Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

[Na okraj podotknu, že větrný štít nebo větrem urychlené šavle zrovna nezní jako to, co by mělo dávat postih hloupě, ale, nešť.]
Tohle bych neříkal na okraj, ale vypíchnul.

V DrDII extrémně platí "Garbage in>Garbage out".

Pokud se rozjede fikce s mechanikou už na vstupu, tak řešit, že nesedí na výstupu už je pozdě. A pak z toho vylézají věci jako "vyrazím ti větrem poháněný meč" - "nemůžeš, protože jsem si zvolil naprosto nesouvisející mechanickou reprezentaci".

Hloupě bych pouzil třeba u kouzla z magie iluzí, které mi dělá dvojnika. Tam nikomu nebude připadat divné, že protistrana mi nedokáže zvednout Ohrožení a výsledek akce "vyrazit meč" se popíše odpovidajicim způsobem.
play3r
Příspěvky: 14
Registrován: 3. 12. 2020, 14:48

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od play3r »

Tím, že změníš použitou magii ale přece vůbec neodstraníš ten problém.

Pokud si uděláš iluzí dvojníka tak buď nevím kdo je dvojník a vyražení meče je akce nemožná (stejný problém jako s očarovaným mečem). Nebo vím kdo je dvojník a pak nedává ve fikci postih hloupě smysl, protože vyražení meče mu ohrožení zvýší.

Ale ten důvod pro vyrážení meče v tom příkladu, není samotné to vyražení meče ale zbavení se postihu. Takže tu je iluze dvojníka která dává postih hloupě na boj zblízka. Ve fikci nic nebrání tomu abych náhodně zaútočil na jednoho z nich a tím odhalil kdo je skutečný, ale odhalení kouzelníka je akce zvýšující ohrožení (situace pro něj se jistě z horší). A sme zpět u stejného problému jako z mečem, rozjíždí se mechanika s fikcí.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Neměním použitou magii.
Měním fikční popis, aby dával smysl.
Ve fikci nic nebrání tomu abych náhodně zaútočil na jednoho z nich a tím odhalil kdo je skutečný, ale odhalení kouzelníka je akce zvýšující ohrožení (situace pro něj se jistě z horší).
Brání. Ta magie.

To je tak nějak pointa té placené dlouhodobosti a role postihu.

Snadno popíšu, že taková akce sice odhalila dvojníka "v ten okamžik" (takže akce uspěla), ale dvojník skrze mne hned znovu prolnul a obratem už zas není poznat, kdo je kdo. Jen se třeba posunula pozice postav, utekl nějaký čas ve fikci nebo si útočník potvrdil, že je to kouzlo, ale Ohrožení zůstalo stejné.
luke31
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 7. 2011, 09:43

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od luke31 »

O.K. Díky, Marky, za vysvětlení.
Rada tedy zní, že si musíme předem zvážit (ideálně dojít ke konsenzu), jaká je povaha konkrétní dlouhodobé magie/efektu/jedu a tím pádem, co dokáže uvěřitelně způsobit za Postih.
K tomu bych asi i přidal tuším Trajdovo? doporučení: stanovit i způsob přirozeného překonání/lámání dlouhodobé magie/efektu/jedu.
Tím bychom pak měli být schopní udržet fikci i mechaniku ve stejných mantinelech a předejít WTF momentům.
Agros
Příspěvky: 23
Registrován: 3. 8. 2021, 10:28

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Agros »

Ten případ s tím dvojníkem, co když použiju rozsáhlou akci na oba? Nebo nějaké plošné inferno taky na oba?
Jak se to potom řeší. To mi už dává fikcne smysl abych zasahl i toho původního.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Když použiješ plošný/rozsáhlý útok, a nebude dávat smysl, aby postih zafungoval, tak cíl postih neuplatní.


Ty postihy nejsou formální automatické na všechno (to by byly dost OP), ale situační, kde dávají smysl.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Fafrin
Agros
Příspěvky: 23
Registrován: 3. 8. 2021, 10:28

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Agros »

Jo já si to myslel, zkrátka fikce vede nad mechanikou.
Díky moc za odpověď.
play3r
Příspěvky: 14
Registrován: 3. 12. 2020, 14:48

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od play3r »

Nezanikne snad to kouzlo tím odhalením dvojníka? Strana 191 pravidel "Kouzla působící dlouho zanikají, když někdo
přeruší jejich účinek, a to i přirozenou cestou."

Co jiného by bylo přerušení účínku než to, že jsem dvojníka úspěšně odhalil?

Navíc, pokud jsem uspěl tak jsem ten kdo popisuje co se děje, což je samozřejmně to, že jsem trefil skutečného kouzelníka, on se může nanejvíš vyčerpat a říct, že to byla iluze. Ale tím mi nemůže vzít přece můj úspěch.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Pouhé odhalení zrakem iluzi neruší.

Iluzí zruší, když provedeš něco, co je s ní v rozporu.


Ale tím mi nemůže vzít přece můj úspěch.
Úspěch vítězi vzít nemůže. Může mu ale říct, že jeho akce je hloupá a ten vítěz by měl své vítězství popsat tak, že Ohrožení se nezmění.
play3r
Příspěvky: 14
Registrován: 3. 12. 2020, 14:48

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od play3r »

To nezruší, ale já jsem iluzi přece trefil nebo trefil kouzelníka.

To se dostáváme zase na začátek. Akce praštit kouzelníka kýjem po hlavě je nemožná i když tomu ve fikci nic nebrání (nebo jeho iluzi). Leda, že by iluze způsobovala, že se ze skušeného bojovníka najednou stane břídil neshopný trefit statický cíl vis níže.

Iluze má s pravidel tohle omezení "Dalším omezením je, že přelud sám o sobě není inteligentní bytostí a nemůže reagovat na to, co dělá jeho okolí." (strana 210)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

play3r:
Máme nějaké zásadní nepochopení, ale zatím nejsem schopen přijít na to kde.
alfons.zelicko
Příspěvky: 4
Registrován: 21. 4. 2021, 10:39

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od alfons.zelicko »

Ahoj, s druzinou resime situaci....
... a bojujeme s tim vagnim popisem pravidel a vyplynula nasledujici situace...

Moje chapani: Zastrasovani je dovednost Valecnika - s jeji pomoci dokaze nepritle obratit na utek (doslovny popis v pravidlech) - je to nevyhrazena dovednost, pokud ji carodej pouzije a fikcne pouzije skrze svoji Magii ohne -> pak je to pripad "Pomoci Magie vzduchu vrham dyku" a pocita se nizsi z dovednosti Vrh/Magie vzduchu.
Pj: Zastrasovani je podmnozina Sebeduvery, ktera je popsana v casti "u kulateho stolu" (nikoliv v boji) a neda se pouzit primo v boji. Tam to muze pouzit kazdy jak chce a nezalezi na dovednosti. Ergo pokud Carodej zastrasuje a pouziva k tomu Magii ohne - pocita si jako bonus Magii ohne a ne Zastrasovani.

(konkreti popis, kdybychom vice resili fikci: "nechavam pred nim ze vzduchu se zhmotnit ohnivou tvar (fikcni vyznam proc zrovna tvar tam neni), a rikam Vzdej se, je-li ti tvuj zivot mily!")

Jak tohle prelouskat? :-) Jde mi o dve veci: jak presne je popsano Vyrazeni? dokaze magie takto "automaticky" svym ucinkem na prvni dobrou nekoho TAKTO vyradit? Nema valecnik na zastrasovani na tento typ akci v boji zadny bonus?
(jde mi o to, ze se pak nabizi otazka "proc by carodej mel platit zdroje za "Posilene kouzlo", aby nekoho upalil, kdyz ho muze proste "Jen zajmout" a pak umlatit lzickou? - mluvim trochu v nadsazce)

Dekuji, pratele, za vas nazor
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

DrDII nerozlišuje bojová a nebojová setkání. Konflikty jsou fluidní, mohou plynule přecházet z vyjednávání do boje, skrývaček, honiček, a zpět. Je normální, že uprostřed boje nekdo udělá nebojovou akci.

Rozdělení kapitol v knize je jen pro přehlednost, pravidla z kapitoly "U stolu" můžete klidně používat "Na bojišti" a naopak (kdyz někdo někomu během jednání třeba vlepí jednu facku).


Co se týká konkrétního příkladu, zastrašování se tedy v boji použít dá a používá. Pokud dokonce magický efekt je jen fluf, a hlavní jsou vyrčená slova a záměr obrátit protivníka na útěk, tak bych házel rovnou bojovníka - sebedůvěru a čaroděje do toho vůbec netahal. Čaroděje a pravidlo "menší z" bych zapojil až ve chvíli, kdy to kouzlo je opravdu důležité (např. předstíráš, že jsi ohnivý démon, protože obyčejného člověka by se nepřítel nezalekl).
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Co se týka vyřazení:
Magie jsou slabé v tom, že nedokáží bez posílení zabít nebo vyřadit tak, že nemůže nic dělat (např. znehybnit nebo přimět, aby se bezpodmínečně vzdal).


Obrátit někoho na útěk je také vyřazení, ale ne tak silné - to magie klidně dokáže podle standardních pravidel pro vyřazovací akce.

Proč by si čaroděj připlácel za možnost někoho zabít bleskem lusknutím prstů na dohled, místo aby ho musel přemoct ve fyzickém boji, svázat a nakonec umlátit lžičkou?

Myslím, že když to napíšu takhle, tak je to jasné, ne?
Ardea
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 3. 2021, 17:25

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Ardea »

Ahoj,

mela bych dotaz ohledně cílů v "dosahu" o bojovníka, konkrétně, jak to funguje u Osobního strážce.
V pravidlech je:
Postava může tělesnými akcemi reagovat akcí z obrany
nejen na akce vedené na sebe, jak je obvyklé, ale
i na jakékoliv akce škodící jiné postavě nebo předmětu,
které má v dosahu.


Situace 1:
Dužina přepadla tábor lapků a strhla se bitka.
Náš hrdina s mečem se bije u ohniště se dvěma lapky a již vyčerpal svou iniciativu. Čarodějka je o kus dál ve křoví a metá na lapky blesky a také již vyčerpala iniciativu.
Z druhé strany tábora se na ni pokusí vystřelit lapka s lukem (akcí ze své iniciativy) a chce jí udělit jizvu, čarodějka se brání, nicméně -> Může na tuto situaci bojovník reagovat pomocí schopnosti Osobního strážce, když zahlásí, že chce k lučištníkovi doběhnout a přeseknout mu tětivu? Je to v "dosahu"?
U kejklíře nebo lovce bych neviděla problém, ale u toho bojovníka "na blízko" si nejsem jistá.
Situace 2:
V rámci stejné bitky našemu bojovníkovi někdo vyrazí meč a ten odletí o kus dál do křoví. Velitel lapků ho chce sebrat a udělit si tím výhodu. Může na toto bojovník reagovat, když meč není v dosahu jeho ruky a musel by tam také přiskočit?

Díky moc.

Ardea
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů