Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od Markus »

ObrázekObrázek

World of Darkness – hry ze „Světa temnoty“, které vykreslují hororovou alternativu naší reality, obývanou upíry, vlkodlaky, mágy, mumiemi a jiným nadpřirozenem. V 90. letech je jednalo o jednoho z nejslavnějších a nejdominantnějších aktérů RPG scény, po přelomu tisíciletí sláva téhle herní linie uvadá, její vydavatel krachuje, licence mění majitele... ale Svět temnoty nikdy tak docela nezanikl a někdo v něm pořád pokračuje.

Her z prostředí World of Darkness vyšlo hodně (určitě přes dvacet) a ještě víc je jejich rozšíření. Obecně se hry dělí do dvou hlavních řad:

:arrow? 1. řada: Původní nebo taky „starý“ World of Darkness (viz seznam anotací) – linie, kterou to v 90. letech začalo. V roce 2004 ji vydavatel White Wolf ukončil Apokalypsou a provedl reset v podobě další řady (viz níže). Ještě později ji jiný vydavatel Onyx Path obnovil v rámci tzv. „20th Anniversary Editions“. V roce 2015 zakoupilo práva na původní řadu nakladatelství Paradox Interactive a obnovilo ji „pátými edicemi“ her.

Nejnovější, „páté“ edice „starého“ WoD jsou:
:arrow? Vampire: The Masquerate (5e) (2018). Existuje :idea: český překlad startovní sady :idea:
:arrow? Hunter: The Reckoning (5e) (2022)
:arrow? Werewolf: The Apocalypse (5e) (2023)

:arrow? 2. řada: Chronicles of Darkness, dříve nazývané „nový“ World of Darkness (viz seznam anotací) – linie vycházející po přelomu tisíciletí jako nástupce té předchozí. Začala pod vydavatelem White Wolf, později přešla pod vydavatele Onyx Path a pod ním funguje do dneška.

Existuje taky... $-o
:arrow? GURPS World of Darkness


Další odkazy

:arrow? Stručná historie her World of Darkness, sepsal Markus
:arrow? Na RPG fóru bývala samostatná sekce World of Darkness, která byla v roce 2015 archivována. Stále v ní však můžete najít spoustu zajímavých informací.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od Markus »

Díky moc za doplnění Hunterů to databáze. Koukám, že sis dal záležet a je toho opravdu hodně.

Já jsem akorát doplnil nějaké odkazy, ale jinak je Hunter úplně mimo mé znalosti. To ale nevadí, i tyhle stručné texty jsou cenné, a kdyby se někomu v budoucnu chtělo, může to kdykoli doplnit nebo zpřesnit. Ještě jednou dík.

==

Myslím, že pro Chronicles Darkness bude lepší nechat obě edice pod jednou anotací a jenom to vysvětlit v textu (což Aegnor už udělal). Protože se mi zdá, že by asi ani nešlo udělat jasnou čáru mezi oběma edicemi a byl by trochu problém rozdělovat, která rozšiřující příručka patří pod pod kterou edici... nemám z toho dojem, že to mají takhle striktně oddělené. Ani ten RPGgeek to nerozdělil a má to všechno pohromadě.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od sirien »

4WoD a CoD, souhrnně tedy nWoD, jsou asi jako 1-3WoD, tedy oWoD. Pokud je souhrnně druhé, může být i první.

Jinak pokud jsi nehrál Hunter the Vigil, tak jsi o hodně přišel - jedna z top WoD vůbec IMHO.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

[WoD] Kampaně

Příspěvek od kin »

Poslední roky koketuji s tím, že bych se někdy v budoucnu vrátil k WoDům, ale nějak nemám chuť pro to vymýšlet vlastní kampaň/město/dobrodružství a tak by mě zajímalo, jestli někdo neznáte dobrou předpřipravenou kampaň? Či celé zpracované ready-to-play město se zápletkami a frakcemi? Na specifickém settingu asi nezáleží, ale preferuji Vampire/Hunters/Mage. Jiné mostra z WoD univerza moc neznám.

Ve výsledku by to ani nemuselo být offiko White Wolf (nebo kdokoliv tu značku koupil poté) a ani stejná hra, jen dobře zpracované téma. Má nějakou dobrou kampaň třeba Call of Ctulhu nebo Delta Green? Nebo celkově nějakou dostatečně kulervoucí hororovou kampaň v moderním prostředí.

Nejlépe aby to mělo nějaký velký story arc, třeba jako byl v nWoDech God-Machine, kterým to hráče provede. A navíc to i pěkně postupně představí svět nováčkům.
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [WoD] Kampaně

Příspěvek od KDolecek »

Díky za tohle téma. Jak teď zkouším různé hry, tak WoD jsem měl pořád v hlavě zaškatukované jako "domácí kampaně bez konce" a teď jsem si uvědomil, že vlastně není důvod, proč si k tomu taky na omezený počet sessions sednout a zahrát si připravený příběh. Mně tedy nejvíce lákají Hunters a Mage, to bych si moc chtěl zkusit.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od kin »

Kdoleček: Mage jsem hrál jen pod Sirienem jako one-shot, ale byla to naprostá labůž. Ta magie, jak je tam zpracovaná, je hrozně zábavná a skvělá. Ale jinak celkově jsou WoD hry skvělé jak pro kampaně, tak i one-shoty nebo uzavřené mini-kampaně.

Koukám že třeba pro novou pátou edici vyšel Fall of London, což by měla být mini-kampaň o nějakých čtyřech aktech. Jen mi to přijde z premisy trošku anti-WoD, jelikož tam sbíráš pět artefaktů, aby jsi mohl probudit nějakého antedeluviána či co. Ale možná je to jen pocit zkažený Artefacts kampaní pro SR, kterou jsem rok-dva zpátky četl a bylo to něco podobného.

Aegnor: Já vím že existují, jen nevím jak dobré jsou. Trochu se bojím u WoD dobrodružství silného railroadu a ty knihy jsou často velmi ukecané, tak bych nerad četl 350 stran textu, co pak během hry bude stát za prd... :)

A momentálně často tvořím fantasy/scifi a nějak nemám sílu si ještě tvořit modern-horor podklady pro hru.
Úplně nejlepší by byl nějaký sandbox setting pro WoD, ale to nemyslím že existuje (ty "By Night" by tomu asi mohli být nejblíž? Žádnou z nich jsme nečetl, koukám že jich je dost...jsou nějaké výrazně lešpí než zbytek?). Nebo nějakou dobrou social kampaň s podrazy, tajemstvými, křehkými spojenectvími, atd.
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od Markus »

U použitelnosti kampaní pro WoD hodně záleží na otázce, jak moc máš rád brutální railroad. :>;o)

(Varování: unáhlené odsouzení napsané na základě přečtení jedné recenze jedné vyhlášené kampaně.)
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: [WoD] Kampaně

Příspěvek od Nordoslav »

kin píše: 6. 5. 2021, 14:05 Poslední roky koketuji s tím, že bych se někdy v budoucnu vrátil k WoDům, ale nějak nemám chuť pro to vymýšlet vlastní kampaň/město/dobrodružství a tak by mě zajímalo, jestli někdo neznáte dobrou předpřipravenou kampaň? Či celé zpracované ready-to-play město se zápletkami a frakcemi? Na specifickém settingu asi nezáleží, ale preferuji Vampire/Hunters/Mage. Jiné mostra z WoD univerza moc neznám.
Mrkni na Block by bloody block https://www.drivethrurpg.com/product/59 ... anguage=de

Je to hunterské řešení města, rozděleného na osm teitorií mezi osm frakcí. Osobně se mi to strašně líbilo a svého času jsem to vykradl na jednu minikampaň do GURPSů. Ta sandboxovost by se ti mohla líbit taky a nápady jsou tam skvělé.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 919
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od kin »

Nordoslav: ten Block vypadá super! To si projdu i kdyby jen jako studijní materiál. Navíc to má jen kladný hodnocení na drivethru. Díky.

Markus: vím že mají tendenci se extrémně rozepisovat a railroadovat, proto předem zjišťuji nějaké reference, než se do něčeho sám pustím, abych to pak zklamaně odložil. Ale svět mají fakt perfektně vymyšlený, to se jim musí nechat.

Aegnor: díky moc za info....btw, jací jsou vlkodlaci? Ty jsem nikdy nečetl, ani nehrál.
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:04, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od Nordoslav »

W:tF je jediná WoD knížka, kterou mám doma v knihovně a smutně na ni koukám, protože ji nemám s kým hrát:(
Jinak celý ten konecpt vlkokldaků se mi staršně libí - je to o dualitě interní i externí a heldání rovnováhy. Strážci hranice mezi světy, nenáviděni v podstatě všemi i sebou samými, snažící se najít balanc mezi životem a poviností, zuřivostí a přežitím. Plus celý ten šamanská lore je prostě nádherný.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od Selhan »

Tak na tenhle díl Sirotčince si to klidně i přečtu dopředu! :D Ale vážně, zahrál bych si nějakou takovouhle adventure nebo minikampaň. Nemám teď vůbec čas pročítat recenze, ovšem kdybyste na něco narazili, podělte se prosím
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Příspěvek od KDolecek »

Já v hlavě tak pět let tahám koncept mágyně a věřím, že jednou jej dostanu do Mage :D
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů