Fantasy literatura - tipy a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

A jinak má pravdu York s tou pamětihodností/významem, kdy to člověk četl.
Ano, a právě proto bych očekával, že se tam WoWko a Forgotten Realms dostanou...

Navíc třeba Salvatore je srovnatelný, podle mne i lepší, než dobrá polovina tam uvedených titulů a sám o sobě představuje esenci generic fantasy.

Argo - nakonec ale potřebuješ nějak rozhodnout, co je nejlepší, protože právě to většinu/laickou veřejnost zajímá...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od midewiwin »

Je to zpráva o tom, co čtou fandové fantazy a co jim nejvíc uvázlo v paměti, ne žebříček kvality, i když se zdá, že mnohým tam uvázly ty kvalitnější opusy. Pro mne, když z toho znám jen zlomek, je překvapení jenom to, že někteří četli i Wilda.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Michael Bronec: Tři kapitáni (Díl III)

Dopřelouskal jsem třetí díl. Trvalo to nezvykle dlouho, protože kniha v papíru je moc neskladná na to, abych ji tahal s sebou a četl po cestě z práce a do práce, což je můj obvyklý čas na čtení. Každopádně řečeno šesti slovy:

:arrow? Je to napínavé, čtivé a dobré.

Má to ovšem jednu zásadní chybu: Není ještě poslední díl.


Co mě při čtení napadlo (a nestihl jsem to zapomenout):

:arrow? Tři hlavní postavy jsou hodně nevyrovnané, koordinátor a Petr Askorta těžce válcují Filipa Fixe. Filip je nerozhodný, nemá žádné tajemné schopnosti a vlastně nepředvedl nic zajímavého.

:arrow? To samé platí i pro dějové linie. Na kapitoly s koordinátorem a Petrem jsem se vždycky těšil, ty s Filipem působí jako nastavovaná kaše a říkal jsem si pořád "už tam budem?".

:arrow? Nefunguje to jako jednotlivé díly, a to tak že vůbec. Je to prostě jeden dlouhý příběh. To ovšem není nutně na škodu.

:arrow? Na to, jak je to dlouhé, se toho až tak moc nestalo. Nějakých zhruba pět dní děje je prostě na tři díly románu dost málo. Ne, že by se tam nic nedělo, to se určitě děje, ale příběh se moc neposouvá. Představená dějová linie by byla tak akorát na jednu knihu, ne na čtyři. Nebo, ještě lépe, by to chtělo delší dějovou linii, při které by se staly zhruba ty samé "nepříběhové" věci.

Těším se každopádně na čtvrtý díl!
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Hm, na to, jak to chválíš, jsi to docela zdrbal.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Sadako »

Taky si říkám. V čem že je to tedy tak dobré?
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Log 1=0 píše: 16. 8. 2019, 17:19 Hm, na to, jak to chválíš, jsi to docela zdrbal.
Ericsona jsem zdrbal mnohem víc (neumí moc psát a má tam tuny uhlí) a stejně tak i Martina (místy se to vleče, není to moc čtivý a rozdělení na dvě paralelní knihy nebyl dobrý nápad) nebo Webera (dlouho držel až překvapivě stabilní kvalitu, ale na konci série se mu to trochu rozpadlo).

Kromě toho jsem Michaelovi slíbil, že mu k tomu něco napíšu.

Sadako píše: 16. 8. 2019, 18:34V čem že je to tedy tak dobré?

Tři kapitáni jsou fajn oddechové čtení, což přesně odpovídá autorovu záměru. Být normální čtenář, vůbec bych to nepitval a prostě bych si to užil.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Glenn Cook: The Black Company (první díl série The Black Company)

Tohle je stará záležitost, dneska už vlastně klasika. Kniha vyšla v roce 1984. Mnozí pozdější autoři se na ni odkazují (třeba Steven Ericson) a i po tolika letech se pořád drží na špici různých toplistů.

Nemusím tedy asi říkat, že je to dobré čtení. To navíc není to hlavní - je to především jiné. I po tolika letech to z průměru ostatní fantasy vyčuhuje jak hlava gargoyly.

:arrow? První, co praští do očí, je jazyk. Kdysi jsem to četl v překladu do češtiny a nijak zvláštní mi to v tomhle ohledu nepřišlo, ale originál je fakt hodně těžké čtení. Na každé stránce jsem něco lovil ve slovníku a místy jsem si ani pak nebyl jistej, jestli bych to dokázal správně přeložit. Kromě hodně bohatého slovníku se to vyznačuje také neuvěřitelnou hustotou informací, vysokým tempem vyprávění a velice poetickým jazykem.
Lightning from a clear sky smote the Necropolitan Hill. One bolt struck the bronze plaque sealing the tomb of the forvalaka, obliterating half the spell of confinment. It rained stones. Statues bled. Priests at several temples reported sacrificial victims without hearts or livers. One victim escaped after its bowels were opened and was not recaptured.

:arrow? Glenn Cook taky hodně dobře umí gradovat napětí a vyvolávat dojem fakt brutálního nebezpečí. Staví při tom na tom, co už popsal. Každý další protivník je řádově mocnější a hrozivější, než ti předchozí, což vytváří dojem, že ten nejhorší je zcela mimo rozsah lidského chápání. Čím drsnější postava, tím mlhavější jsou také popisy toho, co dělá. Nejvíc se toho dozvíme o umění nižších čarodějů. U těch mocnějších si můžeme jen představovat, co všechno vlastně umí a o těch nejmocnějších známe jen děsivé zmínky z dávné minulosti.


:arrow? Je to celé psané v první osobě, coby vyprávění kronikáře Černé kumpanie. Celá vyprávění je striktně chronologické, jen občas jsou zmíněny události z minulosti. Má to tedy jen jednu zjevnou dějovou linii a relativně malý počet postav. O tom, co se děje mimo záběr kamery, se čtenář dozvídá nepřímo. Měl jsem z toho podobný pocit naléhavosti a zapojení jako při čtení Kulhánka, vyprávění z první osoby se k tomu fakt hodí.


:arrow? Příběh je zajímavý a napínavý. Užil jsem si to, přestože jsem si to trochu pamatoval. Funguje to dobře jako samostatná kniha, současně ale buduje základy dalšího děje.


Jestli jste to ještě nečetli a nemáte to na TOREAD listu, děláte velkou chybu.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Sadako »

Hmm, tohle je asi první tebou tady zmiňovaná věc, která mě nějak zaujala - líbí se mi jazyk v ukázce. Akorát bych to zcela jistě nepřečetla celé, když tak koukám na množství dílů.

Četl jsi od něj i tu sérii s Garretem PI? Zrovna včera jsme se s kamarády bavili, že by byla fajn nějaké urban fantasy detektivka, kde by nebyl hlavním hrdinou čurák jako Dresden, ale kde vzít a nekrást.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Sadako píše: 26. 8. 2019, 14:04Četl jsi od něj i tu sérii s Garretem PI?
Ne a ani jsem to neznal. Urban fantasy mě nijak zvlášť neláká, takže to ani nemám v plánu.

Sadako píše: 26. 8. 2019, 14:04Akorát bych to zcela jistě nepřečetla celé, když tak koukám na množství dílů.
Dlouho jsem si myslel, že je to trilogie. Přišlo mi to jako uzavřenej příběh. První díl navíc celkem dobře funguje samostatně.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Bifi »

Black Company bol pôvodne jeden román. Potom z toho spravil trilógiu. Potom napísal ďalšiu trilógiu. Kvalita klesá každým dielom. Spočiatku sú nezávislé.

A je to super. Hlavne sa mi (na prvej) páči to, že je to military fantasy (Fantasy Fucking Vietnam!), ale opis bojov skoro žiadny a hromada sa udeje off-screen. Originálny a dnes úplne neintuitívny prístup. A je to cornerstone pre mnohé neskoršie diela, hlavne celý ten gritty antiheroic a konvencie narúšajúci žáner typu Abercrombie.

Jazyk je naozaj miestami extrémne hutný a plný neformálnych a slangových výrazov, čo len zvyšuje zážitok.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Joe Abercrombie - Půl krále
První díl trilogie Moře střepů, ale funguje i samostatně

Autor dobře splnil své převážně vlastní zadání napsat uzavřenější a strukturálně jednodušší příběh. Z hlediska čtivosti je to super, děj odsýpá i když je dost předvídatelný... hlavní postava je super, ostatní ale výrazně tenčí... Pro mládež asi hodně dobré, mne chybí ta potřeba se knihou prokousat, hrdiny si oblíbit pozvolna a postupně poznávat svět...
Na druhou stranu, jen co se dostanu k pokračování, tak si to rad přečtu - 80 %
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Je na čase dohnat resty:

Glenn Cook: Port of Shadows (kniha dějově řazená mezi první a druhej díl série The Black Company)

Glenn Cook: Shadows Linger (druhý díl série The Black Company)

Glenn Cook: The White Rose (druhý díl série The Black Company)

Měl jsem komentáře napsat dřív, už jsem to stihl z velké části zapomenout. Pamatuju si už jen to, že druhá a třetí kniha mě nenadchly tolik jako první, ale u třetí se to zase zlepšilo. Trochu se tam změnil focus vyprávění, začalo to být víc o postavách.


Glenn Cook: Shadow Games (první díl série Books of the South)

Ve druhé sérii se děj trochu zresetuje, navazují více méně jen postavy. Z hlavní postavy první série se stává kapitán Černé kumpanie a začne to bejt opravdu zajímavé.


Glenn Cook: Dreams of Steel (druhý díl série Books of the South)

Tuhle knihu na rozdíl od těch předchozích nevypráví Croaker, ale Lady - víc asi není třeba říkat. Má to šťávu, dobře se to čte, pointa na konci se fakt povedla.

Ač jsem to nečekal, sérii Books of the South hodnotím celkově výš než The Black Company. Navazuje na trend ve třetím díle - je mnohem víc o postavách a je to rozhodně pozitivní změna. Když jsem dočetl Dreams of Steel, byl jsem fakt natěšenej na další díl. Rozhodl jsem se to ale odložit kvůli tomu, že jsem přeskočil jednodílnou sérii Barrowlands, kterou si chci přečíst, než se vrhnu na Books of the Glittering Stone.

Každopádně i teď můžu říct, že Glenn Cook si rozhodně zaslouží pozici klasika a řadí se mezi autory, který určitě doporučím každýmu zájemci o fantasy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Marko Kloos: Terms of Enlistment (první díl série Frontlines)

Nedaří se mi najít stručný a výstižný shrnutí, který mě na tuhle sérii nalákalo, tak to zkusím dát po paměti: Boot camp, drill seržanti, spousta zkratek a možná i nějací alieni. Celkem jednoduchá formule, ale funguje moc pěkně. Tuhle knihu jsem si fakt užil.


Marko Kloos: Lines of Departure (druhý díl série Frontlines)

Druhý díl znatelně mění prostředí a ladění - hlavní postava už je profesionální voják, byť stále nízká šarže. Spousta bojů, spousta alienů.

Moje nadšení z prvního dílu tady bohužel dost opadlo. Není to špatná kniha, je zhruba tak na úrovni Jacka Campbella (The Lost Fleet), ovšem vyprávěná pohledem "odspodu" očima obyčejnýho vojáka, nikoliv očima admirálů. Podobně jako u Campbella mě irituje neznalost základních fyzikálních principů (autor sám přiznává, že v tomhle směru má velký mezery a že to nechává na editorovi) a ve třetím díle pak i dost výraznej příběhovej laps (ale to předbíhám). Je to ale pořád celkem dobře napsaný (celkem svižnej děj a minimum zbytečnýho textu) a dobrý military scifi je málo, takže za přečtení to stojí.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Bifi píše: 27. 8. 2019, 08:32Kvalita klesá každým dielom.
S tímhle souhlasím u prvních třech knih, ale celkově určitě ne - Books of the South mi přišly o stupeň lepší než The Black Company.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Marko Kloos: Angles of Attack (třetí díl série Frontlines)

Pro třetí díl platí v zásadě to, co jsem psal o druhém. Jen konec byl trochu zajímavější a jsem celkem zvědavej, co bude dál. Honorverse to není, ale celkem dobře se to čte.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů