Grafické zpracování a typografie

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Jerson »

Přesně tak.
Zatím používám jako Examples právě ten Heading 5, ale dělá to různé neplechy, když je text moc dlouhý, protože nadpis je pořád nadpis a chová se jinak než odstavec běžného textu, a nedaří se mi to chování změnit.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Quentin »

Jerson píše: 21. 4. 2022, 14:44 Přesně tak.
Zatím používám jako Examples právě ten Heading 5, ale dělá to různé neplechy, když je text moc dlouhý, protože nadpis je pořád nadpis a chová se jinak než odstavec běžného textu, a nedaří se mi to chování změnit.
Vím, že to není moc konstruktivní odpověď, ale IMHO to není takový problém naklikat ručně. Stejně tím textem projdeš před vydáním minimálně 30x O-)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Aegnor: Máš pravdu. Měl jsem za to, že to popisuje i možnost vytvoření novýho stylu, a ono ne. Tady je kdyžtak celá stránka.

Google docs holt nejsou moc dobrej nástroj na formátování textu, no.

edit: BTW Google drive umožňuje odkázat pdfko tak, že ho prohlížeč rovnou zobrazí. Odkaz je formátovanej takhle:https://drive.google.com/file/d/1MxI_A-DIasm9i2AQSANWzZuQbdvPpwwd/preview
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Passingby »

Předtisková příprava a layout před nástupem plnohodnotného DTP (takže třeba i RPGčka, heartbreakery a ziny v 70kách a 80kách). Nedělaly se takhle u nás ještě Dechy draka a Šavlozubý veverky?

LRB: The Lost Art of Paste-Up

(Spoiler: Napsat na stroji bloky textu - nebo napsat na počítači a vytisknout - potom vystříhat a podle zadání rozmístit a nalepit na stránku a doplnit o obrázky, fotky a tabulky. I když fotky asi byly ještě složitější, ty se musely polotónovat přes rastr. Opravy a korektury se dělaly skalpelem a průhlednou páskou.)
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby:
Markus
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Bouchi »

Nevím jak Šavlozubý veverky, ale Dechy draka jsme v 1994 sázeli komplet v compu v nějaké Ventuře, a IMHO v ní dělal Sansom i ty tři fanzinové v 1993.
Obrázek
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Ota »

Dotaz ohledně programu Adobe Acrobat (konkrétně Adobe Acrobat Pro (64-bit)).

Snažím se na konci řádku použít za krátkou předložku "non-breaking" mezeru, aby mi předložka sklouzla s dalším slovem na další řádek. Google radí "CTRL+space". Bohužel mi to píše mezeru běžnou a předložka na konci řádku stále zavazí. Nezná, prosím, někdo jinou fintu?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Ota: Je to znak jako každej jinej, takže pokud ho dokážeš napsat třeba ve Wordu, můžeš ho odtamtud zkopírovat.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Antharon »

Ota píše: 12. 12. 2022, 11:32 Dotaz ohledně programu Adobe Acrobat (konkrétně Adobe Acrobat Pro (64-bit)).

Snažím se na konci řádku použít za krátkou předložku "non-breaking" mezeru, aby mi předložka sklouzla s dalším slovem na další řádek. Google radí "CTRL+space". Bohužel mi to píše mezeru běžnou a předložka na konci řádku stále zavazí. Nezná, prosím, někdo jinou fintu?
Unicode ma znak 2060 - word joiner. Ale neviem ako sa pise na windowsoch :(
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 642
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Ota »

York píše: 12. 12. 2022, 11:41 Ota: Je to znak jako každej jinej, takže pokud ho dokážeš napsat třeba ve Wordu, můžeš ho odtamtud zkopírovat.
Jupí, wordovskou "CTRL+SHIFT+space" mezeru mi sice Adobe nezbaštil, ale powerpointovou mezeru, vloženou v Powerpointu jako symbol, už ano.
Takže díky. Panu Bačovi přestanou krvácet oči :).
Za tento příspěvek děkují uživateli Ota:
Pan Bača
Uživatelský avatar
Pan Bača
Příspěvky: 296
Registrován: 7. 12. 2005, 14:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Pan Bača »

Ještě funguje ALT+255
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od smrq »

Nemůžu najít, jak zařídit, aby InDesign počítal stránky v pdf až od třetí. Čili aby první dvě stránky vůbec nepočítal a dokument, který na v ID 100 stran se v pdf ukazoval, že jich má jen 98 a na desáté stránce říkal, že je to osmá (a sedělo to tedy s číslováním stránek, které mám nastavené).
Snad jsem to popsal srozumitelně.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od ShadoWWW »

Jestli jen takto jednoduše, tak nejjednodušší způsob je udělat druhou Master stránku (vzor) a v dokumentu udělat dva oddíly. První bude podle vzoru (master page) bez textového pole s číslem stránky, druhý oddíl pak podle vzoru (master page) s textovým polem s číslem stránky (to je ten, co máš teď). V náhledu stránek pak klikneš pr. tl. myši na první stránku z toho druhého oddílu, dáš "Volby číslování a oddílu" a přepneš z "Automatického číslování stránek" na "Začít číslování stránek na:" a zadáš své zvolené číslo (3).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od smrq »

ShadoWWW píše: 16. 12. 2022, 09:48 ...
Díky, Shadowe, to co popisuješ, jsem věděl. Ale stejně jsi mi pomohl - poslal jsi mě experimentovat na správné místo. Stačilo v prvním oddíle překliknout jiný styl číslování stránek a pak již šlo v druhém říct, že to má na třetí stránce počítat od jedničky. Takže ještě jednou moc děkuji.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Pan Bača
Příspěvky: 296
Registrován: 7. 12. 2005, 14:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Pan Bača »

Není tady čirou náhodou někdo, kdo umí s Affinity Publisherem? Nedaří se mi nastavit ho tak, abych po exportu do PDF měl vypínatelných pár základních vrstev (obrázky, text, pozadí). Tak abych nemusel dělat dvě PDF (pro PC a pro tisk).

EDIT:
Odpovím si sám (po ShadoWWWově nakopnutí). Neumí to. Tzn. "globální" vrstvy zatím nejsou, což spolu s křížovými odkazy (taky neumí) považuju za VELKOU slabinu.
Naposledy upravil(a) Pan Bača dne 25. 12. 2022, 09:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od smrq »

Mám problém s efekty v InDesignu (CS 5).
Zjistil jsem, že když dám čemukoliv na stránce efekt (jakýkoliv, včetně průhlednosti), okamžitě mi to zesvětlí pozadí a dá mu to nehezkou kompresi. Mám na pozadí hvězdné nebe a rozdíl je strašně viditelný. Kolem hvězd je komprese opravdu velká (viz přiložený obrázek).
Experimenty k ničemu nevedly. A nedělá to jen na renderu, projeví se to hned při práci.
Nemáte s tím někdo zkušenost, čím se toho dá zbavit?
Přílohy
00 pokus.jpg
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů