Ω Předválečný svět (1930 - 1940)

Diskuze k Jersonovým projektům, především o Projektu Omega - RPG o alternativním předválečném světě roku 1939, ve kterém fungují různé technické vynálezy a okultní praktiky. Ale taky o jeho starší hře Čas pro hrdiny.

Moderátor: Jerson

Odpovědět
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Wolfus »

Osme dievca v hornom rade je neviditelne.

Inac zostavam pri druhom dievcate dole. Odmieta sa pozriet do objektivu, aby tym neposkodila fotografiu a nepritiahla tak pozornost.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od PardGalen »

Spoiler
Jedna z nich je šikanovaná a stane se z ní Carrie? Možná ta v první řadě druhá zleva jak se kouká do země. :)
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Vitus »

Taky bych na základě intuice zkusil to druhé zleva v první řadě - způsob, jakým se nedívá do objektivu je poněkud znepokojující. :D
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Sosacek »

MarkyParky píše: 26. 8. 2022, 12:03 Druhá zleva nahoře. Jí ty vlasy nesedí vůbec. Její psychické síly deformují zachycený obraz.
To je psychicky amplifikator maskovany za vlasy.
Za tento příspěvek děkují uživateli Sosacek:
MarkyParky
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Passingby »

Přidávám tip na tu prostřední ve spodní řadě, protože se kouká úkosem někam doleva vedle fotografa. Ostatní koukají do objektivu, nebo ta jedna do země.

Ale měl jsem vnuknutí, které mi přinesl pohled do křišťálové Kostky. Jinak by mě to nenapadlo.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2559
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od smrq »

Nahoře úplně vpravo. Je nenápadná, neviditelná. Krom jedné reakce jste ji ještě nikdo nezmínil. Umí se skrýt, schovat.
Dole druhá zleva je až moc očividná. I když uznávám, že to může být taková Carrie.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Passingby »

Jerson píše: 25. 8. 2022, 22:38 Po třetím kole rozeberu účel a výsledky.
Tak co, jak dlouho nás ještě budeš napínat? Vypadá to, že většinově se shodneme na té druhé zleva v přední řadě, co kouká do země.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Jerson »

Už to sepisuju.
To víš, dal jsem to na pět míst včetně FB, tak mi trvá, než posbírám odpovědi :-)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Eleven test

Příspěvek od Jerson »

Zadání
Předložena školní fotografie čtrnácti dívek (číslování zleva doprava, přední řada a pak zadní řada). Test proběhl ve třech fázích. Zadání jednotlivých fází:

Fáze 1
Podívejte se na dobovou fotku a vyberte jednu dívku, která vás z nějakého důvodu zaujala. Zdůvodněte výběr.

Fáze 2
Představte si, že jste vyšetřovatelé paranormálních jevů. Fotka je jediným vodítkem, které máte.
Vyberte podezřelou dívku. Pokud můžete, zdůvodněte svůj výběr.

Fáze 3
Hledáte dívku s paranormálními schopnostmi - telekineze, telepatie, možná i další. Jako hráči máte samozřejmě znalosti reálného světa včetně popkulturních referencí. Vyberte jednu dívku na fotce. Zkuste se jako (náhodně sestavená) skupina dohodnout / navzájem přesvědčit, na kterou z nich byste se zaměřili.

Průběh testu
Cíl testu byl poměrně jednoduchý. Narazil jsem na starou školní fotografii, na které mi na první pohled padla do oka jedna dívka, která mi přišla “paranormálně podezřelá”. Chtěl jsem si ověřit, zda bude stejně působit i na jiné lidi v RPG komunitě, a zda se výsledky budou lišit podle míry poskytnutých vodítek.

(Test nesplňoval parametry vědeckých studií).

V první fázi nejvíc zaujala dívka č. 2, téměř polovinu účastníků. Nejčastějším důvodem bylo, že se dívá do země. Ostatní zaujaly méně než 10% účastníků (některé nikoho)

V druhé fázi mělo jít o “intuitivní” výběr, přičemž nebyla poskytnuta vůbec žádná vodítka. Dívku č.2 označilo už jen 30% účastníků, výrazněji se projevila dívka č. 3, hlavně kvůli podivně loženým rukám a účesu. V této fázi se objevilo nejvíc poznámek o nepřirozeném vzhledu dívek nebo počítačové úpravě fotky, i když se jednalo stále o stejnou a nijak neupravovanou fotku.

Ve třetí fázi měli účastníci označit dívku s paranormálními schopnostmi. Ty samozřejmě z hromadné fotky nelze poznat. Polovina účastníků opět označila dívku č.2 , přičemž jejímu pohledu do země dodali různé motivace.

Zhodnocení
Otázkou bylo, zda účastníci testu označili dívku, která mě na první pohled zaujala.


To se dozvíte na konci tohoto textu. Ale napřed si za svou účast v testu zasloužíte vysvětlující příběh.

Před dvaceti lety jsem do svých RPG her zařadil prvek paralelního / snového světa, který byl různě pozměněnou variantou reálného (herního) světa. Samozřejmě to není nijak originální nápad, takový “svět na druhé straně” použilo mnoho lidí předemnou i po mně. V poslední kampani, kterou jsem vymýšlel od roku 2020, jsem tento “temný svět” spojil s myšlenkou Cthulhu mýtu - tedy že bytosti a světy popisované Lovecraftem (v našem herním světě) možná pochází z nějakého paralelního světa, deformované, temnější verze tomu, co nazýváme “realitou”. Náplní kampaně je hromadné pátrání po prvcích tohoto temného světa.

Ve svých hrách používám skutečné mapy, fotky a další podklady z 30. let minulého století. Když jsem hledal, kam zasadit motiv hledání (reálně neexistujícího) města Arkham, celkem pochopitelně jsem sáhnul po okolí Bostonu. Existují dokonce mapy státu Massachusetts (strašný název, nikdy si nejsem jist, která písmena zdvojit), na kterých je Arkham zobrazen. A když jsem takovou mapu překryl reálnou mapou, ukázalo se, že by se mělo město Arkham nacházet na místě reálného města Reading. Takže jsem pro kampaň použil mapu Readingu.

Když moje hlavní skupina Reading po roce hraní Reading opustila, navázal jsem kampaní o hledání Necronomiconu, ve které jsem uvedl postavu studenta - snového navigátora. To jsou lidé, kteří dokážou sami sebe a občas i někoho dalšího dostat do oné temné paralelní reality. Záměr je celkem prostý - chci dát hráčským postavám- agentům Omegy - možnost, aby se do Arkhamu dokázali dostat, i když to sami neovládají. Tedy pokud by se po této linii vydali. Bohužel snový navigátor zemřel během prvního herního sezení. Není jediný, podobné schopnosti mají i někteří jiní agenti, ale ti se ne vždy účastní mise (herního sezení).

(Vsuvka pro vysvětlení: Hraju formou multikampaně. To znamená, že se děje jedné kampaně účastní několik desítek hráčů v různých skupinách. A hledání Arkhamu se do této chvíle účastnilo celkem 33 postav. Většina formou oneshotů, někteří i dvakrát nebo třikrát, a jedna skupina opakovaně.)

Každopádně jsem si potřeboval otevřít další možnosti pro případ, že by se agenti chtěli dostat přímo do Arkhamu.

Přes prázdniny jsme měli herní pauzu a já shlédl čtvrtou sérii Stranger things. Nebudu moc spoilovat, ale asi víte, že motiv nebezpečného paralelního světa plného nestvůr a osoby, která je s tímto světem spojená, se tam objevuje také.

Po prázdninách jsem si řekl, že bych mohl tenhle Reading sepsat jako modul pro sandboxovou kampaň. A abych měl k tomu lepší podklady, hledal jsem nějaké fotky z Readingu. Kromě jiné jsem našel i několik fotek z místních škol, a jednu fotku čtrnácti holek z roku 1940, tedy jen o rok později, než probíhá naše kampaň. Hned na první pohled mi padla do oka dívka, která se místo na fotografa dívá do země. Silně mi připadala jako Eleven ze Stranger Things, tak jsem si říkal, že by bylo super mít ve hře i tenhle motiv. A protože všechny ostatní školní fotky mají napsaná jména lidí, kteří na nich jsou, tak jsem si řekl, že můžu téhle Eleven z Arkhamu dát i reálné jméno.

Závěr
Ať už schopnosti účastníků testu chcete považovat za paranormální nebo ne, tak polovina z nich označila za podezřelou tu SPRÁVNOU osobu. Teď už zbývá jen zjistit, kdo to je, a najít ji. Alespoň mám náplň další kampaně.

P.S: Hráči RPG mi občas říkají, že ve fantasy světech se můžou dít opravdu fantastické věci, které v realitě nejsou možné. Možná ano.
Otázka je, proč tahle Eleven z reálného světa jako jediná ze všech školních fotek má u sebe uvedeno “unknown”.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson tito uživatelé (celkem 3):
Archimedesfort1, kin, smrq
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od MarkyParky »

Otázka je, proč tahle Eleven z reálného světa jako jediná ze všech školních fotek má u sebe uvedeno “unknown”.
Protože čumí do země a nikdo ji na té fotce nepoznal :)
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
efram
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od PardGalen »

Jerson píše: 29. 8. 2022, 14:10 Závěr
Ať už schopnosti účastníků testu chcete považovat za paranormální nebo ne, tak polovina z nich označila za podezřelou tu SPRÁVNOU osobu. Teď už zbývá jen zjistit, kdo to je, a najít ji. Alespoň mám náplň další kampaně.
Že to uhádla polovina dotazovaných je dobře nebo špatně?
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Jerson »

Je to dost dobrý výsledek. Teoreticky to znamená, že si takového prvku všimne alespoň třetina hráčů u stolu, a žádná jiná možnost nebude výraznější. Tedy v modelovém případě z pěti hráčů budou dva pro jednu možnost a ostatní pro jiné, vzájemně odlišné možnosti.
A zároveň jen polovina shodných odpovědí znamená, že to není až tak očividné.
Shoda pod 30% by byla nedostatečná, a shoda nad 70% už hodně návodná. U všech tří fází to bylo 30 - 53%, takže množství návodných pomůcek nebo naopak zatajení všech informací sice změní počet shod, ale ne příliš zásadně.

A možná by se u toho dalo vyvodit, že snaha vyhnout se fotografování sklopením pohledu je hodně nápadná. Ale kůže to být i pozicí na fotce a osvětlením.

Btw mám sem dát i grafy a odpovědi účastníků?
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od eerieBaatezu »

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Jerson »

Přidal jsem tabulku osobních předmětů, trochu ve stylu "Náhodný loot z mrtvoly". Zkusil jsem to rozdělit podle společenského postavení majitele a podle pohlaví, ale protože se moc nevyznám třeba v tom, co u sebe nosí ženy - natož co nosily ve 30. letech - tak uvítám připomínky a návrhy.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson:
Antharon
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Předválečný svět (1930 - 1940)

Příspěvek od Vitus »

U všech mi tam chybí obecné doklady (nejen osobní, ale třeba i různé tramvajenky) - ty se už ve 30. letech běžně nosily.

U všech žen chybí minimálně rtěnka a hřeben/kartáč na vlasy, zrcátko by měly všechny třídy kromě nižší. Navíc ženy ze středních a nižších tříd by měly často u sebe něco na vysprávky (jehla, niť, pár špendlíků, zavírací špendlík, knoflík) a síťovou tašku. Ženy ze střední třídy by u sebe měly pár náhradní punčochu.

U mužů ze střední třídy by mohla být praktická obdoba KPZ (obdobně jako u žen jehla, niť, pár špendlíků, zavírací špendlík, knoflík, k tomu svorka, tužka, kus papíru, provázek...).

U žen z nižší třídy bych taky předpokládal něco k jídlu (lépe zabalené a v lepším stavu, než nedojedená svačina u mužů).

U mužů ze všech tříd by mohl být šňupací tabák.
Odpovědět

Zpět na „Projekt Omega (a CPH)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti