Veganství

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9050
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Veganství

Příspěvek od Faskal »

Na žádost jsem rozdělil téma, nově je založené vlákno
Recepty bez masa (poslední slovo v názvu a obsahu tématu nechám Quentinovi)
Recepty prosím tam, odbornou diskuzi sem.
Oddělil jsem jenom úplně nedávné příspěvky, jestli chcete vyhrabat starší příspěvky odsud, tak si to prosím překopírujte. Dík.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9352
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha

Re: Veganství

Příspěvek od Quentin »

Objevují se nám vedle různé zmínky o sýru, tak sem preventivně odložím velmi stručné vysvětlení mléčného průmyslu
https://www.youtube.com/watch?v=UcN7SGGoCNI

(edit: možná ještě MILK)
Naposledy upravil(a) Quentin dne 29. 5. 2023, 14:47, celkem upraveno 1 x.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Veganství

Příspěvek od Vallun »

Quentin - za recepty díky, minimálně některé tipy jsou užitečné i pro mne:)

Nicméně, když mi někdo zakazuje maso, tak já zakazuji veganum jíst ovesnou kaši, pepř a bramborové knedlíky...je to příliš dobré pro ně:)

S mlékem bacha...leccos z toho ve videích je minimálně silně zkresleno...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Veganství

Příspěvek od Antharon »

Ako je to s mliekom? Osobne mi prislo velmi chutne ryzove mlieko, do napojov sa casto dava ovesne alebo kokosove, vsimam si, ze vacsina veganov pouziva sojove mlieko s texturou piesku.

Existuje veganske mlieko ktore by sa snazilo simulovat klasicke mlieko ako disperziu tuku vo vode? Viem, ze existuju veganske formule pre kojencov, takze asi nie je nemozne nieco take vytvorit pre dospelych. Je problemom iba cena?

Umele mlieko by mohlo velmi vyrazne pomoct ludom ktori vahaju hlavne kvoli mliecnym vyrobkom. A celkovo kvoli syrom a vareniu.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9352
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha

Re: Veganství

Příspěvek od Quentin »

Vallun píše: 30. 5. 2023, 11:13 Quentin - za recepty díky, minimálně některé tipy jsou užitečné i pro mne:)
:dance:

Nicméně, když mi někdo zakazuje maso, tak já zakazuji veganum jíst ovesnou kaši, pepř a bramborové knedlíky...je to příliš dobré pro ně:)
To je logika jako "nekritizuj moje mlácení manželky a já ti nebudu kritizovat lepení papírových modelů" :)

S mlékem bacha...leccos z toho ve videích je minimálně silně zkresleno...
Tak ten základní princip sedí
- aby dávali mléko, tak je musí oplodnit
- děti jim odebírají
- kluky vraždí po pár měsících na telecí
- holky jdou do produkce
- na jatkách skončí nakonec (po vysílení) všichni

Mlékárny jsou součástí masného průmyslu a tradiční vegetariánství oproti veganství nedává přiliš smysl.
Naposledy upravil(a) Quentin dne 30. 5. 2023, 13:57, celkem upraveno 1 x.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Veganství

Příspěvek od Bifi »

Antharon píše: 30. 5. 2023, 11:22 Existuje veganske mlieko ktore by sa snazilo simulovat klasicke mlieko ako disperziu tuku vo vode?
NOT MILK od Alpro. Ale syr z neho neurobis...
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Veganství

Příspěvek od Antharon »

Prave to, ze on by clovek ozelel asi aj chut aj konzistenciu, ale pokial sa to vo vareni nesprava ako ma, je to problem.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Veganství

Příspěvek od Bifi »

S mnohými sa varí celkom dobre. Teraz ešte priateľka objavila "syr" z fermentovaných mletých kešu (skôr taká hustá, lahodná nátierka), tým by sa určite dobre zahusťovalo. Okrem toho mala DM v posledných mesiacoch pollitrový koncentrát ovseného mlieka v tetrapaku, geniálna vec.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Re: Veganství

Příspěvek od Jerson »

Quentine, mám na tebe pár otázek.

1) která zvířata by v ideálním veganském světě vyhnula? Krávy jsou jasné, slepice taky, prasata, ovce, kozy, husy, králíci ... (?) Co třeba koně, psi a kočky, jak by to bylo s nimi?

2) Maji vegani obecně a ty osobně rádi nějaké zvíře? Nemyslím druh, ale jestli jsou běžně vegani, kteří mají rádi třeba konkrétního jelena, nebo havrana?

3) Máš ty osobně děti, případně plánuješ je mít?
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9352
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha

Re: Veganství

Příspěvek od Quentin »

Jerson píše: 30. 5. 2023, 17:10 Quentine, mám na tebe pár otázek.

1) která zvířata by v ideálním veganském světě vyhnula? Krávy jsou jasné, slepice taky, prasata, ovce, kozy, husy, králíci ... (?) Co třeba koně, psi a kočky, jak by to bylo s nimi?

2) Maji vegani obecně a ty osobně rádi nějaké zvíře? Nemyslím druh, ale jestli jsou běžně vegani, kteří mají rádi třeba konkrétního jelena, nebo havrana?

3) Máš ty osobně děti, případně plánuješ je mít?
Raději místo kryptických a/nebo návodných otázek vypiš celou myšlenku. Proč se ptáš?

Ani s těmi vyhynulymi druhy nevim, jestli mas pravdu. Cil je, aby je lide umele nemnozili, netyrali a nevrazdili. Nejake misto mimo tuhle zoufalou existenci se treba najde. Snaha vnutit veganum, ze oni jsou ti bezcitni, je absurdni, kdyz uz ted jsou vsechna ta zvirata odsouzena ke kruté smrti.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha

Re: Veganství

Příspěvek od Vallun »

Máma má alergii na laktózu, takže jsem jí koupil snad "všechny"* druhy náhradních mlék, co na trhu jsou ...a tedy že by nějaké chutnalo to fakt, ne... jakžtakž pít šli asi 4...

* všechny...bylo jich určitě přes 20 ...

V ideálním veganském světě nevyhynou žádná zvířata... v reálném veganském světě (tedy hypoteticky reálném - kdyby někdo nařídil všem okamžitě přijít na veganství a už se nesmělo úmyslně usmrtit žádné zvíře) by vyhynula naprostá většina druhů...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice

Re: Veganství

Příspěvek od Jerson »

To nejsou návodné otázky, ptám se na základě toho, co jsi mi napsal. Krávy - a počítám že i další hospodářská zvířata - bys "přestal množit", tak by mě zajímalo, co by s nimi bylo. A co by bylo se zvířaty, která rozhodně "netýráme".

Na děti se ptám lidí, abych znal jejich postoj k životu a k budoucnosti.

A na kladný vztah ke zvířatům se ptám proto, zda takhle ty nebo další vegani uvažujete. Protože mi přijde, že vegani na jednu stranu chtějí zvířata dostat pryč od lidských rukou, ale že by měli k nějakému zvířeti kladný vztah to zase nevypadá.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Veganství

Příspěvek od midewiwin »

Rozhodně nemám v úmyslu vymlouvat veganům jejich jídelníček, ale co kdyby dokázali přidat trochu realismu do vztahu k neveganům?
Člověk je všežravec a i když jedinec dokáže přežít i bez přísunu živočišných bílkovin, v prehistorických dobách, zejména v érách ochlazení planety, umožnilo pojídání masa přežití lidstva jako druhu. To se podle mne vepsalo do jeho tělesné výbavy, takže se na těch nebohých zvířatech proviňuje na základě své biologické přirozenosti.
Způsoby, jakými si maso, vejce a mléko opatřuje, se mohou měnit k lepšímu. Na tom může trvat každý. Ale úplně tyto potraviny vynechat podle mne nepůjde.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Veganství

Příspěvek od Antharon »

Jerson píše: 30. 5. 2023, 17:51 To nejsou návodné otázky, ptám se na základě toho, co jsi mi napsal. Krávy - a počítám že i další hospodářská zvířata - bys "přestal množit", tak by mě zajímalo, co by s nimi bylo. A co by bylo se zvířaty, která rozhodně "netýráme".

Na děti se ptám lidí, abych znal jejich postoj k životu a k budoucnosti.

A na kladný vztah ke zvířatům se ptám proto, zda takhle ty nebo další vegani uvažujete. Protože mi přijde, že vegani na jednu stranu chtějí zvířata dostat pryč od lidských rukou, ale že by měli k nějakému zvířeti kladný vztah to zase nevypadá.
No ked tieto otazky neboli priprava na utok tak neviem teda :D
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác

Re: Veganství

Příspěvek od Selhan »

Teda nevim, co mas za chute, Vallune, ale mne ruzna orechova mlika prujdou jako lahudka. Kdyby nebyly tak drahe, tak je rozhodne pouzivam radsi nez tu bilou vodu co v obchode maji jako mliko.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.

Zpět na „Rozličný pokec“