Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

Aegnor: By jsi za to měl vlastně ještě platit, když je to takový pohodový zenový wellness :D
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jezus »

Bavíme se pořád o tom, co lidé dělají často dobrovolně zadarmo, protože je to právě baví? :-D

Jinak je fakt, že to s tím historikem je dost specifická ulička, kam většina lidí vlastně ani nechce jít. Spoustě lidí stačí pseudohistorický setting, pokud vůbec. Většinou chtějí hrát, ne zkoumat historii :-)

Přidaná hodnota tak vážně bude asi buď ve figurkách, nebo třeba proprietách (mapy, zprávy na "pergamenu", případně historické lodní lístky, telegramy...), případně ve znalosti loru a prostředí (GM nelistuje, GM ví - buď z hlavy, nebo kam se přesně podívat), promakaných NPC... a pak samozřejmě v tom, že GM "umí", pod čímž si lze představit leccos, ale prostě zvládá flow, improvizaci, zábavné vyhodnocování...

Za wargaming bych asi neplatil, ale uznávám, že DnD hraju už pár let a pokud těch soubojů není moc (příliš po sobě), tak mě pořád baví.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

Jezus píše: 19. 5. 2022, 13:32 Bavíme se pořád o tom, co lidé dělají často dobrovolně zadarmo, protože je to právě baví? :-D
No ale uznej, přijdeš třeba za malířem, aby ti nakreslil plakát tvojí RPG postavy, aby sis ho mohl pověsit na postel a pak se s ním budeš hádat o ceně se slovy "To je moc, stejně určitě maluješ spoustu věcí dobrovolně, zadarmo a pro zábavu"?
Za tento příspěvek děkují uživateli Corny:
kin
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Wolfus »

Popri argumetoch popisujucich pomerne extremne situacie tu akosi zapadol prispevok popisujuci nieco, co mi pride v oblasti platenych PJ-ov asi najpodstatnejsie:
Jerson píše: 19. 5. 2022, 09:52 Mějme třeba 15 mladých hráčů, kteří by si rádi zahráli se zkušeným GMmem, ale v jejich okolí nikdo takový není volný, nebo nemá čas. Takže přijdou do Domu dětí. Vedoucí DDM obvolá své kontakty a ptá se, kdo by měl čas a chuť vést nějaké kroužky. GMmů je málo a jsou docela přetížení, ale pár z nich si ten čas najde. Dostanou za to menší odměnu. Výsledkem je, že hrajou s hráči, se kterými by normálně nehráli (a možná by v tom čase ani nehráli vůbec), v poněkud jiném formátu, než který považují za optimální (dvě hodiny místo celého odpoledne), a očekává se od nich odpovědnost v tom smyslu, že opravdu každý týden a hru přijdou. Dále je výsledkem, že 15 hráčů hraje RPG.

Když bys z toho odstranil formu odměny, tak by to dělal dejme tomu jeden místo tří, takže by hrálo jen 5 hráčů a 10 by nehrálo.

To je pro tebe žádoucí výsledek? Nebo máš v záloze jiné řešení pro oněch 10 hráč?
Mozno to nie je az taky bezny problem a dotyka sa ma tak len preto, ze som tu situaciu zazil v dobe, ked u nas drviva vacsina ludi o existencii RPG ani netusila, nieto aby ich niekto uvadzal v DDM. Vtedy to dopadlo tak, ze si podla Jersonovho prikladu z 15 hracov nezahralo 15. Kazdopadne pri slovnom spojeni "plateny PJ" mi napadne skor takato situacia, ako (s drobnou nadsazkou) univerzitny profesor, ktory pripravuje historicky hodnovernu hru za 300 eur.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Ale tato situacia v DDM pre toho GM neznamena, ze sa nechava platit a je to profesional. Aj tak vsetky tie peniaze pretavi spat do hry a zasa je to len dobrovolnik. Ak chceme hovorit o platenom GM, mali by sme si asi stanovit, ze na tomto hrani produkuje nejaky legitimny zisk.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Wolfus »

Antharon píše: 19. 5. 2022, 14:02 Ale tato situacia v DDM pre toho GM neznamena, ze sa nechava platit a je to profesional. Aj tak vsetky tie peniaze pretavi spat do hry a zasa je to len dobrovolnik. Ak chceme hovorit o platenom GM, mali by sme si asi stanovit, ze na tomto hrani produkuje nejaky legitimny zisk.
OK, beriem. Ja len, ze sa na situaciu da pozerat nielen z pohladu niekoho, kto za to berie peniaze, ale aj z pohladu toho, kto za to plati ;)
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Wolfus: v tom pripade by som povedal ze ludi co sa s formou kde je za rpg symbolicky poplatok stretli ovela viac ludi. Za seba viem povedat ze ako skolaci sme mali dohodu ze chlalani davaju prefocovat materialy a ja za to mastrujem. Neskor sme si platili dracak ako kruzok v centre volneho casu, co spocivalo v tom ze sme platili za miestnost, to uz sme boli celkom velki a bola to prijemna miestnost v detachovanom pracovisku v nejakom rodinnom dome. No a potom sme si uz ako dospelaci zalozili klub s par stredoskolakmi a ten funguje uz skoro 10 rokov.

Inak este taka klasika je hranie po krcmach, kde sa patri spravit trzbu a niekedy platia game mastrovi utratu :)
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jezus »

Corny píše: 19. 5. 2022, 13:42 No ale uznej, přijdeš třeba za malířem, aby ti nakreslil plakát tvojí RPG postavy, aby sis ho mohl pověsit na postel a pak se s ním budeš hádat o ceně se slovy "To je moc, stejně určitě maluješ spoustu věcí dobrovolně, zadarmo a pro zábavu"?
Tak pokud bude chtít 300 euro za den práce s tím, že je to hrozně náročné, tak budu. Naopak tu stovku éček mu rád dám, protože vím, že i když ho to baví, je to čas, který stráví prací pro mě.

Samozřejmě bude záležet na tom, jaký je to profesionál. Když mi řekne, že ho to sice baví, ale zakázek za 300 má dost a už to, že mi to vůbec udělá je "laskavost", tak to zvážím - nabídka poptávka.

Ale měl jsem pocit, že tu začíná znít, že GM by si těch 300 e říci měl, protože všechna ta příprava a tak je náročná... Tam teda oponuju, že hodně lidí to dělá zadarmo, tudíž dělat něco takového navíc pro další lidi a dostat za to slušný plat by mělo samo o sobě stačit. A tam mi těch 100 e za šest hodin "práce" přijde teda dostatečných.

(Samozřejmě pokud se o něj začnou lidi přetahovat a přeplácet ho, může ceny zvednout...)
Wolfus píše: 19. 5. 2022, 14:09 OK, beriem. Ja len, ze sa na situaciu da pozerat nielen z pohladu niekoho, kto za to berie peniaze, ale aj z pohladu toho, kto za to plati
Je to tak. Tam jde právě pak o to, najít to místo, kde se ti potká ochota lidí platit a ochota lidí za to něco dělat :-)

Na v zásadě dobrovolničením v DDM bych nezapomínal (už proto, že pochybuju, že v našich podmínkách by se dalo dělat něco o moc víc), ale je prostě třeba vést v patrnost, že je to dost specifické vlákno debaty a o "profesionálním GM" v takovém případě není řeč.

btw Jerson: Můžu se zeptat, jaké měli zhruba cenové relace?
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Jezus píše: 19. 5. 2022, 14:32
Corny píše: 19. 5. 2022, 13:42 No ale uznej, přijdeš třeba za malířem, aby ti nakreslil plakát tvojí RPG postavy, aby sis ho mohl pověsit na postel a pak se s ním budeš hádat o ceně se slovy "To je moc, stejně určitě maluješ spoustu věcí dobrovolně, zadarmo a pro zábavu"?
Tak pokud bude chtít 300 euro za den práce s tím, že je to hrozně náročné, tak budu. Naopak tu stovku éček mu rád dám, protože vím, že i když ho to baví, je to čas, který stráví prací pro mě.

Samozřejmě bude záležet na tom, jaký je to profesionál. Když mi řekne, že ho to sice baví, ale zakázek za 300 má dost a už to, že mi to vůbec udělá je "laskavost", tak to zvážím - nabídka poptávka.

Ale měl jsem pocit, že tu začíná znít, že GM by si těch 300 e říci měl, protože všechna ta příprava a tak je náročná... Tam teda oponuju, že hodně lidí to dělá zadarmo, tudíž dělat něco takového navíc pro další lidi a dostat za to slušný plat by mělo samo o sobě stačit. A tam mi těch 100 e za šest hodin "práce" přijde teda dostatečných.
Pokial ty si vyberies umelca a potom sa s nim zacnes hadat ze to chces trikrat lacnejsie tak nieco nesedi. Mozno by si si mal vybrat nejakeho ineho umelca. Alebo si ho namalovat sam.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jezus »

To jsi mě nepochopil. Cenová nabídka a souhlas/jít o dům dál samozřejmě probíhá před tím, než začne něco dělat. Stejně jako s tám hypotetickým GMem se podívám, kolik chce a co nabízí. Jen prostě říkám, že 300 e mi připadá přepálených a kdybych sám něco podobného nabízel, nevím, proč bych měl nastavit cenu takhle vysoko.

Samozřejmě pokud vidím, že je tam i nějaká drahá produkční kvalita (co já vím, figurka na míru???) tak jsme zase někde jinde. Ale prostě když mi někdo nabídne solidní plat za něco, co mě v základu baví, nějak nevím, proč bych měl chtít víc. A podobně se na to dívám.

Výslednou cenu samozřejmě určí trh (nabídka/poptávka), tak jo, buď si najdu jiného umělce, co mi to namaluje za 100 e nebo to mít nebudu...
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Vies ide aj o to ze ked si napriklad profesionalny maliar zakaznik ti neplati len za cas ktory malujes ale aj za cas ktory lezis uhorom a nemalujes nic. Lebo z niecoho zit musis a ak nemas pracu na fulltime niekto ti musi zaplatit prestoje. tiez je taka teoria ze ludia co nepatacuju od deviatej do piatej su kreativnejsi a robia kvalitnu pracu. Ci uz je to game master, programator alebo maliar. (S vynimkou typka co si odomna vypytal za 40m2 oblozenia sadrokartonom 1800e len za pracu)
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Antharon píše: 19. 5. 2022, 14:02 Ale tato situacia v DDM pre toho GM neznamena, ze sa nechava platit a je to profesional. Aj tak vsetky tie peniaze pretavi spat do hry a zasa je to len dobrovolnik. Ak chceme hovorit o platenom GM, mali by sme si asi stanovit, ze na tomto hrani produkuje nejaky legitimny zisk.
Antharone, přemýšlím, co se za tím skrývá, a nejsem si jist, zda máš pravdu.

Dejme tomu, že dostávám stovku na hodinu. Na hru si nesu natříhané kartičky, losovací karty a karty vybavení, mapu a materiály k AW, které jsem si už dřív vytiskl pro jiné účely. Takže mám zisk asi tisícovku za měsíc, která mi víceméně zůstává.
Ne že bych si kvůli tomu chtěl říkat "profesionální GM", ale "placený" jsem z pohledu finančního úřadu i úřadu práce rozhodně.

Jezusi, nějaké přesnější ceny ještě zjišťuju, takže časem budou.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson tito uživatelé (celkem 2):
Jezus, Wolfus
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jezus »

Antharon: Nějak nevím, co ti odpověď. Je fakt, že kdyby se dotyčný živil jenom tím, asi to bude víc, ale i tak bych to násobil tak 1.5 ne třema...

Samozřejmě klidně si může říct o víc, jestli má pocit, že za to jeho práce stojí nebo ji nikdo levnější neposkytne.

Já uvažuju v relacích, které bych teoreticky byl ochotný zaplatit a zároveň bych byl ochoten podobnou práci za ty peníze dělat (v DDM i za míň, ale byť by to byl příjem, už by to nebylo primárně kvůli penězům). Nerozporuju, že si někdo může říct o víc, nebudu ho mít za zloděje, ale prostě jeho práci nekoupím.

Stejně jako bych si nenechal nikdy nic obložit sadrokartonem za 1800 eček. Chápu, že ti někdy nic jiného nezbyde (taky jsem vysolil dva litry /korun/ za dvě hodiny práce při přepojení antény, protože mi nic jiného nezbylo), a pokud bych nutně potřeboval GMa a nikoho neukecal, třeba bych našel lidi, co by 300 e za sezení spolu se mnou dali... ale prostě momentálně to považuju za přestřelené - tržně neživotaschopné.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od boubaque »

Jezus píše: 19. 5. 2022, 14:58Ale prostě když mi někdo nabídne solidní plat za něco, co mě v základu baví, nějak nevím, proč bych měl chtít víc. A podobně se na to dívám.
Tohle je bohužel scestná úvaha, vysvětlím (ale už to částečně zmínil Antharon):

Dejme tomu, že se GMováním chceš živit. Pokud chceš mít na živobytí, daně, odvody, spořit na rezervy, odpočinek a "zvyšování si kvalifikace" (načítání nových pravidel, studium historie, průzkum trendů, sbírání inspirace apod.), potřebuješ u nás cca 40k měsíčně (1600 €). Můžeš dělat za 25k, ale zřejmě budeš pak žít z ruky do huby (podle toho, jak bydlíš a v kterém regionu/obci) a na dovolenou nikdy nepojedeš.

Pokud si za sezení řekneš 2000 Kč (80 €), musíš jich za měsíc odvést 20. Tzn. jedno sezení se v tu chvíli rovná jednomu pracovnímu dni (když vezmu přípravu, cestu, vlastní vedení hry a přímé prostoje, může to na 8 h na sezení vyjít). Pokud neseženeš tolik skupin ochotných platit, musíš zvýšit ceny (aby sis mohl dovolit nemít sezení každý den), anebo mít vedle vedení jiný výdělek.

Mně teda vychází, že 2000 Kč (500/h vlastní hry) je minimum, které má pro profesionálního GMa (byť na částečný úvazek) smysl.
Za tento příspěvek děkují uživateli boubaque:
Corny
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

A fakt chci vidět někoho, jak přijde za třeba architektem nebo kuchařem a bude mu remcat na ceny, protože "plno lidí to dělá zadarmo a pro zábavu".
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: hanss a 9 hostů