[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Titulní stránka Dinosauria 5.jpg
Ahoj všichni!

Rozjeli jsme s Markusem nový podcast, kde si budeme povídat o inspirativních světech, dobrodružstvích a jiných RPG herních produktech. Nejsou to recenze, jako spíš diskuze o věcech, které podle nás stojí za to poznat, prozkoumat a nechat se jimi inspirovat.

Odebírejte nás na:
:arrow? Anchor.fm
:arrow? Spotify
:arrow? iTunes / Apple Podcasts
:arrow? Google Podcasts
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

Kontaktujte nás:
:arrow? V téhle diskuzi!
:arrow? Na Instagramu
:arrow? Na Facebooku
Naposledy upravil(a) Vandalicus dne 11. 1. 2021, 12:55, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6888
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Antharon »

nie je toto podstata strixhavenu? :D
Přílohy
Screenshot from 2022-07-20 19-56-35.png
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

Markus píše: 20. 7. 2022, 19:50 Já už se nemůžu dočkat všech těch vašich recenzí, kdy mi dokážete, že Strixhaven je ve skutečnosti super dobrodružství.
Markus bohužel už několik dní nedokáže pochopit (krom jiných věcí), že modul může být špatný (a asi je a nikdo tu to nenapadal - což už mu lidi taky opakují po x-té), ale to nic nemění na tom, že udělal špatnou recenzi plnou chyb, polopravd, neodborností a neznalostí herních postupů.

Fakt už chybí jen prohlášení: "Tak si točte vlastní podcasty!"
Za tento příspěvek děkují uživateli Jezus:
boubaque
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6888
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Antharon »

Jezus píše: 20. 7. 2022, 23:52 Fakt už chybí jen prohlášení: "Tak si točte vlastní podcasty!"
Po tomto už aj tak nebudeme mať žiadne ďalšie dinosaurium :(
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Fakt si točte vlastní podcasty. A pište recenzní blog. Nebo aspoň hodnocení do databáze. Ale pořád nás to dělá málo. A je sice fajn slyšet hlášky jako “my vás kritizujeme hlavně proto, že chceme, abyste byli ještě lepší”, ale přece jenom ta tíha pozornosti a očekávání je dost vysoká. :) Rádi se o ní s někým podělíme.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jerson »

Jezus píše: 20. 7. 2022, 23:52Fakt už chybí jen prohlášení: "Tak si točte vlastní podcasty!"
To už taky dělám. Proto se k poslednímu dílu moc nevyjadřuju. :-)
Uživatelský avatar
Winnie
Příspěvky: 209
Registrován: 30. 11. 2020, 14:24

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Winnie »

boubaque píše: 20. 7. 2022, 19:42
Winnie píše: 20. 7. 2022, 12:07 Nevšimla jsem si, že by se Dinosaurium někde prezentovano jako odborný počin, s patentem na objektivitu. Jako Autorita v oboru. Několikrát padlo, že jde o tlachací podcast, který prezentuje osobní a tím pádem zaujaté postoje.
Tohle je jen Markusův neférový úhybný manévr, který má za cíl odvrátit pozornost a zbavit ho zodpovědnosti za to, co píše. A diskreditovat jakoukoli kritiku, se kterou si neumí poradit věcně. Navíc určitě ani on nechce, abych tenhle argument vzal doslova a začal všechny, kdo se s ním pustí do nějaké diskuse upozorňovat, že všechno, co Markus řekne nebo napíše, je jen "nepromyšlené tlachání". (To jsou skutečně Markusova slova, i když si nejsem jistý, jeslti je použil takhle vedle sebe.)
Nevidím v tom alibismus, ale prostý fakt. Markus & Vandal dělají Dinosaurium primárně sobě pro radost (pokud se pletu, jmenovaní mě prosím opraví). Pár stovek posluchačů je nezavazuje, aby byli dokonalí, 100% konzistentní, objektivní a já nevím co ještě. Dinosaurium je prostě volnočasová aktivita dvou RPG nadšenců, ne akreditovaná vzdělávací instituce. Vnímat to jinak a na základě toho pak poučovat... to by nebyla chyba na straně vysílače. Cíleně píši poučovat a ne kritizovat. Konstruktivní kritika je vždycky fajne. A mám pocit, že někde tu i Markus výslovně napsal, že některé připomínky bere jako relevantní a zohlední je. Že si nevezmou k srdci všechny... díky bohu za to :-)

Nepřijde mi, že by Markus a Vandal měli problém argumentovat a zahnáni do kouta používali výmluvu "jsme jen tlachači". Jen ty diskuze někdy vypadají jako praktická demonstrace jevu "já o koze, on o voze". Možná to tak vnímám proto, že jsem totální RPG laik, se sklony myslet jednoduše :-)

[Dojmologie & IMHO]
Kdo od Dinosauria čeká něco jiného, než co je avizováno, dělá v základních rysech to stejné, co Markus a Vandal v dílu Strixhaven. Na základě falešného očekávání (profesionalita - produkt pro DnD 5e, prolínání oblíbených témat) je zklamaný realitou (podcast o subjektivních názorech - podivná povídací vztahová věc) a v důsledku nenaplnění očekávání reaguje (povýšené poučování - zesměšňování). A je už jen na subjektivním vnímání a nastavení dalších zúčastněných čtenářů a posluchačů, jak moc jim přijde reakce před/na/za hranou.
Za tento příspěvek děkují uživateli Winnie tito uživatelé (celkem 4):
Quentin, kin, Muzzug, Wolfus
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Quentin »

Markus píše: 20. 7. 2022, 19:50Já už se nemůžu dočkat všech těch vašich recenzí, kdy mi dokážete, že Strixhaven je ve skutečnosti super dobrodružství.
boubaque píše: 20. 7. 2022, 19:53Jo, to je taky dobrý úhybný manévr.
Ono se na extrémní a/nebo nezaslouženou kritiku moc jinak reagovat nedá. Markus předvádí úctyhodnou trpělivost, už to tu bashujete nějakých 158 příspěvků.
Naposledy upravil(a) Quentin dne 21. 7. 2022, 09:28, celkem upraveno 1 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli Quentin:
Antharon
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od kin »

Já to fakt nechápu, ten hejt. Nic tak zlého tam imho nepadlo. Prostě dva týpci nechápou herní styl a navíc recenzují špatný herní produkt. A to se sešlo do dílu, jaký jsme dostali...

Vy ty recenzenty/podcastery navíc léta znáte, víte jaké mají názory a najednou vás překvapí, že takové názory mají? Mě spíš přijde, že je to zase klasická zdejší diskuze: "Markus má nějaký názor, my s ním nesouhlasíme, pojďme se s ním do krve na pět stránek hádat a pokusit se ho přesvědčit o naší pravdě, i když víme že to nevyjde." Jak je tu zvykem a někteří diskutující už to mají jako svůj zdejší kolorit. Nevěřím Vám, že to děláte čistě proto "abyste udělali jejich podcast pro Vás lepší."

Fuuuu...jinak já se u něj bavil. Díl byl fajn na poslouchání při venčení, nebylo v něm nic co by mě nějak nadzvedlo, nasralo, rozmrzelo, urazilo. Jediné co mi taky nesedlo, byl příklad s lukostřelcem, ten se tam fakt nehodil. Ale to už tu bylo řečeno.

A [Dojmologie & IMHO] z posledního příspěvku od Winnie mi přijde jako trefa na hlavičku...
Za tento příspěvek děkují uživateli kin:
Winnie
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jerson »

MarkyParky píše: 20. 7. 2022, 12:22 Markus: Možná by stačilo používat slovo "nelíbí" tam, kde používáš "nefunguje" nebo "není tam co hrát" nebo "nemá žádný dopad".
Ještě jsem chtěl reagovat na tohle. Vztahových RPG jsem odehrál dost (na počet asi víc než všech ostatních RPG za posledních 15 let) a z tohoto pohledu musím říct, že "nefunguje" není v tomto případě nijak zvlášť přehnané.

Hráči (nebo spíše hráčky), které taková vztahová RPG hrajou v nich často nenachází dostatečné uspokojení, zejména v případech, kdy jsou všechny postavy na scéně "dokonalé" - vždy tedy z pohledu jejich hráčů. Pak v takových hrách nastává něco jako murder hobo efekt, kdy se jedna z hráček snaží ideál protějšku nějak rozbít, aby bylo čeho se ve hře chytit. Pokud to zkouší obě strany, tak může vzniknout poměrně ostrý konflikt končící až zabíjením (což je složité, protože bez pravidel málokdo nechá svou ideální postavu zemřít.)

V případě Strixhavenu můžou vzniknout problémy ještě v dalších věcech.
Obvykle se vztahové hry hrají tak, že hráčka hledá někoho kdo odehraje NPC s požadovanými vlastnostmi. Jenže v DnD nemají hráči možnost určit si, jaké bude NPC, které potkají, to je v rukách GMma, který může vybrat nějaké NPC z modulu.

Druhá věc je, že vztahové hry jsou nejčastěji hrané 1:1, kdy každý rozvíjí svou postavu (případně si navzájem hrajou dvě postavy, ječná z nich je "vlastní", druhá partner postavy spoluhráče) Tady ale bude všechna NPC hrát jeden GM, tedy nemůže na to mít ani náhodou tolik času (při hře pěti hráčů +GM se pošta a každého hráče dostane na výsluní jen v desetinu času, a to i pokud se nebudou hrát jiné než vztahové scény), nebude mít motivaci a hlavně ani síly a schopnosti, aby hrál pět či dokonce viz NPC vhodných pro nějaký zajímavější vztah.

Ano, někteří z vás to dokážou, ale běžný GM a speciálně GM s pravidly DnD to nedá.

Takže ve výsledku mi podobně jako Sirienovi to pohihňávání a komentáře "Není to jak hrát" přijdou poměrně trefné. Zkušení hráči to možná dokážou, ale nevím zda těm ostatním dává Strixhaven dostatečné možnosti nebo alespoň návod na jejich vytvoření.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson tito uživatelé (celkem 2):
Winnie, kin
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od MarkyParky »

Quentin píše:Markus tu předvádí úctyhodnou trpělivost.
Kin píše:Markus má nějaký názor, my s ním nesouhlasíme, pojďme se s ním do krve na pět stránek hádat a pokusit se ho přesvědčit o naší pravdě, i když víme že to nevyjde.
No, on Markus hlavně tu délku debaty docela slušně přiživuje tím, že vždycky v sudé* příspěvky píše, jak protistranu chápe a pouze to vidí trochu jinak a že se mají kritici smířit s tím, že je to jeho subjektivní hodnocení... aby v lichých* střílel výroky, které ukazují těžké nepochopení nebo svůj subjektivní názor vydává za objektivní fakt.

*Trochu nadsázka, to střídání má delší periodu než dva příspěvky. Skoro až mám podezření, že ty provokativní výroky přichází vždycky ve chvíli, kdy už se diskuse uklidňuje ....

Což třeba mě třeba přijde na hraně trollení, nikoliv jako ukázka trpělivosti.

Na druhou stranu tohle dělá vždycky a ve všech vášnivých diskusích, takže já jsem se třeba smířil s tím, že tohle prostě je jeho styl komunikace, taková snaha mít to poslední slovo, ve kterém zpátky protlačí extrémní názor, i když mezitím to chvíli vypadalo, že diskuse došla ke kompromisu a konsenzu. No a tím se debata rozjede nanovo.

Tohle fakt není jednostranné bashování.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
boubaque
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

Nemyslím, že bychom po autorech chtěli 100% konzistentnost a objektivitu, ale do očí bijící nevyrovnanost různých produktů kombinovaná s ignorantstvím je něco jiného. Vždyť ten díl je v zásadě zesměšňovací hejt (a ano, blahoskloné zesměšňování je taky hejt, i když nezní tak "zle") - a co je nejhorší, tak trapný. Kdyby to bylo alespoň vtipné, ale jediné, u čeho jsem se usmál byla Vandalova úvodní nadsázka: "Je toto DnD budoucnosti?"

I dále se autoři o vtipnou nadsázku snaží, jenže si podráží nohy tím, že záměrně berou některé věci doslova, jiné přehlíží nebo bagatelizují, zapomínají, že k modulu jsou taky základní pravidla DnD a DMG, roleplaying v jejich podání v podcastu zní jako překonávání překážek... Což je i odpověď na to, že autory známe. Já znám Markuse. Ten je schopen se pět stránek hádat o tom, jaký je roleplayer a kolik je v oldchoolu roleplayingu, jen aby to nedokázal ukázat v praxi, když to po něm modul chce.

Navíc zdejší kritiku zrovna moc nepřijímal, když den a půl říkal, že to dělal dobře, protože modul je špatný a fakt neposlouchal, co jsem se mu snažil říct.

Jinak já jsem zvyklý nesouhlasit v jednotlivých dílech s dílčími věcmi. Chápu, že autoři netráví půl hodinu přemítáním o každém svém výroku a že mně napadnou věci, co je nenapadly (jak to hrát) a naopak. Jenže ta koncentrace těchto chyb a opomenutí znásobená autorskou arogancí je prostě příliš velká (vždyť si stačí poslechnout ten blahosklonný tón, kterým Markus některé pasáže čte).

Z celého dílu si odnáším to, že prostředí je na magickou univerzitu nenápadité a že je to hrozný railroad. To je na hodinový díl, kdy jsem přestál trapné záchvaty smíchu trochu málo. Jestli to autoři točí primárně pro sebe, pak bravo, ještě pár takových dílů a můžou tak skončit.

Mimochodem, Markus sám prohlásil, že recenze je těžce subjektivní a má právo říkat své názory bez "zabalení do plyše". Takže tohle berte jako přesně takovou "recenzi", jakou udělal Markus s Vandalem. Neobjektivní, místy možná dokonce nespravedlivou, plnou přehánění a zesměšňování, postavenou na zcela povrchním názoru, který si člověk udělá, aniž by se obtěžoval snažit se pochopit, co zrovna četl/poslouchal. Arogantně omezeně poučující. Předsudečnou a pro mnohé možná trapnou.

Jestli bylo hihňání nejvýstižnějším přiblížením obsahu modulu (což je dost dobře možné), pak jsou výše napsané řádky přiblížením "recenzního" stylu posledního dílu Dinosauria, což je forma, ke které se tu Markus předevčírem přihlásil, takže by měl být spokojen.

Jo, pardon, málem bych zapomněl: Hihihi, chňchňchň!
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Jezusi, uz nam tady treti tyden opakujes, ze jsme idioti a ze se ti ten dil fakt nelibil. Netusim, co od nas cekas. Ja to beru, ze ti to prijde trapny a nelibi se ti to, ok, nicmene tohle neustale opakovani uz zacina byt ponekud unavne.
Za tento příspěvek děkují uživateli Vandalicus:
tochalius
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od kin »

MarkyParky píše: 21. 7. 2022, 09:39
Já to chápu, a osobně mám bias, protože mi ten díl přišel v klidu (a s Markusovými názory povětšinou dost souhlasím) a stojím tedy na druhé straně barikády.

Ale protě tak nějak doufám, že se zde dočtu něco zajímavého a přitom se tu tři strany řeší to samé, jakože úplně to samé. Všichni svůj názor napsali. Pak si přečetli názor druhé diskutujcí strany a napsali to samé, co v předchozím příspěvku znovu.

Tohle se několikrát zopakovalo, příspěvky jen bobtnají, ale obsahují v základu tu samou informaci jako na začátku. Pak se na sebe strany naserou, potrolí se, vyhřožují že už nebudou psát, dělat podcasty, atd. Tak se to trochu uklidní. A začne se s vysvětlováním nanovo. I když si několikrát diskutující řekli, že určité připomínky berou, ale určité se nezmění.

Nemyslím si, že tu je ještě prostor změnit něčí názor, nebo mu to vysvětlit víc. Imho všichni chápeme co ti druzí píšou, chtějí sdělit, jen s tím třeba nesouhlasíme. Jako házet hrách na zeď...
Za tento příspěvek děkují uživateli kin tito uživatelé (celkem 6):
Muzzug, Vandalicus, Wolfus, Winnie, MarkyParky, strucky
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

Vandalicus píše: 21. 7. 2022, 10:18 Jezusi, uz nam tady treti tyden opakujes, ze jsme idioti a ze se ti ten dil fakt nelibil. Netusim, co od nas cekas. Ja to beru, ze ti to prijde trapny a nelibi se ti to, ok, nicmene tohle neustale opakovani uz zacina byt ponekud unavne.
Jop, přesně jako váš poslední podcast :-)

Jinak čekám třeba prohlášení, že si příště dáte pozor a věci, kterým nerozumíte, zkusíte hodnotit trochu s rozmyslem a pokorou, místo abyste se je snažili za každou cenu shodit ukázkou toho, že když "hraji nevhodnou postavu nevhodným způsobem dostanu mizerný výsledek."

Ale jinak jo, kin má v zásadě pravdu, že všechno důležité už bylo řečeno (byť si nemyslím, že pochopeno), takže už mlčím.
(možná teda zareaguju ještě na Jersona, byť mi to připadá jako začátek dost akademické debaty).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Jezus píše: 21. 7. 2022, 10:29 Jinak čekám...
Marně.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 2):
Corny, tochalius
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 7 hostů