Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Markus »

Obecná diskuze na drobné dotazy a komentáře, kvůli kterým nemá smysl zakládat samostatnou diskuzi. Pokud chcete prodiskutovat nějaké obšířnější téma, nebojte se pro něj založit novou diskuzi. Jestli se tady nějaká diskuze nečekaně rozjede, můžeme ji oddělit do samostatného tématu.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Log 1=0 »

Podle pravidel. Nestvůry umřou, ostatním hážu na tabulku kritických zásahů. Buď umřou, začnou umírat, nebo jsou vyřazení. Pokud umřou, umřou, pokud začnou umírat, buď dostanou léčení a jsou vyřazení, nebo ne a umřou. Pokud jsou vyřazení, a nedostanou ránu z milosti, tak přežijí.

A zatímco u PC, zvláště nepodstatných, chápu to, že je lze prostě kuchnout (byť je to house-rule), brát i HP jednu z mála záchran, které mají, a která je už tak ne úplně spolehlivá, to mi přijde jako nešťastný nápad.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Markus »

Já to chápu tak, že od možnosti zabít někoho přímou ranou v boji jsou tam kritické zásahy. Ostatní, nekritická zranění končí tím, že někde chroptíš na zemi a krvácíš, ale můžeš přežít. To je i celkem „realistické“, ne? Teda ne že bych byl nějaký znalec...
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Selhan »

Muzzug píše: 9. 9. 2022, 11:14 No, protože je to tajemství? Navíc temné? To je něco čím se asi nebudu chlubit a nechám to maximálně ukázat se ve hře, ale asi bych to taky ostatním hráčům neříkal napřímo.
No nevím, tohle mi přijde právě jako strašně slabý argument. Taký máš na deníku zranění a neznamená to, že voláš záchranku. Je prostě rozdíl v tom, co vědí postavy a co hráči, a má zkušenost s tím snažit se ho za každou cenu minimalizovat není dobrá.
Neříkám, že to je pokaždé špatně, ale když je to jen proto, že "je to přece jasné", tak s tím úsudkem mám problém u čehokoli.

A speciálně u těch tajemství, několikrát jsem zažil, že si na hráčských tajemstvích skupina rozbila nosy a i na internetu je o tom dost horrorových historek. Oproti tomu když sem začal hrát hráčská tajemství otevřeně, tak mi přijde, že se nám začalo mnohem lépe dařit dostávat je do hry, protože si v tom navzájem můžeme nahrávat (což trochu směřuje k obecnějšímu kolaborativní vs kompetetivní hra.)
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Elenistar
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Ota »

Mechanika vyřazení je jasná a systém kritických zranění je sympaticky náhodný. Spíš mi jde o z mého pohledu "komické" situace, kdy v boji nikdo nikoho neusmrtí (šance na usmrcení sečnou zranění je 2 ze 36, pokud započítám i rozseknutý krk, kde je třeba léčby v řádu kol, tak 4 z 36) a pokud moje strana neuteče, mám slušnou šanci, že mě někdo vyléčí. A co víc, i když moje strana uteče a já jsem vyřazen inteligentními protivníky, mám šanci, že nikdo nebude tak "cool", aby mě dorazil.
Zkusím to ukázat na příkladech.

Příklad 1: Čtyřčlenná družina narazila na skupinu kostlivců, nevyvíjelo se to dobře. Tři se dokázali pomocí akce ÚTĚK dostat pryč z boje. Čtvrtý smolař zůstal obklíčen sedmi kostlivci a ztratil všechnu Sílu. Zdálo se mi logické a hráči tím nebyli překvapeni, že onoho smolaře kostlivci rozsekali na maděru. Kostlivci nemají motivaci udělat něco jiného, nebylo na koho jiného útočit a dokud chudák chroptěl, tak jejich krátké meče dopadaly.

Příklad 2: Co když se podobná situace stane v potyčce s "inteligentními" nepřáteli? Pět rozběsněných orků obklíčí postavu, která nezvládla použít ÚTĚK, srazí ji k zemi a poté se všichni zarazí a postavu neusmrtí? Uspěli všichni v testu na Osobnost a je jim to hloupé? Nebo nikdo z nich nemá volnou vůli? Nebo ho chtějí vyslechnout nebo jinak využít? Třetí důvod (výslech) je jakž takž obhajitelný, ale první dva, zvlášť když opodál leží jejich rozpůlený kámoš, by se mi hráli divně.

Příklad 3: Družina po krutém boji porazila zkaženého bojovníka Kazisvěta Chechtavého, všichni v boji vyčerpali všechnu vůli, jedna postava byla dokonce usmrcena (velký pech, viz. šance 4 z 36). Kazisvět je sražen k zemi, chroptivě se chechtá a posmívá se postavám, že stejně nejsou tak silní, aby se odvážili jej opravdu zabít. Postavy nemají vůli a smutně se na sebe dívají. No nic, Kazisvěta spoutají a tahají ho sebou, dokud někdo z nich nezíská vůli a nebude tak schopen Kazisvěta zabít. Bohužel, pokud se tak nestane před odpočinkem, Kazisvět si vyléčí Sílu a kdo ví, co se může stát.

Ještě si to rozmyslím, ale v žáru boje bych důraz na ovládání talentu Chladnokrevný nekladl.

EDIT: opravena závorka s velkým pechem
Naposledy upravil(a) Ota dne 15. 9. 2022, 15:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Markus »

Tajemství jsou ve hrách IMHO trochu neintuitivně ne proto, aby je hráč tajil (= nuda), ale aby je hráč dostával do hry (= zábava). Zrovna v tomhle mi ty Zapovězené země přijdou fajn, že se to snaží pojmenovat a do té hry vnést.

Byť teda samotný koncept toho, že každá postava musí být něčím tajemná, a ještě je to mechanicky vynucené, a ještě tě to nutí brát si jedno tajemství za druhým, se mi vlastně příčí.

Každopádně když už mám mít ve hře mechanicky pojaté tajemství, tak vždycky otevřeně tak, aby o tom všichni hráči věděli, a vědomě s tím pracovat.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Markus »

Vraždění:

Otovo 1 a 2 mi přijde logické, aby tu postavu prostě zabili. Kostlivci jednoznačně, u orků bych si možná na něco hodil, jestli ji nezajmou kvůli výkupnému.

Ale příklad 3 mi přijde super v tom, že nikdo z postav nemá koule na zabití zajatce. Jasně, bere to hráčům trochu volnosti rozhodování, ale přesně od toho tam ta mechanika je. Na chladnokrevné zabití nemají srdce, tak ho zajmou a musejí ho vláčet s sebou, zatímco se jim vysmívá. Zní to jako herně zajímavé. No a jestli se to hráčům nelíbí, od toho si můžou koupit talent Chladnokrevný.
Uživatelský avatar
Elenistar
Příspěvky: 47
Registrován: 14. 6. 2022, 16:43

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Elenistar »

Děkuji všem, kteří se vyjádřili k mému dotazu ohledně temného tajemství. Možná tam je z mé strany jistá pachuť, protože jsme to hráli, že jakmile SPOLUHRÁČI odhalili něčí tajemství, tak chvíli na to POSTAVY to tajemství herně vyřešily. Asi nás nenapadla varianta, kterou tady načrtl Markus a jiní, že to mohou všichni vědět od začátku a všichni s tím aktivně pracovat.

Na druhou stranu mám v RPG rád, když tam je nějaké tajemství mezi hráči a vzájemně se překvapujeme. Občas to trpí tím, že někdo odejde s vypravěčem do vedlejší místnosti a něco tam řeší (což je mimochodem v online hraní mnohem méně bolestivá kratochvíle než v hraní naživo). Temná tajemství tohle trochu u nás řešilo a vnášelo to tam jistou nejistotu.

Díky všem za myšlenky. :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Elenistar:
smrq
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Log 1=0 »

Ota:
U bodu jedna není moc co řešit. Kostlivci jsou nestvůry, a platí pro ně jiná pravidla.

Bod dva... Hele, bylo dost takových, co odmítli zabíjet protivníka v boji, a raději stříleli do vzduchu. Dorazit někoho, kdo leží na zemi, paralyzovaný bolestí nebo zraněním, to si žádá silný žaludek. Vážně. Takže situace, kdy nepřítel stpojí nad raněným, hledí na něj s nenávistí, a přesto se nedokáže odhodlat k ráně, to není nic zvláštního, pokud se bavíme o nějaké drsné přízemnosti, kterou ZZ mají.

Bod tři. Krásného absurdního psychopata jsi vymyslel, cca level Joker, bych řekl. Ale to je spíše takové cvičení na téma "dokážu vytvořit tak šílenou fikci, že v ní pravidlo nebude dávat smysl" a to jde u všeho.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Ota »

Log 1=0 & Markus: díky za postřehy, přinesly jiný pohled na problém a asi už vím, jak to zkusím v nejbližších sezeních řešit.

Když postavy vyřadí "inteligentní" nepřátele: dle pravidel
- nějaký ten bod vůle mají skoro vždy a i když jsou to vesměs okouzlující tvorové (Osobnost 4-5), pořád tam nějaká šance na žádaný neúspěch je. A pokud jsou kolem Kazisvěta Chechtavého tři až čtyři postavy, myslím, že by se nakonec dochechtal

Když jsou postavy vyřazeny inteligentními nepřáteli: house rule
- rozdělím si oponenty na citlivé (Osobnost 4+), normální (Osobnost 3) a kruťáky (Osobnost 2 a méně)
- za každého nepřítele, který se účastnil šarvátky ve chvíli, kdy byla postava vyřazena, si hodím k10
- citlivky mají šanci 1 z 10, že postavu dorazí
- normální mají šanci 2 z 10, že postavu dorazí
- kruťáci mají šanci 3 z 10, že postavu dorazí (ano, je to drsné, ale hráčům krutost ZZ často zdůrazňuji, nechat se obklíčit pěti krvelačnými berserky je prostě taktická chyba)
- vše platí, pokud není v krátké vzdálenosti jiný nepřítel, na něhož si je třeba dávat pozor

Uznávám, že tu možná řeším zbytečné blbiny, ale rád mám pravidla pro situace daná předem a ve hře pak co nejvíc věci nechávám na náhodě, abych se i já cítil překvapen.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od smrq »

Mám dotaz na nestvůrné útoky strachem. Jde jim uhýbat?
Pravidla v Příručce vypravěče totiž říkají:
UHÝBÁNÍ A ODRÁŽENÍ: Obecně platí, že nestvůrné
útoky se nedají ODRÁŽET, ale dá se jim
UHÝBAT. Všechny odchylky od tohoto pravidla
jsou uvedené přímo u nestvůry v popisu jejího
útoku. Nestvůry samy umí UHÝBAT, a pokud
bojují zbraní, můžou jí i ODRÁŽET útoky.


V průvodci hráče se o útocích strachu říká, že se hodí kostkami strachu na útok a každá 6 způsobí 1 zranění bystrosti.

Já to vždy hrával, že se nestvůrným útokům strachem uhýbat dá (byť mi to přišlo jako ptákovina). Ale včera mi parťáci z naší družiny tvrdili, že to nejde.
Jak to hrajete?
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Ota »

Útoky strachem:
Hrajeme to tak, že pomocí OBRATNOSTI a MRŠTNOSTI se jim uhýbat nedá (taky mi to zní jako ptákovina). Útoky strachem od běžných fyzických útoků odlišujeme.
Nestvůra hodí kostkami strachu na útok a každá 6 způsobí 1 zranění BYSTROSTI.
Jedině NEBOJÁCNÉ postavy mohou snížit obdržené zranění BYSTROSTI testem na EMPATII, která zde supluje zbroj. Každý úspěch sníží utrpěné zranění o jedna.

Z toho plyne, že pro nepříliš bystré bojovníky je trénování EMPATIE + talent NEBOJÁCNÝ dobrá volba
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Markus »

Já myslím, že ten text mluví o fyzických útocích. Uhýbat strachu je blbost, stejně jako ho nemůžeš odrazit.
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Jekyll »

Presne tak, strachu sa uhnúť nedá. A osobne veľmi oceňujem túto mechaniku, pretože jeden náš warrior sa strašne tešil svojej sile, veril si, že ho nedá nič dole, až kým nenarazil na prvého ducha :D Čím chcem skrátka len povedať, že sa mi páči, ako to vcelku fajn balansuje, resp. obmedzuje min-max postáv.
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od Ota »

Nemáte pocit, že orčí talent Nezlomný je nechutně silný?
Pokud ork v mé skupině vstupuje do boje dejme tomu s vůli 4, zásadně zkouší štěstí, protože tím nemá co ztratit. Pokud takto utrpí zranění Síly, zároveň obdrží stejný počet Vůle a díky talentu Nezlomný si po vyřazení obnoví Sílu na plný počet, pokud má dost Vůle (což dost často má). A jedeme znovu. Ano, při každém vyřazení hrozí kritické zranění, ale pokud je ork vyřazen při zkoušení štěstí, čemuž jde aktivně naproti, kritické zranění nehrozí.
Při delších bojích to vypadá až komicky, když počtvrté vstává z mrtvých a pokračuje v boji.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Drobné dotazy k pravidlům ZZ

Příspěvek od smrq »

Hmm... My orka ve skupině nikdy neměli, ale jestli to funguje opravdu takto, je to nechutně silné.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti