Wargaming - obecná diskuze

Figurky, žeton, mapy, battleplány... Pojďme si povídat o wargames veškerého ražení.
Odpovědět

Jakou wargame hrajete?

Flames of War
1
4%
Warhammer 40k
4
15%
Warhammer WFB (Mordheim)
2
7%
LotR SBG
1
4%
Bolt action
1
4%
Chain of Command
4
15%
Něco od Osprey (Dragon Rampant, Of Gods and Mortals, Frostgrave)
5
19%
Malifaux
0
Žádná hlasování
Infinity
0
Žádná hlasování
X-Wing
3
11%
Fields of Glory (libovolná edice)
0
Žádná hlasování
Little Wars (a klony)
0
Žádná hlasování
Jiné (prosím, ať se jméno objeví v diskuzi)
6
22%
 
Celkem hlasů: 27

Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Wargaming

Příspěvek od Jiron »

Jerson píše: 7. 10. 2021, 09:19 Tak ono je celkem zřejmé, že při normální obchodní politice budou sériově vyráběné figurky vždycky levnější než 3D tisk
Převážně souhlasím. Nedávno mě ale dovedl k zamyšlení projekt na KS. Napoleonské figurky pro 3d tisk. Na Napoleoniku si v drtivé většině her stejně kupuješ pochodující modely, jeden jako druhý jen s menšími odlišnostmi. Zlí jazykové říkají, že pochodující modely máš proto, že vojáci pochodováním strávili 98% své bdělé vojenské kariéry. Hlavně to je proto, že se dobře skládají do velkých bloků a na stole to vypadá dobře. Ale hlavně, když vezmeme náklad zhruba 5CZK na model, který mi někdo tvrdil, že je legitimní tak ve chvíli kdy máš možnost si koupit soubor a tisknout si třeba 400 podobných vojáků už vyjde levněji než plast. Ale to je skutečně jediný případ, kdy mě napadlo, že by to bylo výhodnější. Jo a jednou jsem viděl armádu jednoho chlápka, který si ji sám vytvořil jako soubor a pak vytisknul. Tím, že obojí měl jako hobby tak ho to vyšlo opravdu velmi levně ale to není případ každého z nás.

Jo a prsatý holky dělají i v historických hrách ;-)
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Wargaming

Příspěvek od Jerson »

Moc jsem to nepochopil - jako že tisknout 3D tiskárnou stovky podobných vojáků vyjde levněji než je stříknout do formy?
To by platilo lada pro hry, kde jsou malé objemy výroby. Vyrobit formu do lisu může stát třeba sto tisíc nebo půl milionu, plus musíš mít vstřikolis a zvládnuté procesy. Ale když to máš, vyrobíš dva miliony blistrů v intervalu deseti sekund a cena jednoho bude cena plastu plus energie plus rozpočítaná cena formy. A vyjde ti třeba pět korun na dvacet vojáků. K tomu krabička, balení, expedice, marže prodejce, atd.
Nicméně s 3D tiskem, který ti za řádově delší čas vyplivne jednu figurku, a musíš zaplatit mnohem dražší plast a ještě nepočítat svou práci okolo, se na tak nízkou cenu nemůžeš dostat. Pokud bys svou práci počítal, tak už vůbec.

Takže to drahé / levné může dost záviset na tom, které faktory vůbec nebudeš řešit. Já třeba pominul platy lidí okolo lisu.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming

Příspěvek od Antharon »

Ja by som to povedal tak, ze 3d print je nastroj a zalezi od toho ci ta to bavi. Pre mna je 3d print nastroj, rovnako ako napriklad airbrush, postupne sa to dostane do dielne vacsinz modelarov, nie preto ze to je lacnejsie, ale preto, ze tam mas obrovske moznosti customizacie a hlavne vysledok je instantny. To ze mam 3d tlaciaren navyse neznamena ze som teraz kompletne zanevrel na plast. Pre AoS si modely normalne kupujem a popritom som si vytlacil armadu do Kings of War, pretoze tie modely su jednak nedostupne a jednak skarede a keby som si to chcel objednat proste by som tu atmadu neskompletizoval za mesiac.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12367
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wargaming

Příspěvek od Ecthelion »

Jersone, myslím si, že dost přeceňuješ, kolik se těch sérií figurek prodá. V rozměru několika řádů.
Za tento příspěvek děkují uživateli Ecthelion:
Jiron
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Wargaming

Příspěvek od Pieta »

Kdo si to tiskne doma, tak hlavně ušetří náklady na značku a odměny pro management. Což vzhledem k tomu, že zrovna ty nejprodávanější modely jsou o kus dražší, než srovnatelné míň populární, může být docela podstatná část ceny.
Za tento příspěvek děkují uživateli Pieta:
Jiron
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Wargaming

Příspěvek od Jiron »

Jerson: Echthelioni a Pieta to trefují. A doplním ještě, že jsem mluvil o ceně pro hráče, nikoli pro "výrobce".
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7506
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Wargaming

Příspěvek od Bifi »

Pieta píše: 7. 10. 2021, 11:49 Kdo si to tiskne doma, tak hlavně ušetří náklady na značku a odměny pro management.
... a dividendy zo zisku pre akcionárov, čo môže byť vysoká položka.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Wargaming

Příspěvek od Jerson »

Asi záleží na tom, kde modelář vezme model a kolik figurek z něj udělá.
Počítám s tím, že pokud má běžně jeden hráč armádu stovek vojáků, tak miliony vyrobených figurek k dané hře nejsou žádné mimoňské počty, protože to předpokládá několik desítek tisíc hráčů po světě. Což mi přijde docela reálný počet. Nebo ne?
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Wargaming

Příspěvek od Jiron »

Jerson píše: 7. 10. 2021, 13:01 Asi záleží na tom, kde modelář vezme model a kolik figurek z něj udělá.
Počítám s tím, že pokud má běžně jeden hráč armádu stovek vojáků, tak miliony vyrobených figurek k dané hře nejsou žádné mimoňské počty, protože to předpokládá několik desítek tisíc hráčů po světě. Což mi přijde docela reálný počet. Nebo ne?
Spíš to není reálný počet. Teda jako je, pro zmíněný GW. Cokoli jiného má velkou kliku když se budeme bavit v jednotkách tisíců hráčů. V historickém wargamingu je největší komunita Napoleonských her. Univerzální Facebooková stránka, která sdružuje napoleonské wargamery bez rozdílů má něco přes deset tisíc členů. Ovšem výrobců, kteří vyrábí Napoleonské figurky jsou desítky takže i když máš stovky miniatur, můžeš je mít od desítek výrobců. Jen takový vhled.

A třeba na fantasy mám 60 figurek a víc nepotřebuju (a výrobce už třeba moje figurky nevyrábí). Je to prostě různé ale desetitisíce hráčů v každém žánru je hodně velké sci-fi. Bohužel přesné statistiky se moc nedaří udělat protože hobby je dost složité. Například na mnoha ukazatelích nejde rozlišit jestli je někdo hráč nebo hoarder, nebo obojí.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Wargaming

Příspěvek od Jerson »

No, zrovna u Warhammeru jsem (nejen z tvých vyjádření) nabyl dojmu, že ho hrajou desítky miliónů hráčů. Ale nepohybuju se v této komunitě, tak nevím.
Jen vím, že když jsem chtěl figurky, které by se mi hodily do RPG, tak tisk v rozumné kvalitě by stál tak od 50 do 200 Kč, ale musel bych mít model. A jediná možnost je koupit si ho na Fero forge, nevím jak bych takové modely sehnal na netu, nebo vytvořil. Takže pro mě bylo snazší dívat se do různých jiných her, co by se mi hodilo.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming

Příspěvek od Antharon »

ale podme sa bavit o pohladu hraca, samozrejme pre velku firmu je jednoznacne najlepsia metoda injekcne odlievanie ABS. Pre hraca uz ale mas stovky percent prirazky k tejto cene nez sa ti to dostane do ruk :D
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Wargaming

Příspěvek od Jerson »

Klidně se můžeme bavit o ceně pro hráče. Pro mě osobně stejně stovky figurek nemají smysl.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Wargaming

Příspěvek od Jiron »

Jersone, možná jsem nechápavej ale buď skáčeš jako blecha nebo odpovídáš na jiné části toho co píšu, nebo píšu fakt hodně nesrozumitelně. Žádná z těchto možností není vyloučená.

Games Workshop = Warhammer, monstrózní market share a cenová politika. Řekl bych statisíce hráčů. Budeme-li se bavit v teoretické rovině, tady by se 3d tisk vyplatil mnohonásobně*.

Ostatní hry = každá zvlášť stovky až tisíce hráčů. Modely různých výrobců, většinou se 3d tisk nevyplatí (s výjimkou velkých armád monopose modelů).

*V tom se skrývá několik zádrhelů, jeden z hlavních je, že spousta hráčů chce chodit na turnaje, kde máš povinné oficiální GW modely. Dále pak právní šikana kohokoli kdo se snaží (nebo ani nesnaží) kopírovat jejich IP. GW se úspěšně podařilo udělat většinu modelových řad dostatečně unikátní aby byl pokus o kopii zřejmý.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Wargaming

Příspěvek od Vallun »

Jiron píše: 7. 10. 2021, 15:45 Jersone, možná jsem nechápavej ale buď skáčeš jako blecha nebo odpovídáš na jiné části toho co píšu, nebo píšu fakt hodně nesrozumitelně. Žádná z těchto možností není vyloučená.
Já jdu tedy jen kolem, ale přijde mi, že si všichni necháváte pro sebe spoustu detailů:) Proto je těžké si srovnat výchozí představu...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6953
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Wargaming

Příspěvek od Antharon »

Jiron píše: 7. 10. 2021, 15:45 GW se úspěšně podařilo udělat většinu modelových řad dostatečně unikátní aby byl pokus o kopii zřejmý.
...tym ze im dali nezmyselne nicnehovoriace skomoleniny beznych nazvov: napriklad elf je aelf, ogre je ogor, ork je orruk a podobne. Cize ich IP stale stoji len a len na tom ze vykradli pana prstenov.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Odpovědět

Zpět na „Wargaming“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů