Svetlo

Diskuze o věcech více či méně historických. "Porazí rytíř samuraje?" "Přesekne katana ocel?", ale i "Církevní úpadek".

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svetlo

Příspěvek od Vallun »

Jj...ale z druhé strany - zhasit kvalitně udělanou smolnou louč/pochodeň taky není úplně snadné:)

Ještě bych dodal, že krom klasické magie máme alchymii, která umí produkovat treba kvalitnější/efektivnější vosky, oleje ale i knoty...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Svetlo

Příspěvek od Antharon »

Ja teraz riesim hru o praludoch v dobe ladovej a tam predstava ze ti v dungeone zhasne svetlo nie je vobec ale vobec prijemna. Dokonca premyslam nad tym ako budem riesit, ze postavy so sebou musia nosit drevo alebo napriklad tucne kosti (jednak kvoli svetlu a jednak kvoli teplu pri odpocinku)
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Svetlo

Příspěvek od Vandalicus »

Korhul píše: 20. 1. 2022, 07:27 No ještě by stálo za diskusi taky to, jak (ne)snadné je opětovné zapálení zhasnuteho zdroje světla, pokud nemám k dispozici jiný hořící plamen nebo magii. Škrtat křesadlem jiskry do knotu svíčky nebo do pochodně pravděpodobně nefunguje. Potřebuju troud, minimálně aspoň kus březové kůry, suchou trávu apod a nějakou chvíli to taky zabere. Když jsem ve stresu a vůbec nic nevidím, je to určitě dost náročná činnost...
S kresadlem (klasickym - ocilka a sutr, ne modernim) jsem rozdelal opravdu spousty ohnu, takze se citim relativne kvalifikovany odpoveded :D kresanim do knotu opravdu nic nezapalis. Jiskru chytnes do troudu, kusu opalenyho provazu nebo kury nebo tak, a to pak rozfoukas do plamene idealne suchou travou. Nicmene, pokud jsi zkuseny (tj. u me to bylo cca od patyho pokusu) resp clovek pouzivajici tohle bezne, tak je to proces trvajici tak cca 20 vterin. Fakt to neni nic slozityho. Problem je v pripade, ze ti chybi nejaka vec z toho, typicky ti neco z toho zvlhne, tak pak se to muze prodlouzit radove na minuty.
Hlavni otazkou, co je ale potreba si polozit je nakolik je takovato granularita zabavna pro hrace a nakolik uz to bude jebani do ucha.
Uživatelský avatar
Hike
Příspěvky: 1203
Registrován: 23. 11. 2006, 06:39
Bydliště: Polička
Kontaktovat uživatele:

Re: Svetlo

Příspěvek od Hike »

K těm lucernám ještě zajímavé video o petrolejkách a jejich svítivosti a odolnosti plamenů proti zhasnutí a mihotání:

https://www.youtube.com/watch?v=tURHTuKHBZs

Je to teda samozřejmě moderní záležitost, ale ukazuje i vývojové postupy z 18 století.
Naposledy upravil(a) Hike dne 20. 1. 2022, 13:00, celkem upraveno 1 x.
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Svetlo

Příspěvek od MarkyParky »

Já teda žiju v představě, že křesadlo = ocílka, kámen a troud.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky tito uživatelé (celkem 2):
Markus, radunamlejn
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Svetlo

Příspěvek od Jerson »

To asi ano, ale pořád zapálení znamená umět to po hmatu v naprosté tmě. Nic, co bx šlo udělat za jedno kolo a ještě během boje.

Na druhou stranu v typických fantasy světech by existovaly zápalky a křesadla na pružinu, která stačí natáhnout, stisknout spoušť a ona dávají proud jisker, než se pružina povolí, tedy třeba půl minuty.
A vůbec, lampičky na helmy, a jiné srandy, které jsem už zmiňoval.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Svetlo

Příspěvek od Markus »

Já nevím, co Jersone bereš jako "typický fantasy svět", ale popisuješ nějaký trpasličí steampunk nebo warhammerovské skaveny, což mi zas tak typické nepřijde.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Svetlo

Příspěvek od Jerson »

Ve skutečnosti popisuju historii, kdy docházelo k výrobě mechanických strojků, kdy stočená pružina poháněna vroubkované kolečko opírající se o pyrit, a tím křesalo jiskry. Technologie, která byla známá už před dvěma tisíci lety. Jen o ní málokdo ví, protože neměla tak dobré promo.

Ve fantasy světě s běžnou úrovní technologie by takové věci existovaly běžně. Stejně tak pokud alchymista dokáže vytvořit stabilní výbušninu odpalovanou dopadem, není důvod, proč by nevytvořil i zápalky.

Stejně tak svíčka na helmě byla běžná věc - ve fantasy by tahle technologie byla určitě zdokonalená.

Ale zjevně patří ke kánonu fantasy, že dobrodruzi nosí lucernu na olej (nejlépe u pasu, ať mají volné ruce), stejně jako kosmonauti ve sci-fi nosí ruční baterky a mizerným světlem, které se kutálí a rozbíjí, přestože dnes běžně existují baterky s dosvitem sto metrů, náratuvzdorné a vodotěsné. :-)
Naposledy upravil(a) Jerson dne 20. 1. 2022, 16:39, celkem upraveno 1 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson tito uživatelé (celkem 3):
radunamlejn, Vandalicus, Vallun
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Svetlo

Příspěvek od Markus »

Svíčka na helmě ti je k ničemu, když ti při prvním prudkém pohybu zhasne.

Lucerna u pasu mi přijde jako stejný nesmysl, protože si v ní akorát tak vyšplícháš olej nebo podpálíš stěny nebo ti spadne svíčka, ne? Každopádně si nedokážu představit, že ti něco bimbající u pasu bude při jakémkoli pohybu použitelně svítit.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Svetlo

Příspěvek od MarkyParky »

S oldschoolovou rychlostí průzkumu můžeš na svícení klidně používat hořící vatru, protože ji budeš při tom tuctu sáhů za směnu stíhat přenášet polínko po polínku.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky tito uživatelé (celkem 2):
KDolecek, Vandalicus
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Svetlo

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 20. 1. 2022, 15:05 Svíčka na helmě ti je k ničemu, když ti při prvním prudkém pohybu zhasne.
Markusi, nevím. Vím jen, že to používali horníci, takže nějaký pohyb to asi vydrží.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Svetlo

Příspěvek od Markus »

No právěže horník se IMHO ve srovnání s dobrodruhem prakticky nehýbe (EDIT: Zalezlý někde v tunelu stabilně na všech čtyřech). V boji by ti sfoukla.

EDIT: Jinak v dolech se podle mě svítilo spíš lampičkami.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Svetlo

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Markus píše: 20. 1. 2022, 00:11 Nakolik je směrodatný můj domácí výzkum, kdy jsem vzal náhodnou vonnou svíčku, co jsem našel po ruce (takovou hodně tlustou), všude jsem zhasl a šel jsem si svíčkou svítit na chodbu a do sklepa? Protože vidím bílé stěny tak na 8 metrů, což je dost... Je to technologií svíčky? Středověké lojové by tolik nesvítily?
Markus: myslím, že dost velký rozdíl mohou být právě ty hladké, zářivě bílé stěny, které parádně odrážejí světlo. Nevím, odkdy se zdi natírají na bílo, ale internety říkají, že oxid titaničitý se datuje do 19. století...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svetlo

Příspěvek od Vallun »

MarkyParky píše: 20. 1. 2022, 12:46 Já teda žiju v představě, že křesadlo = ocílka, kámen a troud.
křesadlo je samozřejmě jen ten kámen;)

Eleshar - slyšels někdy o vápně? Ono plní další funkce, ale taky má bílou barvu...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Svetlo

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

OK, i tak, když lezeš do jeskyně, tak stěny nebudou nejspíš hladké a bílé:)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Historie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů