7 hříchů a jak k nim běsové pasují

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: 7 hříchů a jak k nim běsové pasují

Příspěvek od Fafrin »

hm... a čí moralita určuje co je hřích? (ale už mlčím)
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Nuloen
Příspěvky: 200
Registrován: 21. 9. 2015, 15:14
Bydliště: Irdorath

Re: 7 hříchů a jak k nim běsové pasují

Příspěvek od Nuloen »

moralita toho pána co to stanovil(kerési papež) :D
ale jestli přemýšlíš o tom hodit sem i jiné špatné vlastnosti, tak proč ne.
Uživatelský avatar
lapivorax
Příspěvky: 199
Registrován: 15. 12. 2012, 13:36
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: 7 hříchů a jak k nim běsové pasují

Příspěvek od lapivorax »

Fafrin píše:hm... a čí moralita určuje co je hřích? (ale už mlčím)
No přece moralita té nejvyšší moci, takže GM (Vypravěč, Pán jeskyně nebo jak chceš).... $;)
Nuloen píše:ale jestli přemýšlíš o tom hodit sem i jiné špatné vlastnosti, tak proč ne.
A co takhle třeba alegorické sochy ctností a neřestí z Kuksu? Inspirace? :idea:

EDIT: Ještě jednou děkuji za inspiraci, vzal jsem do ruky knihy, které bych asi jinak nečetl. Chtěl jsem přijít s nějakým promyšleným nápadem, ale už to promýšlím tak dlouho, že místo aby to zrálo, tak to začíná nějak hnít nebo co. Jedná se jen o nápady bez souvislostí:

:arrow? V Silmarilionu J.R.R.T. popisuje vlkodlaky jako "uvězněné duše", služebníky Saurona (nebo toho vyššího záporáka Morgotha, teď nevím).
:arrow? Asi se zde úplně ztrapním, ale v bonusovém materiálu k Bitvě pěti armád (ano, viděl jsem to a dokonce několikrát), je krátká pasáž o tom, jak J.R.R.T. chápal "dračí nemoc". Inspiroval se severskými ságami, kde hlavní hrdina, legendární bojovník, se začal proměňovat v netvora (draka) v okamžiku, kdy začal toužit a zmocnil se velikého pokladu. U J.R.R.T. by na špici "sedmi hříchů" stála touha po zlatě.
:arrow? Dále se mi dostala do rukou útlá kniha (ty mám rád) na téma 7 hl. hříchů. Je zde i tabulka, co proti nim dělat.
:arrow? A na závěr. Napadlo mě, že by zkušenostní body byly řekněme "černé" a "bílé". Nebylo by to o tom, že ty "špatné" jsou za špatné hraní. Ale prostě za "hříšné" hraní. Například? Postava raději něco ukradne, než aby si to koupila. Promítlo by se to v Povahovém rysu postavy. Která má dávat Výhodu, když to člověk hraje. Maximum by mohly být 3 povahové rysy (na začátku jen jeden). "Bílé" nebo "černé". Kdo by chtěl hrát třeba nekromanta na vysoké úrovni, musel by mít všechny 3 černé - "musel by mít na to žaludek".
A tím toto mé plkání zakončuji. Bohužel nemám možnost to ani vyzkoušet při hře. Jedná se jen o takové nápady, jak jsem již konečně napsal.
Toto nejsem já, toto je můj avatar.
Uživatelský avatar
Wulfric
Příspěvky: 99
Registrován: 20. 2. 2018, 20:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 7 hříchů a jak k nim běsové pasují

Příspěvek od Wulfric »

Ha ha, o pět let později jsem konvergentně došel k témuž nápadu s běsy a sedmi smrtelnými hříchy :-D Hlavně kvůli tomu, že jeden z hráčů chtěl hrát "lovce démonů", tak jsem jako PH usoudil, že... chce asi řešit démony... :clap: Takže jsem k tomu rozvinul podobnou mytologii, i když mě osobně biblická mytologie moc nebere. No, kdo chce posoudit může v odkazech níže. Jako Arcidémon Hněvu mi posloužil prostě Bestiářový Rohatý, který je v mém světě (určitým způsobem přímo navazujícím na Středozem) prostě poslední Balrog (i když jedná spíš jako něco mezi Sauronem a Balrogem). A jeho pohůnci jsou Zběsilci/Hněvivci, což je de facto Minotaurus.

https://svet-velimaru.fandom.com/cs/wik ... ?so=search
https://svet-velimaru.fandom.com/cs/wiki/Hn%C4%9Bvivec
https://svet-velimaru.fandom.com/cs/wik ... a_R%C3%A1j
DrD v1.6 od r. 2001 do 2006, krátce DrD+, HEMA a konečně DrDII od r. 2016 dosud, tvůrce Světa Velimaru.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: 7 hříchů a jak k nim běsové pasují

Příspěvek od trajda »

Wulfric píše: 4. 7. 2022, 15:33
Jenom bych rad podotkl, ze rohatý je běs pýchy, nikoli hněvu. Běs hněvu je vlkodlak.

Ale jinak se mi moc libi tvuj napad i jeho provedeni.
Uživatelský avatar
Wulfric
Příspěvky: 99
Registrován: 20. 2. 2018, 20:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 7 hříchů a jak k nim běsové pasují

Příspěvek od Wulfric »

trajda píše: 4. 7. 2022, 22:07
Wulfric píše: 4. 7. 2022, 15:33
Jenom bych rad podotkl, ze rohatý je běs pýchy, nikoli hněvu. Běs hněvu je vlkodlak.

Ale jinak se mi moc libi tvuj napad i jeho provedeni.
Díky! Že pýchy je pro mě novinka. Co já vím, tak je to původně běs krve, nebo se pletu? A vlkodlak je podle mě běs soumraku. Vlkodlak by jako správný nenasyta a lovec mohl být i obžerství. Ale jak to popisujes to taky dává super smysl.
DrD v1.6 od r. 2001 do 2006, krátce DrD+, HEMA a konečně DrDII od r. 2016 dosud, tvůrce Světa Velimaru.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: 7 hříchů a jak k nim běsové pasují

Příspěvek od trajda »

Ano, rohaty je puvodne bes krve a vlkodlak je puvodne bes soumraku. Ale zadny z besu (krome jednoho) nema popsano, jak se rozmnozuje. Protoze oni se nerozmnozuji. Besove jsou tvoreni z lidi. Nebo presneji receno, kazdy bes kdysi byval clovek.

Byvali to lidi, kteri meli nejakou touhu. A tou touhou se nechali tak unest, ze byli ochotni obetovat cast sve lidskosti, aby dosahli sveho cile. Stali se tak nečím víc, než člověkem...a méně. Jenze nikdo z nich si neuvedomil, ze jejich cile jsou nedosazitelne, svym chovanim ublizuji sobe i svemu okoli, a jejich styl zivota je nikdy neudela opravdu stastnymi.

Krasnym prikladem je ohnivec. Ohnivec sili podle poctu ohnu, ktere v okoli hori, umi posednout zhare a umi se promenovat v jakykoliv predmet ci bytost, kterou kdy videl horet. Ohnivec touzi po moci, po fyzickych statcich,... jeho hrichem je obzerstvi. Jeho hladove plameny se siri do okoli a zvetsuji tak ohnivcovo kralovstvi. Jenze zadne ohnive kralovstvi neni pro ohnivce dost velke. Pozar se zvetsuje tak dlouho, az nakonec nezbyde v okoli nic, co zapalit. Ten pozar vyhladovi sam sebe. Nekoncici hlad a obzerstvi delaji ohnivce silnejsim, ale zaroven je to jeho prokleti.

Vlkodlak je pribeh o potlacovanem hnevu. Ten hnev v sobe dusi tak dlouho, az jednoho dne vypusti sve vnitrni zvire a to zacne besnit. Clovek v afektu nepremysli racionalne, nehledi na nasledky svych cinu a casto si vybiji vztek na nekom ci necem jinem, nez co ho ve skutecnosti nastvalo. Nekteri lide si treba vubec nepamatuji, co behem afektu delali.

Bludicka je posedla touhou po pozornosti. Ona chce byt hyckana a rozmazlovana. Chce byt chtena, milovana. Bludicka si uvedomila, ze muzi ji chteji vic, kdyz ji nemaji, nez kdyz ji maji. Proto je udrzuje v konstatni vzdalenosti temer na dosah ruky a je stestim bez sebe kazdou sekundu, kdy po ni muzi touzi. A cele to zavrsi skutecnym orgazmem, pote, co ten muz zahuci do baziny. Protoze pouze muz, ktery se pomalu potapi do baziny a natahuje k tobe ruku, protoze jsi siroko daleko jedina bytost, ktera mu muze zachranit zivot,...pouze takovy muz po tobe skutecne touzi. A pak ten orgazmus skonci, muz se utopil. Bludicka upada do tezke deprese, protoze jeji milovany ji opustil. Bludicka ma rada deprese, protoze ta melancholie je tak romanticka. Bude tam sedet a brecet, dokud se na obzoru neobjevi dalsi muz, coz bludicce da dalsi sanci byt nekym chtena a milovana. Bludicky hrich neni na prvni pohled zrejmy, ale takovehle hluboke emoce a rychle stridani dobre a spatne nalady odpovida zavisti.

A pak je tu rohaty. Kdyz si prectes jeho zvlastni schopnosti, tak si vsimnes, ze s lidmi, kteri nedodrzi slovo, nema slitovani. A hrisniky "doslova citi" na sto honu. Tohle pohrdani nemusi byt nutne pycha, muze to byt i cisty vztek. Jenze pak tomu pridame tu rohatcovu neschopnost.

Rohatec ma totiz silny moralni kod, podle ktereho se ridi:
1. Spatni lide delaji spatne veci.
2. Pokud delas spatne veci, jsi spatny clovek.
3. Rohatci nejsou spatni, pouze trestaji spatne lidi.

Jenze pak rohaty zrani nevinneho cloveka a stava se pokrytcem. Jeho moralni kod po nem vyzaduje, aby zacal sam sebou pohrdat za to, ze se snizil na uroven zlocincu, kterymi obvykle pohrda. Jinymi slovy, otoci tu pychu proti sobe, a psychicky a moralne znici sam sebe zevnitr.

Faktem zustava, ze dokud si Rohaty bude myslet, ze je neco vic, nez hrisnik, tak bude trpet pychou.
Za tento příspěvek děkují uživateli trajda:
Wulfric
Uživatelský avatar
Wulfric
Příspěvky: 99
Registrován: 20. 2. 2018, 20:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 7 hříchů a jak k nim běsové pasují

Příspěvek od Wulfric »

trajda píše: 7. 7. 2022, 07:57
Dost dobrý! :clap:
DrD v1.6 od r. 2001 do 2006, krátce DrD+, HEMA a konečně DrDII od r. 2016 dosud, tvůrce Světa Velimaru.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů