Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1750
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

Tohle asi ale není ekonomické okénko...

Antharon: Jako sure, pokud chceš hrát hru, kvůli které musí být GM historik a studovat deset hodin týdně nějaké staré spisy a Artušovské legendy, nebo chceš hrát klasické DnD s Gygaxovím look-a-likem či OSR s VIP letitým gamemasterem, tak je to skutečně asi natolik specifický a vyhraněný požadavek, že lze očekávat, že ti ho jen tak někdo nenabídne a ten jeden člověk, co to dělá, za to třeba bude chtít zaplatit nemalé peníze (a asi ty peníze budou docela oprávněné). Podobně jako když bys chtěl hrát Nightwitches v historických kostýmech a při každé misi sedět v maketě předválečného ruského práškovacího dvojplošníku nebo očekával, že když hraješ nějaké dvorní RPG na způsob Pride and Prejudice, tak tě tam celou dobu bude obsluhovat nějaké dobové služebnictví a bude ti vařit čaj. Ale připadá mi, že to už jde hodně mimo prosté GMování, a neplatíš za GMování jako takové, ale spíš ten specifický luxus navíc (ten nezbytný hloubkový historický vhled, kostýmy, VIP postavení toho konkrétního GMa atd.), a byť si to docela dovedu představit (aniž bych o to teda osobně stál, protože to nezní jako nic, co by tu hru nějak zásadně obohatilo), tak bych řekl, že to docela překračuje rámec téhle diskuze. Ale sure, představit si to obecně dokážu.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Sosáčku, asi bych napřed potřeboval vysvětlit, co je to gig economy, a pak možná i to, v čem jsou její problémy.
Druhému odstavci tvého příspěvku nerozumím vůbec, tedy nevím, co jsi tím chtěl říct.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 13. 6. 2022, 23:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

V tom případě jsem nejspíše ignorant, protože nevidím relevanci k placení GMmům a tedy ani problémy, o kterých Sosáček píše. Tedy pokud bych nechtěl uvažovat o tom, že by bylo lepší zaměstnat GMma na plný úvazek, aby měl zaměstnanecké výhody, ale tak to určitě nemyslel.

Nicméně pro Yorka nadhodím otázku.

Mějme třeba 15 mladých hráčů, kteří by si rádi zahráli se zkušeným GMmem, ale v jejich okolí nikdo takový není volný, nebo nemá čas. Takže přijdou do Domu dětí. Vedoucí DDM obvolá své kontakty a ptá se, kdo by měl čas a chuť vést nějaké kroužky. GMmů je málo a jsou docela přetížení, ale pár z nich si ten čas najde. Dostanou za to menší odměnu. Výsledkem je, že hrajou s hráči, se kterými by normálně nehráli (a možná by v tom čase ani nehráli vůbec), v poněkud jiném formátu, než který považují za optimální (dvě hodiny místo celého odpoledne), a očekává se od nich odpovědnost v tom smyslu, že opravdu každý týden a hru přijdou. Dále je výsledkem, že 15 hráčů hraje RPG.

Když bys z toho odstranil formu odměny, tak by to dělal dejme tomu jeden místo tří, takže by hrálo jen 5 hráčů a 10 by nehrálo.

To je pro tebe žádoucí výsledek? Nebo máš v záloze jiné řešení pro oněch 10 hráč?
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson tito uživatelé (celkem 2):
Wolfus, kin
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6947
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Corny: ja si napriklad viem predstavit ze ako hrac by som za takuto hru vysolil napriklad 25-50e za jedno sedenie. Samozrejme ocakaval by som ze kvalita takehoto sedenia bude spickova. Ak si niekto vezme za stvorhodinove sedenie trebars 100-200e asi by som pocital s tym, ze pride pripraveny s podkladmi, venuje tej hre dostatok casu a je odbornik. Tiez by som pocital ze bude hra customizovana podla hracov a ich predstav a poziadaviek.

Na odpocinkovu hru ktoru by som chcel hrat preto, ze sa po veceroch nudim mam uplne ine poziadavky. Chcem aby som sa zabavil, trochu experimentoval a spoznal nieco zaujimave. Casto sa stane, ze hra nie je perfektna ale nevadi mi to. U plateneho GM by ma to asi trocha mrzelo a zvazil by som ci by som do tohoto zazitku chcel ist znova.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1750
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

Podle mě máš jen trochu naivní představu o tom, že budeš platit jen 100 Eur za 4 hodiny sezení, kde ti to odvede prvotřídní Gamemaster, který je zároveň odborník na historii a ještě ti k tomu několik hodin seděl a připravoval podklady a customoval ti to na míru. To bych ta čísla viděl podstatně vyšší.

Ostatně co jsem teď koukal, tak někteří DnD gamemasteři si účtují až 500 dolarů za sezení, a to se od nich ani neočekává taková úroveň kvality, jakou popisuješ.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Hike
Příspěvky: 1203
Registrován: 23. 11. 2006, 06:39
Bydliště: Polička
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Hike »

Hmm ... tyhle vaše úvahy nad danou částkou mě postrkávají k zamyšlení nad dalším aspektem. Asi bych nechtěl hrát hru, kde jsem jako účastník-hráč zaplatil 200EUR za jedno sezení, a i kdyby přišel GM skvěle připravený a tedy z jeho strany byla příprava dostatečně ohodnocená, a pak pozorovat/poslouchat svého spoluhráče (jiného platícího hráče), jak si plácá játra v rozhovoru s nepodstatným NPC, které má jenom prohloubit charakter jeho postavy. Tedy střet zájmů platících zákazníků ... brrr.
Za tento příspěvek děkují uživateli Hike tito uživatelé (celkem 2):
Bifi, Markus
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6947
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Corny: ak je pravda to co vravel markus a na hodinu hry je pol hodina pripravy, sme na siestich hodinach. 200 eur za 6 hodin je nieco o com sa vacsine ucitelov historie moze snivat.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Jezus
Příspěvky: 2635
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jezus »

Nevím kolik Corny bereš, ale 100 euro je solidní denní mzda vysokoškoláka - což teda tak si "odborníka na historii" představuju - prostě někoho, koho to baví, tak si to vystudoval (případně nastudoval ve volném čase). Asi nepotřebuješ někoho, kdo v tom má doktorát...

Budu-li brát přípravu stejně dlouhou jako samotnou hru (protože část recykluje, část teda customizuje), jsem na osmi hodinách a velice slušné mzdě (tedy v českých relacích samozřejmě).

I kdyby byla prvotní časová investice vyšší (nebo třeba byly část náklady na kvalitní tisk, modely, kostým? ...), tak se ti to po čase vrací tou recyklací + je tam pořád jistý prvek zábavy = jako přivýdělek někoho, kdo dřepí celé dny v muzeu nebo v knihovně (nebo co "odborníci na historii vlastně dělají :-) ) docela dobré.

A i kdyby ses tím chtěl vyloženě živit, tak sice už musíš začít líp počítat a možná malinko zvednout ceny, ale zase se ti rychleji protočí ta prvotní investice tou recyklací...

tl;dr: Nemyslím si, že by ta čísla měla být podstatně vyšší.
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jarilo »

Trochu off-topic, ale k tomu příkladu s VIP zážitkem, tak tam bych klidně očekával částku např. v nižších stovkách EUR/USD, které se rozdělí mezi 2 - 5 lidí, ale spíš než si s takovým člověkem zahrát, tak s ním mít prostě nějakou brainstorming/game design session. Například Jonathan Tweet, Monte Cook, atp.

Jinak se mi tu taky líbil ten postřeh stran intimity - určitě osobně vnímám velký rozdíl mezi tím jít si dát nějaký one-shot hry orientované spíše na boj, taktiku a s předpřipraveným scénářem na opengamingu - tam je mi do určité míry jedno, kdo se mnou u stolu sedí (do určité míry a one-shot píšu) a pak buď něco v systémech jako Polaris, nebo dlouhodobé kampaně her, kde mám větší emoční vklad, projektuju do toho své nějaké představy, sny, odhaluju nějaké vnitřní tužby/kinky věci - to už pro mě znamená nutnost hrát se skupinou lidí, které mohu označit za blízké přátele a mám v ně důvěru se jim s některými těmi věcmi svěřovat, případně jsme na velmi podobné vlně, kde chápeme, že what happens at the table stays at the table a nikdo s tím nebude nějak negativně pracovat.

Možná to čtu špatně, ale působí to na mě, že lidé, kteří se tady v diskuzi staví k tomu placenému modelu negativně, se staví negativně hlavně k té institucionalizaci, obavám z dopadu existence platforem/firem, které budou tohle primárně jen zprostředkovávat. Asi je rozdíl, když to takhle tlačí nějaká firma jako hlavní business a když to například bude organizovat místní DDM, který z členských příspěvků/dotací/rozpočtu od města bude vypravěčům platit náklady a nějakou marži navíc. Pokud to zajistí kvalitní zábavu pro děti/lidi, kteří by jinak těch možností jak hrát neměli, tak super.

A rozhodně je pravda, že čas je prostě nejvíc valuable komodita, pro mě určitě. Neříkám, že to tu někdo rozporuje, ale chápu tu argumentaci tím časem. Od té doby co jsem rodič, se pro mě řada volunteer aktivit, které jsem před tím nadšeně dělal, stala nemožnými - prostě už jsem nechtěl přelévat čas na rodinu do něčeho, co sice má smysl a baví mě, ale není to rodina a ještě z toho kromě dobrého pocitu a nějakých dalších side efects (např. networking, zvyšování povědomí o své osobě v oboru atd.) nemám nic. Aktivit, kde si před sebou a rodinou obhájím, že nepřinesou nějaký příjem do rodinného rozpočtu, ale pořád jsou natolik významné, že je chci dál dělat, pár je, ale opravdu výrazně méně, než dřív.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A poznámka pod čarou, jo týká se sexu, takže případně nečtěte, pobuřuje-li vás to:

V tomto ohledu, když už tady padlo to srovnání se sexem, kdy to samozřejmě hodně záleží na přístupu každého jedince, ale sex čistě pro sex a tu zábavu budu sdílet prakticky s kýmkoli, kdo bude chtít a budeme se přitahovat, podobně jako nějaký ten one-shot hack n' slash nebo deskovku. Ale už tomu člověku nebudu vykládat o svých pocitech, snech, traumatech a tak.

Chápu, že řadě lidí může to, že se před sebou svlíkli a měli sex nějakým způsobem implikovat, že se hodně intimně sblížili, ale vůbec to tak být nemusí, pro mě tam to rovná se rozhodně není.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jarilo:
Corny
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1750
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

Antharon + Jezus: Budu se opakovat, ale vaše představy o tom, kolik by za to ten člověk "dle vašich představ chtěl" jsou naivní :) Nehledě na to, že si nejprve nahodíte vysokou laťku s perfektně připravenou hrou od odborníka na historii, aby ta celá idea zněla "přiměřeně" z hlediska toho, za co je fér si nechat zaplatit, a průběžně se požadavek snižuje na učitele dějepisu až na studenta, aby to naopak znělo finančně únosněji :D Tak si ujistěte, co vlastně chcete ;) Ale ano, "student historie" co vede Pendragona za to asi tolik peněz chtít nemusí. A na srovnatelné úrovni mi to odvede kamarád, co si o tom přečetl pár věcí (ostatně, nechci vás zklamat, ale Pendragon moc historický není).

Hike: Určitě narážíš na jeden z těch viditelnějších projevů toho, jak moc to je problematické. Já bych se třeba bál i takových projevů, jako například nadržování GMa, abych se cítil spokojeněji a chtěl dál hrát (ostatně riskuje takový GM, aby mi třeba umřela postava a mě to otrávilo a skončil bych s hrou?).
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6947
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Jezus: Robit plateneho GM je v podstate klasicky freelancing, tak ako to robi napriklad hromada ludi v IT. Je prakticky nemozne najst si trvalu pracu (mozno v nejakom velkom svetovom meate najst nejaku gamingovu kaviaren alebo klub, kde by sa dala odohrat hra kazdy den) musis teda pocitat s tym, ze budes mat deravy casovy plan a bud nejak optimalizovat (pracujes viac ked sa da a potom mat volny cas inokedy) alebo si povedat ze si dost dobry aby si zvysil ceny, alebo napriklad pracovat popri rpg na inych projektoch. Fulltime ta to urcite neuzivi.
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon:
Bifi
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6947
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Corny píše: 19. 5. 2022, 11:34 Antharon + Jezus: Budu se opakovat, ale vaše představy o tom, kolik by za to ten člověk "dle vašich představ chtěl" jsou naivní :) Nehledě na to, že si nejprve nahodíte vysokou laťku s perfektně připravenou hrou od odborníka na historii, aby ta celá idea zněla "přiměřeně" z hlediska toho, za co je fér si nechat zaplatit, a průběžně se požadavek snižuje na učitele dějepisu až na studenta, aby to naopak znělo finančně únosněji :D Tak si ujistěte, co vlastně chcete ;) Ale ano, "student historie" co vede Pendragona za to asi tolik peněz chtít nemusí. A na srovnatelné úrovni mi to odvede kamarád, co si o tom přečetl pár věcí (ostatně, nechci vás zklamat, ale Pendragon moc historický není).

Hike: Určitě narážíš na jeden z těch viditelnějších projevů toho, jak moc to je problematické. Já bych se třeba bál i takových projevů, jako například nadržování GMa, abych se cítil spokojeněji a chtěl dál hrát (ostatně riskuje takový GM, aby mi třeba umřela postava a mě to otrávilo a skončil bych s hrou?).
Ja si teda neviem uplne dobre predstavit kolko si myslis ze ludia so vzdelanim v oblasti historie zarabaju bezne. Alebo aky je bezny zarobok.
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon:
Jezus
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1750
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

A co to má společného s tím, co si běžně studenti nebo historici vydělávají? Když půjdu dělat tanečního instruktora, tak svoji cenu nebudu Vůbec stavět podle toho, jaký je můj běžný výdělek v normálním zaměstnání. To spolu nijak nesouvisí. Tam je úplně dramatický rozdíl v povaze práce, kterou po mě chceš, způsobem jakým ji budu dělat, v přípravě, přístupu, uplatnění, atraktivitě a celém spektru jiných kritérií, které tu cenu ovlivňují.

Jarilo: Jinak moc pěkně napsáno a hodně trefné (pro mě i ta intimní část i ta pod čarou).
Já si třeba dovedu představit řadu způsobů, jak by nějaká taková institucializovaná podoba "služeb pro RPG hráče" mohla vypadat. Například už jen poskytování prostor k hraní, modely na půjčení atd. by podle mě byly super a určitě by hráčům pomohly a ten koníček by víc otevřely. Nebo nějaká platforma pro setkávání hráčů (ono těch hráčů je totiž obecně spousta, jen mají často problém se vůbec dát dohromady), pro přednášky, klidně i pro nějaké GM školení atd. To by určitě mohlo mít dlouhodobý pozitivní vliv na komunitu.
Za tento příspěvek děkují uživateli Corny:
Jarilo
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Jezus
Příspěvky: 2635
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jezus »

Corny: Zaprvé: O studentech tu mluvíš jenom ty. Zadruhé: Nemáme s čím porovnávat. Zatímco cenu tanečního instruktora si vygooglím, plat profi GMa lze jen odhadovat. A jeden ze způsobů odhadu jeho ceny je prostý odhad, od jaké částky se mu to vyplatí = ve srovnání s tím, že by dělal něco jiného.

Samozřejmě lze pak zohlednit další aspekty (například těžká manuální práce ve srovnání s přednášením pro středoškoláky může mít požadavek na větší mzdu, protože budu raději přednášet...), ale zrovna GMování zní víc jako zábava, takže tam příplatek za "trpění" nevidím jako důležitý.

Jinak se prostě lišíme v představě "odborníka", zejména ve vztahu k hraní RPG. Nějaký expertní profesor pro mě nemá přidanou hodnotu, fakt stačí člověk, co dějiny vystudoval (mě teda klidně i nadšený samouk). Stejně budou hrát větší roli schopnosti ohledně vedení hry, případně to, jak moc investuje do těch propriet tvořících atmosféru. Ale ty jsem odhadem započítal (případně se klidně můžeme bavit, že to nebude 100 eur, ale 120...), nicméně fakt nevím, proč by si měl někdo říkat o víc - nevidím tu přidanou hodnotu (pokud mi nepůjčí nějakou repliku zbraně a kostým...).

Samozřejmě výslednou cenu určí trh, ale přerazit mzdu "historika" nebo třeba okresního herce je podmínkou pro to, aby to mělo cenu. Někdo si samozřejmě může říct o víc, ale já prostě nevím, kde vezme tu přidanou hodnotu (možná na základě nízké nabídky? :think: )

Jinak nebylo cílem "nahodit vysokou laťku s perfektně připravenou hrou od odborníka na historii", respektive si pod tím asi představujeme různé věci. Já si pod tím představím toho absolventa, co se v historii vyzná (což není student) a solidní přípravu. A pak mi výjde, že je těch 100 eur adekvátních.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jezus, KDolecek, MaMaHaJ, Markus, Quentin, Sosacek a 5 hostů