BattleTech (figurková hra)

Figurky, žeton, mapy, battleplány... Pojďme si povídat o wargames veškerého ražení.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od Markus »

Já jsem hrál počítačový Battletech (ten nový) a bavilo mě to. Je tam pěkný rozměr budování a udržování mechů napříč hrami, protože se ti různě poškozují součástky, musíš je opravovat, kupovat nové nebo je salvagovat z poražených nepřátel. Důležitým prvkem hry je systém "bodového nákupu", kdy se snažíš vyvažovat sílu zbraní s pancířem a chlazením. Různí mechové mají různé "archetypy", jsou různě rychlí, mrštní, plní na bojišti různé role.

Samotný boj je docela taktický v tom smyslu, že se snažíš manévrovat. Souboj je hodně vyčerpávající – nezabíjí většinou jeden zásah, ale zásahy postupně postupně odpalují zbroj na různých částech mecha. Jak se ti poškozuje zbroj, snažíš se manévrovat tak, aby soupeř nemohl zasahovat poškozenou stranu robota a musel pálit do té, kde ještě zbroj máš.

Do toho vstupuje skutečnost, že máš na svojí straně různé mechy s různými funkcemi, takže zatímco někteří jsou "snajpři", další jsou tanky, co upalují zbroj frontálními útoky a do toho máš nějaké menší mrštné mechy, kteří se snaží soupeře oběhnout/přeskočit a dostat se mu tak, aby mohli střílet na místa, kde má zbroj propálenou - což jim dává možnost zničit mecha i slabší zbraní.

Takticky je to teda dost uspokojivé, navíc dost unikátní. Fakt to působí jako dlouhé opotřebovávací boje masivních robotů.

Akorát teda počítat to všechno na papíře bych nechtěl.

EDIT: A do toho mají mechové tendence se přehřívat. Každý má spoustu zbraní, ale ty nejsilnější strašně zvyšují teplo. Takže neustále zvažuješ, kterou zbraň má smysl použít a kterou si budeš šetřit, dokud nebudeš mít lepší šanci na zásah. Anebo jestli vystřelíš ze všeho a riskneš přehřátí. Anebo si stoupneš do vody, která tě chladí :)

EDIT2: Jo a ještě cílené rány a snaha odpálit soupeřovi konkrétní končetinu/zbraň, jak píše ShadoWWW.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od Bifi »

Opotrebovávanie je možno zábavný herný dizajn, ale nedáva to zmysel.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od Markus »

To mnohatunoví roboti na dvou nohách taky ne :)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od ShadoWWW »

A mnohatunoví draci chrlící oheň taky ne. :)

A panty, které by udržely bránu do Morie, taky ne. $lol$
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od Dalcor »

Markus píše: 1. 6. 2023, 17:30 Já jsem hrál počítačový Battletech (ten nový) a bavilo mě to.
Ten nemá s papírovou verzí nic společného.

Jako, má to půvab. Taktický rozměr to má taky ale jiny, než kriegspiely.

Ale představa že místo šoupání s modely tečkuju location pointy a každou munici LRM házím zvlášť, hraju na hexovém 2D stole, případně s hexovým terénem, je to co mě odrazuje. Je to přesně v rozporu s tím co od wargamingu čekám.
Ale chápu, že to pro svou peotiku má spoustu fanoušků.

Jinak tedy setting mi nepříjde nijak unikátní. Zkusíme namíchat vesmír náhodnym hodem, každé frakci dáme nějaký traity aby ji hráči mohli identifikovat se současnými národy. Uděláme pár historických událostí převedených do budoucnosti. A pak tam pošleme Zlatou hordu.

Ale je to aspoň umně zpracované a aspoň trochu to drží po hromadě. Je to fakt jeden z bonusů

Naštěstí aspoň modely jsou konečne fajn, díky 3D printu a vykradení MW:O.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od Jerson »

Battletech jsem si koupil na začátku, a bylo zábavné v něm tvořit mechy, možná zábavnější než za ně pak hrát, protože to byla strašná haluz (a při vstupu do vody se šance za zásah hlavy zvýšila z 1:36 na 1:6, takže tuhle blbost jsem udělal jen jednou).
Ale možná jsem ho hrál proto, že nic lepšího nebylo a že jsem se na základce pokoušel udělat vlastní hru o soubojích robotů.

Teď bych dal raději přednost mechům z The Dust game, které působí mnohem uvěřitelněji a hlavně mají rozumné počty zbraní, ale bohužel tahle hra skončila, než jsem se k ní dostal, tak nemám ani jeden model.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od ShadoWWW »

Původní otázka zněla
Cim su vlastne battle techy zaujimave?
Nezněla Proč BT nehrajete? :)

Původní BattleTech je jako OSR. Nemusí se vám líbit a nikdo vás nenutí ho hrát, ale existuje o něj vzrůstající zájem podobně jako o OSR na začátku nového tisíciletí, kdy jsme tu měli vytuněnou třetí edici DnD nebo vytuněný Fate, ale OSR komunita nabírala na síle a OSR hry se hrají a vydávají dodnes.

Nové DnD je pak ten zmiňovaný Alpha Strike.

Pro mě je ale BattleTech víc než hra, podobně jako DnD. Je to synergie dvou deskových a dvou počítačových her s románovými sériemi.

P.S. Ta voda i to skládání OBRů už je jinak. Je tam jiný modifikátor a OBRy se staví už podle jiných pravidel (přes C-Bills nebo Bojové hodnoty, ne podle tun jako dřív). AS je pak zas úplně jiný. Na 3D terénech a jen s malými kartičkami statistik.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od Dalcor »

Proto vsechny bitvy které jsem v Rubikonu viděl jsou na hexové 2D mapě, pokud si nevytiskneš nějaké fancy terény ;-)

Nicméně, budem hrát Battletech v Xenos Rampant.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od ShadoWWW »

Žádnou hexovou mapu nevidím. Ani tady ve hře podle základní AS krabice.

Já mám ale hexy rád. Radši, než si hrát se svinovacím metrem.
Za tento příspěvek děkují uživateli ShadoWWW:
Dalcor
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od ShadoWWW »

Nový Blood Asp zvedá laťku.
blood_asp.jpg
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od Antharon »

ShadoWWW píše: 4. 6. 2023, 21:28 Nový Blood Asp zvedá laťku.

blood_asp.jpg
Od pasu dolu to uz skoro vyzera, ze by tam mohol by naznak pohybu! :D
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od ShadoWWW »

Catalyst dělá figurky OBRů v pohybu běžně. Tady ale zvýšili množství detailů. Warhammer je sice jinde, ale to i cenově (v BT vychází jedna figurka na 100, 120 korun). Ale jak jsem psal, figurky hrají v oblíbenosti BattleTechu jen vedlejší roli (oproti tomu třeba ve zmiňovaném WH naprosto zásadní).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od Dalcor »

Vyzkoušeli jsme Battletech (tedy spíš si vezmětě PC hru Mechcommander) v pravidlech Xenos Rampant a byla to fakt bomba:
http://wargamingasp.blogspot.com/2023/0 ... edice.html
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od Bifi »

Link vedie na WH40K, ale dá sa preklikať :)
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
INTERNET_TOUGH_GUY
Příspěvky: 3
Registrován: 23. 9. 2023, 20:37

Re: BattleTech (figurková hra)

Příspěvek od INTERNET_TOUGH_GUY »

Přátelé obrněných bitevních robotů, nedávno jsme pro místní BT komunitu udělali Discord, kdyby snad někdo holdoval realtimovému povídání: https://discord.gg/QHrznQBvBN

Jo a nejspíš třetího března budou v pražském Rubikonu solariské gladiátorské hry, kdybyste někdo chtěl oprášit (OBRášit?) stroje. Více info na Discordu nebo ve FB skupině.
Odpovědět

Zpět na „Wargaming“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů