[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Titulní stránka Dinosauria 5.jpg
Ahoj všichni!

Rozjeli jsme s Markusem nový podcast, kde si budeme povídat o inspirativních světech, dobrodružstvích a jiných RPG herních produktech. Nejsou to recenze, jako spíš diskuze o věcech, které podle nás stojí za to poznat, prozkoumat a nechat se jimi inspirovat.

Odebírejte nás na:
:arrow? Anchor.fm
:arrow? Spotify
:arrow? iTunes / Apple Podcasts
:arrow? Google Podcasts
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

Kontaktujte nás:
:arrow? V téhle diskuzi!
:arrow? Na Instagramu
:arrow? Na Facebooku
Naposledy upravil(a) Vandalicus dne 11. 1. 2021, 12:55, celkem upraveno 2 x.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

Můžou - jen nebudou mít systém, ve kterém to bude ochotno hrát víc lidí, než je tady na fóru :-)

V jádru totiž souhlas se Sosáčkem. Je tu nějaká konkurence v podobě Vampire, jejíž moduly - postavené hodně právě na flavour scénách, jak tu už zmínil Marky - jsou komerčně rentabilní a asi něco dalšího menšího, ale jinak souhlas.

Tohle je hlavně prostě pokus velkého studia rozšířit svůj produkt tímhle směrem. Že to bude skřípat je jasné, ale na druhou stranu jasné, proč to dělají. Navíc tu (jakože na světě) existuje nemálo lidí, co DnD už takhle dávno hrají - tj. snaží se tam dostat vztahy, románky a osobní dramata - v zásadě navzdory DnD defaultnímu žánru navzdory (i když 5e tam nějakou minimální podporu typu vazby/vady/ideálu mají, stejně jako mají sociální skilly - implementace kulhá, ale že by to tam vůbec nebylo nebo to dokonce překáželo je taky spíš mýtus, spíš to oproti akční části hry "jen" moc nepomáhá).

Markus: Kde, jak, v čem? Prove it.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Ne, díky.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

Markus: Aha, takže já něco prohlásím - dokážu to odkazem na vyřčená slova a text modulu a přidám k tomu svůj závěr, opřený o tato fakta, ale ty mi prostě jen řekneš, že si vymýšlím a tím to jako shodíš? Ne, díky :-)
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Jezusi, ja netusim, proc bych mel reagovat a obhajovat neco, co jsem tam nerekl, takze pls, pokracuj si v bashovani, poklepej si na rameno jakej si pasak a uzivej si krasneho odpoledne.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6886
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Antharon »

Jesus: preco tam teda nespravili rozsirujuce mechaniky pre komplexne rozhovory, clenstvo v organizaciach a budovanie vztahov? Prevo tieto mechaniky nie su stavebnymi kamenmi pribehu? Myslis, ze socialne sceny nemozu mat komplexny system s vydrzami, poziciami a strategiou? Preco neodmenuju nekonfliktne flavor sceny? Urcite to ide. Urcite sa to povaluje niekde na dnd next. Urcite sa mohli inspirovat v indie hrach. Nespravili to. Nespravili to preto, ze nechceli, radsej tam doplnili nezmyselne konflikty, s nezmyselnymi odmenami bez vyznamu pre vysledok kampane.

Je to nieco co mam obdivovat alebo je to nieco co je na smiech? Hasbro a spolu s nimi aj wizards of the coast robia jedno debilne rozhodnutie za druhym a nemyslim si, ze to potrebuje nejaku obhajobu.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

Asi to komplexní nechtěli, ne? Prostě to nechali na volném hraní. To mě nenadchne, ale že by to mělo být směšné?

Budování vztahů mechaniku má - potřebuješ tři pozitivní scény, které musíš zažít během brigád či jiných příležitostí. To je mimochodem i odměna za nekonfliktní scénu, po které voláš. A dobrý vztah se projevuje mechanickým bonusem. Navíc pak ty psotavy potkáváš v dramatických scénách, což tomu dodává další flavour.

Jestli to chceš komplexnější, tak asi hledej jinde, dělat z toho hlavní stavební kámen kampaně asi nechtěli, je to prostě leithmotiv - viz výše.

Hasbro obhajobu nepotřebuje. Stejně tak ale nepotřebujeme výsměch stavěný na zavádějících prohlášeních. To je jako smát se Babišovi, že neumí počítat. Nemusím ho mít rád, budu si z něj dělat legraci že ze zloděj (nadsázka), podvodník (čekáme na soud), lhář (prokázané), populista (názor opřený o fakta), ale nebudu si z něj dělat legraci v něčem, co není pravda, ale mohlo by to tak znít, protože neschopný v jiných věcech. :roll:
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Sosacek »

Selhan píše: 21. 7. 2022, 12:29 Hele to si zase nemyslím, Free League vydává plno věcí co nejsou DnD. Když můžou udělat RPG založené na ilustracích nějakého malíře, tak by mohli udělat i RPG založené na Henrym Peterovi.
Jako nerikam ze nemuzou, ale pro dnd5 je audience o dva rady vetsi nez pro jine rpg, a o tri rady vetsi nez pro nesystemovy doplnek.

EDIT: v mych ocich zlobit se ze nekdo dela modul pro dnd5 je trochu jako zlobit se ze nekdo natocil film do kina misto na vimeo.
Za tento příspěvek děkují uživateli Sosacek:
Antharon
But nobody came.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3810
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Selhan »

Já slyšel to samé co Jezus. Psal to tady i Marky. Přijde mi to docela jasně ocitované.

Na druhou stranu, Jezusi, nechceš toho už opravdu nechat? Ty signály, že o to nestojí, jsou docela čitelné. Nakonec to je opravdu jejich věc.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

Selhan: Chjo, to's to nemohl napsat dřív? :oops: :D Tak (už vážně) poslední, když už jsem si kvůli tomu otevřel kamarádův Beyond...
Vandalicus píše: 21. 7. 2022, 12:53 Jezusi, ja netusim, proc bych mel reagovat a obhajovat neco, co jsem tam nerekl, takze pls, pokracuj si v bashovani, poklepej si na rameno jakej si pasak a uzivej si krasneho odpoledne.
14:30 Markus: "Fáze studování se tomu říká, což funguje tak, že si hodíte na úplně cokoli (smích), jestli se vám podařilo se na tu zkoušku naučit. Já nechápu-... to je první bod, hoď si na cokoli, jo? My tady budujeme v páté edici ty postavy, co mají mají asi 40 různých dovedností (nebo já nevím kolik), aby prostě měl ty specializace, ale pak si můžu vybrat úplně libovolnou, čím totálně smažu jakýkoli význam jakýhokoli rozdílu v té mé postavě. Vezmu si jednu svoji dovednost a ospravedlním, jak jsem se naučil na zkoušku."

Tohle je v zásadě pravda a nemám s tím problém (byť teda fakt, že v nějakých situacích můžu použít více dovedností nemaže jakýkoli rozdíl v postavách - nejde to u každé situace - ale nadsázku beru).
Strixhaven (zvýrazněno mnou) píše:The Studying phase of an Exam represents the characters brushing up on their coursework, prompting sparks of insight when faced with difficult questions, or using mnemonics or other memorization techniques to absorb academic material.

During the Studying phase, each character must succeed on an ability check against a DC noted in the encounter. They can use any ability and skill they wish when making this check, but they can make it only once.

For example, one student might make an Intelligence (History) check to pore over their books, while another student makes a Charisma (Performance) check to create a series of spoken mnemonic devices. A third student might make a Dexterity (Sleight of Hand) check to create reminding gestures or practice any physical components that are part of a course, such as the somatic gestures involved in spellcasting.

On a successful check, the character gains one reroll to use during the character’s next Testing phase.
15:06 Vandal: "Já si beru, že můj elf je fakt výborný akrobat, takže... asi... nevím. Nevím, nevím... mám +11 Akrobacii, tady nikde není napsáno, že to musím popsat, já si prostě hodím, přičtu si k tomu +11 a jsem naučenej."

Markus výslovně říká, že to máš ospravedlnit. Text uvádí příklady. PHB mluví o tom, že když používám skill, popisuji, co dělám. Vandal jako největší munčkin neobhájí nic, chytí se jediné věty, odignoruje odstavec za tím i texty v PHB a léta praxe hraní rpg a příjde s výsledkem, že Strixhaven předkládá hráčům, aby prostě hodili s nejvyšším bonusem a nic víc neřešili.

Markus: "Tak když seš naučenej, tak potom házíš na výsledek zkoušky a tu buď uděláš, nebo neuděláš."

15:27 Vandal: "A víte, co se stane, když tu zkoušku neudělám? Vůbec nic. Já prostě tu zkoušku failnu, načež moje postava... je tam napsáno, že moje postava se teda bude učit na tu opakovací zkoušku a tu pak udělá. A to je všechno."
Markus: "A ještě je tam napsáno, že to doučování si můžeš roleplayovat, ale nemusíš. Což znamená, že je to celý naprosto bezvýznamný, jo? Teď jsme absolvovali nějaký hody o nějakých zkouškách - úplně o ničem - efekt to nemá vůbec žádnej."
Failed Exam píše:If a character fails an Exam, Strixhaven’s bylaws require them to attend tutoring with a junior faculty member until they achieve at least a passed Exam in a different Exams encounter. This tutoring can be narrated through roleplaying, or you might simply inform the player of this result.

A student who must attend tutoring can’t take part in any Extracurriculars or Jobs until they achieve at least a passed Exam during one of that academic year’s Exam encounters. The character thus loses any benefits from Extracurriculars or Jobs, and their player should indicate this suspension on their tracking sheet.
Navíc za úspěšné zkoušky (podle toho, jak úspěšné) jsou nějaké Studijní kostky - takové malé inspirace na dovednosti, o kterých byly zkoušky (ano, u zkoušek si dovednost nevolíte, to jen při studiu).

...

37:48 Markus: "Divadelní představení. Takže přijdete prostě do nějakýho amfiteátru (divadelního) a máte za úkol vybrat si: Typ postavy, kterou budete hrát, kostým a rekvizitu (kterou budete hrát) a s těma vaše postava pak musí zahrát nějakou scénku. (...)
A pozor, je tady napsáno: Bey ohledu na to, jak hráč zahraje, cokoli řekne... naprosto bez ohledu na to, si musí hodit na charisma a když hodí 13-ku, tak uchvátí celý dav a kdyby ho náhodou neuchvátil, tak je to úplně jedno, protože o nic nejde.
Perform on Stage píše:A character who wants to perform chooses a character prompt and whatever costume pieces catch their eye and then heads to the east side of the stage (area R3). After waiting a short while, Quentillius signals a break in the action so that the new performer can take the stage. The player character can act out their improv character in the performance any way they like. Raising the creativity beyond just acting to incorporate singing, rapping, or dancing is encouraged! No matter what approach the player takes to their character’s performance, impressing the crowd also requires a successful DC 13 Charisma (Performance) check. (If another ability check or skill feels applicable to an unconventional performance, feel free to let the character make that check instead.) A successful ability check results in the crowd’s cheering and whistling, while a failed check results in boos and jeers. Further, the character whose Charisma (Performance) check is highest earns a valuable reward from an appreciative professor after this event ends; see “A Professor’s Appreciation.

To increase the level of the challenge—and the fun—you might have interested players roll their characters’ prompts randomly on the Festival Character Prompts table.
Takže se omlouvám se. Nebyl to Vandal, kdo mluvil o předepsaném hodu (navíc jak vidno chybně), ale Markus. Vandal říká něco podobného až později (viz níže). Mimochodem Markus tu už ve snaze obhájit, že fakt na ničem nezáleží odignoroval odměnu za nejvyšší Charisma (Performance check).

38:34 Vandal: "Mě zaujal ten maškarní bál, kdy reálně hráč musí popsat ostatním jak vypadá jeho kostým a pomocí jakého skillu ho vyrábí. Já jsem myslel, že je to hrozný, ale pak jsem si uvědomil, vono je to vlastně docela dobrý, protože konečně mám nějakou interaktivitu a svůj vlastní hráčskej imput. Tady protože tady se můžu alespoň konečně vyřádit nějak..."

Konečně tedy pochopil Vandal to, o čem je to učení na zkoušky. Jen je blbý, že a) to nepochopil o hodinu dřív b) to stejně nejdřív kritizuje. Tady nerozumím já. Přece popsat si jak má postava vypadá (třeba v přestrojení) nebo co a čím (jakou dovedností) dělá, je základ rpg a hrává se takhle dávno. Viděl jsem takhle hrát Markuse, když se převlékali za šlechtice a vetřeli se na cizí večírek, aby vykradli "trezor" nějakého obchodníka; obhájit si jiný skill než první očividný je základ minmaxerství a vůbec nápadité používání (trénovaných) skillů je součástí hry DnD... Nevím, proč mu to dochází až zde a ne u učení se na zkoušky (připomínám, že samotné zkoušky mají skilly definované) a co je mu na tom divné.
Nicméně je fakt, že ten vyčítavý (a chybný) výrok, že naprosto nezáleží na popisu a je tam zabetonovaný hod jsem milně přiřkl Vandalovi, což to vyznění dělalo o něco horší. Tohle bych s přivřenýma očima mohl brát jako nějaké postupné zmoudření během podcastu, kdy při natáčení autorům zvolna dochází, jak se k tomu měli od začátku stavět...
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Gratulki. Vyhral jsi.
Za tento příspěvek děkují uživateli Vandalicus:
Passingby
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

O-)
:toot:
:dance:


(A Markusův oblíbený: " :>;o) ")
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6886
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Antharon »

Jezus píše: 21. 7. 2022, 14:45 O-)
:toot:
:dance:


(A Markusův oblíbený: " :>;o) ")
Omg, ved uz to nechaj tak.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Quentin »

Jezus: Že arbitrátní popis zakončíš arbitrátním hodem, oboje bez následku, z toho nedělá hratelnou situaci :doh:

(dáreček od profesora, který využiješ v boji, kde nejsou stakes, se nepočítá :D )
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

Nechápu.

Buď mám danou arbitrární překážku i hod (použitou vlastnost) a jen ověřuju, jak jsme ji zvládl překonat (procedurální scéna), kterou případně okořením roleplayem.

Nebo mám teda volnost v řešení dané překážky - "musíš zapůsobit na publikum, jak to uděláš?" "Zvolím si kostým s flitry a předvedu jim 3xE: elegantní elfí equlibristiku" "hmmm, Charisma(Performeance?)" "Co takhle Akrobacii?" "Ok, ale nezapomeň to popsat..."

Samozřejmě někoho uspokojí pouze to, že si sám vybere, co vlastně bude dělat (vybere si i překážku) a jak to bude dělat, ale to už jsme někde jinde a určité prostředí v určité fázi obvykle generuje (nebo má připravené) jen určité překážky.

Jinak nemám nic proti tomu, když mi někdo řekne, že nabídnutá odměna, je podle něj o ničem, protože na soubojích, kde ji použiji, nezáleží (což je taky subjektivní, protože rozdíl mezi tím, kdy vyhraješ a kdy ti zadek zachraňuje Brumbál je pro spoustu lidí důležitý), ale byl bych rád, kdyby mi netvrdil, že tam žádná odměna není. Ať nechá na mě, zda přijmu jeho premisu, že je kničemu, protože... ale ať ji nedělá za mě. To už není subjektivní recenze, to je zamlčování a zkreslování toho, co tam opravdu je.

Navíc na posledním souboji záleží - hodí se mi nabrat si během studia nějaké ty bonusy - případně použít bonusy ze studia k výhře v soutěžích ,kde naberu magické předměty, které použiju v závěrečném boji, na němž objektivně záleží (nebo jinde, kde to bude na základě mého roleplayingu stát za to = mé postavě na tom bude záležet).
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Nordoslav »

Nechcete tohle vlákno na chvíli zamknout? Mě dosel popcorn, a Jezusovo rozohnovani způsobuje rekordní vedra až u nás v Ostravě.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti