Ω Předválečný svět (1930 - 1940)

Diskuze k Jersonovým projektům, především o Projektu Omega - RPG o alternativním předválečném světě roku 1939, ve kterém fungují různé technické vynálezy a okultní praktiky. Ale taky o jeho starší hře Čas pro hrdiny.

Moderátor: Jerson

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Ω Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Jerson »

Máme tu několik témat o válce a několik geograficky vázaný, ale chybí mi obecné téma pro povídání o starší době, konkrétně o světě před 2. světovou válkou.

Zajímá tahle doba ještě někoho, nebo bych do tohoto tématu psal jen sám?
Naposledy upravil(a) Jerson dne 20. 10. 2022, 21:54, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od Resurrection »

Jaký časový úsek máš na mysli? Mezi válkami? Belle Epoque (~1870+)? Jinak 1940 už válka (v Evropě) byla, takže moc nerozumím ani titulku.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od Jerson »

Mám namysli svět cca 1930 - 1940, plus mínus nějaký ten rok. Osobně mě nejvíc zajímá konec tohoto období, tedy 1939 - 40, nicméně nechci se bavit jen o konkrétních událostech, ale i obecně o společnosti, názorech, postojích a podobně. Samozřejmě hlavně, i když nikoliv výhradně, pro potřeby RPG.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od Lorwyn »

Mě to zajímá, ale asi nebudu mít moc co dodat.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od York »

Je to hodně zajímavý období. Zkouknul jsem celej playlist Between Two Wars, doporučuju.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od Jerson »

Ono je to hodně široké téma.
Zatím mám několik oblastí, které řeším celkem nezávisle.
Život obyčejných lidí v různých částech světa - tedy třeba to, jak dostupný byl telefon a elektřina, rádio, chladnička, jak se lidé dopravovali, kde brali vodu a co dělali s odpadem, jaký byl kulturní život. Ale taky fungování úřadů a policie v různých částech světa, cestování, nošení zbraní, a tak.

Běžná i speciální technika té doby - kromě aut, letadel a lodí zkoumám v té době běžné věci, o kterých dneska už málokdo ví - telexové sítě, potrubní pošta, jednokolejné vlaky, metro, tramvaje, osvětlení.

Vědecké názory - tady je to hodně tubulentní doba. Relativně nová teorie relativity a kvantová fyzika, statický versus rozpínající se vesmír, kontinentální tektonika, genetika a eugenika, jaderné štěpení

Umění - tady mě zajímají hlavně sci-fi filmy a komixy, ale taky různí spisovatelé, kteří se v té době teprve formovali a z nichž se později stali legendy. Tolkien, Asimov, Clarke, atd.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od midewiwin »

Tak nadhoď něco konkrétního.
Možná ti trochu přispěju, vyrůstala jsem totiž v domě, kde se technický vývoj zastavil v té době. Maloměstská vyšší střední třída, dědeček byl poštovní ředitel. Některé civilizační vymoženosti se dostavily v sedmdesátých letech, ale jinak se ten barák dožil zbourání /kvůli silničnímu průtahu/ v předválečné kondici a babiččin způsob života se v něm od doby, kdy jí bylo pětadvacet, v podstatě nezměnil.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od Jerson »

Předpokládám, že tenhle dům už měl vodovodní rozvod i odpady zavedené do bytů, že?

Pro účely jednoho dobrodružství momentálně řeším, odkud berou vodu v menších městech v USA a jak ji skladují. V různých filmech a na fotkách z té doby je občas vidět větší vodní nádrž nad střechami domů, občas ji mívá i statek sám pro sebe. Ale už nevím, zda jde vodu z nějakého vrtu a vytahovanou mechanickým či elektrickým čerpadlem, nebo vodu z řeky, která je filtrovaná přes nějaké základní filtry, či třeba alespoň zčásti děšťovou vodu. A zda byla voda z kohoutku v té době normálně považovaná za pitnou bez dalších úprav (což by mohl být můj moderně-český bias).
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od midewiwin »

Šlo o městský vodovod, v bytě byl rozvod na záchod, do koupelny a do kuchyně. Odpad do žumpy na dvoře. Voda byla pitná bez úprav.

V USA to mohlo být velmi různé. Nedávno jsem četla vzpomínky Johna Grishama na dětství u dědečka. Popisuje, jak se celá rodina v sobotu postupně vykoupala ve vodě nanošené do vany od pumpy před domem. Raná padesátá léta v kraji bavlníkových plantáží.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od Vallun »

Jersone!! Pro Erua, Praha dosud využívá části vodovodů a kanalizací vybudovaných počátkem 19. století (na základě Všeobecného mlýnského řádu z roku 1814...) Vodovod a kanalizace není záležitostí 20. století - jasně, neáš ho všude, ale už dávnoe xistuje a funguje, takže si to můžeš vytvořit dle svých potřeb:)

Ostatně, pokud Ti jde o USA, tak tam jsou často věžové vodojemy docela častou kulisou...ve městech vodovody spíš byly...

Jinak ano, období je to hodně zajímavé... výtvory Fr. Křižíka a podobných dalších (o pár jménech jsem četl, ale teď si je fakt nevybavím*), podniky Tomáše Bati jsou zajímavé ještě dneska...podle mne dobře atmosféru doby zachytil třeba J. M. Troska, ale toho asi určitě znáš:)

* - Josef Sousedík...https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Soused%C3%ADk

Jinak pro mne je tohle období už vlastně součásít druhé světové, boje, které tuto válku později spoluvytváří začaly v Číně v roce 1931.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Jerson píše: 24. 8. 2020, 15:10 A zda byla voda z kohoutku v té době normálně považovaná za pitnou bez dalších úprav (což by mohl být můj moderně-český bias).
Zrovna v USA na tom prý s pitnou vodou z kohoutku nejsou nějak úžasně. Jako je to skoro všude, ale není to samozřejmost. Rychlé googlení naznačilo nějakách 85-90 % domácností má pitnou vodu v kohoutku, z nich dalších 90 % ji má fakt bezpečnou. A samozřejmě zdaleka nejhorší je to na venkově. A mluvíme o roce 2020. 1930-1940 to podle mě moc úžasné být nemohlo, ale zase na druhou stranu tehdy nebyl takový odpor proti infrastrukturním investicím jako teď.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od midewiwin »

Vallune, nemyslím si, že Praha je typický příklad. A hlavně taky byly mezi rozdíly mezi čtvrtěmi a v nich mezi ulicemi a jednotlivými domy.
Někde lidem sloužily veřejné pumpy ještě dlouho po budování hlavní vodovodní sítě ve dvacátých letech, jinde byli rádi, když měli vodu dovedenou aspoň na pavlač. Otočit doma kohoutkem a napustit si vanu nebo aspoň naplnit vodou kbelík, to byl komfort, ke kterému mělo hodně lidí daleko.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od Vallun »

midewiwin - to máš určitě pravdu, ale vyhcázím z této premisi:
Jerson píše: 24. 8. 2020, 12:18Samozřejmě hlavně, i když nikoliv výhradně, pro potřeby RPG.
tzn. není třeba dělat sociologickou studii kolik lidí mělo vodovod doma, ale jde spíš o to, jaké asi tak byly možnosti. Tedy o navození uvěřitelné úrovně ve hře.

Kdyby se Jerson ptal na konkrétní ulici v Praze, tak by to samozřejmě byla jiná, ale i tam bych snad věděl, koho se zeptat:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od Pepa »

Nevím, jestli se to tohoto tématu nějak týká, ale o pražské kanalizaci jsem četl tady.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Předválečný svět (1940)

Příspěvek od Argonantus »

Já ti mohu taky napsat o konkrétní developerské výstavbě na okraji Prahy z té doby, kde bylo na jednom místě postaveno během asi deseti let 1000 rodinných vil, což je množství, ke kterému se nová doba nikdy nepřiblížila v žádném projektu (a komunisti taky ne).
Nejen, že to mělo kompletní rozvody vody, kanalizace a elektriky, ale taky plynu, byť ne v síle použitelné k trvalému vytápění domu, ale spíš jako doplňkovou vychytávku pro teplou vodu a podobně.
K tomu samozřejmě takové vychytávky jako trolejbus, benzínová pumpa, škola, prostě dost kompletní služby, dnes se k tomu dopracovávají podobné projekty dost ztuha a většinou dodatečně.

Většinu domů stavěli soukromí "stavitelé", tedy vlastně lepší zedníci bez nějakého vzdělání, soukromé firmy, asi čtyři hlavní, možná nějaké menší. Plus na jižní straně pár výstavných dražších vil pro bohatší lidi, co dělal nějaký opravdový architekt (a je to vidět). Jeden z těch baráků patříval Vlastovi Burianovi, například. Tam lze očekávat i soudobé technické vychytávky, třeba centrální vysavač ve zdech, potrubní poštu, nepřímé osvětlení a jiné hity. Dnes je tento styl strašně v módě a platí se za věci velký prachy (bauhaus, kubismus, art deco a podobně).
U těch běžných sériových developerských domečků byli majitelé typicky střední vrstva.

Proti dnešku bylo překvapivě marnotratně využito prostoru v domě (neobytné půdy a sklepy, typicky), a ne moc velké pozemky (průměrně 500 metrů). Skoro všude ale byla alespoň jedna garáž. Aut bylo v Československu nadprůměrně hodně, zřejmě pod vlivem Německa.

A samozřejmě, to mluvím o moderní výstavbě 30. let, velká většina domovního a bytového fondu byla v té době starší a v úplně jiné kvalitě. Třeba suché záchody na venkově hluboko do šedesátých a sedmdesátých let; zvládnutá kanalizace nebo čistička ostatně chybí často i dnes. Kamna na pevná paliva zřejmě statisticky vedla, ústřední topení spíš městská vychytávka, a to na uhlí, jak jinak.

Činžák předchozí epochy v secesním stylu měl komín do každé místnosti. Ale měl už elektriku, byť často dodatečně dělanou, a tedy ne vždy úplně elegantně (různé dráty na fasádě a divé krabice na schodištích). Firma Křižík, zejména.
V různých filmech a na fotkách z té doby je občas vidět větší vodní nádrž nad střechami domů,
V USA velmi typické u farem, že mají vlastní nádrž coby samostatnou stavbu, ale taky třeba v New Yorku na mrakodrapech, ježto tam nedosahuje tlak normální vody z uličního řadu. Modernější mrakodrapy (cca 60. léta a dál) mají nádrž už elegantně schovanou někde v posledních patrech.

P.S. Poznamenám ještě pro Midewiwin, že způsob života tamních obyvatel se proti těm třicátým letům změnil, a to docela drasticky.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 24. 8. 2020, 21:43, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět

Zpět na „Projekt Omega (a CPH)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti