[Podcast] Stvořitelna

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2698
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Log 1=0 »

Jersone, nerozčiluj mě.
Do nohy se střílíš tím, že se vymezuješ proti dobrodružným hrám, s tím, že tenhle odkaz je jedno klinutí daleko, a sám propaguješ videoherní témata, i když ty jsou už z principu to jedno kliknutí daleko. Jinak proti těm tématům nemám ani popel, naopak některé bych si sám rád vyzkoušel.

Celkově to srovnání je debilita. Ano, RPG mají větší vstupní investici. Ale mají jiné přednosti. Ano, je třeba se snažit, aby byla co nejnižší (a snižuje se, ne že ne), ale taky nemá smysl si s jinými hobby přeměřovat penisy.

Mimochodem, neříkám, že to je tvoje chyba, že jsi ty lidi nenadchl (byť někteří budou tvrdit, že ano, a že tvé snažení je extrémně kontraproduktivní... ale já si netroufám říci). Třeba fakt není na trhu to pravé RPG pro ně. A je to škoda. Jenže prostě nemůžeš napsat jedno RPG, které nadchne všechny, ať už bude jakékoliv.

A ano, já jsem pro, udělat nějaké fajn RPG diemetrálně odlišné od dosavadních a přitom mainstreamové, a hlavně hodně cool. Třeba ti Pokémoni (nebo "Pokémoni" protože licence). Udělej něco takového, a bude to mít větší smysl, než se honit za univerzálním vytvářečem hráčů.
Za tento příspěvek děkují uživateli Log 1=0:
ShadoWWW
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4594
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od ShadoWWW »

Jesus: Abych to upřesnil. Mám pochybnosti, že by byla skrytá díra na trhu na RPGčko, které je disjunktně jenom pro rodiče s dětmi (tj. ne to, co je určeno pro klasické hráče a rodič ho jen zkusí hrát s dětma) a nadchne. Protože hry, co se dají použít také pro rodiče s dětma, už existují.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1752
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Corny »

Já si teda neodpustím poznámku, že zrovna Minecraft má o dost vyšší vstupní časovou investici než drtivá většina RPG.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

York píše: 3. 8. 2022, 12:37To je právě absurdita týhle diskuse - nemám totiž pocit, že by tady Jersonovi kdokoliv nějak zásadně oponoval, nebo rozporoval, že existujou velký skupiny potenciálních hráčů, pro který jsou z různejch důvodů stávající metody začátku s hraním RPGček nepraktický.
No, pokud nemáš ten pocit, tak asi dobře pro tebe. Já mám přesně opačný pocit.

Pokud by měl někdo dojem, že jsem mu neodpověděl, tak už nemám chuť sem psát.
Jezus
Příspěvky: 2648
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jezus »

ShadoWWW píše: 3. 8. 2022, 12:58 Protože hry, co se dají použít také pro rodiče s dětma, už existují.
Jaké? A které z nich naučí hrát hru i začátečníka bez nutnosti si to nechat ukázat někým zkušenějším (tzn. mají solidní část věnující se tomu, jak má hra vypadat a jak ji vést)?

Klidně bych sem počítal JaD - ale ty mají dost specifický setting. Použít se dají. Ale co ten zbytek, co nechce hrát fantasy (nebo chce hrát jinou fantasy)?

York: Je tam trochu bias z obou stran, kdy třeba Jerson hodně diskutuje i věci, co jsou spíš jen poznámka. Ale bylo tu pár lidí, co mu oponovali dost. Zejména tím, že je úplně v pohodě, že se hráči učí od zkušenějších hráčů (v pohodě to je, ale vyznívalo to, že je to univerzální postup pro každého) a vůbec bagatelizovali problém nováčků začít a nabrat další lidi (kteří třeba nechtějí hrát fantasy).
Uživatelský avatar
Celoush
Příspěvky: 35
Registrován: 15. 12. 2008, 15:04
Bydliště: Brno

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Celoush »

Můžu se přidat s aktuálním "domácím" zážitkem? Má dcera (necelých dvanáct) pod vlivem Stranger Things a aktuálního traileru na nový DnD film si vzpomněla, že máme doma (mimo několika dalších) i Jeskyně a draky a začala si sama od sebe připravovat vlastní dobrodružství pro bráchu a bratrance (který u nás byl týden na prázdninách - oba cca 9 let). Pominu, že v životě žádné hraní naživo neviděla a tak nějak se inspirovala jen tím, co viděla ve Stranger Things si sepsala scénář dobrodružství, jak bude probíhat, namalovala mapu vlastního světa a z pravidel přečetla v podstatě celý úvodní komiks a pár stránek, při snaze zjistit, jak se tvoří postava. Asi ji ale nebavilo pročítat to celé, takže jako klasický dnešní skoro teenager šla rovnou na youtube. Její reakce byla něco ve stylu, že nechápe, proč jsou ta videa tak strašně dlouhá.
Její snahu jsem zaregistroval až ve chvíli, kdy mne požádala o vytisknutí deníků a dotazem, zda máme doma dvacetistěnku. Jako jsem rozhodně mile překvapen, protože jsem doufal, že se k tomu jednou dostaneme, ale mám trochu obavy, že mladší syn ještě není úplně připraven. Ale tak, když už jsou kostky vrženy.... tak se už začínám poohlížet po nějakém dobrodružství, které bych si s nimi mohl zkusit zahrát sám a nebo uvažuji, že si připravím něco minimalistického, vhodného pro menší děti (žádné šílené vraždy, rozřezané oběti, znásilňování apod. ideálně klasické dobro vs zlo).
Co se týče pravidel, tak asi bych zvládl oprášit znalosti DrD, ale i mne samotného JaD lákají (proto jsem je pořídil) a když už se sama vydala tímto směrem, tak proč ji nepodpořit. Asi se na ně zkusím v nejbližší době znovu mrknout (procházel jsem si je v době vydání) a použít nějaké nutné minimum, které je i mne pro začátek nezahltí (vybavuji si, že v pravidlech je nějaká část označována jako dostatečný základ pro hraní). V pátek jedeme na dovču, tak je asi přibalím do kufru, ale teda ... nějaká lite verze by se mi teď fakt šikla.
Ale jinak jako mám z toho trochu obavy, protože jsem sám delší dobu nehrál, nikdy jsem vlastně nehrál s menšíma dětma a JaD jsou pro mne trochu neprobádanými vodami. Nicméně někdy a nějak se začít musí...
Za tento příspěvek děkují uživateli Celoush:
Jerson
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4594
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od ShadoWWW »

Celoush: Když byla dcera zhruba ve věku tvé, hrál jsem s ní Bílý hrad z DrD, ale s pravidly 5E/JaD a fungovalo to velice dobře (na ty procenta nalezení objektu kašli, prostě intuitivně nastav obtížnost na 10 (lehké), 15 (střední) nebo 20 (těžké) a v pohodě si s tím vystačíš).
Za tento příspěvek děkují uživateli ShadoWWW:
Celoush
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
efram
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Xathal a jeho provincie

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od efram »

Dnes je nabídka her jak v CZ, tak jiných (zejména ENG) jazycích víc než dost široká. Kdo má chuť hrát zajímá se, jistě svého cíle dosáhne a partu/hru si najde. Důležité je, jak tu už opakovaně padlo, prostě si k tomu sednout a zkusit cokoliv, zbytek se dostaví. Je to úplně stejné jako v jiné lidské činnosti. Jsou lidi co budou sedět doma u PC a studovat mapy, vybavení na cesty i si to vybavení kupí, ale nikdy nevyjedou za svým vysněným dobrodružstvím. No a pak jsou tu ti co prostě zvednou prdel, možná ani nemaj moc nastudováno v mapách, vybaveni primitivní a prostě to udělaj. Koho zajímají ti co jen sedí doma (obrazně řečeno pochopitelně)?
Z některých příspěvků zde mám pocit, že bez podrobného návodu a zhodnocení nelze ráno vstát z postele natož otevřít dveře.
Naposledy upravil(a) efram dne 4. 8. 2022, 11:22, celkem upraveno 1 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli efram:
Wolfus
Hru si užívej s nadhledem a lehkostí. Kdo řeší titěrnosti, ať stráví zbytek života v zesilovači bolesti.
Exulant před zlovůlí dětí, kteří se stanou správci čehokoliv
gnxbilz glcvpxlz cevxynqrz wr fvevra m q ubinqxb pb fihw cevfghc cbilfhwr an fgly nyr orqn wnx f avz arxqb wrqan fgrwar $-o
Jezus
Příspěvky: 2648
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jezus »

efram píše: 3. 8. 2022, 22:06 Dnes je nabídka her jak v CZ, tak jiných (zejména ENG) jazycích víc než dost široká.
Stejná otázka jako před tím na ShadoWWWa:
Jezus píše: 3. 8. 2022, 13:53 Jaké? A které z nich naučí hrát hru i začátečníka bez nutnosti si to nechat ukázat někým zkušenějším (tzn. mají solidní část věnující se tomu, jak má hra vypadat a jak ji vést)?
EDIT: Jinak těm dětem kolem deseti let, jejich případným (docela vytíženým) rodičům, případně lidem z Horní Dolní se ta "prdel prostě zvedá" docela obtížně. Internetové hraní to může suplovat možná u těch posledních, zbytek to má jako s tím dobrodružným cestováním - když je ti deset nebo máš malé děti, dělá se to blbě (ne že by to nešlo, ale je to už docela pro specifickou náturu :D ).
...
Wolfus píše: 2. 8. 2022, 18:51 Dread..?
To není špatný tip na první hraní rpg, protože se tam naučíš, jak to může vypadat. Ale jinak je to dost žánrově specifické (horor) a navíc "všichni na konci umřete" je vhodné spíš pro občasné jednorázové hraní.
.

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od . »

Jezus:

Jeskyně a Draci, Fate Star Wars, Fate of Cthulhu, Ashen Stars, Trail of Cthulhu, Vampire the Masquerade 5e, Blades in the Dark, Apocalypse World, hodně teoreticky Ten Candles (horor, není to rpg ale storygame, ke klasickému rpg to má blízko, ale liší se).
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1116
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Wolfus »

Jezus: "Vsetci na konci zomriete" je 10 Candles. Dread sa da normalne prezit, pokial su hraci sikovni a PJ sa po nich nepotrebuje vozit 🙂 Horor to ale samozrejme je, co nemusi vyhovovat kazdemu. Pre mladsie rocniky sa da pouzit nieco ako strasidelna rozpravka a tahanie kociek by ich bavit mohlo.
Za tento příspěvek děkují uživateli Wolfus:
Jezus
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Selhan »

Ta oneshovitost Dreadu mi přijde naopak jako plus. Myslím, že je lepší začít s jednorázovkou než si rovnou ukousnout celou kampaň.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Jezus
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
efram
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Xathal a jeho provincie

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od efram »

Stejná otázka jako před tím na ShadoWWWa:
Jezus píše: 3. 8. 2022, 13:53 Jaké? A které z nich naučí hrát hru i začátečníka bez nutnosti si to nechat ukázat někým zkušenějším (tzn. mají solidní část věnující se tomu, jak má hra vypadat a jak ji vést)?
Byl tu uveden třeba zapomenutý důl F. Nebo Drak z ledového štítu. ZZ mají celý svět připravený včetně použitelných lokacích. nemyslím, že by jich bylo tak mál. A minimálně dva prvně uvedené splňují pro začátečníky prvotní požadavky. Chce to jen trochu zvednou tu "prdel" a něco pro to udělat.
Hru si užívej s nadhledem a lehkostí. Kdo řeší titěrnosti, ať stráví zbytek života v zesilovači bolesti.
Exulant před zlovůlí dětí, kteří se stanou správci čehokoliv
gnxbilz glcvpxlz cevxynqrz wr fvevra m q ubinqxb pb fihw cevfghc cbilfhwr an fgly nyr orqn wnx f avz arxqb wrqan fgrwar $-o
Jezus
Příspěvky: 2648
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jezus »

Jeskyně a Draky jsem psal, že bych uznal (i doporučil). Ovšem je to jen pro ty, co láká hrdinská fantasy.

Všechny Fatey imho počítají s tím, že znáš Fata Core a je otázka, nakolik tě ten učí hrát a vést hru, když jsi to před tím nikdy nedělal. Navíc to není zrovna intuitivní systém.

Ashen Stars nemůžu moc soudit, protože ho neznám. Vážně je tam dost materiálu pro nováčky pro tvorbu kampaně a vedení hry?

Protože uvádíš například Apocalypse World, na kterém je naopak vidět, že vysvětluje ze základů rpg naprosté minimum, a doslova jsou tam pasáže, kdy předpokládá, že už to znáš. Hezky vysvětluje, co máš dělat jinak, případně ti ukáže nějaké cool věci jako fronty, ale pro nováčka tam naprosto chybí ta edukativní část. A to ještě mluvím o části pro Vypravěče (Mistra ceremonií).
K hráčům tam není žádný průvodní text, takže mám doporučit nováčkovi, aby si přečetl knihu pro vypravěče a pak se nějak snažil ukázat ostatní, jak to má fungovat, i když to netuší? AWčko fakt není dobrý produkt pro úplné začátečníky (pro nováčka, co hraje se zkušenějšími je naopak v poho).

Bladesy toho naopak vysvětlují dost. Jo, ty by šly. Je to opět dost settingově vyhraněné (hrajete "heisty" a ještě morálně na hraně nebo za ní...), ale komu to sedne, neprohloupí.

Vampire the Masquerade 5e neznám dost na to, abych to úplně zhodnotil, ale pro nováčky mi přijde, že je tam toho až moc. Settingově i pravidlově...

Moduly pro DnD jsou na tom stejně jako JaD - v zásadě ok-ish, ale jen pro fanoušky fantasy. Navíc ten Důl ti moc nevysvětlí, jak dělat další dobrodružství a ke stylu, jakým tě učí vést... řekněme, že mám dost výhrady :-D

ZZ jsou ve skutečnosti docela dobrá - až na to, že tě moc nenaučí, co je to RPG a jak ho hrát, v zásadě ti vysvětlí pravidla a řeknou: "Předstírejte, že jste postavy a tady si hrajte". Jako jde to, ale v to už jsou imho po edukativní stránce lepší JaD. Navíc je to opět fantasy.

Takže jako něco tu je (a něco z toho jakž takž pro nováčky). Pokud chceš hrát fantasy. Pak možná horor. A pak možná akční sci-fi.

Není to taková bída, jak naznačoval Jerson, ale že by byl ten výběr pro nováčky nějak extra pestrý, jak se tu tvrdí...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21022
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Markus »

Jezus píše: 4. 8. 2022, 11:53 Takže jako něco tu je (a něco z toho jakž takž pro nováčky). Pokud chceš hrát fantasy.
Protože jsi právě svědomitě shrnul kompletní nabídku celé RPG scény. :>;o)
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů