Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Markus »

Obecná diskuze na drobné dotazy a komentáře, kvůli kterým nemá smysl zakládat samostatnou diskuzi. Pokud chcete prodiskutovat nějaké obšířnější téma, nebojte se pro něj založit novou diskuzi. Jestli se tady nějaká diskuze nečekaně rozjede, můžeme ji oddělit do samostatného tématu.
Uživatelský avatar
Jaroslav
Příspěvky: 54
Registrován: 24. 7. 2019, 11:31

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Jaroslav »

co je Kožorost?
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od smrq »

Magický předmět z příručky vypravěče. Maska, která se rozroste větvičkama po těle a utvoří zbroj.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od peca »

Je to popsané v příručce vypravěče. Pokud jsi vypravěč, tak to najdeš (je to přímo v některém nadpisu) snadno (nemám tu knihu, abych mrknul na jaké straně). Jako postava to nepotřebuješ vědět :)
Spoiler
Přesněji - najdeš to mezi artefakty
smrq byl rychlejší :-)=
Uživatelský avatar
Jaroslav
Příspěvky: 54
Registrován: 24. 7. 2019, 11:31

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Jaroslav »

jojo myslel jsem si to, také nemám knihu u sebe, zbroj v ZZ je rozdělena a hlava se chrání oddělenou věcí, takže bych se přikláněl k tomu stejnému: přilba lze být jako doplněk.

Já tuto věc použil v dobrodružství už před rokem tak jsme na ni zapomněl :)
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od peca »

Neúspěch na všech kostkách vlastností při pokoušení štěstí.
O víkendu se mému hráči stala taková nepříjemnost. Při pokusu o "Léčení" CP mu nepadl žádný úspěch, tak zkusil štěstí a ejhle, samé neúspěchy. Neměl léčení, takže čistě hod na Osobnost (jestli se nepletu). Podle pravidel to znamená, že je vyřazený - je to tak? Úplně se mi to v tu chvíli nehodilo, tak jsem to nějak "okecal", že ta CP byla skoro mrtvá už když ji našli a bod osobnosti mu zůstane, aby se tam ta postava nezhroutila, když se blížil střet s nestvůrou.
Zpětně si říkám, že jsem to mohl zimprovizovat lépe, nechť klidně zkolabuje. Měl jsem tam ještě 2 doplňkové postavy, se kterými putuje a nějak bych to uhrál. Ale zase by se z hráče stal vlastně divák...
Jak vnímáte a řešíte tuto vlastnost ZZ? Není to úplně nulová pravděpodobnost, tudíž se může přihodit i při poměrně jednoduchém úkonu, na který je ale potřeba hodit na úspěch.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od smrq »

Jak píšeš, měl zkolabovat. Raději bych zešvindlovat a odložil střet s nepřáteli do doby, až se vyspí. Popřípadě jsi mu mohl na nějakou dobu půjčit jednu z těch NPC, aby nebyl "jen divákem".
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Markus »

Nebo můžeš střihnout „o den později“, někde úplně jinde, kdy ho jeho společníci křísí a vysvětlují mu, co všechno prospal... nebo je v zajetí... nebo cokoli. Takhle propásnout příležitost dělat si s hráčem, co chceš, že se nestydíš! :)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od smrq »

Markus píše: 8. 2. 2022, 12:10 Nebo můžeš střihnout „o den později“, někde úplně jinde, kdy ho jeho společníci křísí a vysvětlují mu, co všechno prospal...
Ha, to je krásné a elegantní řešení. :)

A úplně vidím kombinaci mého a Markusova způsobu. Napřed by hrál za NPC s instrukcí, že má ležícího nějak odrbat (třeba mu něco šlohnout) a pak by se probudil a musel dělat, že o ničem neví a divit se, kde mu zmizel jeho váček s penězi a proč má obrovskou jizvu a jeho koně vlastní ten zpropadený elf, který se na něj povýšeně usmívá. A proč se na něj mračí hospodský a děvka, s kterou si minulý týden tak krásně užil mu plivla pod nohy...
Jaj, tam se mohlo dít věcí. :D
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Jekyll »

peca píše: 7. 2. 2022, 10:44 ... když se blížil střet s nestvůrou.
A to bola tá potvora tak blízko? Podľa pravidiel by sa mu jeden bod vlastnosti mal obnoviť automaticky po k6 hodinách. Pre dobro príbehu by som sa nebál dať automaticky jednu hodinu. Ale aj v závislosti od potvory, najmä by zavážil fakt, že či jej útoky ovplyvňujú práve OSOBNOST.
peca píše: 7. 2. 2022, 10:44 Jak vnímáte a řešíte tuto vlastnost ZZ?
Závisí... ak je to ozaj jednoduchý úkon, tak konzultujem s tabuľkou v príručke (s. 48) a pridám bonusy. Ale v zásade sa snažím najprv sám seba spýtať, či je ozaj nutné hádzať, čo je v stávke.
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 643
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Ota »

peca píše: 7. 2. 2022, 10:44 Při pokusu o "Léčení" CP mu nepadl žádný úspěch, tak zkusil štěstí a ejhle, samé neúspěchy. Neměl léčení, takže čistě hod na Osobnost.
Jenom bych chtěl podotknout, že pokud postava ztratí všechny body Osobnosti, nastává u postavy dle pravidel (článek na straně 107 vpravo dole :) ) buď násilný amok, kdy začne kopat a mlátit do všeho kolem sebe, nebo propadne sebelítosti a běží se utéct do ústraní (není definováno, co z těchto možností nastane, osobně bych rozhodl náhodně, přičemž bych štěstěnu naklonil na stranu více vyjadřující naturel postavy).

Takže pokud je neúspěšně léčící postava trošku vznětlivá, mohla by přicházející obludu naopak přivítat, protože by si na ni vybila frustraci :).
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od peca »

No jo no, nějak jsem za ta léta vyšel ze cviku a na nový systém si stále zvykám. Taky jsem si později říkal, že jsem to měl nechat. :D
Holt zkušenost pro příště. Ale hodit si "triple kriple" (natož "dable trable") zase není až taková vzácnost, v tom je to trochu v ZZ docela dost ošemetné se o něco snažit :)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Log 1=0 »

Je to mnou, nebo v příručce není rychlost lodí?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Jekyll »

Pravidlá riešia myslím len člny, nemám ich pri sebe, ale na ofiko fóre už k tomu je aj nejaký thread. Zaujímavé nápady ponúka aj reddit. Moja družina bola na rieke zatiaľ len raz, plavili sa proti prúdu v daždi, tak som im umožnil hex za štvrťdeň, keď sa doplavili na jazero, tak som ich ho nechal preplávať dva hexy za štvrťdeň.
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od peca »

Jak pracujete s temným tajemstvím? V pravidlech jsem našel jedinou zmínku na straně (tuším) 36 v příručce hráče a jinak nic. Já si ještě nějak poradím, ale jako pro začínající hráče je to IMO dosti málo. Žádné rady, návody či pravidla pro vypravěče. Nikde nic.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Log 1=0 »

ZZ nejsou psané pro začínající hráče. Tedy, když to zvládnou, tak dobře pro ně, ale věcí, co jim nemusí stačit, tam je spousta.

Já sám se o Temná tajemství nestarám a do hry je vnáší hráči. Koneckonců, oni dostanou Exp, ne já.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti