Jiné PbtA hacky

PbtA a od něj odvozené FitD jsou asi nejpopulárnější skupiny současných „příběhových“ her.

Moderátor: MarkyParky

Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Selhan »

Téma pro různé menší a/nebo méně známé PbtA hry, o které se chcete podělit, ale zase to není na zakládání vlastního threadu.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Markus »

Nordova anotace a hodnocení zajímavého modulu pro World of Dungeons.

Obrázek

:arrow? Down and Out in Dredgeburg
Zemřeli jste a probudili jste se ve městě Dredgeburg, jakési temné oáze vklíněné mezi mnohá pekla podsvětí. Dredgeburg je obrovské město, které se nachází hluboko v Podsvětí, někde uprostřed páchnoucí bažiny. Je to zvláštní a často nebezpečné místo, kde se může stát cokoli a kde se dá zažít mnoho dobrodružství. Vítejte v Dredgeburgu!

Down and Out in Dredgeburg je produkt ve formátu 20stránkového zinu, obsahující popis titulního pekelného města a spoustu tabulek na generování misí, NPC a předmětů. Součástí sešitu jsou i stručná pravidla hry World of Dungeons, lehce modifikovaná pro hraní v tomto prostředí.
Hodnocení *****
Nordoslav píše:Když jsem tím kdysi listoval, tak jsem trochu zklamaně seznal, že toho tam vlastně moc není, popis všeho je mega minimalistický, jedno dobrodružství, co zaberte dvacet minut a pravidla, co nestojí za zmínku (hack World of Dungeons).

Nemohl sem být víc mimo a DAOID je pro mě novou metou skvěle napsaného světa. Každý bod vyvolá silný obraz, který je snadné přenést do hry. Každé místo je popsané tak, aby se mi dobře hrálo, a přitom mě popis neomezoval a já nemusel listovat v knížečce. Ne že by teda bylo čím listovat, má to do kupy 20 stránek.

I to vzorové dobrodružství nakonec zabralo víc jak tři hodiny, hlavně díky otázkám na hráče, které pomohly nagenerovat do hry pěkný obsah, takže se z obyčejné plavby stalo pašování slunečního světla plus snaha zaimponovat náhodné rezavé válečnici.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Selhan »

Co je na hacku deklasujici? Vetsina systemu je prece hackem neceho predchoziho...
System diskuzi pak je "kdyz k tomu neni poradna diskuze, tak to nrpotrebuje vlastni tema" -oddelit se to da vzdy.
A na je fakt,ze je to fitd a ne pbta.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Passingby »

(reference)

Tak "hack" spíš zní jako něco, co si někdo používá jenom pro svoji skupinu (nebo fórum/Discord atd.), kdežto "hra" je normálně vydaná a vypuštěná do širého světa (a ideálně trochu opečovávná, erratovaná a s aspoň nějakou komunitou)...

A mě třeba "uráží," že kdejaký PbtA prd má své vlastní vlákno, ale d6 má jenom pár zmínek v historii a nezaslouží si ani souhrnné vlastní vlákno pro všechny d6 hry dohromady... :D (Ale jasně, ty PbtA hry jsou nové, takže tam je nějaká šance, že k nim někdo něco bude mít, kdežto většina d6 věcí jsou už víceméně mrtvé oldskooly.)
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Corny »

Tak v RPG komunitě se Hack většinou používá ve spojení s nějakým "původním" systémem jako něco, co, ať už pro domácí potřebu nebo normálně vydané, je v podstatné míře odvozeno od tohoto "původního" systému, navazuje na něj, odkazuje na něj (například se k němu jeho autoři hlásí) a stojí na v zásadě stejných stavebních kamenech; a zároveň neobsahuje tolik a takové změny, které z něj činí svůj vlastní soběstačný systém, který už se posunul natolik, že jej s původním systémem (pokud nějaký konkrétní byl a nebyl to spíš souhrn nápadů a inspirací ze systémů jiných) nejde spravedlivě pevně spojovat.

Například Scum and Villainy je nepochybně Hack Blades in the Dark. Na druhou stranu Blades možná v mnoha věcech vychází z Apocalypse Worldu, ale za Hack AW je moc považovat nelze. Přitom na označení Hack podle mě v tomhle smyslu není vůbec nic špatného nebo dekalasujícího či co, to je prostě úplně běžný zajetý pojem, který používají i ti autoři, dokonce i přímo v příručkách.

Pak je Hack samozřejmě i často používán na označení v podstatě jakéhokoliv vlastního "tweakování" či houserulování nějaké hry. Což ale není úplně ten lokální kontext.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Selhan »

Iwas Passingby píše: 30. 7. 2022, 23:05
A mě třeba "uráží," že kdejaký PbtA prd má své vlastní vlákno, ale d6 má jenom pár zmínek v historii a nezaslouží si ani souhrnné vlastní vlákno pro všechny d6 hry dohromady... :D (Ale jasně, ty PbtA hry jsou nové, takže tam je nějaká šance, že k nim někdo něco bude mít, kdežto většina d6 věcí jsou už víceméně mrtvé oldskooly.)
Tak jim to vlákno založ, to přece není problém. Přišlo by mi zbytečné dělat zvlášť vlákno úplně pro každý systém co se na internetu najde, ale jestli vám někomu přijde že nějaká diskuze chybí, tak se prosím neostýchejte.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Cartel
Cartel je hra zasazená do roku 2007, ve které se hráči ujmou rolí postav propojených s reálným mexickým drogovým kartelem Sinaloa (CDS). Budou se snažit přežít v nebezpečné hře drog, peněz a moci, zorientovat se v proměnlivých spojenectvích i smrtících pletichách a hlavně neztratit to, co už se jim podařilo získat. Inspiraci čerpá hra z tzv. „narkofikce“, tedy z filmů a seriálů, jako jsou Goodfellas (Mafiáni), Breaking Bad (Perníkový táta) nebo Narcos.

Hra stojí na enginu Powered by the Apocalypse. Každá postava je definovaná především svým „playbookem“ (archetypem), který určuje, jaké „tahy“ jsou jí dostupné. Příklady playbooků jsou třeba „El Concinero“ (kuchař, výrobce drog), „El Narco“ (místní boss) nebo „La Polizeta“ (zkorumpovaný polda). Kromě tahů má každý playbook určité „extras“ (konexe a kontakty) a „llaves“ (klíče neboli způsoby, jakými získává zkušenosti – například El Narco získává zkušenosti za pouštění se do ošklivých akcí).

Příručka pravidel má 160 stran a kromě pravidel popisuje i herní prostředí mexického města Durango, způsob fungování kartelů a policie i několik příkladů života na území kartelů.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[PbTA] Pasión de las Pasiones

Příspěvek od Markus »

Děkuji KDoleckovi za správně procítěnou anotaci.

Kdybych někdy potřeboval munici na prokázání svého nového pravidla internetu „If it exists, there's a PbtA game of it,“ tak tohle přijde velmi vhod.

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi
Hudba začne hrát, jakmile Elena vstoupí do kostela. Lem stříbrných šatů se jí vlní kolem podpatků. Kamera zabere její tvář, zrovna když zahlédne Dominga, el amor de su vida, muže, kterého si dnes večer v tajnosti vezme. Eleniny oči září štěstím a jde mu vstříc – zrychluje, běží – radostný smích uniká z jejích rtů. Položí svému milovanému ruku na rameno... ale on se otáčí a je to jeho zlé dvojče, Juan Carlos!

Pasión de las Pasiones je RPG, které vás povede při tvorbě a hraní vaší vlastní telenovely se vším, co k žánru patrí – hrdiny, zlosyny, láskou, válkou, tajemstvími a odhaleními!

Hra používá systém Powered by the Apocalypse. Základní příručka obsahuje 7 playbooků a 4 připravené telenovely, do kterých jen stačí zasadit postavy.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Markus
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Markus »

Tohle se objevilo v anketě hranosti... a je teda dost těžké najít o tom nějaké konkrétnější informace.

Obrázek

:arrow? Rapscallion (2019)
Rapscallion je fantasy hra, ve které hráči představují bodrou posádku pirátské lodi, která se snaží obstát proti nepříznivým větru osudu, královskému námořnictvu i pirátským králům, kteří jí jdou po krku. V téhle pirátské hře ale figuruje i magie a mořské nestvůry!

Hra stojí na systému Powered by the Apocalypse a nabízí výběr 6 „playbooků“ (povolání) reprezentující různé funkce na lodi. Hráči si můžou postavy přizpůsobit zajímavými možnostmi – například se stát šlechticem na útěku před povinnostmi nebo mechanickým golemem, jehož oživil zlý pán.

Hra vyšla v roce 2019 v tzv. „ashcan“ (předběžné) verzi jako 60stránkový sešit.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Markus »

Je libo PbtA středoškolské anime?

Obrázek

:arrow? Super Destiny High School Rumble!! (2019)
Super Destiny High School Rumble!! je vyprávěcí hra z prostředí střední školy, inspirovaná anime, mangou a japonskými RPG. Hráči v ní představují studenty, kteří se snaží vyvážit své tajné identity se školními povinnostmi a nutností bojovat proti záporákům.

Hra stojí na vyprávěcím enginu Powered by the Apocalypse. Hráči si pro své postavy volí z deseti společenských rolí (elita, rozkošňák, výtržník...) a především jeden z archetypálních „playbooků“. Každý playbook představuje určitou tajnou identitu (lovec nestvůr, alchymistická čarodějnice, tajné monstrum...) a zpřístupňuje postavě zpřístupní „tahy“, které ve hře může provádět. Tahy jsou záměrně dělané tak, aby podporovaly žánrové tropy, např. „Projev své city“, „Věř si“ nebo „Tvým protivníkem jsem já“. Hra je vysoce kolaborativní, hráči se podílejí na tvorbě herního prostředí a můžou zavádět fakta o herním světě.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Transit: The Spaceship RPG
Transit: The Spaceship RPG je vyprávěcí sci-fi hra, ve které hráči prozkoumávají širý vesmír v roli umělých inteligencí, jejichž těly jsou vesmírné lodě. Jakožto jediní tvorové schopní provádět výpočty potřebné k mezihvězdnému cestování putují galaktickým pohraničím. Cíle jim zadává středisko řízení misí („mission control – MC), jehož roli zastává vypravěč. Na cestách se musejí vypořádat s vesmírnými jevy, zdivočelými umělými inteligencemi, mimozemskými tvory i svou vlastní posádkou.

Hra stojí na enginu Powered by the Apocalypse. Od ostatních her s tímhle systémem se liší především tvorbou postav. Místo tradičních fixních „playbooků“ si hráči tvoří svou umělou inteligenci výrazně volněji. Část schopností a tahů získají volbou jejího typu (bojová, podpůrná...), část volbou konkrétní lodi, do které je zvolená inteligence nainstalovaná. Hráčské lodě pak ve skupině plní mise. Herní svět je převážně nedefinovaný a vzniká společným vyprávěním hráčů.

Základní příručka hry se jmenuje AI Operations & Mission Control Manual (2019, 235 stran), rozšíření Advanced Programming (2021, 120 stran) přidává nový typ umělé inteligence, nové lodě i nové druhy misí.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Bifi »

To znie fakt zaujímavo.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Selhan »

To jsme taky zkoušeli. Je to od Fiddlebacka, který dělá podast GM Word of the Week, mimochodem. Ale musím říct, že mě to poněkud zklamalo. Je to na PbtA zároveň překvapivě systémově složité a herně málo vedoucí a zaostřené. Že hraješ za AI skončilo jen jako celkem prázdný flufff, něco jako když hraješ v DnD za elfa – člověk v cosplayi, jak onehdy zmínil Jerson. Nepovedlo se nám mít zajímavou hru.
Ale hrál jsem jen jako hráč a neměl jsem čas ta pravidla celá pořádně pročíst, takže možná jsem nějaká zlatá zrnka přehlídnul.

Discord už jsi našel, vidím $::)

Edit: jsem se nějak nemohl rozhodnout jakou rasu v té analogii myslím. myslel jsem elfa.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Bifi
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Bifi »

Dík za info! Ak by si si to chcel ešte niekedy online skúsiť, tak sa rád pridám (najlepšie ako hráč).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Jerson »

Selhane, můžeš tu vaší hru víc popsat? Mně přišlo, že to musí být úplně něco jiného než hrát za humanoida, což by mělo zajistit zajímavost samo o sobě.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiné PbtA hacky

Příspěvek od Selhan »

Bohužel nemohu, ježto si z té hry upřímně skoro nic nepamatuju :D Ale to je za mě velmi špatné hodnocení, protože jsme to hráli na podzim a já mám jinak na erpégéčka dobrého pamatováka.
Každopádně že jsme AI se do hry vlastně nijak nedostalo. Mohli jsme beze všeho hrát za normální, organické kapitány. Když si teď znova pročítám pravidla, tak tam jsou vtipné atmosférické texíky, ale systém sám to úplně pomíjí. A že zrovna v PbtA mi přijde triviální začít s tím, že napíšeš tohle téma do GM agendy a přidáš pár GM moves, které na to povedou.

Ale můžeme to zkusit znova, jestli máš zájem, Bifi.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Powered by the Apocalypse (PbtA) a Forged in the Dark (FitD)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti