajou třeba němce, to i prožívají trochu moc, než by měli. Tím končil jakýkoliv náznak toho, že by měli lidi hrající za němce být náckové.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha

Re: Wargaming a extremismus

Příspěvek od Dalcor »

Antharon píše: 31. 5. 2023, 11:18
Pieta píše: 31. 5. 2023, 11:04 Tak to já samozřejmě vím, ale když slyšíš, že lidi říkají takové věci jako "někdo musí hrát za zlouny", nemáš taky dojem, že se jim historie smrskla na druhou světovou?
V predoslych vojnach nemame tolko viditelnych zverstiev a moralneho kontrastu,
Opravdu? Tak to každý žijeme na jiné planetě.


Druhá válka samotná ze zvěrstvech ve vedení bojových operací nevybočovala. Dva režimy vedoucí válku vybočovaly.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.

Zpět na „Wargaming“