[Podcast] Stvořitelna

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

York píše: 21. 4. 2022, 18:52 Nezklamals $D
Moje pointa je, že:
Pak jsi svou pointu ilustroval nevhodným příkladem.
A před svou první hrou jsem o RPG neslyšel nic. Chtěl jsem tím říct, že řada hráčů - včetně poměrně malých dětí - sama od sebe přijde na nějakou formu "hraní na hrdiny", v jejich případe doslova, a některé ty hry jsou poměrně sofistikované i na poměry dospělých. Tedy hraní RPG je na rozdíl od rady jiných zábav něco, co má člověk v krvi - třeba jako hry na honěnou, to se taky nemusí nijak složitě učit. Což je zpráva, kterou bych těm normálním smrtelníkům rád předal já.
KDolecek píše: 21. 4. 2022, 18:54 Hledáte v tom strašné zbytečnosti. GMování je prostě jiná činnost než hraní. A tím pádem táhne jiné lidi.
To je případná námitka - hodně lidí chce hrát hlavní hrdiny, a RPG to Vypravěčům moc neumožňují.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od York »

Poslechnul jsem si poslední díl, protože mě zaujal obsah v tomhle příspěvku.

Jersone, dobrá práce. Jsem rád, že ses do toho s Countem pustil. Oceňuju hlavně tvoji přípravu - nehledě na to, jestli s váma divák bude nebo nebude souhlasit, sezbíraný zkušenosti širokýho spektra hráčů jsou cenný.

Jen tak dál! :clap:
Za tento příspěvek děkují uživateli York tito uživatelé (celkem 2):
Jerson, Jezus
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jezus »

Já to doposlouchávám teď :-) A asi to pošlu kamarádovi, kdyby hrozilo , že bude zase PJovat :-D

Jinak poslušně hlásím, že jsem se zasmál vtípku s "trikem" i s ghúly - absurdní humor je taky humor a podání bylo dobré. V příštím díle bych rád ochutnávku trpasličích vtipů, o kterých byla řeč :D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

To bude mít Count radost :-)
A já si nacvičím úsměv.

Obrázek
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson:
Jezus
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Quentin »

Poslechl jsem poslední díl a přišlo mi, že hrozně spěcháte. Když máte hodně poznámek, udělejte delší díl :)

Určitě by ta negativita z citovaných stížností zasloužila nějaké pozitivní rady. Odnesl jsem si z toho, že jsou DMové strašní, zoufalí a nenapravitelní :D
Za tento příspěvek děkují uživateli Quentin:
Lyncz
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Nevím, zda by to někdo poslouchal dva díly.
A otázka zněla "Co vám vadilo na Vypravěčích", nikoliv "Jací jsou vaši Vypravěči". Když se ptám na to špatné, dostanu odpovědi o špatných věcech.

Jak myslíš ty pozitivní rady?
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Quentin »

Jen strávit víc času nad tím, jak jednotlivé stížnosti řešit.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

V tomto případě to bylo celkem jednoduché, protože mnoho těch stížností přišlo s poznatkem, že Vypravěč stížnosti řešit nechtěl, nebo je odmítl.
Proto jsem taky Counta brzdil s radami, co s tím dělat z pozice Vypravěče, protože to hráčům v podobných případech nijak nepomůže. "Pusť si Stvořitelnu, abys zjistil, co děláš špatně / jaký jsi debil" asi sotva bude fungovat, protože existuje Dunning-Krugerův efekt, že.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Markus »

Vzkazy z průběžného poslechu:

Pobavila mě definice bagrování, to jsem vlastně nikdy neslyšel, tak díky za to. Včetně Jersonova @ “za nás se tomu říkalo normální hraní” :) A taky mě pobavila poznámka směrem k Markymu a jeho alternativnímu používání termínů. :>;o)

Zato když Count mluvil o tom, že neúspěch při odemykání dveří přece nemůže být pevný neúspěch a že by hráči dovolil házet tak dlouho, než se mu to povede (= v zásadě ilusionismus, páč v tom případě ty hody nemají význam), tak mě začaly svebět prsty. V tu chvíli jsem to zastavil, tak doufám, že mu to ještě vytmavíš, Jersone :)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od MarkyParky »

Markus píše: 25. 4. 2022, 15:58 A taky mě pobavila poznámka směrem k Markymu a jeho alternativnímu používání termínů. :>;o)
...
(= v zásadě ilusionismus, páč v tom případě ty hody nemají význam),
Ne, že bys s kritikou mého příštupu k terminologii neměl občas pravdu, ale nesmíš se hned o pár řádků níž střelit do vlastní nohy :lol:
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Markus »

To jsem samozřejmě udělal, abych tě potěšil. :)

Count se z toho pak vykecal sám (místo opakovaného odemykání dveří uvedl jiné příklady překonání), tak za mě dobrý.

Jinak přicházím na chuť Countově pozici „třicet let jsem hrál jenom DrD a ty vaše teorie neznám“, protože mu to umožňuje často jednoduše glosovat očividná řešení a na problémy, nad kterými si někdo může dlouho lámat hlavu složitými teoriemi, a pak Count prostě řekne něco očividného typu: „Pořád si můžu vybírat kamarády, takže s takovým člověkem bych prostě nehrál“.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Stvořitelna 17 - Smrt postav na Anchoru, na Youtube

Jak neumřít, nebo jak umřít co nejlépe. Tento díl je pouze o smrti hráčských postav, jak se s ní vyrovnat, kdy je vrátit do hry a kdy je naopak nechat šest stop pod zemí.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od MarkyParky »

Jerson: ohledně smrti v dračáku jsem si myslel to samé co ty, Ale nedávno jsem byl vyveden z omylu.

To, že nule životu znamená smrt, v pravidlech je. Je to poměrně nezvykle uvedené instrukcích jak používat deník postavy, ale je to tam už od té úplně původní verze bez číselného označení.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Count už to našel a doplnil do popisu videa. Sirien to taky v pravidlech nenašel, fakt je to schované.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od PardGalen »

Je to na straně 86 pravidel 1.6. Už jsem to tu psal před lety :D
Always bring a gun to a puppet fight
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů