Vesnické Fantasy

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět

Vesnická fantasy znamená...

Víc low než low-fantasy
6
2%
Málo-magická
16
4%
Magie, byť třeba mocná, je neokázalá
20
5%
Rustikální romantické prostředí
22
6%
Pozitivní, hřejivé ladění
8
2%
Poetika českých vesnických příběhů (Němcová atd.)
11
3%
Tlak je na "uvěřitelnost" nebo "smysluplnost" ve vztahu k fantasy-historičnosti
13
3%
"Dračákovská realističnost" okolních lokací
5
1%
Přítomnost folklóru
21
6%
Absence "pořádné" veřejné moci
11
3%
Divočina za humny
25
7%
Význam přírodních cyklů
12
3%
PC jsou vesničani
7
2%
PC působí v rámci své komunity
9
2%
PC řeší "strasti obyčejných vesničanů" / "malé velké problémy"
25
7%
Postavy makají za zlámanou grešli
15
4%
Postavy nejsou žádané - a když tak ze zoufalství
4
1%
Hrdinové začínají jako mládež
4
1%
Zabývá se obyčejným člověkem
13
3%
Komorní množství osob
16
4%
Vztahy a osobnost vesničanů jsou příběhově důležité
24
6%
Nízkoúrovňové zápletky (okolí vesnice)
24
6%
Zápletky jsou triviální, všední, nezajímavé, běžně nevyžadující hrdiny
7
2%
Zápletky nepřesahují vesnici/komunitu
13
3%
Zápletky nemají dopad na vnější svět
14
4%
Největší sázkou je osud / smrt jednotlivců
9
2%
Motivace záporáků jsou triviální / lokální / omezené skriptem
9
2%
Detektivka o vesničanech
9
2%
Nudná hra, zábavná aktem hraní - obsahu navzdory
2
1%
Je to hanlivé označení pro nudná dobrodružství
4
1%
 
Celkem hlasů: 378

ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Vesnické fantasy je termín, který se tu dle všeho používá celkem často, obzvlášť ve vztahu s Dračím Doupětem (až už ODRD nebo DRD II). V databázi má tento termín i vlastní tag, ale nejsem si jistý jestli to někdo někdy přišel s nějakou ucelenou definicí.

Pokud se nemýlím jde o čistě českou (československou?) záležitost a jakožto zájemce o historii vývoje Fantasy a RPG (hlavně v našich končinách) by jsem se rád o tomto fenoménu dověděl víc. Nenapadá mě nic lepšího než se zeptat pamětníků... (Jestli vám tak můžu říkat?)

Co je to teda to vesnické fantasy? Co musí správné vesnické fantasy obsahovat? Co nesmí obsahovat? Jak došlo k zrodu tohoto žánru? Jak se liší od klasického low fantasy? Jací jsou klasičtí představitelé vesnického fantasy? Vyskytuje se vesnické fantasy i mimo RPG (knihy, filmy)? A jé to vůbec vhodný žánr pro 'klasické' (DnD, DrD) FRPG?

Vložte svůj názor do této spreadsheet.
Naposledy upravil(a) ondralukas1010 dne 14. 9. 2021, 10:56, celkem upraveno 7 x.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Jezus: tak třeba si časem zvykneš na to, že mám pravdu. Odpozoroval sem, že to je pro vás ostatní občas otravné, ale zpravidla když něco tvrdim tak je lepší spíš přemýšlet o tom proč to tak je, spíš než se mě snažit rozporovat, ušetříš si zbytečný život v omylu ;)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

Bifi:

Asi se míjíme víc, než myslíš. Já nic moc vyjasňovat ani nechci.
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 82#p627782
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Sirien: Já jsem zvyklý na to, že pravdu míváš. Nicméně dávám přednost tomu, když se diskutuje - vyvrací se argumenty a přichází se s novými, případně se dávají nějaké příklady, navrhují teze, paradigmata a o těch se nahlas přemýšlí, kolektivně se rozvíjejí nebo se přepracovávají, zavrhují. Vždyť víš, plodná diskuse.

Ty bohužel už nějakou dobu jedeš opakování na téma "já si myslím, že VF je pouze hraní vztahů na vesnici a to je podle mě nudné."

Což je prostě otravné, protože to nepřináší nic nového. My víme, že tě hran vztahů na vesnici nebaví. Nemyslím si ale, že ti mají ostatní povinnost dokazovat, že se mýlíš (což se dělá obtížně, protože je to tvá osobní preference). Někteří (za všechny jmenujeme Sparkle) napsali, že i tato část VF je baví. Budeš jim dokazovat, že se mýlí? Že nevědí co činí nebo že mají snad špatný vkus, protože je odlišný od tvého?

Co kdybychom se věnovali raději tomu, jestli je VF pouze hraní vztahů na vesnici - jak míníš ty - nebo je to jen její častá varianta a má i jiné podoby? A teď nemyslím jenom pro Siriena, ale pro všechny, jak to kdo chápe, kam ten pojem tedy sahá, jaké má hranice. Protože to je to podstatné, ne jestli tebe tato její podoba baví (to už víme, že nebaví).

Protože buď dospějeme k tomu, že je ta definice užší, než jak ji mnozí chápou - a bude to asi v pořádku. Jen pak budeme možná hledat další pojem pro ten zbytek, co se do ní nevejde, ale ještě to nebude epika nebo jiný žánr. A já se konečně dozvím, co to teda hraju.

Nebo ty hranice budou širší, což ty nikdy nepřijmeš. To bude taky v pohodě.

Co je třeba si hlídat je, aby se to nerozplizlo úplně, jako s tím Tolkienem nebo Hvězdným prachem. To opravdu není VF. Ovšem zjišťování kam mizí ovce už je. Zjištění, že je za tím troll tomu nepřekáží, za mě je to podobné vyústění vesnické fantasy jako kdyby to byl velký zlý vlk nebo třeba nějaký satyr (čatěž).

Bifi: Už chápu, kam tím míříš. Nu, bohužel nesouhlasím :-) Za sebe si nemyslím, že vesnická fantasy je právě náš autentický kulturní fenomén. Jasně, ta česká bude mít nějaké vlastní znaky, která jinde (moc) nenajdeš (možná tu snahu o "dračákovskou realističnost"? Nevím...).
Bifi píše: 3. 10. 2021, 17:19 Iste, môžeme skúsiť hľadať prvky VF aj inde a skúsiť sa dopátrať k nejakej abstraktnejšej, medzikultúrnej a IMHO menej užitočnej definícii, ale tak úvodné zadanie neznelo.
Nemyslím si, že to bude moc abstraktní. Lokálnost zápletek a celková "malost" mi nezní moc abstraktně. A užitečné to bude. Máš hromadu zahraniční produkce, umět ji alespoň trochu žánrově zařadit (byť klidně na pomezí žánrů) je to, proč jsme myslel, že to děláme.
Připomeň mi teda, jak zadání znělo? Hledáme "ryze českou vesnickou fantasy" nebo obecně vesnickou fantasy, u níž zároveň řešíme i její českou podobu?
Bifi píše: 3. 10. 2021, 17:19 Pre pripomenutie debata z roku 2008: Nevyvinul sa v priebehu 90. rokov práve okolo DrD v Čechách typický štýl hrania, ktorý by sa dal nazvať dedinskou fantasy - v kontraste k sword and sorcery, DnD-fantasy a pod.?
Nu a myslíš, že za těch třicet let něco podobného nenapadlo i mimo ČSR? V současnosti i to DnD, proti které se ten styl vymezoval přichází s nějakými těmi "vztahovkami", mimálně nějakou dobu už netlačí dungeony apod. Zapovězené země také mají dost velký důraz na dobrodružství ve vesnicích a exploraci vztahů, buď tam nebo v uzavřené "komunitě" několika hexů.

Zazněla tu heart fantasy, což jak jsme se shodli (doufám) je trochu něco jiného, ale dokazuje, že krom epiky je zájem i o jiné fantasy. Vážně si myslíš, že někoho nenapadlo to udělat podobně, jako u nás v devadesátkách? Jen líp? :-) Ostatně i spousta questů z PC Zaklínače (hlavně ze začátku) je vesnická fantasy. Tím se určitě taky někdo inspiroval.

Takže za sebe si myslím, že i když se česká VF mohla vyvinout samostatně a ovlivnit tak podobu toho, jak VF u nás vypadá a co si pod tím lidé představují, nemyslím si, že by ve světě neměla svoji obdobu. A já bych raději řešil tu s občasnými odbočkami k té "naší" (= její specifika), než se omezit jen na jakousi podskupinu a pak se hrozně divit, že jsme na světě jediní, kdo VF má :-)
LokiB
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 7. 2020, 20:39

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od LokiB »

Jen bych podotkl, že obecně souhlasím se sirienovým pohledem na VF.
Fakt, že původní dobrodružství, ze kterého vznikla Noc goblinů, bylo (podle mě) zcela očividná VF, a jen snahou a invencí autorů (zejména pak s koncem dobrodružství, resp. s jeho pozadím, o kterém však postavy vědí většinu času ... málo) se z toho nakonec stalo něco trošku víc, na tom nic nemění.
Že se sirien mýlí v tom, že je to prvoplánový útok spíš vyplývá z určité úrovně žertování, kterou někdy vedeme.
Ale tady jsem to jako žert, ale ani jako útok na autory nemínil.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Jezus píše: 3. 10. 2021, 19:06Sirien: Já jsem zvyklý na to, že pravdu míváš.
Tak to jsi minimálně na správné cestě :D
Někteří (za všechny jmenujeme Sparkle) napsali, že i tato část VF je baví. Budeš jim dokazovat, že se mýlí?
Ne, prohlásim, že hrajou nudný hry a obhajujou nudnej herní styl co RPGčka nikomu moc neprodá (což je minimálně u Sparkle to co často tvrdí, že by ráda dělala).

Důvod, proč se nenamáhám nic moc obhajovat je ten, že se mi nezdá že by tu zaznívalo cokoliv jiného než toužebnej kolovrátek - jehož nejzjevnější rys je snaha do VF naroubovat něco, co VF zjevně neni, jen protože to náhodou je cool, aby se tím VF obhájila. Stardust už byl příliš lol absurdní přestřel na to abych to nechal bez jízlivého komentáře.

Pokud chceš vědět, co VF zjevně je (a neni), tak se stačí podívat do té tabulky a projít si související pointy v téhle diskusi (předtím, než zapadla do bahna cykličnosti): přesvědčivá shoda panuje na tom, že jde o:
- fantasy, která
- - má alespoň nějaké fantasy prvky, byť neokázalou a silně folklorní magii,
- se zabývá obyčejnými lidmi (= vesničany)
- ...a jejich osobnostmi a vztahy
- ...a omezuje se na lokální problémy bez dopadu na vnější svět a obvykle s omezeným dopadem i v rámci lokální komunity (větší sázky nejsou nutně v rozporu, ale podle všeho nejsou viděné jako typické)

Jinými slovy, VF zjevně není o vesnici, ale o vesničanech ("vidlácká fantasy" se zjevně začíná jevit jako příhodnější termín...), byť vesnice hraje svou roli (odlehlost od civilizačních center a absence výrazné moci jsou uznávané jako silné průvodní parametry, stejně jako jakýsi dojem "historické autentičnosti", ať si pod tím kdo představí co chce). Tomu pak odpovídá i stylizace samotných postav, které nemají být nijak zvlášť mocné (...a podle všeho často pracují za zlámanou grešli a mohou mít nějaké vazby na místní komunity, byť to zjevně není bráno jako úplně nutné...)

Tohle jsou věci, které prakticky nikdo nerozporuje a které ukazuje jak ta tabulka, tak místní diskuse.

Jinými slovy, ve VF hraješ nijak výrazně silné postavy, které tráví čas řešením vztahů a osobních problémů vesničanů. Jistě, do příběhu se může připlést nějakej troll za rohem (...požadavek zjevně je, aby to byla citelně fantasy - "lower than low" bylo odmítnuto), ale příběh samotný má být o obyvatelích - jejich vztahu k trollovi nebo dopadu trolla na jejich běžný život atp.

Jakože maluj si to jak chceš, ale tohle je prostě a) nuda a b) dlouhodobě neudržitelné (což, btw., píšu z vlastní docela rozsáhlé zkušenosti, kdy sem kdysi vesnickou hru asi rok vedl), protože srsly, koho skutečně zajímá řešit něčí ztracený ovce a milostnej trojuhelník Kovářovic Anči s lovčího Tondou a statkářovic Jenkem - byť jen jednou, natož opakovaně. A fakt že se Tonda dohod s trollem aby rozdupal statek a Jenek tak přestal vypadat jako machr a Tonda se mohl vytáhnout jeho zahnánim čímž se nad Jenka vytáhne (a navíc tomu nemehlu zachrání statek) na tom fakt moc nezmění.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Markus »

Jezus píše: 3. 10. 2021, 19:06 Bifi: Už chápu, kam tím míříš. Nu, bohužel nesouhlasím :-) Za sebe si nemyslím, že vesnická fantasy je právě náš autentický kulturní fenomén. Jasně, ta česká bude mít nějaké vlastní znaky, která jinde (moc) nenajdeš (možná tu snahu o "dračákovskou realističnost"? Nevím...).
Tohle je jednoduché - stačí to doložit. Máš prosím nějaký soubor RPG her, dobrodružství nebo jiných produktů, které podle tebe spadají do žánru vesnické fantasy a přitom nejsou české? Tím jednoduše poznáme, jestli to je český fenomén, nebo ne. Protože dojem je k ničemu – chci vidět ty produkty.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Už jsem psal - Zapovězené země. Sám jsi je překládal, jedno z ukázkových dobrodružství řeší spor ohledně piva a toho, kdo bude ve vesnici starosta (nebo někdo takový).

Pak jsem hrál s Markym nějaký Hexwood nebo co. To teda nebyla vesnice, ale celé se to točilo kolem vztahu několika čarodějnic v lese kolem jezera. Jasně, cestou mezi jejich domečky na tebe útočili nemrtváci (asi aby sis rozmyslel, kolikrát uděláš mezi nimi kolečko), ale řekl bych, že dost prvku VF to splňovalo.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16382
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od MarkyParky »

Ten Hexenwald je taky z Forbiden lands, je to z Queltziny jehly.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Jezus: and here we go again, opět šaháš po něčem cool a taháš to do VF, i když to je v naprosté kontradikci k ustanoveným rysům VF, což se snažíš schovávat za nějakou zdánlivou vnější podobnost.

Zapovězené země se ani fň nezajímají o nějaké vesničany (víc než o spotřební zboží nebo kulisu), natož o nějaké jejich uňouňené vztahy a malé problémy. ZZ jsou o výpravách ven, o získávání pokladů při střetávání světa v příbězích které můžou důsledky snadno opustit lokální úroveň a o postupném odhalování jednotlivé vesnice zásadně přesahujících tajemství toho světa - a později o stavbě vlastních pevností a hradů. Postavy často už z kraje vládnou značnou mocí a rozhodně nechtějí pracovat za zlámanou grešli (právě naopak). Kromě venkova (který jsme už jasně řekli že není dostačující, ale jen průvodní element VF) a toho že to není epic-level by default (byť se to tam může snadno propracovat) tam žádná spojitost neni.

Jako doufám že chápeš, proč se mi pak s takovymhle Tvym přístupem fakt nechce snažit nějak argumentovat - ono totiž ani neni moc proti čemu. Příště prostě jen vytáhneš další naprosto nesmyslnej nesouvisející příklad - co já vim, Descent to Avernus, třeba. Někde mezi Baldurovou bránou a Avernem postavy určitě míjej nějakou vesnici, to Ti podle dosavadního vzorku zjevně stačí, Avernus je VF!


EDIT: mimochodem ta ironie, když pak s tímhle svým přístupem mě zkoušíš vytýkat nějaké opakování subjektivních výkřiků.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Markus »

Jezus: Potíž je, že Hexenwald i ta ukázková vesnice ze ZZ (Kotliny) sice jakžtakž definici vesnické fantasy vyhovují, ale je to spíš omylem – ty hry a ostatní dobrodružství okolo nich takové vůbec nejsou a ony do toho spadly jaksi nezamýšleně. Když se řekne "žánr", předpokládám nějaký širší proud produktů, které jsou vědomě laděné podobně – to je to, co dělá žánr. Ten potom můžeme popsat. Ne že vymyslíme nějaká kritéria a potom hledáme, jestli se do nich něco náhodou netrefilo.

Tj. můj názor je takový, že u nás koncem 90. let vznikl v komunitě DrD jakýsi žánr "vesnické fantasy", který je reprezentovaný celkem početnou skupinou děl, která mají leccos společného. A ano, shodou okolností se do toho trefují i některé zahraniční věci (já třeba našel Alcrosského řezníka, ten taky odpovídá). Jenomže "žánr" je to jenom u nás, zatímco v zahraničí jsou to spíš náhodná díla, která se podobají tak nějak nevědomky.

Např. ten řezník je prostě D&D 5e (=high fantasy) a do té vesnickosti spadl spíš omylem kvůli omezené lokální zápletce. Zapovězené země jsou zase velmi silně laděné do sword & sorcery, akorát holt ta úvodní vesnice jaksi omylem spadla do "vesnickosti", protože zrovna nic sword & sorcery neřeší... (i když - ti nemrtví, ta hrobka toho knížete tam...). Hexenwald je od úplně jiného autora než ZZ, takže vlastně nevypovídá o ZZ, ale o Benu Miltonovi – a ano, ten má rád "pohádkové" věci, viz Waking of Willowby Hall) Jenomže zrovna při pohledu na Willowby Hall zjistíš, že zrovna Miltonův žánr je fakt "pohádka", a ten Hexenwald se ti trefuje do "vesnickosti" spíš mimoděk, prostě protože pohádka k tomu má blízko.

TLDR: "Vesnické fantasy" jako nějaký uvědomělý autorský proud existuje IMHO jenom u nás. V zahraničí najdeš díla, která do něj klidně můžeš zařadit, ale jejich autoři to nejspíš nedělají vědomě a jsou to spíš výjimky v jejich díle, které spíš omylem trefují tvoje kritéria. Jenomže "žánr" podle mě existuje tam, kde existuje nějaký širší, souvislý proud. Izolované nespojité ostrůvky nejsou "žánr".

EDIT: Nebo ještě jinak. "Žánr" vznikne tím, že někde vidíš nějakou větší skupinu děl, která jsou očividně podobná a inspirovaná jedno druhým – prostě ten spojitý proud. Ten potom pojmenuješ, popíšeš a máš "žánr". "Žánr" nevzniká tak, že si nejdřív vymyslíš definici a potom hledáš izolované příklady, které jí vyhovují. Máš obrácený postup.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Sirien: :person_shrugging:

Jedno ze tří typů dobrodružných míst v ZZ je vesnice. Úvodní dobrodružství, které se v ní odehrává je těžce lokální záležitost, která svým dopadem nijak nepřesahuje dané místo (maximálně se bude dopravovat pivo kamsi po řece).

Netvrdím, že celý setting Zapovězených zemí je vesnická fantasy, ale že hodně dobrodružství v nich, k ní spěje.

A o tom to celé je. Já tvrdím, že najdeš hodně dobrodružství, které jsou více či méně vesnickou fantasy. A ty to odmítneš s tím, že kampaň není vesnická fantasy. Ne, není. Kampaně ve vesnické fantasy se dělají špatně, opravdu se ta lokalita vyčerpá. Ale dobrodružství ve vesnické fantasy můžeš najít dost.

Nebo mi odmítneš i ty questy ze Zaklínače 3, který doslova bere zakázky za pár grošů, kvůli tomu, že přece hledá Ciry a zachraňuje tak svět před Bílou zimou?

Markus: Už chápu. Pro tebe musí být celý produkt, všechna jeho dobrodružství v jednom žánru. Můžeš mi něco takového ukázat? Lidi píšou různá dobrodružství s různými žánry. V DnD nebo DrD hrají nejen dungeony, ale i detektivky (nebo to alespoň zkouší), epická tažení nebo městská fantasy. Pro DCC taky vznikají různé věci od dungeonů právě pro městská fantasy a nikomu to neva.

Jasně, ty hry systémově k něčemu spějí. DCC bude vždycky více méně sword & sorcery, stejně jako ZZ. A DnD bude tíhnout k epice. Ale to neznamená, že se tam občas neobjeví hororová dobrodružství. Nebo třeba dobrodružství z vesnické fantasy.

A ne, nejde o náhodu. Autor měl nějaký záměr (jak se tu psalo, málokdy přímo žánrový, do toho se to řadí až posléze) a různě ho naplnil. Někdy trefí spíš epicu, někdy trefí něco jiného.

Jestli chceš žánr definovat tak, že si parta lidí sedne, napíše manifest a pak se ho pokouší naplnit... no, pak se vážně neshodneme nejen na tefinici žánru vesnické fantasy, ale ani na definici toho, co znamená žánr :-)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Markus »

Jezus píše: 3. 10. 2021, 22:37 Markus: Už chápu. Pro tebe musí být celý produkt, všechna jeho dobrodružství v jednom žánru. Můžeš mi něco takového ukázat? Lidi píšou různá dobrodružství s různými žánry. V DnD nebo DrD hrají nejen dungeony, ale i detektivky (nebo to alespoň zkouší), epická tažení nebo městská
Nerozumíme si. Nejde mi o produkt a už vůbec ne o herní systém. Jde mi o tvůrčí proud. Víc lidí ze stejné komunity, kteří dělají podobné věci a navzájem se ovlivňují nebo na sebe navazují. Tím teprve dostaneš žánr. Nemusíš mít sepsaný manifest, ale musíš mít dostatečně velkou a spojitou skupinu autorů.

EDIT: Třeba wiki:
Genre (from French genre 'kind, sort') is any form or type of communication in any mode (written, spoken, digital, artistic, etc.) with socially-agreed-upon conventions developed over time.
EDIT2:
Stand-alone texts, works, or pieces of communication may have individual styles, but genres are amalgams of these texts based on agreed-upon or socially inferred conventions
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Ok. Ale přece můžu jako jeden autor psát různé žánry, ne? Ukázkové dobrodružství v ZZ v té vesnici je VF (ten dung je tam z povinnosti a není to ani dung ale hrobka o dvou místnostech), i když většina toho, co pro ZZ píší a kam je směřují není.

Nu a ten kdo napsal Hexenwald se asi hlásí trochu k jinému tvůrčímu směru - žánru. Minimálně v tom dobrodružství. Další pak napsal zase o něčem jiném.

Wizardi vydali spoustu oficiálních modulů. Všechny jsou epické. Ale každý je trochu v jiném žánru. Kobky šíleného mága jsou dungeoncrawl. Strád je horor (nebo alespoň pokus o atmosférickou hru). Descet into Avernus začíná nepovedeným městským dobrodružstvím a pak je to nějaká high fantasy v pekle. Dračí loupež je městská fantasy. Icewinddale je... vlastně asi klasická epika s nějakými pokusy o survival prvky, protože zima. A mimochodem spousta těch nízkolevelových zápletek, co tam jsou, s VF buď koketuje, nebo jí vyloženě jsou. Ztracení lovci, co je blizard zahnal do srubu a teď je žerou yettiové. Zachránit a konec. Strašná epika, fakt.

Jasně, pak řešíš nějakou Studenou pannu, věštby a další šílenosti, ale to přece neznamená, že ta konkrétní dobrodružství, co jsi hrál před tím (a která mají další souvislost maximálně tím, že tě v nich znají ti, kterým jsi pomohl), byly taky kdo ví jaká epika.

Nebo jinak. Co za žánr je ta ukázková vesnice v ZZ?
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 15:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Markus »

Jezus: Jeden autor určitě může psát různé žánry. Ale Ben Milton nemůže psát "vesnické fantasy", když o něm pravděpodobně v životě neslyšel, žádný takový "žánr" s pravděpodobností hraničící s jistotou nezná (ani pod jiným termínem), nesnaží se navazovat na žádný tvůrčí proud "vesnické fantasy" (ani pod jiným termínem) a jeho jiné dílo neprozrazuje nic o tom, že by se o to pokoušel jinak než omylem.

Pro D&D 5e můžou vycházet horory, heisty atd... protože to jsou známé žánry a autoři na ně vědomě navazují. Pro D&D 5e můžeš klidně napsat space operu. Ale Američan ti pro D&D 5e nikdy nenapíše "vesnickou fantasy", prostě protože Američan žádnou škatulku "vesnická fantasy" v hlavě nemá (ani pod jiným názvem) a nemůže o ní tedy uvažovat, natožpak v ní cokoli tvořit.

Teď už si rozumíme?

EDIT:
Co za žánr je ta ukázková vesnice v ZZ?
Low fantasy nebo sword & sorcery. Vyber si, klidně obojí – spíš to S&S, pořád je to ještě málo "low" (moc divných ras a fantastických prvků).
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 11 hostů