Wargaming - obecná diskuze

Figurky, žeton, mapy, battleplány... Pojďme si povídat o wargames veškerého ražení.
Odpovědět

Jakou wargame hrajete?

Flames of War
1
4%
Warhammer 40k
3
12%
Warhammer WFB (Mordheim)
2
8%
LotR SBG
1
4%
Bolt action
1
4%
Chain of Command
4
15%
Něco od Osprey (Dragon Rampant, Of Gods and Mortals, Frostgrave)
5
19%
Malifaux
0
Žádná hlasování
Infinity
0
Žádná hlasování
X-Wing
3
12%
Fields of Glory (libovolná edice)
0
Žádná hlasování
Little Wars (a klony)
0
Žádná hlasování
Jiné (prosím, ať se jméno objeví v diskuzi)
6
23%
 
Celkem hlasů: 26

Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Jiron »

Antharon píše: 22. 7. 2022, 12:51 Vandal: mozeme to preniest do debaty o rangers of shadow deep, to je vsetko jedna rodina hier od mccollougha: frostgrave, stargrave, rangeri a ghost archipelago
Ufff. sorry guys. Není to jedna rodina. Rangers of Shadow Deep (a Silver Bayonet) jede na hodně jiném systému než Frost/Star/Archipelago -grave.

Já mám k Frostgrave a jeho autorovi jednoznačně hate relationship. Protože ta první hra je blbě napsaná. FAQs, které v první fázi dělal Dalcor z útržků posbíraných od autora na fórech měly 24 stran a hodně často vycházeli tak, že autor řekl: "Jo, my jsme to při testování hráli takhle" ale napsaný v pravidlech je to jinak. Jeho reakce na otázku, proč to tak není v pravidlech napsané odpvídá: "A kolik bestsellerů jsi napsal ty?"
O Oathmark - jeho variaci na Warhammer Fantasy Battles napsal, že to nemusí testovat protože má v hlavě matematický model...

Je hodně lepších her než Frostgrave. Ale taky je hodně lepších her než DnD a to má taky hodně hráčů.

A proboha, pokud se vám Frostgrave figurky nelíbí, tak si je nekupujte jen proto, že mají na krabici napsáno Frostgrave!!! Ta hra to nevyžaduje. Je to jen marketingový tah. A taky varuji před přímým nákupem od North Star - už dva lidi mi říkali, že došlo k pokusu o zneužití jejich platební karty po platbách u nich. Brát jen přes distributora (např. www.Miniaturicum.de).
Za tento příspěvek děkují uživateli Jiron:
Bifi
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
mrakomrak
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 10. 2020, 10:12

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od mrakomrak »

Máte někdo zkušenosti s > https://onepagerules.com/ ?
Docela mě to zaujalo tak plánuji vyzkoušet.
"Simplicity is the key to freeing the imagination!" Scotty ‘DM SCOTTY’ McFarland
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Muzzug »

Ne, ale zaujalo mně to cca před rokem taky. :-) Ještě jsem nevyzkoušel.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Antharon »

Ja na ne pokukujem uz dlho, pretoze mam hromadu hier, ktore by som rad hral, ale postupne ziskali taku komplexitu ze originalne pravidla su pre bezneho cloveka prekazkou. Napriklad 40k alebo warmachine. Ak ich clovek nechce hravat kazdy tyzden, je to hrozne velky vklad a do kazdej hry ich zabudne alebo sa zmenia. Len neviem ci to tie one page rules realne zjednodusia tak aby z toho spravili casual zabavu.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
mrakomrak
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 10. 2020, 10:12

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od mrakomrak »

Co jsem koukal na videa tak to vypadá víc svěžejší - už jen tahy kdy se v jednom kole střídáš po aktivaci modelu/jednotky. O víkendu plánuji zkusit AoF skirmish, tak jsem zvědav.
Jinak souhlasím že pokud se nechceš primárně věnovat wargamingu od GW na 100% tak se asi vyplatí spíš OPR. GW politika je už dnes jak politika WotC a Mtg - tzn. mlejnek na prachy :)
"Simplicity is the key to freeing the imagination!" Scotty ‘DM SCOTTY’ McFarland
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Antharon »

mrakomrak píše: 18. 10. 2022, 09:32 Co jsem koukal na videa tak to vypadá víc svěžejší - už jen tahy kdy se v jednom kole střídáš po aktivaci modelu/jednotky. O víkendu plánuji zkusit AoF skirmish, tak jsem zvědav.
Jinak souhlasím že pokud se nechceš primárně věnovat wargamingu od GW na 100% tak se asi vyplatí spíš OPR. GW politika je už dnes jak politika WotC a Mtg - tzn. mlejnek na prachy :)
Games workshop ma sialene komercnu politiku uz celkom dlho. V siedmej edicii zmenili pristup a zacali chrlit releasy a potlacat vlastnu invenciu. Tam kde kedysi obdivovali rozne scratch build veci, dnes bojuju proti akejkolvek odchylke. Co si si nekupil to nemas pouzivat.

Co sa tyka WotC tak ti tiez nabrali strasnidelne tempo, vhlad mam akurat do magicov, kde uspesne zabijaju top kompetitivnu kartovu hru. Dostali od hasbra ulohu kazdy rok zdvojnasobit prijmy. Uplne zanevreli na kompetitivne hranie, zacali sypat nove sady a doplnky a ich primarny format je EDH. Pretoze pre-built stokartaky su ovela lepsi byznis nez boostre. No a potom su tu rozne sady z multiverza (napr. 40k), ktore uplne rozbili celu konzistenciu alebo vault. Postupne likviduju kompetitivnu scenu a secondary market a chcu aby ludia hrali magicy doma.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
mrakomrak
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 10. 2020, 10:12

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od mrakomrak »

Antharon píše: 18. 10. 2022, 09:49
mrakomrak píše: 18. 10. 2022, 09:32 Co jsem koukal na videa tak to vypadá víc svěžejší - už jen tahy kdy se v jednom kole střídáš po aktivaci modelu/jednotky. O víkendu plánuji zkusit AoF skirmish, tak jsem zvědav.
Jinak souhlasím že pokud se nechceš primárně věnovat wargamingu od GW na 100% tak se asi vyplatí spíš OPR. GW politika je už dnes jak politika WotC a Mtg - tzn. mlejnek na prachy :)
Games workshop ma sialene komercnu politiku uz celkom dlho. V siedmej edicii zmenili pristup a zacali chrlit releasy a potlacat vlastnu invenciu. Tam kde kedysi obdivovali rozne scratch build veci, dnes bojuju proti akejkolvek odchylke. Co si si nekupil to nemas pouzivat.

Co sa tyka WotC tak ti tiez nabrali strasnidelne tempo, vhlad mam akurat do magicov, kde uspesne zabijaju top kompetitivnu kartovu hru. Dostali od hasbra ulohu kazdy rok zdvojnasobit prijmy. Uplne zanevreli na kompetitivne hranie, zacali sypat nove sady a doplnky a ich primarny format je EDH. Pretoze pre-built stokartaky su ovela lepsi byznis nez boostre. No a potom su tu rozne sady z multiverza (napr. 40k), ktore uplne rozbili celu konzistenciu alebo vault. Postupne likviduju kompetitivnu scenu a secondary market a chcu aby ludia hrali magicy doma.
Bohužel to je jak říkáš. Poslední edice (např. zmíněná 40k) je už opravdu dost mimo mísu. Mtg jsem se přestal věnovat již x let zpět.

Zpět k wargamingu > už nějakou dobu pokukuji po https://www.forbiddenpsalm.com/ Zkušenosti?
"Simplicity is the key to freeing the imagination!" Scotty ‘DM SCOTTY’ McFarland
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Jiron »

mrakomrak píše: 18. 10. 2022, 08:32 Máte někdo zkušenosti s > https://onepagerules.com/ ?
Docela mě to zaujalo tak plánuji vyzkoušet.
Ano, je to dobrý. Hrajeme AOF i Grimdark. Skirmish a Firefight v poslední iteraci nejsou špatné. Přijde mi, že Skirmish (Fantasy) funguje lépe protože tam je to dorážení v boji z blízka. Ve firefightu mají modely tendence se zvedat-padnout-zvedat, pokud hrají oba oponenti spíš střelecky.

A k tématu GW... nedávno jsem se k tomu chtěl zase zkusit vrátit a pak mě to zase rychle přešlo. Celý článek zde: https://wargamingasp.blogspot.com/2022/ ... zacal.html

Jo a jinak máme na blogu pár článků o OPR.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jiron tito uživatelé (celkem 2):
mrakomrak, Elenistar
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Antharon »

Jiron píše: 19. 10. 2022, 14:14
mrakomrak píše: 18. 10. 2022, 08:32 Máte někdo zkušenosti s > https://onepagerules.com/ ?
Docela mě to zaujalo tak plánuji vyzkoušet.
Ano, je to dobrý. Hrajeme AOF i Grimdark. Skirmish a Firefight v poslední iteraci nejsou špatné. Přijde mi, že Skirmish (Fantasy) funguje lépe protože tam je to dorážení v boji z blízka. Ve firefightu mají modely tendence se zvedat-padnout-zvedat, pokud hrají oba oponenti spíš střelecky.

A k tématu GW... nedávno jsem se k tomu chtěl zase zkusit vrátit a pak mě to zase rychle přešlo. Celý článek zde: https://wargamingasp.blogspot.com/2022/ ... zacal.html

Jo a jinak máme na blogu pár článků o OPR.
A nemaju tam nieco zaujimave, co by si chcel odporucit? Napriklad solo/coop hranie?
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Jiron »

Ke každé z jejich hlavních her se lze proklikat na AI rules, takže mají způsob jak hrát solo/coop. Osobně to možná zkusím s jejich Warfleets FTL - moc se mi líbí jejich systém vesmírných lodí ale nemám ho moc s kým hrát.

Jakože, OPR je taková univerzální platforma. Ty systémy jsou takřka stejné, snadno uchopitelné, funční a zábavné. Například Age of Fantasy a Grimdark Future jsou v podstatě stejné hry, jen pár odlišností mají ve special rules protože v jedné se víc střílí z moderních zbraní. Age of Fantasy Skirmish je zase stejné jako Age of Fantasy, jen je určeno pro míň modelů a tak je tam snížená smrtnost.

Jsou inspirovány Warhammerem, protože nejvíc hráčů jsou zklamaní odpadlíci z GéWéčka. Naučit se je hrát zabere pár minut. Letos jsme hráli obří Age of Fantasy multiplayer s osmi hráči, kde 5 z nich tuhle hru nikdy ani nevidělo.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Antharon »

Tie AI rules zneju dobre, na to sa niekedy mrknem. Diky
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
mrakomrak
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 10. 2020, 10:12

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od mrakomrak »

Jiron píše: 19. 10. 2022, 14:14
mrakomrak píše: 18. 10. 2022, 08:32 Máte někdo zkušenosti s > https://onepagerules.com/ ?
Docela mě to zaujalo tak plánuji vyzkoušet.
A k tématu GW... nedávno jsem se k tomu chtěl zase zkusit vrátit a pak mě to zase rychle přešlo. Celý článek zde: https://wargamingasp.blogspot.com/2022/ ... zacal.html
Super děkuji. Kouknu.
"Simplicity is the key to freeing the imagination!" Scotty ‘DM SCOTTY’ McFarland
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Jiron »

Ještě jsem si na tebe před spaním vzpomněl! Kooperativní je i jeden z mých nových objevů - Paleo Diet od Ganesha Games. Je to o lovcích mamutů. Každý hráč ovládá jednoho až dva pračlověky na lovu pravěkých monster. Mamuti, vlci, medvědi či šavlozubí tygři reagují v závislosti na chování lovců - lze je nahánět pomocí ohně, hluku apod.

Zatím jsem to nehrál, jen četl, ale vypadá to jako velká zábava.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jiron:
Antharon
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6892
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Antharon »

To potrebujem! Pralidi mam vytlacenych zo stareho mrtveho projektu a toto vyzera na strasnu srandu
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon:
Muzzug
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Wargaming - obecná diskuze

Příspěvek od Muzzug »

Ještě mně zaujal Turnip 28 - zdarma na Patreonu. Ale teda koukal jsem hlavně na vizuál, pravidla ani tak ještě ne. :)
Odpovědět

Zpět na „Wargaming“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů