Hraní on-line: tipy a triky

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od Faskal »

Občas se stane, že je problém se fyzicky sejít, ale chuť hrát RPG je velká. Máte nějaké tipy a triky na hraní stolních RPG on-line?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od OnGe »

Tohle video to imho docela pokrývá:
https://www.youtube.com/watch?v=ZXsQAXx_ao0
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od Quentin »

My se zítra chystáme na roll20. Discord server s rollovacím botem by asi stačil, ale Roll20 k tomu má navíc tu herní plochu, na kterou můžeš kreslit a tahat tokeny. To by nám mělo stačit.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od ShadoWWW »

My rozjíždíme taky hraní online i s online streamováním přes Twitch (s pozdějším mirrorem na Youtube). Více na Youtube Stíny nad Brnem.

Budeme hrát a streamovat každý čtvrtek od 18:00 na našem Twitch kanále.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Brandy
Příspěvky: 500
Registrován: 14. 2. 2019, 17:29

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od Brandy »

Hůlet, budu vás sledovat.
Jsem silná žena, co se nebojí rozplakat nad krásnou květinou, ale když mi sáhneš bez dovolení na zadek ruku ti klidně useknu. Život bez sladkého? Ani náhodou!
Deník postavy
SIL 2, OBR 2, ODL 2, INT -1, CHA -2
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od PardGalen »

Ironsworn jsem objevil právě v čas. Nepotřebuji k tomu nic dalšího než už mám doma. Obejdu se i bez spoluhráčů :D
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12358
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od Ecthelion »

Jen přidám odkaz na debatu, kterou jsme na tohle téma měli před pár lety (Hraní stolních RPG přes internet) a náš článek z roku 2016 (Příběhy přes síť). Některé informace odtamtud mohou už být zastaralé, ale za přečtení určitě stojí. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od Sosacek »

Jitsi (https://meet.jit.si/) je fajn tool na videokonference - zadna instalace, zadny account, zadny bullshit.

Excalidraw (https://excalidraw.com/) je elektronicka tabule, s "rucne kreslenou" grafikou. Umi sdilene session.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3810
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od Selhan »

Osobně hraju po roll20 už pár let, takže mé zkušenosti:
- Vedl jsem takto dvě kampaně, a ani jednu jsem nedokončil. Jedna z nich dokonce skončila dost katastrofálně na hráčských neshodách, které jsem neodhadl a neohlídal.
- Hrál jsem tak kolem tuctu her, včetně jedné co víceméně pokračuje už čtyři roky.

Hlavní problémy, které jsem měl:
- To se nezdá, jak velkou roli hraje neverbální komunikace při debatě ve více lidech. Zdaleka největší problém byl vždycky v tom, že se zasekává jakékoli skupinové rozhodování a všechno tak trvá neuvěřitelně dlouho. Lidi se sice celkem rychle naučí nepřekřikovat, ale nastoupí druhý extrém, totiž že moc nemluví. Hráči, co jsou na živo tišší, se online nezapojí vůbec, a hráči, co jsou průbojní, po chvíli mají pocit, že hrají sami. Vedení hry mi pak online přijde jako fakt very hard skillcheck, protože máte naprosté minimum zpětné vazby, a zároveň musíte všechno říkat, místo aby to stačilo naznačit. Trochu pomáhají videokamery, ale ty zas přidávají technické problémy - a stejně to většinou není úplně reálné sledovat.
- Různé fičury, jako vykreslování světla, jsou sice strašně cool, když je uděláte dobře, ale chce to tak tisíckrát víc přípravy, než naházet figurky na stůl, a je absolutně nereálné je měnit za běhu, takže to víceméně musí být railroad. V podstatě pak hrajete takovou Zombicide, řekl bych. Ne že by to nemohla být sranda. Ale je dobrý si tohle uvědomit rovnou.
- Strašně to svádí k přípravě hromady prepu typu obrázky a hudba, které jsou sice hezký, ale reálně naprosto postradatelný, a rozhodně jsou mnohem důležitější věci, co je třeba nachystat, než pozadí pro každou lokaci. Hudbu speciálně stejně není čas přepínat.

Rady které bych dal:
- Je fakt dobrý dávat co hodinku krátké pauzy, at si lidi můžou zajít na záchod a pro pití
- Jestli vedete první hru online, udělejte si nějakej oneshot, než se ambiciózně vrhnete na svou vypiplanou kampaň, protože to prostě bude chtít trochu otrkání.
- Osobně mi přijde mnohem pohodlnější si materiály stejně vytisknout a listovat si jimi na stole, než přepínat deset tabů v pěti oknech

Musím říct, že po těch letech se mi do hraní online chce čím dál míň - ani jednou to nebylo tak dobrý, jako na živo. Vést se mi to nechce po poslední tragédii už vůbec, a u hraní, i přes to, jak je to skvěle praktický, když se pak člověk večer po session nemusí kodrcat domů, to beru jako nutné zlo pro hraní s lidma, co nejsou v Praze. Ale na druhou stranu jsem dost zvědavý, jestli někdo máte nějaký tip, jak to zlepšit, a hlavně by mě zajímalo, jestli nevíte o nějakém nápadu, který by tohle médium záměrně využíval. Že by třeba ani nešel hrát offline.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od ShadoWWW »

Hodně dobrý tipy a triky od Adama Koebela zde.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od ShadoWWW »

Selhal: Podle mě hodně pomůže, když ti lidi mají už spolu něco nahráno naživo u stolu, než se pustí do online hraní/streamování. Mám dost podobné zkušenosti, co ty. Vždycky mě fascinují některé rady na youtube, jak si lidi mají nachystat hafo map, ambientních zvuků a hudby. Prkotiny, kterými se dá zabít mrtě času a nejsou až tak podstatný. Jak píšeš, u online hraní mi přijde, že hafo věcí, které naživo u stolu se udělají snadno a vůbec nad nimi nepřemýšlíš, se v online dělají složitě a kostrbatě.

Streamované hraní je zas ještě jiná disciplína. U normální hry jde o to, aby se bavili PJ i všichni hráči. U streamovaného hraní jde i o zábavu diváků. Hráči tak musí hrát trochu jiným stylem. Jako film vs. divadlo, kde streamované hraní je divadlo. Když přijde nováček na prkna, která znamenají svět, a začne hrát něco většího, může mu přijít, že přehrává a přijde mu to takové jakoby umělé. Se streamováním je to dost podobné. Musí se víc popisovat, víc mluvit i o věcech, které by u stolu běžně nezazněly. Kvůli lepšímu zážitku diváků.

V tomto je naopak super zmíněný Fantasy Grounds. Když bys chtěl popisovat akce své postavy na živo u stolu (DnD), tak máš problém. Hodíš na útok, popíšeš, jak útočíš mečem na nestvůru, ale pak musíš počkat, až ti PJ nahlásí, jestli jsi zasáhl, pak chvíli popisuješ zásah, a pak si hodíš na zranění, ale to musí více či méně zase popsat PJ, protože ty nevíš, jak moc jsi ho zranil (neznáš maximální počet životů). Oproti tomu ve FG si hráč popíše svůj útok a program mu sám vyhodnotí a okamžitě ukáže, jestli postava zasáhla a jak moc nepřítele zranila. Hráč proto plynule bez přerušení může popsat útok, zásah i zranění/zabití nepřítele. To je výhoda, kterou u živého hraní nemáš.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od York »

Selhan píše: 16. 3. 2020, 20:29 - To se nezdá, jak velkou roli hraje neverbální komunikace při debatě ve více lidech. Zdaleka největší problém byl vždycky v tom, že se zasekává jakékoli skupinové rozhodování a všechno tak trvá neuvěřitelně dlouho.
Online jsem toho moc nenahrál, jen jeden pokus jako hráč a pak tuším dva dungeony jako PJ, ale získal jsem z toho velmi silnej pocit, že to dobře funguje jen v malym počtu hráčů (2-3 + PJ).

Selhan píše: 16. 3. 2020, 20:29Lidi se sice celkem rychle naučí nepřekřikovat, ale nastoupí druhý extrém, totiž že moc nemluví. Hráči, co jsou na živo tišší, se online nezapojí vůbec.
Nevím jestli jsem naživo tišší, ale jako online hráč jsem měl ve hře s tuším šesti hráči přesně tenhle pocit, tj. že buď pořád někomu skáču do řeči, nebo, když to nedělám, že jsem tam vlastně zbytečně. Navíc jak jsem u toho seděl doma, tak bylo strašně jednoduchý u toho začít dělat něco jinýho a jen poslouchat na půl ucha, takže jsem odpadl úplně.

Když pak zbyli jen zhruba 3 aktivní hráči, tak to začalo bejt v pohodě. A potvrdilo se mi to, když jsem pak vedl svůj dungeon s malým počtem hráčů (zase 2-3).
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od ShadoWWW »

Jen připomínám, že dnes v 18:00 budeme streamovat první díl Stínů nad Brnem na našem twitch kanále.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní on-line: tipy a triky

Příspěvek od ShadoWWW »

Fanoušek DnD 5E udělal online gamebook, který si můžete zahrát i vy z pohodlí domova!
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

RPG mobilní aplikace Fireball

Příspěvek od Jerson »

Znáte Fireball? Slyšeli jste o tom, a jaký na to máte názor?

Svůj názor napíšu rovnou - "Tohle není Jim Beam" - pardon, tohle není stolní RPG, možná, možná by se tomu mohla blížit verze s videem, ale jinak je to taktická desková hra s operativním vytvářením terénů a nepřátel a s volnějšími pravidly, navíc zatím v textové podobě.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Mag, Markus, tochalius a 6 hostů